Autor Tema: DNEVNI IZVEŠTAJ SA PČELINJAKA  (Pročitano 189974 puta)

0 članova i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Aleksić Bojan

• Lutka
  • Starost: 33
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Okolina Paraćina,oko 250m
Odg: DNEVNI IZVEŠTAJ SA PČELINJAKA
« Odgovor #1665 poslato: Jun 14, 2013, 21:42:53 »
Danas lep dan,konacno malo visa temperatura... Pcele su uzurbano unosile celog dana! Danas mi je stigla druga tura maticnjaka koje sam rasporedio po oplodnjacima,od presadjenih 90 larvi dobio sam 47 kvalitetnih zatvorenih maticnjaka. Kako najavljuju lepo vreme nadam se dosta uspesnoj oplodnji... Pozdrav kolegama!

Van mreže Stevanović Nenad

• Jaje
  • **
  • Starost: 28
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: S. Borovac 483 m.n.v. (42.403683, 21.745625)
« Odgovor #1666 poslato: Jun 14, 2013, 21:57:18 »
Kolega Bojane ovako kaze pcelarski prirucnik iz 1997 god. : ''U jednom pcelinjem drustvu, po pravilu, ima vise maticnjaka, i do 20. Medutim, odmah po izvodjenju prve matice i njenog izlaska iz maticnjaka, ostali maticnjaci budu razoreni. Stoga pcelari, ako zele
presadjivati zatvorene maticnjake, moraju presadjivanje vrsiti pre nego izadje iz maticnjaka prva matica.
Sitne maticnjake odstranjivati a presadjivati krupnije, koji su lepo izgradjeni i pravilno zatvoreni.'' A ja od ovih 5 maticnjaka presadim npr. 2 u jos 2 novoformirana drustva, tako da mi se matice izlegnu istovremeno, oplode istovremeno i vrate istovremeno. Ako gresim, ispravite me :)
''Tajna uspeha u životu nije u tome da čovek radi ono što voli, već da voli ono što radi.''

Van mreže Aleksić Bojan

• Lutka
« Odgovor #1667 poslato: Jun 14, 2013, 22:19:14 »
Da li mislis na drustvo u rojevnom nagonu ili na obezmaticeno drustvo kolega?

Ako si pravio rojake i pustio da ti oni sami proizvode maticu,zatvorene maticnjake si trebao porusiti 4. ili 5. dana jer su to maticnjaci izgradjeni na starim larvama i to su matice loseg kvaliteta... Oni koji nisu zatvoreni se ostave i to su maticnjaci najkvalitetniji u takvom postupku proizvodnje matice!
« Poslednja izmena: Jun 14, 2013, 23:29:04 admin »

Van mreže Пејчић Владимир

• Urednik
  • Starost: 50
  • Kada bismo bili kao pcele , bili bismo bolji ljudi
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Доње Црнатово, 400 м
« Odgovor #1668 poslato: Jun 14, 2013, 23:06:41 »
Нешо, ако су матичњаци  из ројевног нагона  онда је ОК. али ако нису погрешио си.
Поздрав.
vlada

Van mreže Mihajlović Verica

• Urednik
  • Pol: Žena
  • Čuvaj se bijesa strpljivog čovjeka. – Džon Driden
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Doljevac , nadmorska visina 195m
« Odgovor #1669 poslato: Jun 14, 2013, 23:28:25 »
Ево мог извештаја са пчелињака за ову годину,који није баш за похвалу!
.....
Ове године је са матицама било све у реду,иако је време било кишно и прохладно,проценат оплодње је био 95%

Baš mi je žao što je tako ispalo, ali nije bilo do pčelara..., vreme je bilo protiv pčela .. :(
Bar si uspeo da obnoviš matice , one će ti sve vratiti sledeće godine .
Mi pčelari često kažemo.." idemo dalje...."
pozdrav
Dalibore ti si uvek lepo raspoložen , tako treba  :)i ja kažem da će biti bolje !

Van mreže Stepanović Dejan

• Matica
  • Starost: 39
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Kovacevac 250 m
« Odgovor #1670 poslato: Jun 14, 2013, 23:30:07 »
Izvestaj sa jednog od mojih pcelinjaka tacnije stacionara na kom sad
da nije secerne vodice stanje alarmantno,tacnije tuga tugosana.Od 40 rojeva napravljenih ove godine nemogu
da navasam secer jedu ko lude.Mednih kapa gotovo da nema,kosnice lake ko perce.Stakna kisa,vetar su ostavili traga
i u novcaniku jer treba to ishraniti do suncokreta.
Jedan deo azdaja sam oterao u lipu jos pre 15 dana,a drugi je na livadskoj pasi sastavio bagremac i livadu.
Na ovom pcelinjaku situacija pozitivna nula stim da su sav bagremac pocistile ko metlom.
Na lipi je ludilo jer je i lokacija profi sad jos da uhvatim sitnolisnu lipu i pravac sve na suncokret.
Sutra idem da se nadjem sa svojim domacinom koji me ispostovao najljudskije i ove godine sam sam u 200ha,cuvar,pulini,neoma,hlad od podne.
Cuvam svoje lokacije ko zmija noge i ni rodjenog brata ne bih vodio niti mu rekao gde sam u pasi.
Medno.
Najteze je biti covek medju ljudima.

Van mreže Janković Radoslav

• Pčela
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Rogatica, Kovanj, 600 m / 1000 m
« Odgovor #1671 poslato: Jun 15, 2013, 07:51:01 »
Poredsvih napora 6 rojeva na grani dosadašnji bilans i 10 vještačkih koji su bili u planu matice po planu se oplođavaju ,ali med je kritična stavka doduše juče unos odličan evo od ranog jutra rade ko lude livada i šuma u kompletu mede polena na sve strane lipa za 7 dana će krenuti mada je nema puno ali će valjati nadam se da za narednih 15 dana bude nešto za vrcanje

Van mreže Daniloski Blagoja - tajmistance

• Matica
  • Starost: 40
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Makedonija- Tajmiste 1070m.n.v.
« Odgovor #1672 poslato: Jun 15, 2013, 08:40:55 »
А шта можемо Верице,бог је до сада радио,ми смо само немо гледали,и ништа више!
Ја сам једном рекао,и опет понављам,ове године(и друге овакве) довољно је и биќу задовољан
барем да сами себи обезбеде мед за зимовање,да не проради шеќерана,а надам се да ќе да барем за њих сакупе.
поздрав
dok nekom ne smrkne tebi ne svane

Van mreže Mirosavić Vladimir

• Larva
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Nova Varoš, Jasenovo 1050 m
« Odgovor #1673 poslato: Jun 15, 2013, 17:58:21 »
E da i ja sta pisnem. Pregledao sam polumedista i stanje je relativno dobro. S obzirom na to da su prosle godine donele po tri polumedista, ove godine je u odnosu na proslu slabije, ali meni dosta koliko god da donesu. Jedna  je donela dva polumedista i to je prilicno iznenadjujuce,koliko je kise bilo. Druge su donele po jedno polumediste, a drugo su pocele od sredine ramove da pune pa sam im malo to ispremestao, tj. te sto su puniji sam premestio do zidova polumedista a prazne pomerio na sredinu. Livada je pocela jako, nadam se da ce zamediti suma, pa ce biti posla i za pcele. Imam mali broj drustava, svega desetak, od koga su mi medista na 6. Ostala su rojevi iz prosle godine koji su zazimili na po 3-4 rama, pa dok oni malo "presaltaju", neka ih za dogodine. Sada imaju po 4-5 ramova legla i nadam se da ce biti spremni za zimu i za rad dogodine  ;D .Sada sam opet napravio nekoliko rojcica, jedna matica je vec izasla, tako da se nadam da uskoro pocne da poleze, ako bog da bice sve uredu, Ja sam odradio sve najbolje kako sam mogao. Na jesen, ako bog da, da napravim jos jedno 20 kosnica i da pocnem malo ozbiljnije. Pitanje: Da li je dobra ideja zasejati esparzetu, posto imam hektar neke zaludne njive koja se parlozi i da li bi tih 20 planiranih  drustava moglo lepo da radi na toj povrsini i koliki bi bio prinos meda po kosnici? 

• Larva
« Odgovor #1674 poslato: Jun 15, 2013, 18:00:59 »
I da, umalo da zaboravim, kod mene bagrem tek procvetao. Pored puta ima nekoliko stabala i videh da su  procvetala.  :-[

• Urednik
« Odgovor #1675 poslato: Jun 15, 2013, 21:44:30 »
Juče se prvi roj doselio na mom matičnom pčelinjaku.  Na tom pčelinjaku su samo rojevi, oplodnjaci i 4-5 praznih DB košnica .Košnice su sa po jednim starim ramom na kome je tamno braon saće(ram koji bacam zajedno sa saćem )i otvorenim letom .Mali deo pčela se smestio i već počeo da radi na onom starom ramu a ostale pčele zajedno sa maticom uhvatile se za poklopnu dasku.Zbrinjavanje roja je bilo jednostavno na novim ramovima iz rezerve a stari ram koji je služio kao mamac premestila sam u drugu praznu košnicu......Pristižu komšijski rojevi  ali sa zakašnjenjem  :) ;)

Van mreže Aleksić Bojan

• Lutka
« Odgovor #1676 poslato: Jun 15, 2013, 22:07:11 »
Nek je sa srecom koleginice,roj je nasao pravog pcelara (pcelarku) ko ce brinuti o njemu! :)

• Urednik
« Odgovor #1677 poslato: Jun 15, 2013, 22:21:33 »
Nek je sa srecom koleginice,roj je nasao pravog pcelara (pcelarku) ko ce brinuti o njemu! :)
Hvala Sale, brinuću o njemu treba mi za "osveženje" krvi na pčelinjaku .
Roj je prvenac , za 24 sata izgradio 3 SO i matica zalegla jedan ram .
Nadam se još nekom roju ... 8) :)

• Larva
« Odgovor #1678 poslato: Jun 15, 2013, 22:40:30 »
Svakačast koleginice Verice.Za mene nema većeg uzbuđenja od pronalaska roja. To je posebno iskustvo.

Van mreže Kostadinović Rade

• Matica
  • Starost: 57
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Godačica-Obronci Gledićkih planina 285 m-nv
« Odgovor #1679 poslato: Jun 16, 2013, 07:59:08 »
Juče se prvi roj doselio na mom matičnom pčelinjaku. Praznih DB košnica sa po jednim starim ramom na kome je tamno braon saće i otvorenim letom.

Ovo je skolski primer mamca za prirodne rojeve. Ali nedozvolimo da pcele dugo u njemu zive jer ce energijom samo roju znanom izlaciti sace. Koleginica je blagovremeno reagovala. Srecno. Casti ga sa hranilicom sirupa 1:1 i satne osnove ima da izlaci fenomenalno.

Jos jedan nacin, mozda malo manje uspesan, kao mamac je da na obliznjem drvetu od pcelinjka naravno na nizim granama poprskamo granu sa istopljenim voskom.
Uspeh nije samo pobeda, vec i poraz, kada smo svesni da smo dali sve od sebe, kada smo se borili do poslednjeg atoma snage - R. Nadal u Melburnu posle poraza od N. Djokovića