Autor Tema: Neobična tehnika pčelarenja!  (Pročitano 2484 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Đoko Zečević

  • Administrator
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Zlatar - Nova Varoš
  • Starost: 76
  • Poruke: 9081
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
  • Tip košnice: DB 10-to ramne
Neobična tehnika pčelarenja!
« poslato: Septembar 06, 2020, 06:43:39 »
Kao dugogodišnji pčelar a i kao predavač Saveza, do sada se nisam susretao sa ovakvom tehnikom rada u pčelarstvu!
Obilazeći mnoge pčelinjake a posebno seleće na različitim pašama NIKADA nisam video košnice koje su ovako postavljene kod bilo kojih medišta, farara, LR-a ili DB-a!
Ali evo slika našeg člana Petra Ribića iz Kanade, pokrajina Alberta, grad Edmonton koje govore više od 1000 reči!?
Vrlo, vrlo interesantno kakav je razmak između tela za koji bi mnogi naši pčelari, kada bi ovako nešto na pčelinjacima videli, sasvim sigurno komentarisali kao početničke greške!
Međutim, Petar u Kanadi, a i ne samo on, ovako radi svake jake pašne godine i nema ama baš nikakvih problema, naravno kako mi on kaže!
Voleo bih da pročitam mišljenje naših članova o ovakvoj postavci košnica i mednih nastavaka?
Evo nekoliko sličica na uvid a imam ih još puno.

Van mreže Ribić Petar

  • Gost
  • *
  • Član na forumu od: Okt 2016
  • Lokacija: Kanada Alberta
  • Starost: 80
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Edmonton
Odg: Neobična tehnika pčelarenja!
« Odgovor #1 poslato: Septembar 09, 2020, 17:05:52 »
Додао бих на коментар колеге Ђоке да сва друштва, из неког разлога не прихватају те просторе између медишта.  Већина користе те отворе и по мени логично је да им је лакше и краће до коначне дестинације. Приметио сам, уколико оставим те отворе кад већ наилазе јесењи дани пчеле покушавају да затварају исте прополисом.  Уколико пчелар жели да скупља прополис дефинитивно ово би био један од лаких и ефективних начина.

Van mreže Lazić Dušan

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Mar 2013
  • Lokacija: Vojka, Srem
  • Starost: 71
  • Poruke: 740
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Srem, Vojka 95m
  • Tip košnice: RV(BN)
Odg: Neobična tehnika pčelarenja!
« Odgovor #2 poslato: Septembar 09, 2020, 17:13:06 »
Kolega Ribić, uz svo uvažavanje, ja ovo nikad ne bih radio...
Moram, (iz opreznosti) da dodam - u mojim pašnim uslovima...

Predpostavljam, kad prođe intenzivna paša, sve se vraća na klasično?!

Van mreže Ribić Petar

  • Gost
  • *
  • Član na forumu od: Okt 2016
  • Lokacija: Kanada Alberta
  • Starost: 80
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Edmonton
Odg: Neobična tehnika pčelarenja!
« Odgovor #3 poslato: Septembar 10, 2020, 23:25:01 »
Одговор колеги Лазић Душану; Код мене крај интензивне паше је уједно и крај медобрања. То значи да више нема потребе за медиштима, све се враћа у првобитно стање, два наставка са леглом у којима друштва зимују. Колега Душане кажете да Ви то никада небисте урадили! Било би интересантно чути ваше даље мишљење. Зашто не? Да ли сте то кад пробали? Вероватно имате валидан разлог, објашњење? Шта значи у Вашим пашним условима? 

Van mreže Pavlov Dragi

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Feb 2013
  • Lokacija: Demir Kapija Makedonija
  • Starost: 67
  • Poruke: 1876
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Demir Kapija, Došnica, 174 mnv
Odg: Neobična tehnika pčelarenja!
« Odgovor #4 poslato: Septembar 11, 2020, 19:42:03 »
ja ovo nikad ne bih radio...
Ja ovo radim, ali samo na jedan nastavak (medište) kad su velike vrućine, radi bolje ventilacije.
Nastavak podignem oko 1 cm, i nisam imao nikakvih problema.

Van mreže Lazić Dušan

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Mar 2013
  • Lokacija: Vojka, Srem
  • Starost: 71
  • Poruke: 740
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Srem, Vojka 95m
  • Tip košnice: RV(BN)
Odg: Neobična tehnika pčelarenja!
« Odgovor #5 poslato: Septembar 12, 2020, 11:51:42 »
Одговор колеги Лазић Душану; Код мене крај интензивне паше је уједно и крај медобрања. То значи да више нема потребе за медиштима, све се враћа у првобитно стање, два наставка са леглом у којима друштва зимују. Колега Душане кажете да Ви то никада небисте урадили! Било би интересантно чути ваше даље мишљење. Зашто не? Да ли сте то кад пробали? Вероватно имате валидан разлог, објашњење? Шта значи у Вашим пашним условима? 
Pored svih nameta, koje smo nametnuli pčelama našom tehnikom(uzimanje teško stečene hrane, često uznemiravanje, premeštanje ramova - pokretni ram, prenaseljenost društava...), jedna od najtežih je remećenje mikroklime u košnici.Sam pojam zahtevao bi poduži tekst, za koji ja (iskreno) verovatno nisam ni dovoljno kompetentan ali sam siguran da sam potpuno shvatio njegovu važnost...
Ajde da ipak pojednostavim...Pravljenjem otvora između nastavaka činimo nekoliko loših usluga pčelama:
  - remetimo mikroklimu
  - na otvorima se dodatno angažuju stražarice.
  - na otvorima se dodatno angažuju graditeljice (voska, propolisa)
   - na otvorima se dodatno angažuju pčele koje svojim telima zatvaraju iste...
  - Uznemiravanje pčela (stres), strah od grabeži.
ja ovo nikad ne bih radio...
Ja ovo radim, ali samo na jedan nastavak (medište) kad su velike vrućine, radi bolje ventilacije.
Nastavak podignem oko 1 cm, i nisam imao nikakvih problema.
Ja se vodim onom logikom: Ovih dana, kad su velike vrućine, preko dana zatvorim sva vrata i prozore (zamračim) - otvaram tek uveče, kad spoljna temperatura padne ispod sobne...

Van mreže Lazić Dušan

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Mar 2013
  • Lokacija: Vojka, Srem
  • Starost: 71
  • Poruke: 740
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Srem, Vojka 95m
  • Tip košnice: RV(BN)
Odg: Neobična tehnika pčelarenja!
« Odgovor #6 poslato: Septembar 12, 2020, 11:59:02 »
 p.s.
kad sam rekao "u mojim uslovima" mislio sam na neku ekstra, hiper, super bogatu pašu... :D
Naj iskrenije - ne znam šta sam mislio u tom trenutku...sad nebih to uradio nikako!
Svako dobro vam želim.

Van mreže Jovanović Miroslav

  • Pčela
  • *****
  • Član na forumu od: Feb 2012
  • Lokacija: Šarbane Ub
  • Starost: 59
  • Poruke: 649
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Ub, Šarbane 120 metara
Odg: Neobična tehnika pčelarenja!
« Odgovor #7 poslato: Septembar 13, 2020, 19:06:04 »
Argentinski pčelar..   ****** savetuje samo jedno leto i to svega 5cm2. Košnica lr sa pet nastavaka od kojih su tri plodište.... Ko je u pravu neznam... Koliko vidim funkcioniše i jedno i drugo.

Van mreže Savić Srdjan

  • Gost
  • *
  • Član na forumu od: Maj 2014
  • Lokacija: Nis
  • Starost: 58
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Niš, 200m
  • Tip košnice: DB, LR, FR
Odg: Neobična tehnika pčelarenja!
« Odgovor #8 poslato: Mart 18, 2021, 21:48:07 »
Nerazumem cudjenje iskusnih pcelara. U skoro svakoj knjizi pise da se tako radi u vreme intenzivne pase. I nikada nece zatvoriti te otvore dok traje jaka pasa jer im to odgovara jer nemora mnogo da ventiliraju i trose resurse za ventilaciju. Kad prodje jaka pasa sve se vraca na staro stanje ili ce one poceti same da zatvaraju. Znaci treba dobro proceniti kada im treba pomoci u ventilaciji a kada im ona samo smeta.

Van mreže Đoko Zečević

  • Administrator
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Zlatar - Nova Varoš
  • Starost: 76
  • Poruke: 9081
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
  • Tip košnice: DB 10-to ramne
Odg: Neobična tehnika pčelarenja!
« Odgovor #9 poslato: Mart 19, 2021, 07:02:44 »
Poštovani komentatori Petrovog načina pčelarenja,
Kanada i lokacija gde Petar živi Edmonton - Alberta i "snaga" tamošnje pčelinje paše zapravo omogućava
ovakav način pčelarenja!
Iskreno ni ja ne bih smeo ovako raditi, ali kako mi je Petar pisao tu je prinos bio odličan, pa zbog toga trebamo pitati Petra
da nam što više dadne konkretnih podataka o ovakvom načinu rada?

Van mreže Tucakov Nenad

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Sep 2016
  • Lokacija: Južni Banat
  • Poruke: 1028
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Pančevo oko 53m
Odg: Neobična tehnika pčelarenja!
« Odgovor #10 poslato: Mart 19, 2021, 12:55:45 »
Ne bih da lažem, ko je u pitanju, ali mi neko reče, da u toku bagrenove paše, smiče nastavke.
jedno je sigurno - dok traje intenzivna paša, grabeži nema. A to je i voćna paša.

E sad, za mikroklimu - pa i sam jak unos nektara, sa velikom količinom vlage, već narušava mikroklimu
celokupne košnice.
Verujem da je pčelama bitna mikroklima u klubetu, oko legla i one to lako rešavaju.
kažem klubetu, jer se vodim tvrdnjom da su pčele stalno u klubetu, nekad čvršćem, nekad rastrešenijem.A možda je
preciznije reći - mikroklima u gnezdu...

Van mreže Ribić Petar

  • Gost
  • *
  • Član na forumu od: Okt 2016
  • Lokacija: Kanada Alberta
  • Starost: 80
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Edmonton
Odg: Neobična tehnika pčelarenja!
« Odgovor #11 poslato: Mart 19, 2021, 16:01:59 »
Још једном кратко да се јавим у вези са “отварањем”, прављењем размака између медишта у току летњих температура и јаке паше. Као што сам раније рекао то дефинитивно прави смисла из више разлога.  Као прво скраћује пчелама пут, слећу директно у медишта уместо доле на подњачу ..............   Друго смањење потребе за вентилацијом и треће брже      “сазревање”, губљење влаге у самом меду.  Још један разлог због чега мислим да прави смисла је да то пчеле прихватају као што се могло видети на ранијим фотографијама.  Није тешко да се пчелар сам увери или разувери. Направи отворе на једној или више кошница и посматрај, на крају сумирај резултат. Мишљења сам да човек/пчелар увек треба да буде спреман да саслуша нове идеје, да о истима добро размисли и на крају да у неким случајевима и сам експериментише и усваја или одбаци исте онакве какве јесу или да их модификује према својим условима.  Предавања која нам наш домаћин Ђ. Зечевић организује са искусним пчеларима/предавачима је управо то, нове, опробане идеје које они несебично деле са нама.  Поздрав из Едмонтона, Петар

Van mreže Đoko Zečević

  • Administrator
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Zlatar - Nova Varoš
  • Starost: 76
  • Poruke: 9081
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
  • Tip košnice: DB 10-to ramne
Odg: Neobična tehnika pčelarenja!
« Odgovor #12 poslato: Mart 20, 2021, 14:38:22 »
Da, Petre naši ljudi u Srbiji kada pčelare u najvećem broju žele da sve bude "pod konac" a kako vidim kod tebe je to drugačije pa i kod našeg Brnde na Novom Zelandu!
Mi se trudimo da nam pčelinjaci butu tip-top a mislim da je najbolje da su košnice "razbacane" na pčelinjaku bez nekog posebnog reda a poželjno bi bilo da ceo pčelinjak ima drveća!