Autor Tema: Pašna područja Srbije kao bitan faktor za pčelarstvo  (Pročitano 2658 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vranić Nikola

  • Lutka
  • ****
  • Član na forumu od: Mar 2015
  • Lokacija: Šipovo
  • Starost: 28
  • Poruke: 418
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Republika Srpska,Šipovo, selo Lipovaca 900 m/nv
Odg: Pašna područja Srbije kao bitan faktor za pčelarstvo
« Odgovor #15 poslato: Februar 19, 2021, 00:55:31 »
Баш сам очекивао један овакав одговор и пријатно сам изненађен. Чак сам на фејсбуку ,,Прозивао" да ми се јави човјек који води рачуна о овоме ако такав постоји. Драго ми је да се Деда јавио и да можемо размијенити мишљења. Код Верољуба Умељића у књизи ,,Од почетника до професионалца" пише да једно пчелиње друштво годишње потроши 100-120 килограма меда и до око 30 килограма полена. Не знам колико је то тачно, нисам испитивао али вјерујем да треба доста и плус колико треба да донесе нама, пчеларима.
Пошто сам на факултету имао прилику радити разна пројектовања на топографским и сателитским картама и имам одређени осјећај са тим, описаћу којом логиком сам се водио при свом прорачуну.
Ишао сам са предпоставком да пчеле ефикасно иду на удаљеност од 1.5 километар. Иду оне и више али у том случају више троше хране и више времена губе. Површина коју би тако посјећивале је 706 хектара. Та површина није компактна, имамо путеве, стјеновитост, шумарке који не дају нектар итд (карте мог подручја). Гледајући свој терен на картама процијенио сам да је од тих 706 хектара 60% корисно за пчеле и тако дошао до 423 хектара. У тој површини имам нешто липе а остатак су ливаде, липу нисам узимао у обзир јер комшија има 15ак  кошница па сам је ,,Препустио,, његовим пчелама.
 Е сад јавља се један проблем који не могу ријешити без детаљне анализе медоносног биља односно процентуалног флористичког састава.
Не знам колико ливаде у мом крају дају меда (не нектара) по хектару а нигдје неће давати исто због биљног састава.
Предпоставио сам да могу дати 10 кг/ха и дошао до 4230 килограма меда.
4230/30 кошница= 141 кг меда.
141 - потрошња кг - зимница кг=принос кг
Колико су моји прорачуни реални нисам сигуран али да преко 40 кошница, на једном мјесту не треба бити, сам убијеђен.
Што сам више са пчелама и што више учим о њима, све боље видим колико не знам и колико сам гријешио...
,,Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova,,