Autor Tema: Stihovi i priče Slobodana Lukovića - Dede  (Pročitano 8298 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Lukovic M. Slobodan

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Starost: 88
  • Poruke: 1111
  • Pol: Muškarac
Stihovi i priče Slobodana Lukovića - Dede
« poslato: Septembar 08, 2014, 22:23:04 »
Postovani kolege,
Osim pčelarstva bavim se i lovom. Godine 1998 u ime oidlikovanih i nagradjenih lovaca povodom
100 godina lovstva u Ivanjici, zadužiše me da se zahvalim.Moja zahvalna stihovana beseda na minule lovačke doživljaje i lovce legende ivanjičkog kraja posvetih i mom dedi po majci Stevanu Besevicu
zatim Milenku Jovanoviću iz. Kotraže i Mihailu Belčeviću iz Lučke reke.Ona ujedno priča kako sam se i ja ,,zarazio lovom,,Naslovih je sa

ZIMSKA IDILA

Mnogo godina bejah lovac evo
kao pokojni moj deda Stevo,
pa pošto je i on zaslužan za ovo
reći ću vam o tome neko slovo

Hiljadu osam sto devedeset osme godine davne,
za mene i moje kolege danas slavne
i moj deda Stevo, pokoj mu duši
lovačku lulu počeo da puši
a kad beše u najvećoj snazi
mene ko klinca lovom zarazi!
Ja sad o njemu ne držim odu
već ću da vam ispričam jednu zgodu.

Jednog zimskog jutra u ranu zoru
opazih dedu na malom prozoru
on staklo rukom briše i maje
pod šupom Kića vezan i laje,
šetka po kući ništa ne kaže
čeka Milenka lovca iz Kotraže!
Milenka nema pa deda brine,
sigurno svratio kod udovice Drine.

Petao se javi pored naše kuće
baba Sara pristavila lonac vruće,
pa uzgred dedi torbu posprema,
,, gde ti je čuturica ovde je nema,,

A ja pod ćebetom budan i žmirim,
sa nastalom situacijom nikako se ne mirim
dali će deda, isto kao lane
samo da vikne  "Ustaj Slobodane"

Zarza konjina, ču se kera dreka,
tresnuše vrata' evo ti Milenka
Pomozi bože, viknu još sa vrata,
Bog ti pomogao, od Steva brata!
U obraz se ljube, sedaju, počinje priča
,,Bogati kako prodje preko Lise i Teprča
Ima li prtine, imali traga
što ne dodje sinoć kog vraga
kako je Selena, kako su deca
ulovi li jesenas kog zeca"

Baba Sara kafu i rakiju služi
deda Stevo se na loš ulov tuži,
babu Saru obuzele slutnje crne
na uvo mi šapuće, "Idu da love srne"
ovi matori sišli su sa uma
idu da love gde je državna šuma
neznaju oni da ih iza Djerovskih kleka
lovočuvar i šumar Vlajo čeka..

Uz kafu i rakiju Milenko razgovor tera
,,ko će torbe da nosi i zavodi kera"
Na to ti deda onako uz piće
,,Ustaj Slobodane zora već sviće"!
I sve se dogodilo u jedan tren
ja skačem kao oparen
Istrčah napolje' kad tamo celac
odnekuda banu i Mihailo Belac.

Uz rakiju poče da se plan lova stvara
u kome učešće uze i baba Sara
jer kad pođosmo baba nam kaže
,,Zbog šumara idite preko Lazine i Straže"
Samo što krenusmo već sviće zora
a oni u glas  "Ala je ora"!

U neko doba ne lezi vraže
kad stigosmo u Drvnik naspram Straže
moja ti baba vabi Kića
ljuta na dedu još od Božića!
Reći ću kratko samo da znate
izbila svadja zbog neke Nate
što joj je čovek u ropstvu bio
pa se otuda nije vratio.
Svadjali se oni, deda rekao ,,Saro oladi"
a ona mu preko Kića mast iz kičme vadi
Trovali Kića u susednom selu Luke
baba ga spasila, pa hranu uzima samo iz njene ruke
i čim čuje babe Sare zov,
kući juri kao manit' napušta lov.

Kićo, krupan i snažan, samo se prući
otrže se i ode pravo kući.
Deda Stevo pominje sve po spisku, svece i Boga
Mihailo i Milenko posedaše pored jednog gloga.
Ljut deda pa puškom Kića nišani
Mihailo i Milenko sede ko popišani.
I taman deda da iz puške pukne
Kićo zaskoči iza jedne bukve
opali kapislara' barut nesastavi
deda se od muke do zemlje presavi
kroz zube sikće i trese se kao prut:
,,O Saro o kučko, što otvori prozor
te mi ovlaži barut..."

A Kićo trkom beži, bukava se vaća
Milenko viče ,,Eno ga preko Suvaća"
Mihailo Belac strašno psuje,
njegova se vika do Crnjeva čuje
,,E moj Stevane drtino stara
opet nas zajeba ona tvoja Sara
Uz put nam tandrčeš kao neka žena,
ta Kića je ovakav, onakav' ravna mu nema.
Mihailo i dalje žvaće li žvaće
ko pijana žena kad ide sa daće..
Milenko i on svoju tera
,,Danas ćeš Stevane da igraš ulogu kera"
Uz put mu pominje i oca i majku
,,Ako kad sam  budala ne povedoh Lajku..."

A moj deda Stevo na kladi sedi i kunja
užuteo u licu kao na ormanu dunja
,,Milenko druže, kao brata te molim
Ne pričaj bruku ko Boga te molim.
A potom se latiše ića i pića
pa brzo zaboraviše na Saru i Kića..."

A sve je ustvari bila nepotrebna zbrka
svratio šumar kod Steva da pije i krka
baba mu trpala ića i pića
pa kao fol vabila i Kića
ubedjivala šumara i počela prva
,,Otišao Steva kod Janka da vidi za drva"
Priču izmislila, kitila i krasila
samo da bi nas od šumara spasila.

Nije šumar verovao što mu priča Sara
iako je na brvnima visila dedina puška stara
pa je tragom pošao za nama preko sela
i to je trebalo da bude priča cela.
Ali sveti Jevstatije naredi i obistini se babina slutnja crna
iz pravca Božca pred nas izbi krdo srna..

Brzo deda na pušku kapislu stavlja
puška opali - sad barut sastavlja
Opali jedna, pa druga, pa treća
i tri srne padoše kao sveća.
Nečija keruša više nas zalaja
iz Drvničkog potoka izbi i šumar Vlaja..

Šta se dalje dogodilo, šta se zbilo
i onda se ćutalo, tajilo i krilo.
Koliko se sada sećam, imali su mnogo, mnogo sreće
...ma vrtele pare gde burgija neće!

A jutros rano, čim svanu dan
iz Sidneja me zovu Pavle i Ivan
,,Helou deda, kažu oni  u jedan glas
kad dodjemo u Ivanjicu u lov da vodiš i nas"
Ma nekad je neko pametno reko
Iver od klade ne pada daleko.

Godine mnoge lepe i lude
u nama sada uspomene bude
za odličja sjajna sveti Jevstatije dao vam sreću
odličja očekujte i vi, još lepšu i veću.

Slobodan / Milutinov / Luković posvetio dedi Stevanu- Solunskom borcu


« Poslednja izmena: Septembar 17, 2014, 08:56:22 od strane admin »

Van mreže Đoko Zečević

  • Administrator
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Zlatar - Nova Varoš
  • Starost: 76
  • Poruke: 9082
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
  • Tip košnice: DB 10-to ramne
Odg: Stihovi i priče Slobodana Lukovića - Dede
« Odgovor #1 poslato: Septembar 09, 2014, 10:47:12 »
Priajtelju moj dragi, uživao sam, svaka ti čast!
Čitao sam dva puta?
Moram ti popraviti neke slovne greške, inače stihovi za čistu desetku.

Eh baba, baba Saro, izgleda da je deda morao za sve da plati, samo da se one udovice, nedaj Bože ne  lati...
A Kića je bio samo paravan..izgleda mi tako?

Živ mi i dugo dugo zdrav bio i sa nama se družio, moj dobri Deda.



Van mreže Obradović Miloš

  • ono sto je u jednom vremenu istina u drugom je zabluda
  • Pčela
  • *****
  • Član na forumu od: Dec 2013
  • Lokacija: Selo Kaševar, Opstina Blace
  • Starost: 34
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
  • ljudi dok poucavaju druge i sami uce
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Obronci Kopaonika,Selo Kaševar 700 m/nv Opstina Blace
Odg: Stihovi i priče Slobodana Lukovića - Dede
« Odgovor #2 poslato: Septembar 09, 2014, 12:08:08 »
Hvala puno deda sto si nam ulepsao ovu temu svojom pesmom, prelepo opisanim detaljima koji stvaraju sliku kao da smo i sami bili u tom velicanstvenom lovu..hvala jos jednom

Van mreže Bjelić Milanko

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Mar 2012
  • Lokacija: Nova Varos - Rutoše
  • Starost: 64
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • Ko HOCE nadje nacin-Ko NECE nadje razlog
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Nova Varoš, Rutose 740m n/v
  • Tip košnice: DB
Odg: Stihovi i priče Slobodana Lukovića - Dede
« Odgovor #3 poslato: Septembar 09, 2014, 23:41:52 »
Захвалност Вама Чика СЛОБО.Песма је животна прича тога времена.Супер је.Врло мудро написана захвалница за награђене ловце.(ловокрадица је било и у то време и ако су казне биле врло оштре).Зар не?
Поздрав!!!
« Poslednja izmena: Septembar 09, 2014, 23:48:22 od strane Bjelić Milanko »

Van mreže Lukovic M. Slobodan

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Starost: 88
  • Poruke: 1111
  • Pol: Muškarac
Odg: Stihovi i priče Slobodana Lukovića - Dede
« Odgovor #4 poslato: Septembar 10, 2014, 15:42:36 »
Hvala Djoko,Milose i Milanko na lepim recima povodom postavljanja ove moje nazovi pesme.
Dogadjaj je istinit, imena svih pomenutih lica su istinita, njihova postupanja, ma nista nije
rimovano  kao onaj detalj kada moj deda Stevo kaze: ,,O Saro, o kucko, sto otvori prozor
te mi ovlazi barut..."" Kada sam ove reci govorio na saboru lovaca povodom 100 godina zivota i
rada Lovackog udruzenja Ivanjica- sala sa 350 dusa tresla se od smeha...
Samo neznam sto se Radu Sumadincu nije svidela pesma te ne reagova do sada ???
Djoko, mogao bi da popravis jezikoslovne greske posto ja to tehnicki sada nemogu uraditi
jer sam tekst kucao ,,iz glave,, a vreme je bilo kasno..I jos da dodam, da sam ceo tekst
napisao za jedno popodne uoci proslave...

Van mreže Kostadinović Rade

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Kragujevac
  • Starost: 67
  • Poruke: 3722
  • Pol: Muškarac
  • 034/311-910, 064/190 54 77
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Godačica-Obronci Gledićkih planina 315 m-nv, sam.pč. staž 35 god.
  • Tip košnice: DB-12 90 kom, Kongresovka 10 kom, DB-10 10kom.
Odg: Stihovi i priče Slobodana Lukovića - Dede
« Odgovor #5 poslato: Septembar 10, 2014, 16:03:04 »
Samo neznam sto se Radu Sumadincu nije svidela pesma te ne reagova do sada ???

A kako mi se nije svidela pesma, Deda moj dragi?

Davne 1966. u leto moj deda Milorad kupi novu lovacku pusku 16, Ruski hamerlez, orahov kundak bez obrazine. Bese bogami jako skupa.

Otvori se lov, cini mi se u nedelju 1. oktobra te godine, deda uplatio clanarinu i povede mene prvog lovnog dana na otvaranje lova. Mojoj sreci nigde kraja, iako se tada u lov polazilo pre 5 sati ujutru.
Nista tog dana deda ne ulovi, ali dvadesetak lovaca je organizovalo rucak uz prase na raznju, pice i ostalo. Bejah ja namladji sa svojih 9.g.
Iduce nedelje, oko podne upravo dok sam pisao domaci zadak i okrenut ledjima ulaznih vrata, nesto puce iza mojih ledja. Majka moja glasno prozbori "Rade evo ti ga zec". To je deda bacio ulovljenog zeca na pod da bi mene obradovao i taj udarac me je jako uplasio, ali jos vise obradovao. Okrenem se, a zecina bas krupan. Majka je sa belim lukom i ostalim djakonijama zeca dugo dinstala, uz predhodnu pripremu.
Ma prste da polizemo posle.
Lovio je tako deda sve do svoje 84.godine i imao redovno bolji ulov od mnogo mladjih lovaca. Znao je starina gde ce zec, jer je sa malim prekidima lovac bio od 1918.godine. Kada sam malo odrastao ja sam zeceve redovno sa bratom drao i kozice susio koje se lepo tada i prodavale.
Onda je pod stare dane deda tu pusku preveo na mene i dan danas se nalazi kod mene, ali veoma veoma retko iz nje pucam, a lovac nikada nisam bio, a nebi ni mogao, jer mnogo zivotinje volim. Ali priznajem, mnogo volim i pripremljenu divljac.
Sada skoro redovno kada idem na svoj ranc preko Gledicke planine u vecernjim satima vidim bar 1 a cesce 2 ili 3 zeca, ali nikako ne bi zeleo da ih kolima udarim. Lepo je to u prirodi videti i uzivati. Bogami ima i druge divljaci.

Ima i jedna lepa istinita prica o keru Lasku, ali o tome drugom prilikom.

Nije mi bog dao dara kao tebi postovani Deda, Milanko, Sasa i ostali da budem pesnik, ali me obdario da sve iz mladosti pamtim kao da je sada bilo i rado se svega secam.
“Уметност живљења је када човек нађе склад између жеља и могућности“ – била је мисао и мото живота проф. др Десимира Деска Јевтића. Част ми је била дуго познавати Деска.

Van mreže Đoko Zečević

  • Administrator
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Zlatar - Nova Varoš
  • Starost: 76
  • Poruke: 9082
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
  • Tip košnice: DB 10-to ramne
Odg: Stihovi i priče Slobodana Lukovića - Dede
« Odgovor #6 poslato: Septembar 17, 2014, 09:01:43 »
Deda dragi prijatelju,
Malo sam popravio slova i znakove ali lektor bi to svakako bolje uradio.
Naravno, za ove stihove sam otvorio novu temu za tebe pa izvoli piši jer znam da imaš dosta lepih priča
za nas koji volimo da čitamo i uživamo u lepoti pisane reči, naročito iskusnih pčelara, lovaca...švalera...
Izvini to je bio tvoj Deda i njegovi prijatelji Milenko i drugi, nikako ne mislim na tebe!!!


Van mreže Lukovic M. Slobodan

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Starost: 88
  • Poruke: 1111
  • Pol: Muškarac
Odg: Stihovi i priče Slobodana Lukovića - Dede
« Odgovor #7 poslato: Septembar 21, 2014, 20:16:21 »
Postovani i dragi domacine,
Nemam reci  da izrazim svoju zahvalnost za paznju koju mi poklanjas otvaranjem posebne
teme na ovom forumu!!
Odmah da kazem da ja nisam neki pesnik i nemam  sklonost stihovanju.Ovo napred napisano
desilo se jednog dana u jednom danu a sumnjam da se moze ponoviti ikada.
Sto se tice,, lovackih prica" e tu imam puno dozivljaja, pa neka moze i da vam se dopadne.
Kasnim sa javljanjem jer sam bio zauzet, dolazio mi unuk iz Australije u posetu 3 dana, tako
da sam bio jako, jako zauzet.Nadam se da cu od ponedeljka redovno pratiti nas forum.
Hvala i Radu Sumadincu na podrsci..Ako ne bude stihova - bice lovackih prica..

Van mreže Daniloski Blagoja - tajmistance

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Jan 2012
  • Poruke: 1164
  • Pol: Muškarac
Odg: Stihovi i priče Slobodana Lukovića - Dede
« Odgovor #8 poslato: Septembar 21, 2014, 21:29:32 »
Деда свака част за песму!

Van mreže Lukovic M. Slobodan

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Starost: 88
  • Poruke: 1111
  • Pol: Muškarac
Odg: Stihovi i priče Slobodana Lukovića - Dede
« Odgovor #9 poslato: Septembar 24, 2014, 21:34:12 »
Postovani kolege,
pored pcelarstva pasija mi je lov,ribolov,sah.
Lovom se bavim preko 50 godina sa dosta uspeha  i zadovoljstava koje on pruya.
Nadam se da na ovom forumu ima dosta lovaca i da će želeti da čuju neku interesantnu
lovačku priču.Kao prvo, naš domaćin foruma gospodin Djoko je aktivni lovac a poznajem
dosta pčelara koji su ujedno i lovci.Iako imam 80 godina redovno igram šah na internetu
sa mnogim igračima sirom sveta sa dosta uspeha , pa ko želi može me pronaći na internet
stranici   chess.com
Istiniti dogadjaj koji se dogodio 1978 godine opisaću u priči koja sledi a koju sam nazvao
"ISPUNJEN LOVAČKI SAN"
=======================================================================================

ISPUNJEN LOVAČKI SAN

   Subota po podne leta gospodnjeg 1978 godine. Fića me zeza sa palenjem a ja za elektriku i mehaniku oko auta diletant. Moje misli upućene su prema Batočini i sutrašnjem lovu na srndaća kod pobratimskog udruženja lovaca Batočina. Nekako se dovučem sa kolima do majstora Milana Makice i palenje bi sredjeno za 15 minuta. Malo je falilo da zbog kvara na autu otkažem lov.
   Presrećan, pozivam telefonom predsednika udruženja lovaca i predsednika opštine Batočina  prijatelja i druga Zuleta i potvrdjujem dolazak. Razdaljinu od 135 km. od Ivanjice do Batočine prevaljujem za 2 sata i 30 minuta. Za svo to vreme na zadnjem sedištu fiće spava decjim snom moj drugar i kolega lovac Slobo Miletić. Pre ulaska u Batočinu svraćamo kod lovočuvara Stanka jer znam da on treba da bude prisutan sutrašnjem lovu. On nije iznenadjen  našom posetom jer me obaveštava da je predsednik odobrio lov i njemu dao sva potrebna upustva. Na parkingu kod motela zatičemo Zula sa
nekim gostima iz Beograda gde me obaveštava da on ima obaveza i da ne može ići u sutrašnji lov  već će nas pratiti Stanko i Mićo "gurman", kao domaćin.
   Sa drugarom Slobom smeštamo se u motel, a oko 21 sat idemo do kafane Mezulana gde zatekosmo pobratima Sulju iz Dobrovodice u dobrom raspoloženju. Provodimo nezaboravno veče uz iće i piće i druženje. Oko 3 sata u nedeljno jutro budi nas Mićo gurman a mi iako mamurni skačemo kao opareni. Uveče smo se dogovorili i napravili plan lova tako da zaposednemo parcele zasejane detelinom iza šume Rogot u pravcu Brzana i Dobrovodice. Sa puta za dobrovodicu skrećemo levo prema Rogotu. Moj drug Slobo i Mića "gurman" obilazno sa desne strane odlaze potokom a ja sa Stankom ostajem odmah bliže Rogotu u kanalu koji je napravio potok koji dolazi iz pravca Dobrovodice..
   Počinje da se razdanjuje kada mi Stanko šapatom saopštava da mora napustiti lov zbog nekih silnih obaveza ali da će on po završetku lova doći kod kafane Mića "gurmana". Potpuno svanu i razdani se a u pravcu mog pogleda daleko na horizontu poče da se pojavljuje i sunce. Dvogledom šaram po parcelama deteline koje se nalaze ispred mene
ali mi je pogled najviše upućen prema Rogotu jer iz tog pravca očekujem srneću divljač. Sunce već izgrejalo, vreme prolazi a divljači nema. Pogled dvogledom upućujem na desnu stranu gde su otišli Mićo i Slobo... i gle čuda u detelini opazih lisicu koja ide u pravcu Rogota. Spuštam dvogled i uzimam karabin 30-06 Zastava sa snajperom "Tasko".
U okularu odmah pronalazim lisicu koja usput miriše i kopa rupe u detelini i traži miševe. Udaljena je od mene oko 80 metara a ja se i dalje premišljam, da li da pucam ili ne..Čitavih 5 minuta pratim liju u okularu snajpera i premišljam se..
Odjednom iz pravca Rogota oglasi se ptica Šojka sa njenom drekom. Iz iskustva znam da kada se ona oglasi u njenoj blizini je divljač, ili stoka ili ljudi. Spuštam karabin i dvogledom počinjem da razgledan teren oko šume Rogot. Odjednom kao da je neko poterao u detelinu istrča srna. Malo potom za njom ide i malo lane. Sve se odigrava ispred mene na udaljenosti oko 70 m. Lisica ubrza kretanje i ide pravo kmeni i na 30-40 metara okreće i ode pravo u šumu Rogot. Srna kad je spazila lisicu uspravi se i poče da sikće i odmah dotrča do laneta. Srna se okreće usplahirena a najviše pogleda upućuje prema šumi Rogot. Dvogled ne ispuštam iz ruku, pogledam na sat i već je 15 minuta do 7...
I dalje pratim ivicu šume, kada ugledah u okularu dvogleda glavu srndaća dok mu telo skriva šuma. Vidim da razgeda na sve strane ali nikako šumu da napusti i izadje na čistinu. U trenutku ga nesta  a moja prva misao je bila da je neko naišao stazom kroz Rogot, da je se srndać uplašio i vratio u šumu. Obuze me razočarenje ali srna i lane su i dalje na detelini kao da se ništa ne dogadja... Šojka i dalje kreči li kreči... Odjednom, kao da ga nešto isteralo iz šume istrča srndać i pasom ide ka srni. Razgledam mu dvogledom parogove i konstatujem da su kvalitetni. Srndać sagne glavu, uzme malo deteline i okreće
se prema šumi. Malo potom istim tragom iz šume izadje i drugi srndać. Gledam ga dvogledom i zaključujem da je mnogo krupniji. Gledam mu parogove i vidim da nešto nije u redu jer mu je jedan parog siljat. Dvoumim se koje ga gadjam i u tom dvoumljenju primećujem da ovaj drugi srndać ide u pravcu prvog a meni kroz glavu sinu misao:
,,Bože, koji bi ja bio srećnik ako bi ovaj srndać stao iza prvog pa da ja jednim metkom odstrelim oba... Kao da je sv. Jevstatije - zaštitnik lova, prihvatio moje misli i udesi da ovaj drugi srndać stade iza prvog ali tako da ja sada vidim samo jednog..
   I sve se dogodilo u jednom trenu! Ostavljam dvogled, uzimam karabin, povlačim šneler za brzo i lakše povlačenje oroza, u okularu snajpera pronalazim plećku srndaća, pomeram krstić snajpera malo unazad ka sredini tela, dodir kažiprsta do oroza,
strahovit pucanj odjeknu Rogotom... Kroz okular snajpera vidim da jednog srndaća na vidiku nema dok drugi srndać pokušava da ustane ali pri svakom pokušaju pada na zemlju! Spuštam karabin i uzimam dvogled samo razgledam. Srna i lane pobegoše u šumu a ja iz džepa vadim maramicu i brišem oznojeno  čelo... I dalje ne prilazim srndaćima..
Sa desne strane deteline iz pravca Brzana izbi Mića "gurman". Tada i ja ustajem iz mog skrovišta - vrzine i polako idem u pravcu srndaća. Mićo vidi srndaća koji je smrtno ranjen, prilazi mu, hvata ga za noge i pokušava dignuti u vis a meni kaže:,, Čoveče, koje si ti čudo odstrelio, totalni je škart, za ovo imaš nagradu... Dotuci ga da se ne muči ,,
   Vadim pljosku sa rakijom, pada nazdravljanje i čestitanje... I dalje on ne vidi prvog odstreljenog srndaća koji se nalazi u prilično velikoj nepokošenoj detelini na udaljenosti od 20 metara. Kada mu ga pokazujem iznenadjeno me pita:,, pa kako čoveče, čuo sam samo jedan pucanj i odmah došao ,,Posle 10-tak minuta stiže i  moj drugar Slobo Miletić
pešačkom stazom kroz Rogot pa kada je video da sam jednim metkom odstrelio 2 srndaća od sreće mi je zalepio takvu čamarčinu da je se i dandanas sećam. Pao sam na zemlju ali mu nikada nisam zamerio...  Moram da napomene da je karabinski metak imao brzinu zrna od 1100 met/sek i da je on namenjen za odstrel krupne divljači kao sto su medved, nosorog, slon i sl. Ali ja druge municije nisam tada imao jer je bila nestašica... Zbog toga je svima bilo čudno kako to da  zrno metka probije prvog srndaća a potom da rasprsnuti komadići zrna preseku prednju nogu drugog srndaća koji je bio udaljen od prvog 6 metara, što smo na licu mesta utvrdili..
"Odavanje počasti" odstreljenoj divljači, obavljeno je na mestu dogadjaja.
Proslavu i druženje nastavili smo potom u kafani kod Mića "gurmana" uz prisustvo Cvetanović Radoslava - Zuleta predsednika  lovačkog udruženja i predsednika opštine Batočina, Stanka lovočuvara, Panovskog Živka- Žikčeta iz Lapova, Milanović Radomira - Sulje iz Dobrovodice... Drugi odstrelejni srndać koji je bio škart zbog parogova težio je 47 kilograma  a prvi normalan 34 kg.
   Na žalost, mnogi akteri ovog dogadjaja danas nisu medju živima: Zule, Stanko, Slobo Miletić...Neka im je večna slava..
« Poslednja izmena: Septembar 27, 2014, 07:28:13 od strane admin »

Van mreže Brndušić Ivan

  • Lutka
  • ****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Novi Zeland
  • Starost: 74
  • Poruke: 317
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Novi Zeland, Okland 12m
Odg: Stihovi i priče Slobodana Lukovića - Dede
« Odgovor #10 poslato: Septembar 25, 2014, 10:50:36 »
Zdravo Deda
koji se neda
Ja nemam reči kojim bih opisao ovo naše ponovo viđenje na ovom mestu.
Jednostavno Zdravo vidim da si dobro i drago mi je da sam sa Vama .
Đoko molim te urafdi nešto ne dobijam informacije o posetama sa foruma.
Pozdrav Dedi i svima koliko vas ima.
Brnda sa NZ

Van mreže Lukovic M. Slobodan

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Starost: 88
  • Poruke: 1111
  • Pol: Muškarac
Odg: Stihovi i priče Slobodana Lukovića - Dede
« Odgovor #11 poslato: Septembar 25, 2014, 12:51:30 »
Veliki pozdrav za drugara i prijatelja Brndu iz kisne Ivanjice.
Vidim da si sa nama na forumu i bas mi je drago jer od tebe pcelari ovog foruma ocekuju
uvek novosti.Nadam se da nisi jos legao da spavas a predpostavljam da je kod tebe sada
oko 22 sata..Izvini za nejavljanje iz Sidneja o tome cu ti pisati PP
Puno pozdrava Deda

Van mreže Đoko Zečević

  • Administrator
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Zlatar - Nova Varoš
  • Starost: 76
  • Poruke: 9082
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
  • Tip košnice: DB 10-to ramne
Odg: Stihovi i priče Slobodana Lukovića - Dede
« Odgovor #12 poslato: Septembar 25, 2014, 22:11:50 »

Đoko molim te urafdi nešto ne dobijam informacije o posetama sa foruma.

Pozdrav Dedi i svima koliko vas ima.
Brnda sa NZ

Ivo, stari moj, ne razumem!
Kako ne dobijaš informacije o posetama sa foruma?
Ti sam otvaraš opcije na sjatu pojedinih foruma ili pregleda prisutnih tokom dana i trenutno!
Takođe to je u "nadležnosti" članstva da sami određuju šta će se na ekranu pojaviti?

Evo šaljem ti uputstvo (slikom od večeras), kako to da urdaiš...lako da lakše ne može biti!

Kada stigneš napiši malo kako se rdai na NZ sa pčelama?

Pozdrav i sve najbolje, Stari moj!

Van mreže Đoko Zečević

  • Administrator
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Zlatar - Nova Varoš
  • Starost: 76
  • Poruke: 9082
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
  • Tip košnice: DB 10-to ramne
Odg: Stihovi i priče Slobodana Lukovića - Dede
« Odgovor #13 poslato: Septembar 27, 2014, 07:41:50 »
Uvažene Kolege,
Deda me zamolio da raspakujem izvanrednu lovačku priču iz Atachenta koju na žalost nisam uočio a kako vidim ni ostali članovi!?
No, tu smo mi iz uredništva da svakom pomognemo, naravno kada uočimo problem!

Priča koju nam je Deda prolsedio i ispričao, zvuči malo "lovački" ali njegova referenca i godine nam garantuju da je "ispravna" jer navodi imena ne samo preminulih već i još uvek živih aktera tog lovačkog događaja!

Hvala dragi Prijatelju na lepo i detaljno opisanom događaju iz tvoje dugogodišnje lovačke prakse koja govori sve o lovačkom entuzijazmu a koji se ogleda i u putešestviju od 135 kilometara i to sa kakvim prevoznim sredstvom...tadašnjim "lamburdžinijem" - Fićom!!!

Živ i zdrav nam bio još dugo, dobri moj kolega Slobo!

Van mreže Lukovic M. Slobodan

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Starost: 88
  • Poruke: 1111
  • Pol: Muškarac
Odg: Stihovi i priče Slobodana Lukovića - Dede
« Odgovor #14 poslato: Septembar 27, 2014, 20:11:37 »
Zahvaljujem se domacinu na ,, raspakivanju,, moje lovacke price.
Opisao sam istinit dogadjaj koji se odigrao u Rogotu kod Batocine pa ono ,,malo lovacka,, ne stoji,
dragi moj kolega lovce Djoko..No shvatam ja da kada se prica o lovu i ribolovu uvek postoji
sumnja,ali godine mi ne dozvoljavaju da lazem jer postoje zivi svedoci koje sam naveo.
U svakom slucaju hvala  dobrom domacinu..Deda