Autor Tema: In memoriam - Ileš Šandor  (Pročitano 2662 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Stojanovic Živoslav

  • Urednik
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Palić-Subotica
  • Starost: 73
  • Poruke: 2295
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Palić, 111 m/nv
  • Tip košnice: LR i AŽ Namjesnik
In memoriam - Ileš Šandor
« poslato: Februar 29, 2016, 10:22:44 »
Putujući u subotu za Sekešfehervar (Székesfehérvár) u Mađarskoj, čuo sam tužnu vest.  :(
Umro je Ileš Šandor još krajem decembra 2015. u svojoj 73-oj godini.
Znam....rizikujem da mi neko kaže, "pa šta nas briga što je tamo negde umro neki mađarski pčelar!?"
Da, ali on nije bio običan pčelar i nije bio sam mađarski nego i NAŠ - srpski, a možda i šire!!!
Poreklo mu je vojvođansko.
Njegov deda je iz Bačkog Petrovog sela kod Bečeja koji je posle I svetskog rata otišao za Tolnu u Mađarskoj gde se i Šandor rodio.
Deda ga je izgleda naučio i nekoliko srpskih reči, kao uspomenu na svoj rodni kraj, pa je nas Srbe znao pozdraviti i na našem-srpskom jeziku.
Prvi put sam imao čast da ga sretnem na predavanju u našem subotičkom udruženje ovde u Subotici pre oko 20 godina.
I sada se setim nekih njegovih rekvizita - fitilja koje je natapao mitakom i tako tretirao pčele protiv varoe, što je tada za mene bila potpuna novost.
Bio je veoma uspešan pčelar i jedan od osnivača Mađarskog pčelarskog saveza (OMME), što mu dođe kao naš SPOS.
Imao sam čast da ga još par puta sretnem u njegovom domu, da upoznam njegov način pčelarenja i posebno kontejnersko pčelarenje.
Da, Ileš će ostati upamćen kao izumitelj kontejnera.
Danas ih ima mnogo u Mađarskoj, a zahvaljući saradnji subotičkih pčelara s njim, kontejneri su se preko Subotice raširili danas i po čitavoj Srbiji, a niko ne spominje ime izumitelja kontejnera i niko ne spominje bilo kakva autorska prava, a koje Ileš nikada nije ni tražio!?
Poslednji put sam ga susreo u okolini Baje prošle godine u ovo vreme 2015, kada nam je održao i predivno predavanje o svom kontejnerskom načinu pčelarenja.
Bio je i poznati uzgajivač matica, a radonočelnice je kupovao u Švajcarskoj, negde u Alpima u potpuno zaštićenoj zoni gde je postojala sigurna mogućnost kontrole i po muškoj, tj. trutovskoj liniji. Te rodonačelnice je skupo plaćao po oko 1.000 evra/kom.
Od subote 27.02.2016 tugujem za njim, ali sam i presrećan i ponosan što sam imao čast da upoznam takvog divnog čoveka i pčelara koji vodi poreklo sa ovih naših vojvođanskih prostora!
Neka ti je večna slava i hvala dragi kolega Ileš Šandor (Illés Sándor)!
Svaki pčelar ima više buba u glavi nego li u košnici. :)

Van mreže Đoko Zečević

  • Administrator
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Zlatar - Nova Varoš
  • Starost: 76
  • Poruke: 9082
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
  • Tip košnice: DB 10-to ramne
Odg: In memoriam - Ileš Šandor
« Odgovor #1 poslato: Februar 29, 2016, 17:27:37 »
Neka mu je večna slava i laka crna zemlja!
Hvala mu za inovacije koje kako kažeš niko ne pominje u smislu autorstva!
Taman posla Žiko da neko kaže tamo neko iz Mađarske!
Pa drugar moj ne može nas sve jedna majka roditi! Razlčiti smo po nacionalnosti, veroispovesti i sl. ali to nas poštene ljude
ne ograničava da gajimo simpatije i prijateljstva sa onim koji nisu naše nacionalnosti.
Svet je pun divnih ljudi ali ima i pokvarenih, a mi smo uvek za one koji imaju u sebi nit poštenja i tolerantnosti!
Pčelarstvo, pogotovo ima mnogo dobrih ljudi a kako vidim jedan od njih je bio i Ileš Šandor.
I zbog toga si dobro učinio kada si postavio ovde na naš forum In memoriam za njega.


Van mreže Nadrljanski Aleksandar

  • Pčela
  • *****
  • Član na forumu od: Jan 2014
  • Lokacija: Sanad
  • Starost: 66
  • Poruke: 637
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Sanad 89m
Odg: In memoriam - Ileš Šandor
« Odgovor #2 poslato: Februar 29, 2016, 18:32:46 »
Vecna mu Slava.
Kad zacutim,okrenem se i odem,to ne znaci da si ti pobedio .
To znaci da vise  nisi dostojan mog vremena.  Charles Bukowski

Van mreže Kostadinović Rade

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Kragujevac
  • Starost: 67
  • Poruke: 3722
  • Pol: Muškarac
  • 034/311-910, 064/190 54 77
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Godačica-Obronci Gledićkih planina 315 m-nv, sam.pč. staž 35 god.
  • Tip košnice: DB-12 90 kom, Kongresovka 10 kom, DB-10 10kom.
Odg: In memoriam - Ileš Šandor
« Odgovor #3 poslato: Februar 29, 2016, 18:45:02 »
Večna mu slava.
Saučešće porodici i njegovom udruženju pčelara.
“Уметност живљења је када човек нађе склад између жеља и могућности“ – била је мисао и мото живота проф. др Десимира Деска Јевтића. Част ми је била дуго познавати Деска.

Van mreže Марковић Зоран

  • Larva
  • ***
  • Član na forumu od: Dec 2015
  • Lokacija: Лесковац
  • Starost: 70
  • Poruke: 133
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Лесковац, 220 мнв.
Odg: In memoriam - Ileš Šandor
« Odgovor #4 poslato: Mart 11, 2016, 16:54:54 »
 Саучешће породици и нека му је вечна слава.

Van mreže Kamčeski Hristo

  • Pčela
  • *****
  • Član na forumu od: Okt 2013
  • Lokacija: Prilep
  • Starost: 73
  • Poruke: 569
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Makedonija, Prilep 620 m
Odg: In memoriam - Ileš Šandor
« Odgovor #5 poslato: Mart 11, 2016, 22:53:41 »
Neka mu e vecna slava.