Autor Tema: lakovernost- sopstvene greške.  (Pročitano 2517 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Dragicevic Grujica

  • Gost
lakovernost- sopstvene greške.
« poslato: Avgust 25, 2019, 16:04:50 »
                                            Poštovani pčelari ,poštovani članovi BP foruma, poštovani pčelari stolari!
 Radio sam u drvnoj industriji 31 god  u mašinskoj oblasti i niti jednog trenutka nisam imao interesovanja o stolarskom poslu i zbog toga me treba odrati.
Naime stolaru iz mog kraja koji je uzgred i pčelar sam u tri navrata dao 9,5kubika čamove daske 31mm debljine i iznad 200mm širine  i 140 eura za kupovinu 1 kubika daske. Od te količine(10,5kubika) sam dobio  46 DB12 plodišta , 46 zbegova 46 podnjača 46 okvira za krovove za DB12 ,17DB10 plodišta 17 zbegova,17 podnjača 17 okvira za krovoveDB10, 700 plodišnih ioko  500 medišnih ramova.
   Na moje pitanje od juče 24 avgusta tek god koliko još građe imam dobio sam odgovor da imam 7 oplodnjaka. Taj odgovor me šokirao i molim sve vas  posebno pčerare stolare da mi kažete iskreno koliko od 10,5 kubika daske 31mm debljine  se dobija košnica DB 12 I DB10.
 Inače ovih 63 koš je majstor samo preradio a ja sastavljao i prerađeno vrlo vrlo kvalitetno.
         Gospodo hvala u napred!!!!!!!!!!!!!!

Dragicevic Grujica

  • Gost
Odg: lakovernost- sopstvene greške.
« Odgovor #1 poslato: Avgust 25, 2019, 16:07:04 »
  Izvinjavam seprerađeno elemenata za 100 polu nastavaka za DB12.

Van mreže Popović Goran

  • Larva
  • ***
  • Član na forumu od: Jan 2015
  • Lokacija: Zaječar
  • Starost: 54
  • Poruke: 231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zaječar, 174m
  • Tip košnice: DB10
Odg: lakovernost- sopstvene greške.
« Odgovor #2 poslato: Avgust 25, 2019, 20:06:01 »
Grujice stolar nisam.Lakoveran, možda. Moje iskustvo sa stolarima je sledeće
Prvi ‚‚ stolar ‚‚ koji mi je pravio košnice - bez komentara
Drugi je od ‚‚ kubika colovača ‚‚  pravio 10-11 košnica DB10 / komplet / sa punom podnjačom. Bio je malo skuplji ali je radio kvalitetno i ja sam bio zadovoljan.
Treći od ‚‚ kubika colovača‚‚ pravi 15 kom i malo je jefniji od drugog a po kvalitetu ne zaostaje ni malo.
Zašto je ovolika razlika  :o ?
Mada ima i drugo kubik = kvadrata ; košnica = kvadrata i računica je približno tu, mora da ima i otpada  ;)
- sa pčelarima ne pričati o pčelarstvu uvek dođe do duge i mučne rasprave. Kada im dokažeš da nisu u pravu oni smatraju i dalje da su u pravu -

Van mreže Tančić Branislav

  • Jaje
  • **
  • Član na forumu od: Jan 2017
  • Lokacija: Zemun
  • Starost: 50
  • Poruke: 63
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Vranić, 120 mnv; Masurovci (Babušnica) 650 mnv
  • Tip košnice: DB12 i LR
Odg: lakovernost- sopstvene greške.
« Odgovor #3 poslato: Avgust 26, 2019, 10:34:07 »
Pa evo,
u kubiku građe 31mm imate 32 kvadratna metra neobrađene daske.
Znači 10,5x32=336 kvadrata.
Minimum škarta je 15%, znači  285 kvadrata.
Izračunajte kvadraturu onoga što ste dobili i videćete gde ste.

Pozdrav
Eh da sam malo mlađi, a da mi je pamet ova....

Dragicevic Grujica

  • Gost
Odg: lakovernost- sopstvene greške.
« Odgovor #4 poslato: Avgust 26, 2019, 10:57:04 »
Hvala ljudi! U razgovoru sa mnogima  iz struke    je sledeće ,morao sam dobiti najmanja 120 komplet košnica DB. Podnjače su mrežaste krovovi iverica  poklopne daske mediapan koje sam ja kupio. Čovek naplatio rad i to dobro i plus uzeo pola građe. Ne krivim njega već  samog sebe ja učio višu treba da se udavim u poljskom VC-u!!!!

Van mreže Vranić Nikola

  • Lutka
  • ****
  • Član na forumu od: Mar 2015
  • Lokacija: Šipovo
  • Starost: 28
  • Poruke: 418
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Republika Srpska,Šipovo, selo Lipovaca 900 m/nv
Odg: lakovernost- sopstvene greške.
« Odgovor #5 poslato: Avgust 29, 2019, 12:30:51 »
Grujice, nema veze da li je 31 mm ili 24 on je mora dihtati na 20 mm i onda praviti kosnice. Kolega Branislav je izracunao povrsinu a vi vidite koja je povrsina svih vasih zidova kosnica. Ako je ta gradja dihtana na 20 mm vi ste imali samo prilikom te radne operacije 1/3 otpada plus ovih 15% (ili malo manje) koje otpadaju od dihtovane daske.
 Veceras cu sve preracunati pa napisati za koliko ste zakinuti.
Nemojte se sikirati,toliko gradje nije vrijedno vasih zivaca i zdravlja. Sve bude i prodje...
,,Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova,,

Dragicevic Grujica

  • Gost
Odg: lakovernost- sopstvene greške.
« Odgovor #6 poslato: Avgust 29, 2019, 17:57:56 »
  Niđžo   obrađena daska za moje košnice je 27mm ne 20. Nekada od kubika daske debljine 4mm kod kojih je bila puna podnjača poklopna daska od daske i krov od daske pravilo se  9 kompletnih košnica sa 2 polunastavka i 36 ramova.