Autor Tema: RAD SA LR KOŠNICAMA - praktična iskustva pčelara  (Pročitano 18980 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Stepanović Dejan

• Matica
  • Starost: 39
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Kovacevac 250 m
RAD SA LR KOŠNICAMA - praktična iskustva pčelara
« poslato: Januar 02, 2012, 19:55:13 »
http://www.beeclass.com/dts/Partiigettingstarted.htm
 Pokrecem novu temu i svi koji pcelare LR kosnicom mogu detaljno opisivati svoj sistem rada.Ovde cemo pisati o licnim iskustvima ,iznositi svoja zapazanja ,pocev od useljenja pcela u kosnicu do zazimljavanja.
« Poslednja izmena: Januar 09, 2012, 08:12:40 admin »
Najteze je biti covek medju ljudima.

Van mreže Jambrović Dean

• Gost
  • *
  • Starost: 38
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Hrvatska, Daruvar- 220 m
Odg: RAD SA LR KOŠNICAMA - praktična iskustva pčelara
« Odgovor #1 poslato: Mart 09, 2012, 22:34:44 »
Evo da kolegi Aleksiću pojasnim malo moj način pčelarenja.
Ukratko,plodište mi je uvijek u samo jednom lr nastavku,pa matična rešetka i onda polunastavak kao medna kapa koja se nikada ne vrca,ali joj mijenjam mjesta tokom godine.U osmom mjesecu polunastavak stavljam na podnicu,da pčele prenesu med u lr nastavak iznad u kojem i zimuju.Također tada vadim i krajnja 2 okvira i stavljam ih u zbjeg da ih pčele očiste od meda,tako da zimuju na osam okvira u lr nastavku i polunastavku.
U proljetnom razvoju vraćam polunastavak gore i u to vrijeme nastojim postupno dodati 5 novih okvira sa satnim osnovana i u nastavak i u polunastavak.Izvađene krajnje okvire koje sam vadio
opet stavljam u zbjeg jer imaju meda da ih pčele očiste,te ih spremam kao rezervu za daljnje korištenje kod razrojavanja,oplodnjaka ili topljenje.Sirup nastojim ne davati nego tako uvijek prihranjujem medom iz njihovih okvira.Pred bagrem jednostavno na prvi polunastavak dodam odjednom 2 polunastavka sa izgrađenim saćem,a sa 5 dana im zamjenim mjesta da se lijepo poklopi med.Kako u plodištu lr nastavka pred bagrem ima jako puno pčela i legla,ja vadim 4  okvira legla i meda zajedno sa pčelama ,te pomiješam sa onim čistim okvirima koje sam spremio i stavim u novi nastavak na novu podnicu,te im navečer dodam mladu maticu i tako u bagrem ulazi novo društvo koje se jako razvije,naravno,starom društvu sam dodao satne osnove tako da sada imaju već sve izmjenjeno saće.Oba dva društva(i ovo sa starom i ovo sa novom maticom) donesu više meda nego da je bilo samo jedno..mnogi će reći da se društvo ne cijepa pred pašu,ali da bi spriječio rojidbeni nagon ja takvo ekstra jako društvo moram razdijelit i nemam problema.Evo nadam se da nisam previše zakomplicirao,ali to bi bilo tako...puno pozdrava
Još zaboravih reći...maticu dodajem zaedno sa kompletnim nukleusom(polunastavkom) u kom je bila tako da je i to društvo ušlo u bagrem sa lr tijelom i polunatavkom na vrhu
« Poslednja izmena: Mart 09, 2012, 22:42:39 Jambrović Dean »

• Matica
« Odgovor #2 poslato: Mart 13, 2012, 21:40:42 »
kolega vidim da ono sto sam sebi postavio kao zadatak ima velikih dodirnih tacaka
sa vasim nacinom pcelarenja i moram priznati da mi je drago sto ste na ovom forumu.
Mislim da cemo imati prilike da razmenjujemo iskustva.
srdacan pozdrav iz Kovacevca.

Van mreže Tafra Damir

• Gost
  • *
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Omiš - Mimice
« Odgovor #3 poslato: Mart 13, 2012, 22:00:54 »
Evo da i ja opišem svoj način pčelarenja. Počeću sa uzimljavanjem jer je tada počinje nova pčelarska sezona. zajednice uzimljavam u dva LR nastavka, dobre i jake zajednice koje zauzimaju jedan nastavak i više ostavim kako stoje a to je obično matica i leglo u donjem a med u gornjem nastavku, a zajednice koje ne zauzimaju cijeli nastavak podignem u gornji nastavak dok je donji pun okvira sa izgrađenim saćem. U proljeće je nesmetana prihrana i stimuliranje zajednica jer one bolje su obično več same došle u gornji nastavak, i kad je taj nastavak popunjen pčelama, kad su sve ulice pune pčela pristupam rotaciji nastavaka. Pa neke zajednice rotiram i dva puta a neke jednom do početka petog mjeseca i cvjetanja kadulje a tada stavljam hanemanovu rešetku i dodajem treći nastavak sa satnim osnovama, to radim tako da maticu spuštam na podnicu i vadim dva okvira sa leglom a njoj dodajem dvi satne osnove, ona dva okvira sa leglom stavljam u nastavak sa satnim osnovama u sredinu i stavljam na nastavak sa maticom, na ova dva stavim hanemanovu rešetku i vratim onaj drugi nastavak sa pčelama i leglom. Tako u večini suzbijem rojenje izuzev i iznimnim godinama sa izrazito jakim rojevim nagonom. nakon cvjetanja kadulje, drače oduzimam med ako ga ima, tako da se može oduzeti cijeli treći nastavak ali i iz drugog dosta okvira, bitno je da uvijek mora ostati barem deset kila meda. Tada slijedi seljenje a to bolje da ne opisujem, to su avanture. Sredinom devetog mjeseca skidam treće nastavke i čekam prve kišne dane da ih pretopim, sve redom. A zajednice donesu ponešto vriska sa Dinare ili vrise na otoku Visu i čekaju uzimljenje pa iznova. To je uglavnom princip ali pčela je divlja životinja i uvijek ima odstupanja u planiranim radovima, uvik joj se moramo prilagođavati a to i daje draž ovom poslu. Nadam se da nisam bio predug i da je bilo jasno i razumljivo, pozdrav

Van mreže Jambrović Dean

• Gost
  • *
« Odgovor #4 poslato: Mart 19, 2012, 19:30:14 »
Poštovani uredniče,dao sam si malo truda pa sam detaljnije opisao moj način pčelarenja...pa stoga molim da se obriše moj prvi post u ovoj temi da se ne bi ponavljao...unaprijed hvala

NAČIN PČELARENJA LR KOŠNICOM SA POLUNASTAVKOM:

Tokom aktivne sezone plodište je uvijek u samo jednom LR nastavku,pa matična rešetka i onda polunastavak kao medna kapa koja se nikada ne vrca.

Ovim načinom pčelarenja koristi se samo jedan standardan LR nastavak,a sve ostalo su polunastavci,(moji su visine 135 mm,satonoša 10-12 mm,donja letvica5-6 mm).

Ovaj sistem je prilagođen što lakšem načinu pčelarenja,a on omogučava:

-rad sa lakšim nastavcima

-iskorištavanje kako jakih tako i slabih paša

-svake godine jednostavno dodavanje mlade matice

-svake godine udvostručujemo broj  pčelinjih zajednica,sa kojima raspolažemo po potrebi(npr.spajanje obezmatičenih društava,prodaja,kao proizvodno društvo itd.)

-sigurno zimovanje sa dovoljnom količinom hrane,ne manjom od 20 kg.

-prihranjivanje i podražajno prihranjivanje isključivo sa medom od društva koje se prihranjuje,stavljanjem mednog okvira u prilagođeni zbjeg

-optimalno održavanje temperature legla u proljetnom periodu pa do početka cvjetanja bagrema,

korištenjem folije

.- brzu izgradnju satnih osnova,a kasnije i okvira bez satnih osnova u polunastavcima

-zalijeganje cijelog plodišnog lr okvira od satonoše do donje letvice,jer se medna kapa nalazi iznad u polunastavku,iznad matične rešetke

Opčenito:

Nakon suncokretove paše društva tretiram protiv varoe,a kako su plodišta na  zajednicama od proljeća pa do osmog mjeseca bile u formaciji-podnica,nastavak,matična rešetka,polunastavak-sada mičem matičnu rešetku,a polunastavak koji je bio na plodištu stavljam na podnicu ispod nastavka,tako da pčele  sav med iz polunastavka prenesu gore na dublje okvire,gdje će sigurno zimovati,bez bojazni od mogučeg smrtnog prostora i nedostatka hrane.

Prilikom uzimljavanja društva  tokom kolovoza ,svodim na 8 okvira i u nastavku i u polunastavku,a oduzete okvire na kojima ima meda sastružem i postavljam u zbjeg razdvojen poklopnom daskom od plodišta,kako bi pčele i taj med prenijele u nastavak ispod.

Na poklopnoj dasci tada ostavljam tanki otvor kroz kojeg pčele prenose med iz okvira u zbjegu.

Moram napomenuti da se takvi okviri ne smiju stavljati direktno na satonoše jer pčele tada taj okvir pune opet medom,a matica ih zna zaleći...zato je taj okvir potrebno odvojiti od satonoša ili pregradnom  daskom sa malim otvorom ili folijom koja pokriva cijeli nastavak,na kojoj se također oatavlja prorez širine 1 a dužine 10 cm,kroz koji če pčele prenositi med.

Nakon što pčele očiste te okvire svi otvori na poklopnoj dasci se zatvaraju,a u zbjeg na poklopnoj dasci dolaz nekoliko listova novina i stiropor debljine 2 cm.Time je uzimljavanje gotovo,a ostaje nam jedino da suzimo leta,osiguramo mir na pčelinjaku i tretiramo još oksalnom kiselinom krajem 11-og ili početkom 12-og mjeseca,tj. čim se u tom periodu ukaže dan iznad 5 celzijevih stupnjeva.

Kako pčele imaju dovoljne količine meda nikako ne prihranjujem sirupom,a samim time rijetko kad je potrebno dodavanje  pogače u  2-om mjesecu.

Proljetni pregled obavlja se  do poloivice trećeg mjeseca,kada se utvrđuje snaga zajednica,a u slučaju da je neka zajednica ostala bez matice,treba ju spojiti sa nekom jačom.

Kako nastojim obaviti i srediti potrebne radove u jednom potezu prilikom proljetnog pregleda,na svakoj zajednici tada:

-polunastavak koji je bio preko zime dolje,stavljam gore na nastavak

-preko cijelog polunastavka koji je sada gore stavljam foliju sa malim prorezom na sredini folije

-iz plodišta vadim lijevi ili desni okvir,nagrebem ga i stavljam ga gore u zbjeg na foliju, da pčele prenesu med doljei tako ih stimulativno prihranjujem njihovim medom

-umjesto izvađenog zadnjeg okvira sa medom u sredinu plodišta ubacujem novi okvir sa satnom osnovom...na taj način postupno izvadim do 5 okvira iz nastavka i iz polunastavka koje pčele očiste,a  dobijem po 5 okvira sa satnim osnovama koje pčele izgrade u toku vočne paše.

Kako u plodištu lr nastavka pred bagrem ima jako puno pčela i legla,a kako ja ne prevješavam zatvoreno leglo...ja vadim 4  okvira legla i meda zajedno sa pčelama ,te pomiješam sa onim čistim okvirima koje sam vadio prilikom dodavanja satnih osnova i stavim u novi nastavak na novu podnicu,te im navečer dodam mladu maticu...maticu dodajem zaedno sa kompletnim nukleusom(polunastavkom) u kom je bila, tako da je i to društvo ušlo u bagrem sa LR tijelom i polunatavkom na vrhu.

Tako u bagrem ulazi novo društvo koje se jako razvije,naravno,starom društvu sam dodao satne osnove  tako da sada imaju već sve izmjenjeno saće.Oba dva društva(i ovo sa starom i ovo sa novom maticom) donesu više meda nego da je bilo samo jedno..a istovremeno smo obuzdali rojidbeni nagon i ujedno dobili društvo više.

Kod tog sređivanja društva koje obavljam 10-ak dana pred bagrem:

-skidam foliju sa polunastavka

-matičnu rešetku postavljam između nastavka i polunastavka.

- na polunastavku iznad matične rešetke otvaram okruglo pomočno leto

-na polunastavak dodajem odjednom dva medišna polunastavka

Nakon 5 dana od početka medenja bagrema medištima mjenjam mjesta kako bi se med lijepo poklopio.

Na medištima tokom paše nikada ne otvaram pomočna okrugla leta,jer u suprotnom pčele neće poklopiti med na mjestima koji su blizu okruglih leta.

Nakon bagremove paše radim na dodvanju mladih matica kod društava gdje je to potrebno,a tada i nastupa  vrijeme  tihih paša koje nisu intenzivne(livada-lipa) gdje se najbolje vidi iskoristivost  niskih medišnih polunastavaka.

Naravno,tokom cijele godine treba biti osigurana pojilica sa vodom kojoj uvijek dodajem jodirane soli.

Još ću reći kako se na košnici cijelo vrijeme nalazi zbjeg i poklopna daska koja služi i kao Snelgrova daska,jer na sredini ima zamreženi otvor sa oba dvije strane...

Iako sam mladi pčelar nadam se da će ovo moje izlaganje pomoći nekome,kako bi pojednostavio i poboljšao neke svoje radove u pčelinjaku,te želim svako dobro...

• Matica
« Odgovor #5 poslato: Mart 19, 2012, 21:31:20 »
Deane ovo je tvoj sistem rada,lep,jednostavan i efikasan.
Odlicno si ga opisao i hvala jos jednom mislimn da nije potrebno nista da se brise a na kraju tu su urednici pa nek
oni oidluce.

Van mreže Fehratovic Izet - Zoi

• Jaje
  • **
  • Starost: 35
  • MED NA MEDU RODI
    • ZLATNA DOLINA
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Novi Pazar - Zlatna dolina 550
« Odgovor #6 poslato: Mart 19, 2012, 22:04:40 »
Poštovani uredniče,dao sam si malo truda pa sam detaljnije opisao moj način pčelarenja...pa stoga molim da se obriše moj prvi post u ovoj temi da se ne bi ponavljao...unaprijed hvala

NAČIN PČELARENJA LR KOŠNICOM SA POLUNASTAVKOM:

Tokom aktivne sezone plodište je uvijek u samo jednom LR nastavku,pa matična rešetka i onda polunastavak kao medna kapa koja se nikada ne vrca.

Ovim načinom pčelarenja koristi se samo jedan standardan LR nastavak,a sve ostalo su polunastavci,(moji su visine 135 mm,satonoša 10-12 mm,donja letvica5-6 mm).

Ovaj sistem je prilagođen što lakšem načinu pčelarenja,a on omogučava:

-rad sa lakšim nastavcima

-iskorištavanje kako jakih tako i slabih paša

-svake godine jednostavno dodavanje mlade matice

-svake godine udvostručujemo broj  pčelinjih zajednica,sa kojima raspolažemo po potrebi(npr.spajanje obezmatičenih društava,prodaja,kao proizvodno društvo itd.)

-sigurno zimovanje sa dovoljnom količinom hrane,ne manjom od 20 kg.

-prihranjivanje i podražajno prihranjivanje isključivo sa medom od društva koje se prihranjuje,stavljanjem mednog okvira u prilagođeni zbjeg

-optimalno održavanje temperature legla u proljetnom periodu pa do početka cvjetanja bagrema,

korištenjem folije

.- brzu izgradnju satnih osnova,a kasnije i okvira bez satnih osnova u polunastavcima

-zalijeganje cijelog plodišnog lr okvira od satonoše do donje letvice,jer se medna kapa nalazi iznad u polunastavku,iznad matične rešetke

Opčenito:

Nakon suncokretove paše društva tretiram protiv varoe,a kako su plodišta na  zajednicama od proljeća pa do osmog mjeseca bile u formaciji-podnica,nastavak,matična rešetka,polunastavak-sada mičem matičnu rešetku,a polunastavak koji je bio na plodištu stavljam na podnicu ispod nastavka,tako da pčele  sav med iz polunastavka prenesu gore na dublje okvire,gdje će sigurno zimovati,bez bojazni od mogučeg smrtnog prostora i nedostatka hrane.

Prilikom uzimljavanja društva  tokom kolovoza ,svodim na 8 okvira i u nastavku i u polunastavku,a oduzete okvire na kojima ima meda sastružem i postavljam u zbjeg razdvojen poklopnom daskom od plodišta,kako bi pčele i taj med prenijele u nastavak ispod.

Na poklopnoj dasci tada ostavljam tanki otvor kroz kojeg pčele prenose med iz okvira u zbjegu.

Moram napomenuti da se takvi okviri ne smiju stavljati direktno na satonoše jer pčele tada taj okvir pune opet medom,a matica ih zna zaleći...zato je taj okvir potrebno odvojiti od satonoša ili pregradnom  daskom sa malim otvorom ili folijom koja pokriva cijeli nastavak,na kojoj se također oatavlja prorez širine 1 a dužine 10 cm,kroz koji če pčele prenositi med.

Nakon što pčele očiste te okvire svi otvori na poklopnoj dasci se zatvaraju,a u zbjeg na poklopnoj dasci dolaz nekoliko listova novina i stiropor debljine 2 cm.Time je uzimljavanje gotovo,a ostaje nam jedino da suzimo leta,osiguramo mir na pčelinjaku i tretiramo još oksalnom kiselinom krajem 11-og ili početkom 12-og mjeseca,tj. čim se u tom periodu ukaže dan iznad 5 celzijevih stupnjeva.

Kako pčele imaju dovoljne količine meda nikako ne prihranjujem sirupom,a samim time rijetko kad je potrebno dodavanje  pogače u  2-om mjesecu.

Proljetni pregled obavlja se  do poloivice trećeg mjeseca,kada se utvrđuje snaga zajednica,a u slučaju da je neka zajednica ostala bez matice,treba ju spojiti sa nekom jačom.

Kako nastojim obaviti i srediti potrebne radove u jednom potezu prilikom proljetnog pregleda,na svakoj zajednici tada:

-polunastavak koji je bio preko zime dolje,stavljam gore na nastavak

-preko cijelog polunastavka koji je sada gore stavljam foliju sa malim prorezom na sredini folije

-iz plodišta vadim lijevi ili desni okvir,nagrebem ga i stavljam ga gore u zbjeg na foliju, da pčele prenesu med doljei tako ih stimulativno prihranjujem njihovim medom

-umjesto izvađenog zadnjeg okvira sa medom u sredinu plodišta ubacujem novi okvir sa satnom osnovom...na taj način postupno izvadim do 5 okvira iz nastavka i iz polunastavka koje pčele očiste,a  dobijem po 5 okvira sa satnim osnovama koje pčele izgrade u toku vočne paše.

Kako u plodištu lr nastavka pred bagrem ima jako puno pčela i legla,a kako ja ne prevješavam zatvoreno leglo...ja vadim 4  okvira legla i meda zajedno sa pčelama ,te pomiješam sa onim čistim okvirima koje sam vadio prilikom dodavanja satnih osnova i stavim u novi nastavak na novu podnicu,te im navečer dodam mladu maticu...maticu dodajem zaedno sa kompletnim nukleusom(polunastavkom) u kom je bila, tako da je i to društvo ušlo u bagrem sa LR tijelom i polunatavkom na vrhu.

Tako u bagrem ulazi novo društvo koje se jako razvije,naravno,starom društvu sam dodao satne osnove  tako da sada imaju već sve izmjenjeno saće.Oba dva društva(i ovo sa starom i ovo sa novom maticom) donesu više meda nego da je bilo samo jedno..a istovremeno smo obuzdali rojidbeni nagon i ujedno dobili društvo više.

Kod tog sređivanja društva koje obavljam 10-ak dana pred bagrem:

-skidam foliju sa polunastavka

-matičnu rešetku postavljam između nastavka i polunastavka.

- na polunastavku iznad matične rešetke otvaram okruglo pomočno leto

-na polunastavak dodajem odjednom dva medišna polunastavka

Nakon 5 dana od početka medenja bagrema medištima mjenjam mjesta kako bi se med lijepo poklopio.

Na medištima tokom paše nikada ne otvaram pomočna okrugla leta,jer u suprotnom pčele neće poklopiti med na mjestima koji su blizu okruglih leta.

Nakon bagremove paše radim na dodvanju mladih matica kod društava gdje je to potrebno,a tada i nastupa  vrijeme  tihih paša koje nisu intenzivne(livada-lipa) gdje se najbolje vidi iskoristivost  niskih medišnih polunastavaka.

Naravno,tokom cijele godine treba biti osigurana pojilica sa vodom kojoj uvijek dodajem jodirane soli.

Još ću reći kako se na košnici cijelo vrijeme nalazi zbjeg i poklopna daska koja služi i kao Snelgrova daska,jer na sredini ima zamreženi otvor sa oba dvije strane...

Iako sam mladi pčelar nadam se da će ovo moje izlaganje pomoći nekome,kako bi pojednostavio i poboljšao neke svoje radove u pčelinjaku,te želim svako dobro...

Svaka čast na fenomenalnom tekstu   !!!!!!!!!

Van mreže Đoko Zečević

• Matica
  • Starost: 67
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
« Odgovor #7 poslato: Mart 20, 2012, 15:23:30 »
Kolega Deane,
nema razloga brisanja bilo kog tvog posta, jer si sve jako korektno napisao!
U prvoj poruci nešto skraćenije ali u drugoj zaista za pohvalu.
Moje čestitke kao domaćina Foruma i molim te samo nastavi sa pisanjem.
Slobodno i duže jer ako je nešto dobro onda dužina pisanja ne smeta.

Pozdrav

Van mreže Jambrović Dean

• Gost
  • *
« Odgovor #8 poslato: Mart 20, 2012, 21:06:05 »
Hvala na podršci...evo da se nadopunim u vezi dodavanja medišta u toku paše...znači kao što sam i naveo,polunastavak koji se ne vrca nalazi se na matičnoj rešetki i tako stoji cijelo vrijeme od početka 5-og mjeseca pa do uzimljavanja,što znači da medišne nastavke(polunastavke) uvijek dodajem na taj polunastavak,a samim time smo osigurali veču površinu matici za zalijeganje u plodištu,jer se medna kapa nalazi iznad u polunastavku,a i cijela pčelinja zajednica je nekako u "boljem raspoloženju" jer uvijek iznad plodišta ima dovoljne zalihe hrane...netko će sigurno pitati da li im je teško prelaziti preko te  medne barijere do medišta,ali to nikako nije problem,jer večina pčela u medišta ulazi preko okruglog leta koje je otvoreno na tom polunastavku...evo nadam se da će kolege koje je interesiralo biti zadovoljni odgovorom...svako dobro
« Poslednja izmena: Mart 20, 2012, 21:11:16 Jambrović Dean »

Van mreže Čopelj Elvedin

• Larva
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Nevesinje 1000mnv
« Odgovor #9 poslato: Avgust 02, 2013, 00:18:26 »
Kolega jambroviću molim te pojasni mi ovu situaciju sa matičnom rešetkom između nastavka dole i polunastvka kao medišne kape gore.
Ako sam dobro razumio kad je polunastavak dole nema matične kad je odozgo onda se postavi.
U slučaju da je na stavimo između hoće li matica zaleći i u njemu ramove bez obzira na njihovu malu visinu?
I ja sam ovih dana na svoje ovogodišnje rojeve postavio iznad plodišta polunastavke nakon što sam procijenio da su plodišta solidno popunjena
medom i pčelama ali mi se čini da se ništa u njima gore ne dešava.Da li ima neka caka da bi se pčele izvukle u polunastavke(samo neizgrađene
sate osnove) i počele izgradnju ?

Van mreže Lakićević Jovan

• Larva
  • Starost: 41
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Fruška Gora,Čortanovci 192 m
« Odgovor #10 poslato: Septembar 27, 2013, 00:00:39 »
Od samog prelaska sa pološki i DB košnica na LR košnicu t.j.od samog početka pčelarenja sa LR košnicom uveo sam polunastavak i to Venerov dim.14,5 cm.

Pošto nisam imao izgrađeno saće nikako mi pčele nisu prelazile u plunastavak,pokušavao sam čak i da ga podbacim i nije vredelo tako da sam jednostavno u plodišni nastavak ubacivao ram levo i ram desno i kako pčele izgrade polu ramove tako ih dižem u polunastavak a dva rama sa SO spuštam u plodišni bukvalno dok svih 10.polu ramova nebude izgrađeno.

Polunastavak napunjen sa medom spuštao sam ispod plodišta i to bez matične rešetke početkom Avgusta i podizao sam ga iznad plodišta sa upotrebom MR početkom cvetanja voća-rane kajsije.

Od ove godine odlučio sam se ću vršiti stim.prihr. u Avgustu i da neću spuštati polu nastavak do sredine oktobra(kada uklonim drugi nastavak) jer su mi pčele ranijih godina sav med prenosile u medišta.

Inače kada se priča o blokadi matica zahvaljujući polunastavku sa izgrađenim saćem dolazi do rasterećenja plodišta i tako da je mogućnost blokade sa malom verovatnoćom.

U vezi polunastavka detaljno je obrađeno u filmu:

"Pčelarska farma Vener"

http://www.youtube.com/watch?v=-H8HqmeMUGE
Pozdrav sa 192 mNv 45° 9.446', 20° 0.700'
 sa obronaka Fruške Gore iz Čortanovaca
             "Fruškogorski Meda"

Van mreže Đoko Zečević

• Matica
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 01, 2013, 22:57:53 »
Vener je imao vrlo izgrađen i proveren način rada sa polunastavkom!
Prvi put sam ga slušao o tome tzv. pojedinačnom pčelarenju na Vlasinskom jezeru 2004. godine!
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

... Od ove godine odlučio sam se ću vršiti stim.prihr. u Avgustu i da neću spuštati polu nastavak do sredine oktobra(kada uklonim drugi nastavak) jer su mi pčele ranijih godina sav med prenosile u medišta.

Jovo, znači da kod tebe ima unosa do polovine oktobra ili nešto drugo je u pitanju?
Kako da u septembru i oktobu imaš medišta?
Molim te malo objasni detaljnije?

Van mreže Lakićević Jovan

• Larva
  • Starost: 41
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Fruška Gora,Čortanovci 192 m
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 01, 2013, 23:11:45 »
Vener je imao vrlo izgrađen i proveren način rada sa polunastavkom!
Prvi put sam ga slušao o tome tzv. pojedinačnom pčelarenju na Vlasinskom jezeru 2004. godine!
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

... Od ove godine odlučio sam se ću vršiti stim.prihr. u Avgustu i da neću spuštati polu nastavak do sredine oktobra(kada uklonim drugi nastavak) jer su mi pčele ranijih godina sav med prenosile u medišta.

Jovo, znači da kod tebe ima unosa do polovine oktobra ili nešto drugo je u pitanju?
Kako da u septembru i oktobu imaš medišta?
Molim te malo objasni detaljnije?

Ima nekog unosa od bosiljka,bršljana, barska metvica ali po pitanju polunastavka dešavalo mi se to da recimo prenesu sav med, a ne recimo samo iz središnjih ramova kao što je šematski prikazano u Venerovom filmu!!!

Na osnovu mog iskustva došao sam do zaključka da mi je nakako bolja varijanta u Avgustu stim.prih. lekovitim sirupom (dodatno i u slučaju pojave medljike mišljenja sam da je sirup 1:1 dobro došao) a sredinom Oktobra spuštanje na podnjaču polunastavka!!!

To je moje individualno mišljenje i evo od ove godine pa videću kako će se pokazati!!!

dali imate neki redlog ili sugestiju???

Pozdrav sa 192 mNv 45° 9.446', 20° 0.700'
 sa obronaka Fruške Gore iz Čortanovaca
             "Fruškogorski Meda"

Van mreže Đoko Zečević

• Matica
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 02, 2013, 07:00:44 »
Nemam Jovo predloga, već sam razmišljao da ako zahladni od polovine oktobra (ovde kod nas na planini), da li bi pčele uopšte išta od meda iz polunastavka prenele gore?
Ja inače pčelarim sa 10-toramnim DB košnicama i zazimljavanje je nešto drugačije kada je hrana u pitanju!
No, i kod DB košnica svakako se može raditi sa polumedištem.
Jedno vreme na stacionaru sa 20-tak društava sam tako radio!

Van mreže Pavlov Dragi

• Pčela
  • Starost: 57
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Demir Kapija, Došnica, 174 mnv
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 02, 2013, 07:31:43 »
Nemam Jovo predloga, već sam razmišljao da ako zahladni od polovine oktobra (ovde kod nas na planini), da li bi pčele uopšte išta od meda iz polunastavka prenele gore?
Upravo zbog toga bi trebelo biti oprezan, jer ako ima meda u polunatavku, a taj med je blizu ulaza, moze doci do grabezi a i ose ce da navale, jer su pcele koncentrirane na ostatak legla, tako da ne mogu da brane ovaj med, a i aktivnost je smanjena pa ga nece brzo preneti u vence iznad legla.