Autor Tema: Kada se pčele vole, prepreka nema!  (Pročitano 6873 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Đoko Zečević

• Administrator
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Starost: 76
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
  • Tip košnice: DB 10-to ramne
Kada se pčele vole, prepreka nema!
« poslato: Januar 31, 2017, 09:10:03 »
Dirnut pisanjem našeg kolege Andreja Severa iz Metilke u Sloveniji a nakon telefonskog razgovora i odobrenja
da koristim njegove objave vezane za pčelarenje sa invaliditetom, evo otvorio sam novu Kategoriju: "PČELARENJE SA INVALIDITETOM" na našem sajtu i forum: "Kada se pčele vole, prepreka nema" u okviru koga kolege mogu kreirati i nove teme a koje su vezane za kategoriju: Pčelarenje sa invaliditetom!
I meni bi bila velika čast da članstvo razume moju nameru i svako napiše slučajeve kojih ima i  u Srbiji (ja znam za Žolu Jakovljevića iz Sekuriča, sa kojim sam u kontaktu), o ljudima koji su invalidi a bave se pčelama?
To je ljudski i humano a ne samo da se egoistično hvalimo ko ima više meda, više košnica, ko je bolji predavač, ko ima više predavanja, ko zna bolje pisati viceve, ili još što je najgore, ko zna više i bolje mrzeti, biti ljubomoran, ekolateričan...
Poštovani Prijatelji,
naučio sam u dosadašnjem životu da male (sitne) stvari često čoveku čine veliku radost, zadovoljstvo i oslikavaju dušu svakoga od nas!
Hvala na razumevanju!

« Poslednja izmena: Februar 12, 2017, 10:21:09 od strane Đoko Zečević »

Van mreže Đoko Zečević

• Administrator
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
Odg: Kada se pčele vole, prepreka nema!
« Odgovor #1 poslato: Januar 31, 2017, 10:43:11 »
U Opariću na mom predavanju, sreo sam Žolu Jakovljevića iz Sekuriča koji je pčelar a uopšte ne vidi!
Ranije (2008.), sam ga upoznao a bezbroj puta smo telefonski komunicirali.
Žola je radio sa stotinak društava sa suprugom a kasnije kada je sin stasao osnažili su tako da danas imaju preko 500 društava!
Pričao mi je kakav osećaj ima i koliko ljubavi kada otvori košnicu a ne vidi pčele!?
Priču koju sam svojevremeno želeo da napišem jeste njegova tvrdnja da može utvrditi na kom ramu je matica...
Ali nismo je dovršili iz brojnih ne(opravdanih) razloga...
Verovatno ću o Žoli još pisati narednih meseci a moguće da letos i budem na njegovom pčelinjaku?
Evo dve sličice sa našeg druženja!
Žola sa suprugom i posebno nas dvojica.

Van mreže Đoko Zečević

• Administrator
« Odgovor #2 poslato: Januar 31, 2017, 11:22:37 »
Evo i dve sličice pčelara sa invaliditetom a na njima su jedan Slovenački pčelar u svojo pčelarskoj kućici i Jadranka Luketa Marković kojoj Andrej Sever (od danas član našeg foruma), dodeljuje priznanje za hrabrost da se bavi pčelama!
Nemam reči, humano i ljudski jer kako kolega Andrej negde napisa, pčelari trebaju biti i humanisti a ne samo individualisti, što mu skoro isto dođe kao što napisah u mojoj prvoj  poruci u ovoj temi!

Van mreže Tomicevic Blagomir-Grade

• Matica
  • Član na forumu od: Jan 2012
  • Starost: 75
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Golija 1300M.
« Odgovor #3 poslato: Januar 31, 2017, 16:31:45 »
Bravo profo ti ljudi osećaju i čuju više od onih koji jure samo profit.Priroda stalno šapuće i prenosi poruke samo treba da oslušnemo i da nekontriramo.

Dragicevic Grujica

• Gost
« Odgovor #4 poslato: Januar 31, 2017, 21:03:03 »
Profesore ovaj vaš potez je vredan suvog zlata, a ovi ljudi su heroji.
   Pozdrav iz Ivanjice

Van mreže Zečević Branislav

• Мед смањује горчину живота.
  • Gost
  • *
  • Član na forumu od: Feb 2015
  • Starost: 40
  • Бранко Зечевић
    • Фејсбук профил
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Raška, Kaznoviće, 555м
  • Tip košnice: ДБ
« Odgovor #5 poslato: Januar 31, 2017, 21:25:16 »
Свака част за отварање сјајне теме рођаче !
 Сви знамо да данас има пчелара који су некада били активни пчелари и имали сјајне резултате али су из разних разлога - болести, саобраћајних несрећа, професионалних оболења, учешћа у ратовима и др. данас инвалиди.
Са разлогом сам ставио ,,пчелари данас'' јер у већини случајева им се ставља нехумана одредница типа ,,бивши пчелар, некадашњи пчелар'' а да то они никако не заслужују. Знамо да доста пчелара имају ,након дугогогодишњег активног бављења пчеларством, проблеме са кичмом,обично су то оболења дискуса слабинског или вратног дела кичме.
Зато подржавам овакву тему и надам се да ће тема показати висок степен хуманости код форумаша и да ћемо имати добар пример пчеларске солидарности.
Разлика између пчелињег и људског друштва је у односу броја радилица и трутова.
www.fb.com/banebanjola
www.pcelariraska.weebly.com

Van mreže Zečević Branislav

• Мед смањује горчину живота.
  • Gost
  • *
  • Član na forumu od: Feb 2015
  • Starost: 40
  • Бранко Зечевић
    • Фејсбук профил
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Raška, Kaznoviće, 555м
  • Tip košnice: ДБ
« Odgovor #6 poslato: Januar 31, 2017, 21:33:55 »
Ево једног лепог примера пчеларења
Разлика између пчелињег и људског друштва је у односу броја радилица и трутова.
www.fb.com/banebanjola
www.pcelariraska.weebly.com

Van mreže Trifunović Janko

• Gost
  • *
  • Član na forumu od: Dec 2015
  • Starost: 50
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Pale, oko 1000 mnv
« Odgovor #7 poslato: Februar 01, 2017, 16:52:20 »
Svako postovanje za ove ljude.tj pcelare.

Van mreže Pavlov Dragi

• Matica
  • Član na forumu od: Feb 2013
  • Starost: 67
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Demir Kapija, Došnica, 174 mnv
« Odgovor #8 poslato: Februar 01, 2017, 19:01:57 »
Odlična tema o našim kolegama, koji iako sa hendikepom, uspešno pčelare i imaju mnogo aktivnosti u društvu.
G-đu Jadranku Luketa Marković, supruga pokojnog velikog pčelara Zvonimira Švera, Znam još iz diskusione grupe "Čebelar" koju je administrirao Vincenc Petruna.
Ona je nastavila da se bavi pčelarstvom, a nakon gašenja grupe, kontaktiramo preko e-maila.
Često je na TV, i na raznim skupovima gde su tema pčele i tako dokazuje da: Kad se pčele vole, prepreka nema.

Ovde moram da kažem i o jednom gestu naše koleginice Jadranke još iz onih vremena, grupe Čebelar.
Na grupi su najavili da će na HRT-u biti emitovana jednočasovna edukaciona emisija o pčelarstvu, a ja sam u komentarima koji su sledili, napisao da mi je žao što nisam bio u mogućnosti da pogledam tu emisiju.
Jadranka, tada još sa suprugom, snimila na CD-u emisiju, i preko pretstavnika firme gde radim u Zagrebu, poslala meni, bez nikakve naknade.
Lično se nikad nismo sreli, ali moje sećanje i zahvalnost za ovaj gest trajaće zauvek, jer je ovo još jedan dokaz da ovi naši kolege zaslužuju divljenje.

Van mreže Đoko Zečević

• Administrator
« Odgovor #9 poslato: Februar 03, 2017, 11:30:38 »
Naš kolega Andrej Sever mi je dostavio pozivnicu za susret i organizuaciju pčelarske sekcije, pčelara sa invaliditetom,
koji će se održati  u nedelju 12. marta 2017 godine u Semiču - Slovenija!

Mi smo tek ovde na našem forumu otvorili temu i pitanje pčelarenja sa invaliditetom te očekujem uključenje ili pisanje kolega koji poznaju takve pčelare.
Ja bih molio članstvo da bez stida i ustezanja pišu o tome a namera je da probamo u Srbiji da formiramo Sekciju Pčelara sa inavliditetom!
Mislim da bi bilo jako korisno da pomognemo i uključimo se u ovu akciju?
Zahvaljujem se kolegama koji se odvaže da pomognu i ovde to i napišu.

Evo pozivnica.

Van mreže Đoko Zečević

• Administrator
« Odgovor #10 poslato: Februar 12, 2017, 10:20:54 »
Nebih bio siguran kako da se obratim članstvu našeg foruma u Srbiji a da ne zaključim da ljudi neće ovde da pišu ili ama baš nikoga ne poznaju ko se bavi pčelarstvom a čovek je sa invaliditetom kako bismo napravili nešto slično ovome što prave Slovenci tj. Andrej Sever i udruženje Semič!
Moja želja je bila da i na tom polju nešto humano i plemenito uradimo, ali je ipak možda moguće da kod nas u Srbiji i nema (osim Žole koga pomenuh u poruci), ljudi da se bavi pčelama a da su sa nekim invaliditetom?

Ipak puno hvala kolegama koji se uključiše u diskusiju sa porukama

Van mreže Kostadinović Rade

• Matica
  • 034/311-910, 064/190 54 77
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Godačica-Obronci Gledićkih planina 315 m-nv, sam.pč. staž 35 god.
  • Tip košnice: DB-12 90 kom, Kongresovka 10 kom, DB-10 10kom.
« Odgovor #11 poslato: Februar 15, 2017, 07:31:28 »
U Opariću na mom predavanju, sreo sam Žolu Jakovljevića iz Sekuriča koji je pčelar a uopšte ne vidi!

Ranije (2008.), sam ga upoznao a bezbroj puta smo telefonski komunicirali.
Žola je radio sa stotinak društava sa suprugom a kasnije kada je sin stasao osnažili su tako da danas imaju preko 500 društava!
Pričao mi je kakav osećaj ima i koliko ljubavi kada otvori košnicu a ne vidi pčele!?

Na molbu kolege Severa i Vanje Vogrin iz Slovenije, ovih dana sam im puno materijala (podataka, fotografija i sl.) poslao
elektronskom poštom o potpuno slepom pčelaru Jakovljević Životiju Žoletu  iz Sekuriča.
Naravno u svakodnevnom sam kontaktu sa Žoletom i njegovom porodicom jer mi traže još podataka.

Žoleta lično poznajem oko 10 godina, telefonom se povremeno čujemo, a bar 1-2 godišnje družimo.
“Уметност живљења је када човек нађе склад између жеља и могућности“ – била је мисао и мото живота проф. др Десимира Деска Јевтића. Част ми је била дуго познавати Деска.

Van mreže Đoko Zečević

• Administrator
« Odgovor #12 poslato: Februar 15, 2017, 09:15:00 »
E Rade moj dobri,
Čestitam ti jer sam ja onda uzaludno kontaktirao Andreja i pričao mu o Žoli još dok nisam bio ni ovu temu otvorio na našem forumu!?
Eto slučajno znam i u tvom bližem okruženju za pčelara sa invaliditetom ali prepuštam tebi da o tome izvestiš Severa a Vanja se kasnije uključila jer je iz Slovenije i blizu Metilke!

« Poslednja izmena: Januar 29, 2020, 20:42:19 od strane Đoko Zečević »

Van mreže Đoko Zečević

• Administrator
« Odgovor #13 poslato: Januar 29, 2020, 11:44:49 »
Naš kolega Rade je držao predavanje kod pčelara sa invaliditetom pa ne bi loše bilo da nam nešto napiše a i postavi neku sličicu u ovoj temi koja je zapostavljena još od 2017. godine!
Moje namere i druženja sa Žolom u Sekuriču su bila namera da pišem o njemu ali se nešto iskomplikovalo u vezi njegove tvrdnje da svojom šakom može pokazati na kojem je ramu matica...naravno kada stavi dlan na satonoše!?

Van mreže Kostadinović Rade

• Matica
  • 034/311-910, 064/190 54 77
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Godačica-Obronci Gledićkih planina 315 m-nv, sam.pč. staž 35 god.
  • Tip košnice: DB-12 90 kom, Kongresovka 10 kom, DB-10 10kom.
« Odgovor #14 poslato: Januar 29, 2020, 13:18:25 »
U Zagrebu je registrovana Udruga (udruženje) pčelara sa invaliditetom, čiji je predsednik mr Jadranka Luketa, magiistar
književnosti. Ako se ne varam, to je jedino registrovano udruženje  na širem prostoru Balkana.
Imaju i internet grupu Udruga BINKO-pčelarenje, pa se možete registrovati i čitati njihove objave.

Jadranka je u februaru 2019.g. bila na velikom festivalu meda u Topuskom-Hrvatska i tu smo se prvi put videli.
Izrazila je želju da za njihovo udruzenje pcelara odrzim predavanje, sto sam na putu za Sloveniju i uradio 8.1.2020.
Njih dvadesetak, većinom u invalidskim kolicima, medjusobno se često druze, i rade pčelaststvo sa specijalnim poma-
galima. Naravno, ovo predavanje sam održao potpuno besplatno, kao pomoć tom udruzenju. Gospod neka ih čuva.

Andreja Sever iz Slovenije, napisao je knjigu "Pčelari invalidi", koju sam imao prilike da drzim u rukama.
Ja sam kolegi Severu poslao podatke i za Žoleta-potpuno slepog pčelara iz Sekuriča, opština Rekovac.
Kod Žoleta sam bio pre 5-6 meseci kući, i kaže za njega su dan i noć potpuno isti, i tako već mnogo godina.
Tačno je da pomaže sinu Goranu, da odrzavaju pčelinjke, sada oko 800 košnice, i radi ono što može po osećaju.
Dosta pomaže kod stresanja paketnih rojeva, koje su 2018.g. prodali oko 1200. Prosle godine manji broj od toga.
Interesantno je da i danas puno radi samostalno u radionici. Kuje ramove, žici, ubacuje SO...
Imam slika u svojoj arhivi sa Žoletom na njegovom pcelinjku, pa cu uskoro postaviti.
“Уметност живљења је када човек нађе склад између жеља и могућности“ – била је мисао и мото живота проф. др Десимира Деска Јевтића. Част ми је била дуго познавати Деска.