Autor Tema: 40 godina od početka pčelarenja porodice Jevtič u Opariću - Levač  (Pročitano 1851 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kostadinović Rade

• Matica
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Starost: 65
  • Pol: Muškarac
  • 034/311-910, 064/190 54 77
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Godačica-Obronci Gledićkih planina 315 m-nv, sam.pč. staž 35 god.
  • Tip košnice: DB-12 90 kom, Kongresovka 10 kom, DB-10 10kom.
Na današnji dan 8.5.1976.g. na Markov dan - Krsnu Slavu porodice Jevtič, tada mladi dip ing Desimir Desko Jevtić doneo je bez najave prvo pčelinje društvo u domaćinstvo svog brata Tome, koji se bavio ratarstvom, voćarstvom i vinogradarstvom, a duži vremenski period pre toga pokazivao je interesovanje i za pčelarstvo.

Od tog jednog pčelinjeg društva danas braća Dragan i Milan imaju preko 2500 pčelinjih zajednica i svakako su najpoznatiji profesionalni pčelari sa ovog prostora.

Kao višegodišnji saradnik pčelarske farme Jevtič i njihov lični prijatelj, damas sam po običaju bio na Slavi, a pre toga sam proveo vise od 30 min u porodičnom domaćinstvu Prof Dr Desimira Jevtiča i sa njim dugo pričao o ovom vrednom jubileju, a foto aparatom i nešto trajno zabeležio. Radi podsećanja, Desko je bio Predsednik Vlade Srbije, Ambasador u Rumuniji, generalni direktor Gigana "14.oktobar" u Kruševcu sa preko 9.000 zaposlenih, Univerzitetski profesor, pčelar nekada sa 200, danas više od 50 pčelinjih zajednica, pisac, slikar, vajar...

Na poklon sam dobio i 2 knjige od Deska sa posvetom koje će krasiti moju brojnu pčelarsku biblioteku.
 Hvala Jevtićima na svemi.
“Уметност живљења је када човек нађе склад између жеља и могућности“ – била је мисао и мото живота проф. др Десимира Деска Јевтића. Част ми је била дуго познавати Деска.

Van mreže Pavlov Dragi

• Matica
  • Član na forumu od: Feb 2013
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Demir Kapija, Došnica, 174 mnv
Odg: 40 godina od početka pčelarenja porodice Jevtič u Opariću - Levač
« Odgovor #1 poslato: Maj 09, 2016, 06:44:51 »
Zaista impresivno prijatelju Rade.
Dali su glavni "proizvod" paketni rojevi ili imaju i preradjivacko-pakerske kapacitete, proizvodnja matica?
Verovatno imaju stalno zaposlenih i honoranih kao tebe?
Pozdrav i medno na baremu.

• Matica
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Godačica-Obronci Gledićkih planina 315 m-nv, sam.pč. staž 35 god.
« Odgovor #2 poslato: Maj 09, 2016, 07:39:26 »
Nekada su pčelarili na med, bili seleći pčelari, a već duži niz godina, uglavnom pčelare na rojeve: paketne i na ramovima, kao
i individualnu prodaju matica. Ogroman je to broj kosnica da bi selili sada.
Kada su dobre pčelarske godine, kao što su bile kod nas 2011, 2013, 2015.g. bude tu dosta i bagremovog meda-rana burna
paša, a onda krajem maja ili početkom juna počinje  isporuka paketnih i rojeva na ramovima po redosledu prijave.
A tada je i najveće kolićina pčela u kosnicama. Bagremov med prodaju na veliko.
Davno je jedan od najpoznatijih pčelara Jugoslavije, pok. Ivan Vener, rekao "jun mesec je mesec za formiranje rojeva". 

Dragan i Milan, ne samo što angazuju sve svoje članove porodice, već imaju i saradnike koji su godinama angažovani.
“Уметност живљења је када човек нађе склад између жеља и могућности“ – била је мисао и мото живота проф. др Десимира Деска Јевтића. Част ми је била дуго познавати Деска.

• Matica
« Odgovor #3 poslato: Maj 23, 2016, 21:31:57 »

Evo fotografije na kojoj je Prof dr Desimir Desko Jevtić pored kosnice broj 1 (prva sa njegove desne strane) koju je na Slavu,  Markov dan 8.5.1976. doneo u svoju familiju pre 40 godina.
Od tog pčelinjeg društva danas Dragan i Milan, njegovi sinovci, imaju vise od 2500 pčelinjih drustava,

• Matica
« Odgovor #4 poslato: Decembar 28, 2021, 16:17:41 »
Ove godine navršilo se 45 godina od početka pčelarenja porodice Jevtić u Opariću - Levač.

Upravo je u časopisu Srpski pčelar 1/2022, izašao tekst pod naslovom "Četrdeset pet godina pčelarstva Jevtića iz Oparića", čiji sam autor.
U  uvodu stoji;
"Za 45 godina od prvog pčelinjeg društva, koje je brat darivao bratu kao slavski poklon, nastadoše nadaleko poznati pčelinjaci braće Jevtić,
danas sa skoro 5.000 pčelinjih zajednica, uz dosta rada, mnogo uspeha, ponekad i manjih padova, ali uvek uz veliku ljubav prema pčelama".

Nažlost, već 4 godine nije medju nama prof dr Desimir Desko Jevtić, a i njegov brat Tomislav Toma je preminuo ove godine.
Danas Tomini sinovi Dragan i Milan sa svojim brojnim porodicama uz povremenu pomoć iskusnih pčelara, pčelare na oko 50 lokacija sa oko 5.000 košnica.
U štampanom izdanju navedenog časopisa imate detaljno o svemu tome.
Vlasnik teksta sada je SPOS i razumljivo je što ne sme da se javno publikuje (o tome je detaljno pisao i naš domaćin prof Djoko Zečević).

« Poslednja izmena: Decembar 28, 2021, 16:33:10 od strane Kostadinović Rade »

Van mreže Čurlić Zoran

• Jaje
  • **
  • Član na forumu od: Maj 2012
  • Starost: 48
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Kraljevo, Šumarice, Ušće Ibra u Z.Moravu 220m
« Odgovor #5 poslato: Decembar 30, 2021, 09:17:08 »
Видео из прве руке пчелињаке у Превешту где на удаљености од 3 км има скоро 2000 кошница што Јефтићевих што осталих који се тиме баве.Делује импозантно.Све подређено једноставности али комерцијалном раду пре свега на ројеве и матице.Интересантни људи као и идеје.Свакако препоручујем одлазак јер то треба видети.Поздрав за Радета.

Van mreže Sovrlić Rašo

• Gost
  • *
  • Član na forumu od: Maj 2013
  • Starost: 66
  • Greše svi oni koji misle da o pčelarstvu znaju sve
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zubin Potok, Ugljare 625m
« Odgovor #6 poslato: Februar 08, 2022, 14:34:03 »
Sta reći, kad me preduhitritse i sve napisaste slikom i rečju!
Već duže vremena osećala se potreba za ovakvim tekstom. Veliko hvala i srdačan pozdrav Radu Kostadinoviću.
Najviše na svetu se divim dobrim piscima a i zahvalan sam im što postoje.  Čovek vredi koliko i njegova reč.
Mrav i pčele uče kako se steče.
Porodica Jevtić iz Oparica opština Rekovac, područije Levač opisana slikom, perom i umom u zapisima Rada Kostadinovića a time i vredan izvor podataka za buduće hroničare, pisce i naučne radnike.

Koliko je ovakvih kazivanja ostalo nenapisano a svi su jedva čekali. Cilj mi je da se neke stvari ne zaborave i da ih vrlo dobro pamtimo. Ni slika pa ni reč ne može dočarati ove vredne pregaoce - pčelare Jevtiće. Istorija je isla svojim tokom, a i vreme sa njom nosilo događaje, pojavila se potreba da se pojedini događaji ovekoveče, a mi tako brzo živimo i brzo zaboravljamo.
Teško će mi ko verovati kako je teško bilo.

Prilika čast i privilegija koja se retko ukazuje, teško je propustiti!
Poseban dar medju darovima!
Pošto mi je dugogodišnja porodična tradicija pčelarstvo, još od malih nogu sam počeo da ulazim u tajne pčelarstva i da posećujem znamenite velike pčelare. U potrazi za rojevima, košnicama i drugim pčelarskim potrebama imao sam tu čast da više puta budem kod porodice Jevtić, a posebno mi je bilo zadovoljstvo što sam se tada upoznao i često puta dugo, dugo proveo vremena sa doktorom nauka, presednikom vlade RS Desimirom Jevtićem.
Treba odrediti nekog vičnog pisanju da to napiše. Uvek ostane nešto ne dorečeno.
Voleo sam da slušam kad on govori.
On je pažljiv.
Svaka reč je cenjena i izmerena. Đe se rodiš tamo pripadaš.
Nikad nije propustio priliku da u medjusobnom razgovoru podeli savet ili da da uputstva nema, važnih i ne važnih stvari u pčelarstvu. Sve je važno, pa i najmanja sitnica. Piši, citaj i uči - nema bolje preporuke.
Ovako ja radim a nikoga ne teram na to! Svako neka uzme ono što smatra da treba. To što on vidi, e to ne može do danas niko!
Strpljiv, umeren i odmeren, razborit dosledan i odlučan. Po njegovoj etici čovek je dužan da vidi i poštuje drugog čoveka.
On je prirodno obdaren bistrinom, snagom duha i nemirne mašte i volje da se bori, pobeđjuje i proniče u nepoznato. Uvjek je govorio da su ljudske duhovne, moralne vrednosti važnije od materijalnih. Čovek sa izuzetnim sposobnostima. Pružio mi je iscrpna znanja i pokazao šta, kako i kada valja raditi, hrabar je to čovek, uvek spreman da dobrit stiče divljenju. A mnogo je gladnih usta nahranio. Svoje Srpstvo isticao svuda i čitavog života na svakom mestu. On je suviše žilav ne da se srušiti.
Uvek skroman i čestiv! Njegove priče će vas ohrabriti, inspirisati i motivisati da hrabro koračate kroz zivot. Čovek koji je mnogo video i mnogo znao. Uspeo je da ljubav prema pčelama i pčelarstvu usadi kroz svojih naslednika. Ne mre čovek koji je ostavio sveti trag za sobom po imenu i dičnom plemenu. Ne dajmo da vreme zatre ovakvog znamenitog Čoveka-Velikana.

Doprinos vraćanju Opštine
Opština Zubin Potok je ukinuta 1965 godine, a Ibarski (Stari) Kolašin je administrativno pripojen opstini Kosovkoj Mitrovici.  Pošto nešto više od dve decenije 1987. godine ponovo je vraćena opština sa sedistem u Zubinom Potoku, zahvaljujuci izuzetnoj pomoći presednika vlade RS Desimiru Jevtićuu (1986-1990) i našoj delegaciji, a ne merljiv doprinos ima Žarko i Slavica Tomović.
On je na svečanoj sednici SO-e Zubin Potok proglašen za Počasnog građanina opštine Zubin Potok.

Doktor Desimir Jevtic (1938-2017)

Maleno je pero moje,
Da opeva slavu tvoju.
Ne ustrašiv ti si bio,
I junaštvom i pameti.
Zadojen srpskim mlekom,
i nahranjen srpskim duhom.
On je bio lep i telom,
Dušom i čestitom rukom.
I zdravlje tela svoga,
on uloži u rad.
A darovitost duše,
posveti nauci i pčelarstvu.
I narodu roda moga,
povrati status opštine tad.
O Jevtići ponos ljudi!
Priroda je na tom mestu,
Pčelarima dala presto.
Desko - živ si, nisi nesto!

Nije pamet u godinama već u glavi
Pisati o porodici Jevtić, o Opariću, Levču kao plemenskom i geografskom prostoru znači imati visok stepen odvažnosti da se činjenično i vremenski, osvetli jedna osebena pojava, kojoj može se reci, skoro da nema ravne u Srbiji, okruženju i šire.
Samo zenice mojih očiju mogu pričati o pčelarima Jevtic.
Upravo tih nekoliko stranica teksta i fotografija otkrivaju jedan pčelarski narod iz Oparića, koji je prirodno obdaren izuzetno snažnim telom i ne manjim bistrim i snažnim duhom, nemirne mašte i nenadmašne volje da se pobeđuje, proniče u nepoznato i stvara za konkretno.
Tako je to kad se spoji naučno stručno i praktično. Na prvom mestu ističe ponos i čast čoveka pčelara, kao određujuću meru vrednosti, a ogleda se u nekim sobinama:
umerenost, odmerenost, razboritost, doslednost, strpljivost, odlucnost, hrabrost, izrazita bistrina, gde se dobrom na dobro uzvraća.
Oni koji pišu o pčelarima Jevtićima su kao takvi vrlo privrženi pravdi i istini i vrlo savesni u ispunjavanju svojih ljudskih i moralnih dužnosti. Sačuvali životnu i plemensku lozu, čast i ljudski obraz i ostati u istoriji kraja i svih svojih potomaka, primer koji zrači svekolikim uzorom. Mnogo toga nažalost je prepušteno zaboravu, velike vrednosti ostale su ne zabeležene.

Ko ume da gleda ima šta videti, ko ume da uživa ima u čemu!
Bez istine nema pravde.
Oparić je rasadnik pčelarstva, dobrih ljudi plemenitog kova, čuvar prošlosti i večnih budućnosti. Kako nežnu i bratsku srpsku reč posaditi u naše tvrdo uvo.
Mi smo poseban narod koji teško voli a lako mrzi.
Da se srpsko ime očuva u množi i obloži.
Sve u nad Boga. Nek Bog poživi ove istrajne pčelare i pregaoce. Samo napred viteškim i pčelarskim putem. Neka Vam Bog podari u novoj sezoni, pnoliko pčela i meda koliko i zimskih pahulja!

Moja malenkost!
POZDRAV!                 
« Poslednja izmena: Februar 08, 2022, 15:49:17 od strane admin »
Ako nekome poklonimo čašu meda,
nahranićemo ga za jedan dan,
a ako ga naučimo pčelarenju,
nahranićemo ga za ceo život.
                           Istočnjačka mudrost

• Matica
« Odgovor #7 poslato: Februar 08, 2022, 15:12:54 »
Posle ovakvih napisanih reči poštovanog kolege Sovrlića još mi je draže sto sam se odvažio, a priznajem bilo je malo i straha,
da opišem velepčelare Jevtiće sa oko 5.000 košnica, što je verovatno najveća brojka u čitavom Regionu.

Za dvadestak dana od poslednje dekade maja do sredine juna svake godine iz njihovog i obližnjih sela isporuči se oko 8.000 paketnih rojeva.
Ogromna je to cifra...i tako već mnogo mnogo godina.

Dugo godina sam radio na tim pčelinjcima, mnoge organizovane grupe pčelara su dolazile i crpili su pčelari energiju za svoj napredak.
Mnoge novinarske i TV ekipe izveštavale su sa ovih pčelinjaka,
a dr Desimir Desko Jevtić, provodeći veći deo godine u svom rodnom mestu uvek je svojom pojavom i pričom oduševljavao goste.
Pomenimo i njegovog brata, a oca Dragana i Milana, čika Tomu koji je i u osmoj deceniji života imao energiju mladog čoveka.
O Tomi u februarskom časopisu Srpski pčelar za 2022.g. ima IN MEMORIAM.

"Ono što nije opisano, kao da se nije ni dogodilo", odavno je poznato.

Van mreže Lazić Dušan

• Pčela
  • Član na forumu od: Mar 2013
  • Starost: 70
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Srem, Vojka 95m
  • Tip košnice: RV(BN)
« Odgovor #8 poslato: Februar 08, 2022, 18:01:33 »
Impresivno...