Autor Tema: PČELARENJE U SVETU - KANADA - ALBERTA - EDMONTON  (Pročitano 1572 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Đoko Zečević

  • Administrator
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Zlatar - Nova Varoš
  • Starost: 76
  • Poruke: 9081
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
  • Tip košnice: DB 10-to ramne
PČELARENJE U SVETU - KANADA - ALBERTA - EDMONTON
« poslato: Mart 30, 2020, 12:58:07 »
Poštovani članovi,
imam odavno veoma prisne i prijateljske odnose sa Petrom Ribich iz Kanade koji živi u gradu Edmonton (1.000.000 stanovnika), provincija Alberta (3.300.000 stanovnika), i sa njim vrlo često kontaktiram a naši razgovori su u najvećem vezani za pčelarstvo.
Petar je kao što zante bio moj gost na Zlataru pre nekoliko godina.
Ono što sam ovih dana od Petra čuo želim da podelim sa svima.

Evo redom ali u najkraćem:

Svake godine Alberta tj. čelnici pčelarskih organizacija i Kooperative u Edmontonu i drugim mestima za sve pčelare poručuju
od 70-80.000 paketnih rojeva sa maticama iz Čilea, Novog Zelanda i Australije.
Cena paketnog roja je 250 Kanadskih dolara ili 183 evra!
Rojevi se dopremaju avionima kargo u istog dana u Kooperativi dele pčelarima koji ih nose svojim pčelinjacima!
Rojevi su u paketima sa maticom bez pratilja gde ima hrane za nekoliko dana!
U specijalnoj kutiji je kao sunđerasta masa (moguće i pogača), natopljena sirupom koji je stimulacija za ishranu matice.
Prilikom stavljanja roja u košnice pčelari odmah puštaju maticu bez bojazni da bude odbačena!

Što se tiče matica Petar mi je rekao da Alebrta za svoje pčelare svake godine obezbeđuje oko 160.000 matica koje uvozi iz Čilea, Havaja i NZ.
Cena matice je oko 29 evra!
Petar mi je dalje pričao da svake godine u Alberti bude od 25-30% gubitaka svih pčelinjih zajednica a neretko i 40% zato je praksa da se ovo poručuje preko Kooperativa jer su one u Pakrajini svetinja za sve pčelare, što će reči da preko nih ide prodaja meda a i nabavka pored rojeva i matica i svih drugih pčelarskih potrepština!

Ono što mi je kolega Petar rekao na kraju jeste da je i kod njih Corona virus napravio neviđene probleme za pčelare a to je da su ove 2020. godine OTKAZANE sve isporuke rojeva i matica, što samo mi pčelari možemo proceniti šta ovo znači i kako će delovati na kolege iz Alberte!

Hvala Petru na informacijama!

 

Van mreže Ribić Petar

  • Gost
  • *
  • Član na forumu od: Okt 2016
  • Lokacija: Kanada Alberta
  • Starost: 80
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Edmonton
Odg: PČELARENJE U SVETU - KANADA - ALBERTA - EDMONTON
« Odgovor #1 poslato: Mart 30, 2020, 18:36:07 »
Јесте, тако је то овде у овом делу Канаде.  Ако могу ја бих још додао и нагласио улогу кооперативе.  Без те организације овде је иоле озбиљније пчеларењ незамисливо.  Канада је трећи или четврти произвођач меда у свету, око 50 милиона килограма годишње.  По провинцијама, нешто као наше некадашње републике, далеко највећи произвођач је Алберта.  Већина тог меда се пласира на светско тржиште преко поменуте кооперативе.  Без такве организације то једноставно неби било могуће.  Хтео сам да ово истакнем пошто сам чуо да се и у Србији коначно кренуло сличним путем.  Честитам руководству које се бори за то.  Једино таква организација ће елиминисати накупце и прекупце који гледају само своју корист и служити члановима/пчеларима Србије и региона како треба. Петар

Van mreže Blagojević Saša

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Mar 2016
  • Lokacija: Negotin
  • Starost: 43
  • Poruke: 819
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Negotin, Sarkamen 220 mnv, Sikole 420 mnv
  • Tip košnice: LR10, LR8, F8, DB8 i DB10, RV
Odg: PČELARENJE U SVETU - KANADA - ALBERTA - EDMONTON
« Odgovor #2 poslato: Mart 30, 2020, 20:10:37 »
Pozdrav Petre za Vas. Stalno pričamo o kooperativi za koju ste nam ispričali uz kaficu. Nadam se da će i ova naša da proradi pa da ima nešto i za pčelare. 

Van mreže Pantić Srboljub

  • Jaje
  • **
  • Član na forumu od: Nov 2013
  • Lokacija: Smederevska Palanka
  • Starost: 57
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Smederevska Palanka, Kusadak 100
Odg: PČELARENJE U SVETU - KANADA - ALBERTA - EDMONTON
« Odgovor #3 poslato: Mart 30, 2020, 23:11:39 »
Poštovani Petre, da li se pod izrazom "kooperativa" podrazumeva vlasništvo pčelara, tj neka vrsta akcionarskog društva?

Van mreže Ribić Petar

  • Gost
  • *
  • Član na forumu od: Okt 2016
  • Lokacija: Kanada Alberta
  • Starost: 80
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Edmonton
Odg: PČELARENJE U SVETU - KANADA - ALBERTA - EDMONTON
« Odgovor #4 poslato: Mart 31, 2020, 03:45:59 »
Хвала на интересовању Србољубе.  Покушаћу укратко објаснити рад и улогу кооп-а јер, како сам видео кроз разговоре са пчеларима ту у нашем региону, многи не разумеју јасно улогу такве једне организације.  Сваки пчелар који поседује сто и више друштава може да постане члан без икаквог трошка, за бадава. Као прво кооператива је власништво чланова исте у смислу да преко ње набављају све могуће пчеларске потрепштине по најповољнијим ценама.  Кооператива се брине да су производи као на пример хемикалије за третмане апсолутно прописаног квалитета.  Пчелари, чланови достављају свој мед и восак према прописаном ритму који кооп “прерађује” пакује и продаје широм Канаде и света.  Они наравно остварују највишу могућу цену и после подмирених својих трошкова остатак исплаћује члановима.  На пример члан који је произвео 2000 буради /300 кг буре/ доставиће свој мед кооп-у у четири или пет пута.  После доставе прве пошиљке добиће отприлике 20% од укупне вредности његовог меда авансно.  После тога у току наредних дванаест месеци биће му исплаћен остатак у четири рате већ према оствареној продајној цени меда на тржишту.  Уколико некога интересује може преко гугла да потражи и сазна више на сајту; Alberta Honey Producers Co-operative - BeeMaid Honey.  Поздрав Петар

Van mreže Jovanović Miroslav

  • Pčela
  • *****
  • Član na forumu od: Feb 2012
  • Lokacija: Šarbane Ub
  • Starost: 59
  • Poruke: 649
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Ub, Šarbane 120 metara
Odg: PČELARENJE U SVETU - KANADA - ALBERTA - EDMONTON
« Odgovor #5 poslato: Mart 31, 2020, 04:29:57 »
Petre dobro došao na forum. Kanada je vrlo interesantna po pitanju pčelarstva. Ja na YouTube često gledam snimke kanadskih pčelara i ako neznam jezik. Po nešto mi deca prevedu. Tamo kod Vas pčelari ostvaruju visoke prinose što je kod nas nezamislivo. Bilo bi dobro da nam prenesete neka svoja saznanja i iskustva a možda možemo nešto korisno naučiti i primeniti. Pozdrav za daleku Kanadu i svako dobro vam želim.

Van mreže Brndušić Ivan

  • Lutka
  • ****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Novi Zeland
  • Starost: 74
  • Poruke: 317
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Novi Zeland, Okland 12m
Odg: PČELARENJE U SVETU - KANADA - ALBERTA - EDMONTON
« Odgovor #6 poslato: Mart 31, 2020, 10:12:59 »
Zdravo Petre stari druze nas.
Tako si me obradovao sto si se javio i odmah da ti kazem da mi nedostaju informacije kojesi mi godinama preneo na Tasu.
Vidim aktivan si sto me raduje .
Ako je Djoko ilineko drugi zainteresovan za postupak kako mi to skupljamo pcele i saljemo tamo mogu opisati .
Ali mislim da je to nepotrebno jer se kod nas ne izvoze pcele a ni matice.
Nasi pcelari umesto da se bore za uslove za izvoz matica oni masovno uvoze matice i to da uvoze matice nego uvoze hibride.
Ja sam letos bio kod jednog pcelara koji prica da su Austrijske matice bolje od nasih .Kada sam sa njim diskutovao jedno dva tri sata dosao sam do zakljucka da to nisu matice druge rase u odnosu nanasu autohtonu nego on tvrdi da Srpski pcelari neznaju da proizvode dobre matice. Negde grese kako on kaze?
Kada sam od njega isao kod profesora KUlincevica Miroslave mogao sam da svratim i kod tebe , mnogo sam pogresio sto nisam Izvini.
Pozdrav svima sa NZ.

Van mreže Ribić Petar

  • Gost
  • *
  • Član na forumu od: Okt 2016
  • Lokacija: Kanada Alberta
  • Starost: 80
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Edmonton
Odg: PČELARENJE U SVETU - KANADA - ALBERTA - EDMONTON
« Odgovor #7 poslato: April 03, 2020, 20:32:47 »
Извињавам се што касним са одговорима на постављена питања.  Прво за Србољуба; Кооп није акционарско друштво.  Она је сто посто непрофитна организација.  Из остварене добити од продаје меда подмирују се трошкови паковања, продаје итд. и сва нето добит исплаћује се члановима. Свако добија остварену нето цену по килограму меда, за онолико  колико је испоручио кооперативи.    Потпуно чисто и фер да не може да буде чистије.  Чак сам и сам у неколико наврата, иако нисам члан, испоручивао кооперативи мој мед, 10 до 15 буради по 300кг и могу да кажем само речи хвале за такве трансакције. Да истакнем још једну ствар.  Апсолутну већину меда кооп пласира директно малопродајним ланцима, прерађивачима/дехидрирање које се даље у облику кристалног праха употребљава у индустрији/ и пакерима.  На пример пакерима у Немачку; разлог немачки мед је таман док канадски је светао, после блендирања, мешања добивају за купце најприхватљивију боју и укус. Толико о кооперативи.
За Мирослава;  пчеларење као и свуд у свету увек је исто уз подешавања и прилагођавања локалним климатским условима. 
Што се тиче приноса овде у овом делу Канаде велики комерцијални произвођачи остварује из године у годину просек око 75 кг по друштву.  Ми мањи, до сто друштава чак и нешто више пошто можемо да више поклонимо времена сваком друштву.  Истичем ово се не остварује због тога што смо ми бољи пчелари већ искључив због бољих услова, време кад долази главна паша, распоред падавина, редослед усева и дуги летњи дани.
Иване шта да кажем колико ми је драго да се чујемо? Надам ће да ће и ово светско зло проћи и да ћемо се поново срести на Ташу и на гирицама. Нека те служи здравље. Поздрав свима Петар

Van mreže Ribić Petar

  • Gost
  • *
  • Član na forumu od: Okt 2016
  • Lokacija: Kanada Alberta
  • Starost: 80
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Edmonton
Odg: PČELARENJE U SVETU - KANADA - ALBERTA - EDMONTON
« Odgovor #8 poslato: April 03, 2020, 20:49:14 »
Саша да те поздравим и да ти кажем да је и мени у лепом сећању време проведено с вама пчеларима у Неготину као и заједничка посета Русу у Сталаћу.  Хиљаде километара путовања и труда, све се заборавља и надокнади кроз лепо проведено време са интересантним и драгим друштвом. Успут да кажем да сам посећивао пчеларе у неколико земаља и могу слободно, без претеривања рећи да смо ми у просеку другачији, да не кажем посебан сој људи, друштвенији, несебичнији, дарежљовији итд од осталих. То је ваљда то што нас вуче да се дружимо.  Још једном хвала и поздрав свима у Неготину.  Петар

Van mreže Đoko Zečević

  • Administrator
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Zlatar - Nova Varoš
  • Starost: 76
  • Poruke: 9081
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
  • Tip košnice: DB 10-to ramne
Odg: PČELARENJE U SVETU - KANADA - ALBERTA - EDMONTON
« Odgovor #9 poslato: Jul 29, 2020, 06:00:17 »
Juče, 28.07.2020. godine, dobio sam putem meila slike sa pčelinjaka našeg prijatelja i člana foruma, Petra Ribića iz Kanade.
U ovoj teškoj godini za pčealrtsvo Srbije (bez obzira na hvaljenje pojedinaca), ovakve slike su melem za oči!
Milsim da one takođe mogu doći i od našeg Brnde sa Zelanda, ali iz Srbije sasvim sigurno ne mogu!
Čestitam Petru jer mi je napisao da će danas (29.07.), imati prvo vrcanje meda pa evo da osvežim njegovu temu i radujem se sa njim.
Pozdrav dragom Kolegi i zahvalnost na slikama a posebno još jednom na značajnoj donaciji za održavanje našeg foruma i očekujem poruke ovde na forumu.

Van mreže Ribić Petar

  • Gost
  • *
  • Član na forumu od: Okt 2016
  • Lokacija: Kanada Alberta
  • Starost: 80
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Edmonton
Odg: PČELARENJE U SVETU - KANADA - ALBERTA - EDMONTON
« Odgovor #10 poslato: Jul 30, 2020, 06:25:27 »
За Зоранa; Ништа нарочито Зоране, хвала на интересовању.  Те комадиће дрвета, уствари комадићи јаворових гранчица дебљине и дужине мога палца стављам на предњу страну између медишта да бих створио отвор.  Разлози су следећи; прво да пчелама скратим пут приликом улетања и излетања и друго да се приликом летњих високих температура створи додатна вентилација. Нека друштва то одмах прихвате и стварно користе а нека слабије или никако.  За вентилацију свакако помаже. Нигде то нисам прочитао или видео, једноставно сам сам то усвојио мислећи да ће бити од користи. Кроз пар дана послаћу на сајт и пар фотографија где се то боље види.  Поздрав свима а теби Зоране посебно и надам се да сам био јасан.  Петар