Autor Tema: DNEVNI IZVEŠTAJ SA PČELINJAKA  (Pročitano 129874 puta)

Pešić Predrag, Stojanović Goran i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Mihajlović Verica

• Urednik
  • Starost: 49
  • Pol: Žena
  • Čuvaj se bijesa strpljivog čovjeka. – Džon Driden
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Doljevac , nadmorska visina 195m
Odg: DNEVNI IZVEŠTAJ SA PČELINJAKA
« Odgovor #1440 poslato: April 28, 2013, 01:23:13 »
Ja sam juče skinuo i jedam roj sa grane hrasta neposredno ispred pčelinjaka, izgleda da mi je promakao neki matičnjak. Pčele su solidno radile na sve raznovrsniju pašu koju je evo dva dana upotpunio i bagrem.
Tvoj pčelinjak je dobio još jednog stanovnika ,neka  je roju srećno osamostaljenje  :)
Bez suprotnosti nema napretka: to je zakon koji je civilizacija do sada slijedila.
Marks

verica.mihajlovic4

Na mreži Nikolić Radisav

• Rasa
  • Larva
  • Starost: 66
  • Pol: Muškarac
  • Zovem se Nikolic Radisav, iz Nisa
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Niš, Donje Crnatovo 152
« Odgovor #1441 poslato: April 29, 2013, 18:49:45 »
Danas sam boravio na pčelinjaku sa namerom da na preostala društva koja nemaju medišta ista postavim. Medjutim, negativno iznenadjenje kod prve pregledane, društvo stagniralo! Kroz glavu mi prodje misao insekticid. I zaista pogledam u travu ispred leta a ono se crni od mrtvih pčela. Ostavim pregled i počnem da uništavam travu , kad ispred svake košnice ista slika. Kako je koja košnica bila jača ispred nje je više mrtvih pčela izletnica.Neznam šta da kažem, ali mismo takvi ljudi, baš me briga za drugoga neka je meni lepo i dobro. Verice i Vlado pitam vas kakvo je stanje kod vas sa trovanjem pčela sobzirom da smo isto pašno područje. Voleo bih da ovog čuda nema kod vaših pz. A sad da te Vlado pozdravim i da ti kažem da smo ja i Srbijanka dolazili kod tebe kući i na pčelinjak do kapije ali tebe nismo pronašli. Verovatno poslovi i teren su tvoj život i rad, zato se nadamo da ćemo se  verovatno videti za Prvi maj. Pozdrav svim pčelarima "bez insekticida"
Nadam se da sam vam pruzio pomoc :)

Van mreže Пејчић Владимир

• Urednik
  • Kada bismo bili kao pcele , bili bismo bolji ljudi
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Доње Црнатово, 400 м
« Odgovor #1442 poslato: April 29, 2013, 19:54:21 »
 Рашо,видео сам твоју поруку и одмах отрчао на пчелињак.  Код мене нема тога , што ти описујеш али сам пре 3-4 дана  када су прскане вишње имао код три друштва. Шта да се ради. против несавесних се не може.  Чика Лима је тада имао код свих друштава, нашле инсектицидну пашу! није трагедија, друштва ће направити реорганизацију у корист излетница,имамо времена до багрема.

Видимо се за 1-ви мај ,тада стављам преостала медишта. Поздрав.
vlada

Van mreže Janković Radoslav

• Pčela
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Rogatica, Kovanj, 600 m / 1000 m
« Odgovor #1443 poslato: April 30, 2013, 20:13:15 »
Danas sam malo lutao po šumi i razotkrio dvije stvari omorika definitivno medi i to odlično nekih 700m vaz linije od mene ,klen i cvijeta i na njemu vidim medljike ima uši ga baš napale tako ako ovi povoljni uslovi za medenje nastave biće meda poprilično a livada koja bi trebalo da krene za 20 dana mediće ako u narednom periodu bude koji pljusak da je pogura ako tako bude biće godina za pamćenje.Nikad do sada nisam imao ovakvo medenje u ovom periodu a izletnice iz martovskog legla koje i nije za pohvaliti mogu zamisliti ovo aprilsko leglo kako će puniti ako livada zamedi daće bog da tako i bude

Van mreže Milosavljević Dalibor

• Lutka
  • Starost: 41
    • www.farbaj.me
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Podgorica, Martinići, Bjelopavlići, 60m.
« Odgovor #1444 poslato: April 30, 2013, 22:44:11 »
 :o  Mene je iskreno strah ovih temperatura.  Danas mi je displej pokazao 34 C`.  Za sjutra je i zvanicno prognozirano 33C`.  Bagrem je procvjetao prije par dana, a dans je ``zamirisao``.  Ali primijetio sam da kada sam obisao pcele jutros da su unosile polen, a kada sam ih obisao oko podneva ( kad sam dosao i kad sam krenuo sa sela )  , nijesam vidio niti jednu pcelu sa polenom.  Izgleda da imaju svoj jutarnji i popodnevni program :P

Van mreže Mirović Siniša

• Larva
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Negotin, 36m nadmorske visine
« Odgovor #1445 poslato: Maj 01, 2013, 14:30:23 »
Sta reci 01.maj ja obelezavam kosnice po naredjenju veterinarskog inspektora jer sam  na forumu SPOS napisao da cu doseliti u Aleksinac pored Rodoljubovog pcelinjaka.Reagovao beograd ,nacelnik inspekcije doneli resenje da moram obeleziti pcelinjak i pregledati drustva na bolesti u roku od 30 dana .Posto sam to napisao i jos ponesto stiglo iskljucenje sa foruma do 05.05.Posto sam ja staro zakeralo i sudski moljac ,procitah njihov pravilnik i posumnjah na tacku G i tacku D mislim gde se kaze " Nesme se komentarisati udaljavanje sa foruma cak ni u aluzijama ,nesme se pominjati kad se vratis na forum da si bio iskljucen,nemas pravo zalbe niti se obrazlaze sta si pogresio"  to sam prepricao sta pise u tim tackama da nekopiram.
Ja koliko znam u drzavi postoji ustav, mada ga mnogi krse al ajde da vidimo da li je pravilnik po ustavu i nekrsi neka ljudska prava na misljenje na izrazavanje i jos sijaset stvari.
Kako se za ustavnu zalbu neplaca nikakva taksa sa velikim zadovoljstvom cu posle praznika tuziti  SPOS zbog krsenja prava na njihovom forumu, inace o tome sam i obavestio mog velikog "prijatelja" Rodoljuba iz Zitkovca .
Sud je spor ali ja imam vremena  i sigurno necu postovati te dve tacke pravilnika, sad kako se ja kacim i dalje na forum neka ostane tajna.
I da se nekacim nece mi nedostajati i necu svoju slobodu misljenja  prodati zarad pukog pisanja na forumu

obelezena RV kao ostale vrste kosnica.

Uploaded with ImageShack.us

kosnica DB mog prijatelja spremna za bagrem.

Van mreže Đoko Zečević

• Matica
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
« Odgovor #1446 poslato: Maj 01, 2013, 23:53:52 »
Kolega,
u temi "Dokle ide (ne) ljudska pakost", 19. decembra 2012. godine si napisao, citiram:

Pocelo je hapsenjem Miskovica pa sad se ide dalje na pcelarske tajkune Ha ha ha.
Zato se i formiraju nova udruzenja da ljudi imaju izbora.

Pošto ja iskreno nisam ama baš nikakav tajkun, nisam ni hteo komentarisati ali vidim da je, kod nas kažu "đavo došao po svoje"!?
Ovde nije mesto (Izveštaj sa pčelinjaka), za ovakvo pisanje, inače uopšte ne branim niti osporavam - treba na drugom mestu pisati, na primer u "Ostale teme van pčelarstva ili eventualno u pčelarstvu"*

Moj poštovani Kolega,
Ja sam jedan od žrtava bahatosti i cinizma pojedinaca na forumu Spos-a, pa iako godinama redovno plaćam članarinu Savezu, , meni je tamo zabranjen pristup, jer se "glavni" setio da mi blokira IP adresu (što je verovatno po njihovim pravilima po Ustavu Srbije), a ja iskrivih vrat čekajući tu čuvenu policiju (po pretnji javnoj - "glavnog"), da me apsi ili dokaže da sam kriminalac neviđenog kalibra u krađi PP u kojima su me do bola pljuvali - vajda je to dozvoljeno po tom čuvenom pravilniku, pa još me kao žrtvu proglasiše "zločincem"!?
Evo, Bogami uđosmo i u četvrtu godinu mog čekanja, ali verovatno će polismeni doći jednog dana, nije žurba!?
A pravo da ti kažem, nisam baš ni nesrećan što nisam na tom forumu.

Nedavno u Aranđelovcu na nekom sastanku, naš član Foruma, g. Vukić Milić iz Užica, reče g. Bati Petroviću, čuvenom funkcioneru Spos-a iz Kragujevca, pred masom kolega, "da je Đoko kriv za krađu PP koliko je i sam Petrović"!!!
Međutim, to ne pije vodu jer oni "znaju" šta je prava merka za ovakve kao što sam ja!?
Tu je bio i član IO g. Čakardić iz Lazarevca, koji reče da je po pravilniku (tamo njihovom), zabranjeno komentarisati PP, pa iako si u tim PP na najgori način vređan!?
Moram priznati da sam se u Čakardića (koga poznajem od ranije), vrlo razočarao!?
Bože mili kako ljudi ne razmišljaju svojom glavom a članovi su najvišeg Spos-ovog organa!?

Ali iskreno, koga je već briga za mene, pa sada i tebe, jer ljudi gledaju svoja posla i neće da se zameraju "glavnom" jer to nije baš uputno u ovom vremenu!?
Ima jedna divna rečenica koju sam crvenom bojom označio kada je "zločin" u pitanju!

Na kraju, samo istrajno, valjda će doći dan, u najmanju ruku čestitih ljudi koji će zaista misliti svojom glavom i kao članovi najvišeg organa Saveza, tražiti validan dokaz (sudski ili drugi zakonski), da bi nekome izrekli meru trajnog udaljavanja sa njegovog vlasništva...napisah da odavno plaćam članarinu Savezu, a koliko mi je poznato iz svekupune članarine pčelara, Srbije, plaća se i zakup (hosting i domen) za forum, pa se osećam kao da sam delom i vlasnik tog foruma!!!

Vrlo sam odužio pa neka čita ko hože a ko neće, nema zamerki.

Van mreže Mirović Siniša

• Larva
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Negotin, 36m nadmorske visine
« Odgovor #1447 poslato: Maj 02, 2013, 15:43:57 »
Sloboda mišljenja i izražavanja
Član 46.
Jemči se sloboda mišljenja i izražavanja, kao i sloboda da se govorom, pisanjem, slikom ili na drugi način traže, primaju i šire
obaveštenja i ideje.
Sloboda izražavanja može se zakonom ograničiti, ako je to neophodno radi zaštite prava i ugleda drugih, čuvanja autoriteta i
nepristrasnosti suda i zaštite javnog zdravlja, morala demokratskog društva i nacionalne bezbednosti Republike Srbije. [/b]

tako glasi jedan od clanova Ustava RS,sad koliko je pravilnik foruma u skladu sa njuim videcemo, a sto se tice nasih para "gde su nasi novci" kao suvlasnici foruma imamo pravo na njega i niko nas nebi trebalo iskljucivati ali tiha voda breg roni pogledacemo i to sa advokatima sta tu ima iovako bagrem je slabasan i ima se podosta vremena sad na praznik za razmisljanje .

Van mreže Đoko Zečević

• Matica
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
« Odgovor #1448 poslato: Maj 03, 2013, 08:21:51 »
Nešto što mnogi pčelari našeg kraja ne mogu da poveruju jeste da je ovo (bar do sada) neverovatno pčelarsko proleće na Zlataru!
Sve je još pre prvog maja (dan ili dva),  procevtalo...
Dženarika (trajala 3 dana), šljive, trn, kruške, divlje trešnje... razvio se maslačak!?
Da čovek ne poveruje! Mnogi ovo uopšte ne pamte a ja ili sam zaboravio ili zaista ovoga nije bilo do sada?
Unos fantastičan i preko 2 kg dnevno!
Naprosto žao mi je da ih vozim na bagrem!
Ovde do izražaja dolazi ona narodna "ne može i jare i pare", pa u nedelju ujutru bih trebao preseliti pčele na bagrem.

Ovo proleće u vidu pčelinje paše je za analizu i to veoma detaljnu, duboku i razmišljajuću!?

Kamion sa pčelama mi je ispod planine Zlatara, gde je sa svih strana behar!

Van mreže Janković Radoslav

• Pčela
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Rogatica, Kovanj, 600 m / 1000 m
« Odgovor #1449 poslato: Maj 03, 2013, 08:28:53 »
Prelijepo stvarno je šteta da ne iskoriste ovu pašu ali,ostavi par kom pa vidi koliko će da skupe ovog voćnog.Kod mene omorika zamedila nevjerovatno pune ko lude i ja ne pamtim ovakav bum u ovom periodu ,vidio sam i da je uš krenula na mladarima klena i listovi slade znači da i medljika kreće a tek kad jasen,žestika,hrast iostalo krene ludnica

Van mreže Пејчић Владимир

• Urednik
  • Kada bismo bili kao pcele , bili bismo bolji ljudi
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Доње Црнатово, 400 м
« Odgovor #1450 poslato: Maj 03, 2013, 09:07:53 »
Код мене багрем креће већ сутра. Кратак пролећни развој. Помоћна друштва сам све очерупао, да ли ће бити довољно?Данас морам да повадим с.о. из производних, ставићу рамове са медом из резерве. Остаје да пратим, више од овога се не може.

МЕДНО колеге.

Професоре, свака вам част. Видим да је вама пчела на првом месту а онда  багрем, мед , паре...

Поздрав из  Житорађе.
vlada

Van mreže Đoko Zečević

• Matica
« Odgovor #1451 poslato: Maj 03, 2013, 09:23:22 »
Hvala Vlado na pozdravima,
Iskreno, davno sam zavoleo pčele a ima nešto i prihoda!
Da priznam da ne bih mogao zamisliti život bez pčelinjeg zujanja?
Sinoć sam u kamionu nešto sa komšijom ubacio oko 20.30 sati a komšija se zaprepastio kada je čuo snažno brujanje
u hodniku i pitao me koliko ovde ima pčela!
Naravno, sve košnice su pune kao oko i lepota Božija je slušati tu muziku.

• Lutka
    • www.farbaj.me
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Podgorica, Martinići, Bjelopavlići, 60m.
« Odgovor #1452 poslato: Maj 03, 2013, 12:09:23 »
U Podgorici danas rominja kisa. I na selu ( blizu je ) isto tako.  Paradoks je :  raduje me ova kisa usred bagremove pase :)

Zasto?   Bagrem u PG je procvjetao 4 dana ranije nego onaj na selu. Vjerovatno zato sto asfalt u gradu zadrzava temperaturu pa su noci toplije. Ali taj isti bagrem je vec poceo da susi svoje cvjetove.  Nije cvjetao ni nedelju dana. 

Provjeravao sam juce medista i vidio prve unose :)   Na zalost nemam vagu ali posto su bile sve SO u medistima, izgradile su 70% a u centralnim ramovima svjetluca novi med. Istina sporadicno, malo tamo  - malo tu, ali ... ima ga :)    A Bagrem medi tek dva dana :)    Sada se nadam da ce ova kisa da ga osvjezi.  Spusti temperaturu na onu  idealnu 15 nocu - 28 danju.   Toliko pokazuje i u trenutku dok kucam ovaj izvjestaj.   Kisa nije intezivna.  Po prognozama padace svaki treci dan u narednoj nedelji. Pa bih rekao :  idealno.

Inace sve je prcvjetalo. Mislim da je ova ekstremna temperatura ( najtopliji pocetak maja u CG od kada postoji metereolosko mjerenje u CG ) izvukla biljke i ubrzala prirodu.   

Srecno kolege i medno :)

Van mreže Šljivic Miljko

• Pčela
  • Starost: 54
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Globoder 196m
« Odgovor #1453 poslato: Maj 03, 2013, 12:10:09 »
                         Posto se bagrem otvorio u velikom procentu za samo dva dana po mom misljenju imacemo losu bagremovu pasu. Na to ce najverovatnije uticati visoke temperature i vruci vetrovi. Pcele su objektivno za dobro iskoriscenje bagremove pase morale dase razvijaju jos desetak dana. Ovo prolece je bilo vrlo nepovcoljno. Umartu kada je matica trebala da polozi jaja iy kojih je trebalo da se izlegu izletnice koje ce donositi bagremov med zbog loseg vremenase to nije desilo na zadovoljavajucem nivou. Matica je u drugoj polovini marta kod nekih pcelara koji nisu hranili prestajala da nosi ili smanjivala znacajno leglo. U prvoj polovini marta dolazido znatno boljeg razvoja i to je period kada matica polaze jaja za kucne pcele. Tu je doslo do boljeg razvoja u joznoj polovini Srbije u odnosu na severni jer je skoro dve nedelje topao vazduh dolazio sa sredozemlja dok je u severnom delu dolazio hladan vazduk iz zapadne Evrope. Jedna grupa pcelara iz Zrenjanina od 52 pcelara koji su 13. aprila bili na mom pcelinjaku bili su iznenadjeni razvojem drustava u poredjujuci sa njihovim drustvima i potvrdjujuci upravo ovaj faktor lose vreme na severu.  Doslo je naglo do razvoja legla odkoga je trebalo da se izlegu pcelekoje bi znacajno uticale na dobar prinosu bagremu  ali ya to bi bagrem trebao da cveta posle 10. maja. Visoketemperature su naterale bagrem da naglo procveta i da smanji  razliku izmedju pojedinih mesta sto ce mnogo otezati koriscenje vise bagremovih pasa. Bagremova pasa ce trajati krace jer je u kratkom roku od dva dana procvetao veliki procenat bagrema  i jos kad se doda da visoke temperature i vetar isusuju cvet i najveci optimisti ce morati da promene misljenje. Jacinu drustva sada meriti kolicinom legla je potpuno besmisleno za bagrem jer pcele iz tog legla nece mnogo znaciti ubagremovoj pasi, dok je odnos izletnica i legla katastrofalan. Izletnice koje sad treba da donose med suiy jaja koje je matica polozila u martu a ustvari tada ih jeveoma malo polozila. Velika kolicina legla imace znacaj za livadsku pasu a dokce u bagremu biti balast. Ovo je za sada jedn mnogo cudna godina koja ce verovatno datimalo bagremovog meda. Poboljsanje se mogu ocekivita u manjojmeri ako podhitno padnu temperature na kok 25 stepeni i padne jedna letnja kisa. Mi pcelari smoodradili sto smomogli ostaje da dodamo medista pa sta bude bice.

• Lutka
    • www.farbaj.me
« Odgovor #1454 poslato: Maj 03, 2013, 12:20:36 »
 :D

Dva slicna izvjestaja u periodu manje od jedog minuta, a sa istom sustinom.  Prevruce je, bagrem cvjeta prekratko.  Kisa je neophodna.    U Podgorici evo rominja.    :)

G. Djoko,  vidim kamion Vam nije na staroj lokaciji.  :)