Autor Tema: Razredni staresina Tečničke škole u Kraljevu- na Božić 1967.g.  (Pročitano 540 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kostadinović Rade

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Kragujevac
  • Starost: 67
  • Poruke: 3722
  • Pol: Muškarac
  • 034/311-910, 064/190 54 77
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Godačica-Obronci Gledićkih planina 315 m-nv, sam.pč. staž 35 god.
  • Tip košnice: DB-12 90 kom, Kongresovka 10 kom, DB-10 10kom.
Davne 1967.g. u Tehničkoj skoli mašinski odsek u Kraljevu u 1. godini  uglavnom su  bili dečaci i to deca iz sela kraljevačke opštine (vrlo malo iz grada).
U njihovim porodičnim domaćinstvima poštovali su se i obeležavali svi pravoslavni praznici, pa su i ta deca uglavnom to činila,
iako je tada komunizam bio u punom jeku u Jugoslaviji, pa se verski praznici ne samo sto nisu slavili u drzavnim ustanovama već i zabranjivali.
Ja sam tada bio u nižim razredima Osmogodišnje škole i pamtim da su djaci koji su recitovali (deklimovali) u Crkvi za Svetog Savu na neki način bili žigosani.
A i crkva je to koristila pa je te djake nagradjivala odredjenim poklonima.

No vratimo se dogadjaju iz Tehničke škole na Božić 1967.g. i prvoj godini mašinskog odseka.
Stara zgrada Tehničke škole u Kraljevu, preko pruge u nepoasrednoj blizini stadiona FK "Sloge" zimi se grejala na Kraljica peći na ugalj.
Zimsko vreme, jake zime tada, sa puno snega i negativnim temperaturama u dužem trajanju su bile uobičajene, a zimski raspust je bio od
zadnje dekade janura do oko polovine februara (to prof Djoko sigurno odlicno pamti, jer je radni vek proveo u sličnoj obrazovnoj ustanovi).
Baš na pravoslavni Božić, te 1967.g. pre početka prvog časa, jedan od učenika je na zagrejanu gornju ploču Kraljica peći stavio veći grumen
tamjana i u celoj učionici  ubrzo se jako proširio miris tamjana, a i plavičasti dim od istog.
Profesor za prvi čas ubrzo ulazi u ovu učionu, djaci po protokolu ustaju, a on odmah glasno upita "ko je stavio tamjan na peć"?.
Svi junaci, nikom ponikoše i svog druga ne izdadoše, iako su videli ko je to učinio pre samo nekoliko minuta.
Poziva odmah ovaj profesor direktora Tehničke škole, šefa odseka za mašinski odsek i razrednog starešinu ovog odeljenja (profesor matematike).
Počinju ispitivanja u učionici, unakrsna pitanja navedenih, ali niko ne odaje vinovnika.
Izlaze ljuti, direktor i šef odseka, ostaje samo razredni starešina sa svojim djacima.
Onda razredni odredjuje jednog djaka da dezura ispred ucionice, da vidi da se ovi ne vrate ponovo, a razredni kaže:
"niko ne sme da oda učenika koji je to uradio jer će imati strašne posledice, a ja ću se deco  boriti za vas kao da ništa nije bilo".
I tako prodje taj Božić 1967.g. u Tehničkoj školi u Kraljevu, a dogadjaj se prepričava i dan danas.

PS - Taj profesor matematiku je posle i meni predavao svih 4 godine na Elektrotehničkom odseku u Kraljevu i bio je i nama dosta omiljen.
        A matematiku je predao, te 1967. u 2. godini Tečničke škole, masinski odsek i ove pomenutom Vladanu Vićentijeviću, rodom iz mog sela,
        fudbalskom sudiji sa znakom FIFA (sudio Barceloni na Nou Kampu).

“Уметност живљења је када човек нађе склад између жеља и могућности“ – била је мисао и мото живота проф. др Десимира Деска Јевтића. Част ми је била дуго познавати Деска.

Van mreže Đoko Zečević

  • Administrator
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Zlatar - Nova Varoš
  • Starost: 76
  • Poruke: 9081
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
  • Tip košnice: DB 10-to ramne
Odg: Razredni staresina Tečničke škole u Kraljevu- na Božić 1967.g.
« Odgovor #1 poslato: Januar 15, 2022, 11:31:32 »
E, Rade, bila su to vremena potkazivača kji su potajno raili za udbu a za sitne koriti!
No, ja sam išao u školu u grdau pa toga nije bilo ali kada se vratimo iz škole naša baka je obavezno
praktikovala sve običaje, koje je morao da poštije i njen sin a naš otac!
Ali ovde provejava nešto drugo a to je da uvek ima ljudi ma u kojoj veri i naciji, čestitih i poštenih.

Van mreže Živić Saša

  • Larva
  • ***
  • Član na forumu od: Mar 2014
  • Lokacija: Zaječar
  • Starost: 51
  • Poruke: 294
  • Pol: Muškarac
  • 43°54'4.53"С 22°18'4.36"И
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zaječar 125 mnv
  • Tip košnice: LR
Odg: Razredni staresina Tečničke škole u Kraljevu- na Božić 1967.g.
« Odgovor #2 poslato: Januar 15, 2022, 20:44:02 »
Na Božić 1992. godine u kasarni "Bubanjski heroji" u Nišu u bataljonu Vojne policije VP 1912 svakog dana se odlazilo do zgrade Komande u Centru grada jer se nisila pošta. Neko do vojnika koji je nosio poštu je usput u pekari kod "Bata Baneta" ( koja inače i danas postoji" je kupovao burek za vojnike koji su mu dali pare ili sl.) Tog badnjeg dana 1992. godine u popodnevnoj smeni vojnik je osim bureka doneo i jedno badnje drvce...verovatno mu je neko od Nišlija poklonio. Vojnik je istro doneo i zadenuo iza radijatora u Dežurnoj službi Vojne policije te 1992. godine. Tu su služili u muslimani i pravoslavci. Hrvata nije bilo ili ih je bilo jako malo ali na to niko nije obrćao pažanju.
Sutradan opsežna istraga pripadnika VBA...ko je doneo badnjak...85% vojnika ne zna šta je badnjak ali istraga ide...rezulatat nikakav jer ni istražioci nisu znali šta istražuju...isto kao i 85ili 95% vojnika...što je najgore ni vojnik koji je isti doneo ne zna šta je badnjak ali nema veze...Važno je da se isražuje... Show must go on!
Ako kaniš pobijediti ne smiješ izgubiti