Autor Tema: OPLODNJACI, VRSTE, FUNKCIONALNOST  (Pročitano 14892 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Tucakov Nenad

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Sep 2016
  • Lokacija: Južni Banat
  • Poruke: 1028
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Pančevo oko 53m
Odg: OPLODNJACI, VRSTE, FUNKCIONALNOST
« Odgovor #120 poslato: Februar 07, 2020, 14:09:26 »
Prvo, moram da iznesem pohvalu i za pčelinjak i za lokaciju.
Ne bih mogao da kažem ni da je domaćin bio loš...

Nisam želeo da pišem o ovome, da ne krene navala, pa da kolega Rakovac, ne uspe da zadovolji potrebe
tržišta.
Naime, nakon debakla, koji mi se dogodio na pčelinjaku između 25.03. i 05.04.2019. kada mi je umrlo 40 zajednica (50%),
a budući uporan, rešio sam da ne vraćam pločice sa košnica, već da u prvom mogućem terminu nadoknadim izgubljeno.
Obzirom da medobranje bagrema i nije bilo za oduševljenje, dogovorih se sa kolegama Goranom Rakovcem i Vojkanom Stanojevićem, da mi ustupe nešto svojih rojeva.

Kako je termin poprilično ran za mlade matice, dogovor je pao da u rojevima budu prošlogodišnje. Meni je to lično odgovaralo,
jer te matke nisu imale ni punu godinu dana. Jedina je zamerka što nisu obeležene, pa traženje traje nešto duže.

Matice su stimulisane sirupom, do pred suncokretovu pašu. Rojevi su se razvili u društvanca i u proseku, doneli
su po 10 kg suncokretovog meda. To izgleda dosta slabo, ali, ako se podsetimo kakva je sezona bila (i u ovoj paši),
te da mnogi  nisu ništa izvrcali, prezadovoljan sam. Naravno, u ovaj rezultat nije uračunat ostavljen med - oko 15
kg po zajednici (po jedan pun RV nastavak, a negde i više).

Pošto je ovo teški offtopic, da se vratimo na temu. Koliko sam video i razumeo, kolega Rakovac
koristi kompletnu RV košnicu kao oplodnjak i pčelu koja je ostala, kao i leglo, koje je preostalo, nakon izuzimanja roja.
Verovatno po pricipu petog-šestog dana...

Ukoliko domaćin ovde nešto shvati kao marketing :), neka se obrati Rakovcu...

Pisao sam već da i sam, za svoje sitne potrebe, počeo kao oplodnjake da koristim ceo nastavak, u startu sa 3 rama, ograđena stirodurom, pa proširujem prema potrebi.
Ovakav "oplodnjak" mogu spojiti sa bezmatkom, ili zajednicom, gde želim zameniti kraljicu, ili ga razvijati u samostalno društvo.
Naravno, može se iz njega i izdvojiti matica, pa dodati zreo matičnjak, ili pustiti da je same izvedu.


Van mreže Kostadinović Rade

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Kragujevac
  • Starost: 67
  • Poruke: 3722
  • Pol: Muškarac
  • 034/311-910, 064/190 54 77
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Godačica-Obronci Gledićkih planina 315 m-nv, sam.pč. staž 35 god.
  • Tip košnice: DB-12 90 kom, Kongresovka 10 kom, DB-10 10kom.
Odg: OPLODNJACI, VRSTE, FUNKCIONALNOST
« Odgovor #121 poslato: Februar 09, 2020, 08:38:55 »
Polako zima prolazi, jest da nije povoljna u Šumadiji, tako reći bez pahulje snega, nesto bese
kise u decembru, ali zemlja je izuzetno suva, posebno na dubini većoj od 20cm.
Veće reke su na svom minimumu u februaru, kada su obično na maksimumu.
Zapadna Morava u Čačku može se svuda pregaziti i sa cizmama koje su duzine ispod kolena.

U ovoj temi, trebalo bi sada mnogo vise da pisemo i razmenjujemo svoja iskustva.
Postoje oplodnjaci:
1.- bez ijednog rama (samo na onoj plastici ili gumi) pčele same izgrade 2 ramića veličine stisnute šake
2. - osmodelni oplodnjaci (8 boskova pod jednim krovom, sa po 2 leta na istoj strani) sa po 3 mala rama. Hrane se sirupom.
3.- samostalni oplodnjaci sa po 3 mala rama. Prilikom naseljavanja dodaje im se oko 300gr pogače na dno.
4.- oplodnjaci sa standardnim DB, LR ili drugim standardnim ramovima. Najčešće 2-3.
5.- oplodnjaci sa 3 polu rama LR.
6. - oplodnjaci Franje Tomažina
7.- ostali

Sretao sam se prvih svih 6 tipova, i ako bi mogao dati svoju ocenu, sigurno su najbolji pod rednim brojevima 4 i 5.

Posebno mi se svidjau pod rednim brojem 5, jer je u njima mikro klima najbolja (kvadratni poprecni presek),
dovoljno pčela i dovoljno hrane.

Moj kolega, pcelar sa oko 50 godina samostalnog pcelarenja, dip ing Miletic Milisav iz Kragujevca ima takve oplodnjake, 4 pod istim krovom, i kada je zima bez ekstremnih minusa, u njima mu bezbedno zimuju matice.
Jedan od ova 3 rama je sklopljenim LR ram koji se jednostavno u normalnoj zajednici napuni leglom i hranom, i
onda ubacuje u oplodnjak.

Nadam se da cu uskoro posetiti kolegu Miletica kada bude bar iznad 15 celzijusa i slikati te oplodnjake.
“Уметност живљења је када човек нађе склад између жеља и могућности“ – била је мисао и мото живота проф. др Десимира Деска Јевтића. Част ми је била дуго познавати Деска.

Van mreže Kostadinović Rade

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Kragujevac
  • Starost: 67
  • Poruke: 3722
  • Pol: Muškarac
  • 034/311-910, 064/190 54 77
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Godačica-Obronci Gledićkih planina 315 m-nv, sam.pč. staž 35 god.
  • Tip košnice: DB-12 90 kom, Kongresovka 10 kom, DB-10 10kom.
Odg: OPLODNJACI, VRSTE, FUNKCIONALNOST
« Odgovor #122 poslato: Januar 06, 2022, 11:13:21 »
Posle pune 2 godine, da se ponovo malo osvrnemo na ovu izuzetno važnu temu.

Neko je odavano rekao "kakva matica, takva i košnica", ili "daj mi dobru maticu, daću ti dosta meda".


Čitam danas na Badnji dan, leta gospodnjeg 2022.g. Beogradski pčelar (glavni i odgovorni urednik dr Biljana Stamenkovic), na str. 13
"Praćenje koje je vršeno na uzorku od 15.000 oplodnjaka pokazalo je da da su matice dobijene iz oplodnjaka dimenzija
20x20x20cm bile najkvalitetnije. To je priblizno dimenziji 3 LR rama koji su podeljeni na pola (6 polu rama LR)."

Autor teksta Slobodan Cvitkovac, zamenik predsednika DP Beograd i dugogodisnji odgajivač matica sa ovim oplodnjacima.

Iako, lično nemam preveliko iskustvo u radu sa raznim tipovima oplodnjaka, a teorijski sam to mnogo proučavao, itekako "pije vodu"
kvadratni poprečni presek oplodnjaka jer je tu najbolja mikro klima.
“Уметност живљења је када човек нађе склад између жеља и могућности“ – била је мисао и мото живота проф. др Десимира Деска Јевтића. Част ми је била дуго познавати Деска.

Van mreže Mirović Siniša

  • Lutka
  • ****
  • Član na forumu od: Avg 2012
  • Lokacija: Negotin
  • Starost: 59
  • Poruke: 442
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Negotin, 36m nadmorske visine
Odg: OPLODNJACI, VRSTE, FUNKCIONALNOST
« Odgovor #123 poslato: Januar 06, 2022, 21:25:33 »
 "Dugogodisnji odgajivač matica sa ovim oplodnjacima" Pracenje vrseno na uzorku od 15.000 komada .Sad mu verujem ha ha

Van mreže Nenadović Vladica

  • Gost
  • *
  • Član na forumu od: Jan 2022
  • Lokacija: Lapovo
  • Starost: 32
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Lapovo
  • Tip košnice: DB
Odg: OPLODNJACI, VRSTE, FUNKCIONALNOST
« Odgovor #124 poslato: Januar 13, 2022, 18:29:49 »
Pozdrav svima. Opisani su razni oplodnjaci u ovoj temi, ali sam primetio da su IB oplodnjaci samo pomenuti. Interesuje me da li neko ima više iskustva sa ovim oplodnjacima i kakva su? Ja sam kupio 30 komada, koje planiram da punim ove godine. Izvinjavam se ako je neko opširnije posao na temu ovih nukleusa negde drugde, ja to nisam našao.

Van mreže Đoko Zečević

  • Administrator
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Zlatar - Nova Varoš
  • Starost: 76
  • Poruke: 9081
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
  • Tip košnice: DB 10-to ramne
Odg: OPLODNJACI, VRSTE, FUNKCIONALNOST
« Odgovor #125 poslato: Jun 10, 2022, 22:18:20 »
Evo da malo osvežimo temu u pravo vreme!
Naime, želja mi je da malo detaljnije opišem jednu vrstu mojih oplodnjaka koje koristim za lične potrebe.
Iskreno da kažem svoje matice ne prodajem (osim nekih malih izuzetaka za prijatelje), već koristim za svoje pčelinjake.
Moj oplodnjak ima dimenzije (unutrašnje), 240x190x320mm.
Vrlo jednostavno se formira saće a ja to radim u sedmoramnim DB nukleusima tj. košnicama kojih sada imam na pčelinjacima oko dvadesetak.
Ima zbeg i mogućnost postavljanja klasične hranilice od 750mll.
U njega staje 5 ramića dimenzija 325x300mm a unutrašnjost je 270x185mm.
Ovi ramovi su kao što vidite tipa DB samo manjih dimenzija po širini.
Sastavljanjem dva dobijamo DB ram koji stavljam sa satnom osnovom u košnicu a pčele izvuku saće i naliju medom, sasvim dovoljno
za potrebe prve ture matičnjaka.
Evo sličica kako izgleda oplodnjak sa elementima da kolege pogledaju:

Van mreže Đoko Zečević

  • Administrator
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Zlatar - Nova Varoš
  • Starost: 76
  • Poruke: 9081
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
  • Tip košnice: DB 10-to ramne
Odg: OPLODNJACI, VRSTE, FUNKCIONALNOST
« Odgovor #126 poslato: Jun 10, 2022, 22:25:34 »
Da malo pojasnim način izvalčenja saća i nalivanja medom za prve potrebe matičnjaka?
Zašto kažerm prve potrebe?
Pa za dalje je moja briga kroz prihranu sirupom u kome uvek ima deo meda koju bih definisao kao odnos: 1:1:1
Med : šećer : voda.
Dva rama se spajaju sa drvenom konstrukcijom tj. uloškom (vidi sliku), a povezuju sa formiranom klanficom od eksera.
Naravno mogu se hevtalicom učvrstiti bez klanfice!
Ovako sastavljeni čine veličinu klasičnog DB rama  koji stavljam (naravno 7 komada) u nukleus na izvlačenje i nalivanje medom.
Kada utvrdim da imaju dovoljno meda a izvučeni pravilno vadim ih i čuvam u magacinu za potrebe uzgoja matica.
Evo dve sličice kako to izgleda:

Van mreže Đoko Zečević

  • Administrator
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Zlatar - Nova Varoš
  • Starost: 76
  • Poruke: 9081
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
  • Tip košnice: DB 10-to ramne
Odg: OPLODNJACI, VRSTE, FUNKCIONALNOST
« Odgovor #127 poslato: Jun 10, 2022, 22:47:56 »
Evo i moje tehnike kako formiram oplodnjake sa matičnjacima:
Kada imam na raspolaganju (Jenter - imam dva i sa njima radim), matičnjake stare 12 do 13 dana ugrađujem u oplodnjake
i natresam pčela sa 2 DB rama medišnih nastavaka. Najčešće je to po jedan matičnjak a retko dva osim kada punim oplodnjake
sa rojevim matičnjacima kada stavljam po dva u jedan oplodnjak.
Pošto to radim na pčelinjaku odakle uzimam radilice, na leto postavim novinski papir sa najmanje 14 struka a ćesto i 18 sa izbušenih 3-4 rupice
eksera trojka! Napomena, kod dislokacije celih košnica u punoj snazi stavljam i 20 struka novine i bušim ekserom petica!
Obavezno stavljam odmah hranilicu sa prethodno prikazanim odnosom meda, šećera i vode i ništa više ne diram do novog sipanja sirupa.
Pčele često za jedan dan progrizu novinski papir (ponekad bude i dva dana ali retko), i normalno nastave da rade kao da su tu bile odranije.
Novinski papir ne skidam sve do oplodnje matice a potom više nije tu potreban.
Nakon 7 dana od postavljanja matičnjaka vršim kontrolu izleženosti a kod rojevih matičnjaka nakon 10 dana, kada vidim rezultate rada sa oplodnjacima.
Kada novoizležena i oplođena matica zalegne bar jednu stranu a radilice poklope leglo, maticu uzimam a po potrebi dodajem nove matičnjake.
Ova tehnika nije komplikovana samo treba biti tačan i raditi sve na vreme.
Novinski papir na letima je tehnika koja je olakšala rad a vrlo, vrlo je uspešna.
Još jednom ističem bez hvaljenja, ponosan sam na ovaj moj "izum".


Van mreže Đoko Zečević

  • Administrator
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Zlatar - Nova Varoš
  • Starost: 76
  • Poruke: 9081
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
  • Tip košnice: DB 10-to ramne
Odg: OPLODNJACI, VRSTE, FUNKCIONALNOST
« Odgovor #128 poslato: Jun 12, 2022, 00:48:41 »
Evo kraćeg video zapisa tehnike rada formiranja oplodnjaka na mom kućevnom pčelinjaku (dvorište) na Zlataru!
Vrlo kratko traje a koliko sam upoznat sličan video objaviće i naš cenjeni kolega i Urednik, Dragan Milićević iz Valjeva.


Van mreže Lazić Dušan

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Mar 2013
  • Lokacija: Vojka, Srem
  • Starost: 71
  • Poruke: 740
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Srem, Vojka 95m
  • Tip košnice: RV(BN)
Odg: OPLODNJACI, VRSTE, FUNKCIONALNOST
« Odgovor #129 poslato: Jun 12, 2022, 18:24:52 »
Radio sam...ali sam i grešio... >:( :(
Najpre, sam stavljao po osam listova, pa deset...a trebalo je dvanaest i više(u zavisnosti od jačine društva). Lepo je Đoko savetovao...!
Eto, vi nemojte da grešite... :)