Autor Tema: Gde sam služio vojni rok?  (Pročitano 29301 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nadrljanski Aleksandar

  • Pčela
  • *****
  • Član na forumu od: Jan 2014
  • Lokacija: Sanad
  • Starost: 66
  • Poruke: 637
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Sanad 89m
Odg: Gde sam služio vojni rok?
« Odgovor #15 poslato: Jun 08, 2014, 00:13:08 »
Vojni rok sluzio 10.1977-01.1979 -Sombor ,aerodrom VP 3065/21-Tehnicka sluzba "Avio-mehanicar.
02.1978-prekomanda Slovenija -Cerklje ob Krki. u vremenu provedenog U JNA  sledi preleti TJ. Obuka i Vojne vezbe za Staresine _pilota na  avionima  Galebu ,Jastrebu .  N,Gorica mesec dana ,zatim Mostar 2-meseca ,pa Beograd "Batajnica " mesec dana i Ljubljana aerodrom "Brnik " Bilo je lepo i zanimljivo .
Kad zacutim,okrenem se i odem,to ne znaci da si ti pobedio .
To znaci da vise  nisi dostojan mog vremena.  Charles Bukowski

Van mreže Davinić Dejan

  • Larva
  • ***
  • Član na forumu od: Feb 2012
  • Lokacija: Vlasotince
  • Starost: 55
  • Poruke: 247
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Vlasotince - lokacija, 210m
Odg: Gde sam služio vojni rok?
« Odgovor #16 poslato: Jun 08, 2014, 08:52:03 »
Kumanovo 87-88, veza ceo vojni rok

Van mreže Kamčeski Hristo

  • Pčela
  • *****
  • Član na forumu od: Okt 2013
  • Lokacija: Prilep
  • Starost: 73
  • Poruke: 569
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Makedonija, Prilep 620 m
Odg: Gde sam služio vojni rok?
« Odgovor #17 poslato: Jun 08, 2014, 18:40:04 »
Osijek 69/70 u Beloj kasarni,bilo ih je vise,utehnicko ceti radili smo i u Nasice Vukovru,bilo je to davno ali nije bilo lose.

Van mreže Kostadinović Rade

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Kragujevac
  • Starost: 67
  • Poruke: 3722
  • Pol: Muškarac
  • 034/311-910, 064/190 54 77
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Godačica-Obronci Gledićkih planina 315 m-nv, sam.pč. staž 35 god.
  • Tip košnice: DB-12 90 kom, Kongresovka 10 kom, DB-10 10kom.
Odg: Gde sam služio vojni rok?
« Odgovor #18 poslato: Jun 08, 2014, 20:51:43 »
Sombor, aerodrom, VP306/1, plavac, radio tegrefista, od marta 1969. do septembra 1970. godine.

E, to je bila Vojska. Punih 18 meseci se tada sluzilo drzavi, a pre toga i 24 meseca, i niko se nije zalio, jer tek kada odsluzis vojni rok-pravi si covek.
Posebno me raduje sto si dragi kolega bio u najtezem VES-u u sluzbi veze - radiotelgrafista. Koliko je posle JNA radiotelfrafista naslo posao u tome: Narodna odbrana, policija, brodovi, Ministarstvo spoljnih poslava... Radiotelgrafista je posle kapetana broda bio druga licnost po vaznosti na brodu, a kako i ne bi kada je jedini sa mora ostvario sve veze sa kopnom, drugim brodovima, lukama.
“Уметност живљења је када човек нађе склад између жеља и могућности“ – била је мисао и мото живота проф. др Десимира Деска Јевтића. Част ми је била дуго познавати Деска.

Van mreže Blagojević Momir

  • Jaje
  • **
  • Član na forumu od: Maj 2012
  • Lokacija: Pale
  • Starost: 76
  • Poruke: 82
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Pale, Gornji Pribanj, 1000 m.n.m
Odg: Gde sam služio vojni rok?
« Odgovor #19 poslato: Jun 08, 2014, 21:22:39 »
Kolega Rade, potpuno se slažem s Tvojom ocjenom kad je u pitanju karakter i značaj nekadašnje JNA. Posebna životna škola i svojevrstan "certifikat" za svakog mladog čovjeka koji odsluži vojni rok.  Kod nas se odlazak u Armiju, u vrijeme kada sam ja išao, slavio kao svadba, a rastanak po odsluženju roka završavao u suzama. Što se tiče VES-a zaista je veoma interesantan i većina nas je nastavila da se telegrafijom bavi, kao radio amateri u klubovima. Posebna radost za svakog od nas je bila prilika da se na amaterskim frekvencijama nađemo i razmijenimo po koju riječ. Nažalost, čini mi se da je telegrafija izgubila svoj značaj u današnjim službenim vezama (posebno u vanrednim prilikama kada je ona jedina moguća veza).

Čestitam Ti na postavljanju ove teme i srdačan pozdrav sa Pala.

Van mreže Stefanović Dragoje

  • Larva
  • ***
  • Član na forumu od: Dec 2013
  • Lokacija: Kosjeric
  • Starost: 75
  • Poruke: 172
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: selo Kosjeric 700
Odg: Gde sam služio vojni rok?
« Odgovor #20 poslato: Jun 11, 2014, 22:03:43 »
           E, sta ja da napisem kada sam "veteran".Septembar 69 Travnik VP.2998,pa prekomanda,Februar 1970 u
  Banja Luku, pa sve do kraja Februara 1971,znaci punih 17 meseci,iliti tri kalendarske godine.Prva generacija
  koja je dobila plitke cipele za izlazak u grad.Stvarno biloje tesko a nekako i lepo,ma vise lepo obadva grada
  su stvarno prelepa,mada je Banja Luka tada prezivela katastrofalan zemljotres.

Van mreže Brcan Dragan

  • Gost
  • *
  • Član na forumu od: Dec 2013
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Starost: 57
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zrenjanin 74m
Odg: Gde sam služio vojni rok?
« Odgovor #21 poslato: Jun 12, 2014, 00:13:38 »
Septembar '86. ABHO, Črnomelj, Slovenija.

Van mreže Benedek Petar

  • Gost
  • *
  • Član na forumu od: Dec 2013
  • Lokacija: Sremčica
  • Starost: 62
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Velika Moštanica, 120m
Odg: Gde sam služio vojni rok?
« Odgovor #22 poslato: Decembar 27, 2014, 21:38:56 »
Postovane kolege sluzio sam vojni rok u Rijeci 80 te godine .Ima li koje bio u to vreme  u kasarni na Trsatu ?

Van mreže Lešević Milanko

  • Jaje
  • **
  • Član na forumu od: Apr 2014
  • Lokacija: Novi Pazar
  • Starost: 56
  • Poruke: 70
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Novi Pazar, Koprivnica 500 mnv
Odg: Gde sam služio vojni rok?
« Odgovor #23 poslato: Decembar 27, 2014, 22:50:43 »
Septembar '86. ABHO, Črnomelj, Slovenija.
Ko zna da ne zna - poduci ga, Ko ne zna da zna - podseti ga, Ko zna da zna - sledi ga, Ko ne zna da ne zna- bezi od njega.

Van mreže Matejić Slavko

  • Gost
  • *
  • Član na forumu od: Nov 2013
  • Lokacija: Smederevska Palanka, Vlaški Do
  • Starost: 66
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Smederevska Palanka, Vlaški Do NV145m
Odg: Gde sam služio vojni rok?
« Odgovor #24 poslato: Decembar 27, 2014, 23:52:43 »
Avgust 78 do novembar 79 Varaždin Kasarna Kalnički Partizani, bataljon veze, radio relejac. U toj kasarni je bio tenkovski puk. kažu da je za vreme rata dugo bila pod opsadom i stalnim napadima i na kraju general Trivunovic je predao Hrvatskoj vojci zbo čega mu je bilo suđeno.

Van mreže Vasiljević Dejan

  • Larva
  • ***
  • Član na forumu od: Avg 2013
  • Lokacija: Novi Sad
  • Starost: 57
  • Poruke: 201
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Novi Sad, Fruška Gora 220m.n.v.
Odg: Gde sam služio vojni rok?
« Odgovor #25 poslato: Decembar 28, 2014, 20:12:49 »
Aerodrom Sombor od 03. avgusta do novembra 1985, tehnička služba, plavac, potom, mali aerodrom Lučko kod Zagreba (matični aerodrom Pleso). Bio sam i na mesec dana u Kovinu na obuci za vozača (C kategorija) a potom povratak u Lučko. Divna vremena, a nismo bili ni svesni kako je sve to lepo bilo i nažalost nikada se neće vratiti takva vremena. Ostaju samo sećanja i lepe uspomene. :'(
Nije važno što ne činimo dobro, važno je da ne činimo zlo.

“Derviš i smrt” - Meša Selimović

Van mreže Blagojević Momir

  • Jaje
  • **
  • Član na forumu od: Maj 2012
  • Lokacija: Pale
  • Starost: 76
  • Poruke: 82
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Pale, Gornji Pribanj, 1000 m.n.m
Odg: Gde sam služio vojni rok?
« Odgovor #26 poslato: Decembar 28, 2014, 20:49:31 »
Kolega Dejane, vidim da smo obojica dio vojničkih dana (ja sam proveo cijeli vojni rok) proveli na aerodormu Sombor. Nikad ne mogu zaboraviti hranu koju smo imali davne 1969. godine (VP 3065 je imala vlastitu ekonomiju). Za ručak smo imali tri linije formirane po vrsti hrane, kao u najboljim ekspres restoranima, pa biraj. A mi, stara vojska, birali smo najbolju hranu iz svake linije. U vojsku sam došao sa 75 kilograma, a iz Sombrora otišao sa 91 kilogramom. Da li je nakon 16 godina ostalo isto?

Van mreže Kostadinović Rade

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Kragujevac
  • Starost: 67
  • Poruke: 3722
  • Pol: Muškarac
  • 034/311-910, 064/190 54 77
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Godačica-Obronci Gledićkih planina 315 m-nv, sam.pč. staž 35 god.
  • Tip košnice: DB-12 90 kom, Kongresovka 10 kom, DB-10 10kom.
Odg: Gde sam služio vojni rok?
« Odgovor #27 poslato: Novembar 24, 2017, 17:47:43 »
Evo jedne divne priče za nas nostalgičare, sa velikog Foruma sa oko 90.000 članova
"Potražimo drugove iz bivše JNA":

Odabrao sam namerno putovati pre prvog dana upućenja svoje aprilske klase,
ne bi li izbegnuo gužvu na stanici uzrokovanu masovnim ispraćajima.
Usput, u jednom malom mestu u centralnoj Srbiji uletio sam baš na takvu ceremoniju.
Plavokosog, još uvek golobradog momka sa svojih dvadesetak godina nosili su na ramenima,
dok je harmonikaš svirao refren »Moj Milane, jabuko sa grane«.
Stao sam pored prozora kupea ne bi li imao bolji vidik.
Momak se pozdravio s majkom i popeo na voz.
Njegovo nasmejano lice umalo se zgrčilo u plačnu grimasu, ali samo za tren,
dok je mahao rukom ljudima koji su ga ispraćali.
Majka, kršna mladolika žena sa svojih 40-ak godina, odevena u kožnu jaknu i u farmerkama,
bila je na čelu povorke i oprostila se poslednja.
Prihvatila je ponudjeno pivo i potegnula dobar gutljaj.
Kad je voz krenuo, lupila je flašom gvozdeni točak voza, razbivši staklo u paramparčad.
Krenula je zatim natrag prema maloj železničkoj kućici, ne okrećući se više kompoziciji.

Divio sam se stoicizmu kojim je Srbijanka poslala svoje čedo u vojsku.
Kasnije saznao sam da se regrut zvao Slobodan Simić.
Ne samo što smo do Beograda putovali istim vozom, već smo pripadali istoj kasarni
zvanoj »Vasa Čarapić« na beogradskoj Banjici.
Ušli smo u nju kasno uveče sledećeg dana, zajedno sa Zlatkom Harambašićem i Ostojom Djakovićem iz Bosne.
Pored prijavnice bio je istaknut veliki transparent sa sledećim pozdravom: DOBRO NAM DOŠLI MLADI VOJNICI.
A sa druge, unutrašnje strane neki šeret okačio je manji, improvizovani, ali ipak dobro čitljivi napis: ALA STE GA NAJEBALI!
“Уметност живљења је када човек нађе склад између жеља и могућности“ – била је мисао и мото живота проф. др Десимира Деска Јевтића. Част ми је била дуго познавати Деска.

Van mreže Tucakov Nenad

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Sep 2016
  • Lokacija: Južni Banat
  • Poruke: 1028
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Pančevo oko 53m
Odg: Gde sam služio vojni rok?
« Odgovor #28 poslato: Novembar 24, 2017, 19:04:22 »
Što se tiče VES-a zaista je veoma interesantan i većina nas je nastavila da se telegrafijom bavi, kao radio amateri u klubovima. Posebna radost za svakog od nas je bila prilika da se na amaterskim frekvencijama nađemo i razmijenimo po koju riječ. Nažalost, čini mi se da je telegrafija izgubila svoj značaj u današnjim službenim vezama (posebno u vanrednim prilikama kada je ona jedina moguća veza).
ŠRO Veze avgust 1985. pa prekomanda u Bijeljinu do jula 1986. Tada bio YU7MJA, pa kasnije YU7FU i sad, na kraju YU2M.
Kolega Blagojeviću (ako si još na forumu) kako beše znak? YU4? Sada E7?


Dragicevic Grujica

  • Gost
Odg: Gde sam služio vojni rok?
« Odgovor #29 poslato: Novembar 24, 2017, 19:45:20 »
RV I PVO 1975 Batajnica, učesnik PARADE ZA DAN POBEDE 9 MAJ. Sada bih se vratio da odradim isto .