Autor Tema: Voda na pčelinjaku  (Pročitano 6768 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kostadinović Rade

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Kragujevac
  • Starost: 67
  • Poruke: 3722
  • Pol: Muškarac
  • 034/311-910, 064/190 54 77
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Godačica-Obronci Gledićkih planina 315 m-nv, sam.pč. staž 35 god.
  • Tip košnice: DB-12 90 kom, Kongresovka 10 kom, DB-10 10kom.
Odg: Voda na pčelinjaku
« Odgovor #15 poslato: April 07, 2016, 22:46:28 »
Količina soli iznosi 0,5% ili 5 gr. na 1 litar vode (Taranov: Hrana i ishrana pčela, str. 97).
Ali pored suda sa slanom vodom, potrebno je imati i jedan sud sa običnom vodom (bez soli), pa od koje hoću neka uzimaju.

Tačno tako piše u navedenoj knjizi, ali imam istrazivanje i sa Veterinarskog instiuta iz Moskve gde predlazu 5 puta manje soli u vodi, tj. 1gr na 1l vode.

Tu su naučnici baš podeljeni.
“Уметност живљења је када човек нађе склад између жеља и могућности“ – била је мисао и мото живота проф. др Десимира Деска Јевтића. Част ми је била дуго познавати Деска.

Van mreže Koneski Blagoja

  • Glavni urednik
  • *****
  • Član na forumu od: Feb 2012
  • Lokacija: Skopje
  • Starost: 66
  • Poruke: 1678
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: s. Brest, Makedonski Brod, 775 mnv.
  • Tip košnice: LR, DB-12
Odg: Voda na pčelinjaku
« Odgovor #16 poslato: April 07, 2016, 22:53:18 »
Evo šta tačno i opširnije piše u knjizi Taranova:

Pčele u proleće rado uzimaju vodu s malim pnmjesama kuhinjske soli (5 g na litru vode).

Na pčelinjaku su, u jednom od pokusa, postavili mala korita s vodom iz raznih izvora (riječna, kišnica, bunarska) s dodatkom kuhinjske soli. Promatranja su pokazala da je 48% pčela uzimalo
kišnicu i 52% posoljenu. Pri dodavanju 8 g soli na 1 litru vode količina pčela na pojilicama se smanjila, a pri dodatku 10 g soli na 1 litru vode pčele su je sasvim prestale uzirnati. Ovaj je uzajamni omer pri ponovljenorn prebrojavanju ostao. Dakle, pčele u proljetnom periodu
imaju potrebu kako za cistom vodorn (bolje mekom, bez soli), tako i za posoljenorn vodorn.
U drugim pokusima ustanovljeno je da primjese kuhinjske soli u hrani potiču pčele na lučenje voska. Zato je, na velikirn pcelinjacima, korisno staviti dvije pojilice - s čistom vodorn i posoljenorn vodorn.
"Samo ljudska glupost i svemir su beskonačni, ali mislim da za ovo drugo nisam siguran" - (Albert Ajnštanj)

Van mreže Sarić Milan

  • Jaje
  • **
  • Član na forumu od: Avg 2017
  • Lokacija: Arilje
  • Starost: 36
  • Poruke: 87
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Dobrače - 700m nv
  • Tip košnice: RV
Odg: Voda na pčelinjaku
« Odgovor #17 poslato: Septembar 06, 2017, 15:48:15 »
Planiram kupiti tri košnice na proleće, i polako moram skupljati sve potrebne informacije vezane za početak pčelarenja. Naime, moj otac već ima 6 košnica (u blizini će biti i moje), ali on nema nijednu pojilicu. Razlog je što mala rečica teče na nekih 200m vazdušnom linijom, a na 100m je izvor sa kojeg i meštani uzimaju vodu za piće. Na potoku nisam vidjao pčele, ali jesam kraj tog izvora (na vlažnoj zemlji, blatu). Ipak ja sam mišljenja da trebam staviti pojila (košnice su u blizini kuće) bliže košnicama jer ih tu neće ništa smetati, a i mogao bih im dodati i slanu vodu. Pa kakvi su vaši saveti u vezi toga (konkretna pitanja u vezi moje situacije su):
- da li da uzmem dve pojilice (za slanu i običnu vodu) na koje se šafi balon (5l) ili jednostavno da vodu držim u nekim posudama sa ubačenim komadima stiropora?
- da li je bitno gde ih postaviti kako bi se pčele što pre navikle i kako bi im najviše odgovaralo (hladovina ili sunce, na kojoj visini, u kom pravcu i kojoj razdaljini od leta)?
- u pojilicu sa slanom vodom (5l) treba ubaciti 25g ili pak 5g soli, i kako tačno izmeriti koliko treba (nemam preciznu vagicu)?
- da li treba ubacivati u tu "začinjenu" vodu još nešto, poput nekih vitamina, minerala (u obliku šumećih tableta) za bolji razvoj pčela?
- vodu je potrebno striktno menjati na neko odredjeno vreme kako ne bi došlo do kakve infekcije?
   
 

Van mreže Kostadinović Rade

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Kragujevac
  • Starost: 67
  • Poruke: 3722
  • Pol: Muškarac
  • 034/311-910, 064/190 54 77
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Godačica-Obronci Gledićkih planina 315 m-nv, sam.pč. staž 35 god.
  • Tip košnice: DB-12 90 kom, Kongresovka 10 kom, DB-10 10kom.
Odg: Voda na pčelinjaku
« Odgovor #18 poslato: Septembar 06, 2017, 16:12:21 »
Kako tačno izmeriti količinu soli od 5 gr...koliko treba (nemam preciznu vagicu)?

Ja sam to precizno merio, jer ne igrajmo se sa količinom soli u pojilici, sirupu, pogačama.
8 gr  soli je ravna-napunjena kafena kašičica.
Ipak, ja to ma vagicu koja meri u gramima uvek obavezno proverim.

Uvek koristim isključivo morsku so, jer ima više joda, koji je koristan pčelama.

Mada ko ima reku ili stalni izvor tekuće vode, koji nikada ne presusuje do 100m od pčelinjka u ogromnoj je prednosti,
posebno leti kada su visoke temperature, tada pojilo ne treba kod pcelinjka.

U rano proleće, potrebno je pojilo na oko 5m ispred kosnica na osunčanom mestu za mali pčelinjak.
“Уметност живљења је када човек нађе склад између жеља и могућности“ – била је мисао и мото живота проф. др Десимира Деска Јевтића. Част ми је била дуго познавати Деска.

Van mreže Sarić Milan

  • Jaje
  • **
  • Član na forumu od: Avg 2017
  • Lokacija: Arilje
  • Starost: 36
  • Poruke: 87
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Dobrače - 700m nv
  • Tip košnice: RV
Odg: Voda na pčelinjaku
« Odgovor #19 poslato: Septembar 06, 2017, 17:25:56 »
Hvala na odgovoru, mada iščekujem iste i na ostala pitanja...

Van mreže Đoko Zečević

  • Administrator
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Zlatar - Nova Varoš
  • Starost: 76
  • Poruke: 9081
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
  • Tip košnice: DB 10-to ramne
Odg: Voda na pčelinjaku
« Odgovor #20 poslato: Maj 31, 2020, 19:16:48 »
Na svojim predavanjima govorim da je potrebno dodati 5 grama kuhinjske soli na jedan litar vode!
Ništa nisam napisao napamet jer sam samo preneo ono što je napisano u knjizi G.F.Taranova na stranici 107 a koju je preveo pokojni Relić.
Štaviše u tekstu našeg časopisa Pčelar br. 4/2015 napisao sam da dodajem na 10 litara 30 grama soli a ne 50 kako je prf. Tranov preporučio!
Vidim razna pisanja na FB pa bih voleo da pročitam komentare naših članova foruma - već pisano...Blagoja, Žika, ali se ne slaže sa mojom tvrdnjom?
Na primer kolega Rade tvrdi da je to 5 puta manje tj 1 gr na litar vode!
Nemam ništa protiv ali bih voleo izvorno da pročitam?



Van mreže Đordjević Tanja

  • Jaje
  • **
  • Član na forumu od: Dec 2020
  • Lokacija: Vlakča
  • Starost: 38
  • Poruke: 84
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: 380 m.n.v
  • Tip košnice: DB12 i Db10
Odg: Voda na pčelinjaku
« Odgovor #21 poslato: Januar 05, 2021, 08:22:18 »
Malo ideja za pojilice a malo i pisanja u ovoj temi.
Na svom stacionarnom pčelinjaku nemam pojilice zato što postoji potok na 50 m od pčelinjaka,retko kada presuši,čak i ako presuši onda ne celom dužinom pa svakako uvek ima vode.Inače uvek ih ima i na česmi u dvorištu pa uvek voda kaplje...a deca i ja ih posmatramo.

Mene zanima šta rade za vodu pčelari koji sele svoje košnice?

Van mreže Ristivojević Vladimir

  • Gost
  • *
  • Član na forumu od: Nov 2020
  • Lokacija: Smederevska Palanka
  • Starost: 42
  • Poruke: 30
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Smederevska Palanka, selo Mramorac, 137m
  • Tip košnice: Db i Fr
Odg: Voda na pčelinjaku
« Odgovor #22 poslato: Januar 05, 2021, 18:09:09 »
Bas nista. Ne vide one vodu od nektara 8)

Van mreže Stojanovic Živoslav

  • Urednik
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Palić-Subotica
  • Starost: 73
  • Poruke: 2295
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Palić, 111 m/nv
  • Tip košnice: LR i AŽ Namjesnik
Odg: Voda na pčelinjaku
« Odgovor #23 poslato: Januar 06, 2021, 09:38:43 »
Bas nista. Ne vide one vodu od nektara 8)
Možda, ako je pčelinjak pored Jasenice.  ;)
Ovako stoje stvari kod mene:
Na uljanoj repici, slačici i suncokretu pojilo je obavezno, pogotovu na suncokretu.
U vreme suncokreta ja ništa i ne radim nego samo vodu nosim.  >:(
Bivalo je dana sa utroškom vode i preko 30 litara dnevno, mada verovatno taj utrošak nešto povećava i divljač.
Jedino na bagremu i lipi (Fruška gora) ne postavljam pojilo.
Svaki pčelar ima više buba u glavi nego li u košnici. :)

Van mreže Stojanovic Živoslav

  • Urednik
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Palić-Subotica
  • Starost: 73
  • Poruke: 2295
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Palić, 111 m/nv
  • Tip košnice: LR i AŽ Namjesnik
Odg: Voda na pčelinjaku
« Odgovor #24 poslato: Januar 06, 2021, 10:17:14 »
....
Vidim razna pisanja na FB pa bih voleo da pročitam komentare naših članova foruma - već pisano...Blagoja, Žika, ali se ne slaže sa mojom tvrdnjom?
..
Kada me već prozivaš...
Dodavanje soli od 0,5% kao optimalnu količinu već sam napisao u postu br. 14 u ovoj temi.
To sam čuo na Martovskom savetovanju SPOV-a negde 1993 ili 1994. god. u Novom Sadu od strane uvažene pčelarske legende prof. dr Jovana Kulinčevića.
Tada je J. Kulinčević izneo precizne podatke o istraživanju uticaja soli na život pčelinje zajednice.
Ponavljam: sa povećanjem količine soli, matica zaleže sve više jaja, ali se onda i životni vek pčela skraćuje.
Zato je zaključak bio kao optimala u iznosu od 0,5%.
Svaki pčelar ima više buba u glavi nego li u košnici. :)

Van mreže Ristivojević Vladimir

  • Gost
  • *
  • Član na forumu od: Nov 2020
  • Lokacija: Smederevska Palanka
  • Starost: 42
  • Poruke: 30
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Smederevska Palanka, selo Mramorac, 137m
  • Tip košnice: Db i Fr
Odg: Voda na pčelinjaku
« Odgovor #25 poslato: Januar 06, 2021, 10:18:01 »
Jasenica je majka 8) Da, jedino na suncokretu treba bas dosta vode. Pravo je olaksanje ako imas nekog komsiju ili domacina kod koga si dovezao drustva da ga zamolis da sipa vodu

Van mreže Đoko Zečević

  • Administrator
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Zlatar - Nova Varoš
  • Starost: 76
  • Poruke: 9081
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
  • Tip košnice: DB 10-to ramne
Odg: Voda na pčelinjaku
« Odgovor #26 poslato: Januar 08, 2021, 12:18:34 »
Skoro pre 10 godina otvorena je ova tema ali pisanja je jako malo jer mnoge kolege uopšte nemaju predstavu koliko je voda
značaja za pčelinju zajednicu tokom godine!
Kao što sam već pisao moj tekst u Pčelaru a i pričanje na svojim predavanjima samo je mali broj ljudi podstakao da više vode
računa o poilicama na svojim pčelinjacima!
Mislim da je bilo i jedno online predavanje na temu Voda na pčelinjaku!
Samo bih napomenuo da je posoljena voda itekako bitna, naročito u prolećnom razvoju i težnji pčelara za što više legla u košnicama.
Ako zatreba pisaću o tome ali mislim da je već sve poznato što smo na našem forumu pisali!
Evo sličice koja je krasila naslovnu stranu časopisa Pčelar a i dokaz o količini soli na jedan litar vode!
Takođe tu je i jedna od mojih pojilica (imam ih više), a i sličica sa interneta kako radilice kupe vodu, lepa slika!

Pozdrav Kolegama!

Van mreže Stojanovic Živoslav

  • Urednik
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Palić-Subotica
  • Starost: 73
  • Poruke: 2295
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Palić, 111 m/nv
  • Tip košnice: LR i AŽ Namjesnik
Odg: Voda na pčelinjaku
« Odgovor #27 poslato: Januar 08, 2021, 13:51:13 »
Ima još jedan veoma bitan razlog da se pčelama u rano proleće dodaje so u pojilice.
Ako to ne učinimo mi, pčele će potražiti neku drugu zasoljenu vodu i to na đubrištima i osokama.
Jasno je kakav je kvalitet te vode!
Plus ako su nam pčele u blizini nekoh farmi, onda je veoma lak put i da nam kroz takvu vodu u košnicu uđu i antibiotici, jer danas nema ozbiljnije farme gde se antibiotici ne koriste. Ko ne veruje neka zaviri malo u torbe veterinara kada obilaze farme.
Svaki pčelar ima više buba u glavi nego li u košnici. :)

Van mreže Ristivojević Vladimir

  • Gost
  • *
  • Član na forumu od: Nov 2020
  • Lokacija: Smederevska Palanka
  • Starost: 42
  • Poruke: 30
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Smederevska Palanka, selo Mramorac, 137m
  • Tip košnice: Db i Fr
Odg: Voda na pčelinjaku
« Odgovor #28 poslato: Januar 08, 2021, 17:32:40 »
Dobro je podsetiti se. Mislim da dosta pcelara, ukljucujuci i mene, zanemaruje pojilo na pcelinjaku, ne razmisljajuci koliko je znacajno, pogotovo s' proleca. Vazno je pojilo postaviti na vreme i ne dozvoliti da pcele ostanu bez sveze vode, inace eto kuknjave iz komsiluka...  :-\

Van mreže Sremčević Ivica

  • Gost
  • *
  • Član na forumu od: Feb 2019
  • Lokacija: Kruševac
  • Starost: 47
  • Poruke: 22
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: selo Bela Voda kod Kruševca oko 200m n.v.
  • Tip košnice: DB 10
Odg: Voda na pčelinjaku
« Odgovor #29 poslato: Januar 08, 2021, 19:59:38 »
Поштовање колеге.
Једно од многих питања мог ментора и пријатеља кад сам почео да се интересујем за пчеле и њихов свет је било да ли имам негде у близини неку текућу воду ,неки стални извор .Из тог питања он је наравно добио контра питање од мене "а зашто".И наравно да ми је објаснио да вода има огромну улогу у пчеларству.Пошто немам у близини стални извор текуће воде поставио сам буре од 200л са направљеном славиницом за кап по кап систем поставио испод изрезбарену даску на коју падају капи воде.Таман ми потраје до следећег доласка.За со у води први пут сам чуо од нашег домаћина и користим тај рецепт да тако кажем.Пчеле врло добро посећују појило.