Autor Tema: Prirodno rojenje pcela , nedopustivo prazan hod u racionalnom pcelarenju  (Pročitano 19018 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Mihajlović Verica

• Urednik
  • Starost: 50
  • Pol: Žena
  • Čuvaj se bijesa strpljivog čovjeka. – Džon Driden
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Doljevac , nadmorska visina 195m
Odg: Prirodno rojenje pcela , nedopustivo prazan hod u racionalnom pcelarenju
« Odgovor #45 poslato: Januar 13, 2012, 16:16:50 »
Ja nisam "bukvalno" mislila da nema nikakve aktivnosti van kosnice , nego su  aktivnosti jako smanjene , skoro zanemarljive vizuelno za posmatraca.. Roj koji ostaje ima svoje izletnice koje idu po polen i vodu,ali posto legla ima znatno malo i potrbe za odrzavanjem legla su male,  to obavljaju pcele koje ostaju

.Pcele koje treba da izadju iz drustva vise nista ne rade , niti u kosnici nit van kosnice , cuvaju vitalnost , lepo se hrane i napune mednu voljku sa medom da imaju hranu za sebe na tom putu ,a takodje i za pocetak u novom domu , i samo cekaju poziv za pokret .

U pripremi roja za izlazak iz kosnice desavaju se mnoge promene u samoj kosnici , kao na primer :sve manje pcele negovateljice hrane maticu maticnom mleci, tako da ona na kraju pocne i sama da jede med, kad pocne da se hrani medom onda prekida sa zaleganjem .
. Razlog zasto je manje hrane je taj da ona olaksa, da moze da krene sa rojem, a med jede zbog ugljenih hidrata koji su dobri za rad misica da moze da leti.
. G.Milos je opisao momenat izalaska roja , meni se pcele nikada za 10g nisu rojile na pcelinjaku ali mogu da zamislim kako taj cin izgleda iz njegovog opisivanja .

Sad cu se nadovezati na diskusiju i napisacu  nesto o feromonima u roju.

Nasanovljeva zlezda je razvijena kod radilica , one pomocu nje ostavljaju miris na cvetovima, ali tada ne lepezaju krilima I ne usmeravaju miris , nego puste da se sam siri.
Ja bih rekla ostavljaju svoj miris na cvetu da kad dodje druga pcela vec zna da je taj cvet vec bio posecivan …..
Nasanovljeva zlezda ima ulogu u  rojenju , ali zajedno sa maticnim feromonom (sa maticom u roju)., drzi roj na okupu.Ako se roj iz nekog razloga rascepa , onda(radilice) izvidjacice pocnu da luce feromone jace , da bi se osnovnom delu roja pridruzile i ostale pcele ...
Izvidjacice  lucenjem feromona iz Nasanovljeve  zlezde vode pcele u novo staniste…

Van mreže Đoko Zečević

• Matica
  • Starost: 67
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
« Odgovor #46 poslato: Januar 22, 2012, 15:59:15 »
Nasanovljeva zlezda je razvijena kod radilica , one pomocu nje ostavljaju miris na cvetovima, ali tada ne lepezaju krilima I ne usmeravaju miris , nego puste da se sam siri.
Ja bih rekla ostavljaju svoj miris na cvetu da kad dodje druga pcela vec zna da je taj cvet vec bio posecivan …..
Nasanovljeva zlezda ima ulogu u  rojenju , ali zajedno sa maticnim feromonom (sa maticom u roju)., drzi roj na okupu.Ako se roj iz nekog razloga rascepa , onda(radilice) izvidjacice pocnu da luce feromone jace , da bi se osnovnom delu roja pridruzile i ostale pcele ...
Izvidjacice  lucenjem feromona iz Nasanovljeve  zlezde vode pcele u novo staniste…

Verice, mislim da ovo nije ni tvoj a ni moj izum, već pčelarska literatura, pa stoga ne bi bilo loše navesti izvor podataka...?
To bi trebalo uvek praktikovati kod prezentacije teorijskih podataka, naročito zbog mladih pčelara - početnika.

Ako sve bude kako treba (istaržujem moduse), uskoro ćemo ovde otvoriti školu pčelarstva za početnike, pa je to razlog više za navođenje izvora informacia!

Van mreže Đoko Zečević

• Matica
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
« Odgovor #47 poslato: Januar 22, 2012, 16:12:49 »
Za 14 godina pčelarenja nikada nisam imao rojenje pčela.

Za razliku od kolege Nusreta, ja sam na moju sreću za preko 24 godine bavljenja pčelama, imao uvek poneki roj na stacionarnom pčelinjaku!
Naročito je to bilo izraženo dok sam imao nekolko komada vrškara, a i sada kada ih više nemam na pčelinjacima, veliko i neopisivo zadovoljstvo je novi prirodni roj, maltene,  kao novi član porodice.

Evo zapisa od letos u Komaranima,

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=UARtZYWuQu8" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=UARtZYWuQu8</a>

Da li je drugenac ili trećenac. procenite sami?

• Urednik
« Odgovor #48 poslato: Januar 22, 2012, 17:32:40 »
Ovo su "bele -pcele "........, za srecu domacinu :)

Van mreže Kostadinović Rade

• Matica
  • Starost: 57
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Godačica-Obronci Gledićkih planina 315 m-nv
« Odgovor #49 poslato: Januar 22, 2012, 19:42:56 »
Danas mi je bio u gostima Milan Jevtic iz Oparica sa suprugom Svetlanom, clan ovog Foruma, a velepcelar sa preko 1000 pcelinjih zajednica i naravno posto nas je bilo 4 pcelara, diskusija je najvise na temu pcelarstva i bilo.
Istakao je da iako vrlo retko skida prirodne rojeve (pozeli im srecan put), to cini sa ramom otvorenog meda ili jednostavno u izgradjen ram sipa secerni sirup. Ram sa ovom hranom priveze na motku i priblizi roju. Za oko 20 ili nesto malo vise minuta, najcesce, roj privucen mirisom meda ili sirupa uhvati se za njega.

Ovo do sada nisam radio, ali obavezno kada prirodni roj smestim u kosnicu dodam mu ram sa otvorenim leglom i ram sa hranom jer na taj nacin sigurno nece napustiti tu kosnicu. Jos isto vece ga castim punom hranilicom od 700ml sirupa

U svakom slucaju pozivam sve pcelare sa ovog foruma koji se cesto srecu sa prirodnim rojevima da o tome pisu. Pozdrav.
Veću vrednost od punih kanti meda, ima drugarstvo, nesebično pomaganje i pčelarsko drugovanje.

Van mreže Preljevic Nusret

• Urednik
  • Starost: 45
  • Nije znanje znanje znati već je znanje znanje dati
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Ribariće 725 zimovnik, Poletich (Mokra gora - Prokletije) 1400 m.n.v. pasha
« Odgovor #50 poslato: Januar 22, 2012, 22:34:48 »
Kada sam u zimu 96/97 godine odlučio da se bavim pčelarstvom počeo sam konsultacije sa lokalnim pčelarima i počeo sakupljanje pčelarske literature. U okolini su uglavnom imali DB košnice i neki L.R. ali pčelarili po principu DB košnice jedno plodište i jedan medište.
Kao glavni problem isticali su rojenje pčela. I upravo u maju kada sam trebao nabaviti pčele komentari su bili:
 "idi po šumama i traži, mnogima su se izrojile". Tada sam pitao i u pčelarskoj literaturi našao da se može pčelariti i bez rojenja.
Zato sam uzeo tada alternativu L.R..
Zašto ne rojenje?
Pitam kolege koliko je rojeva otišlo a oni stajali i gledali za njima?
Kada se porodica podeli ispred paše od te paše slaba vajda.A deli se sve dok se neraskomoti.
Kolika je opasnost da društvo ostane bez nove matice i bude osuđeno na propast?
A koliko je pčelara u mogućnosti da " čuva" pčele da pokupi roj?
Kako čuvati pčele kada ih odselim u planinu po dva meseca?
Sva ova pitanja su odlučila da ja pčelarim bez ovog " rizika" i nedozvoljavam rojenje pčela. A i za dalje su isti planovi
Svi mi imamo svoje  metode i svoje ciljeve pa i u ovom slučaju.

Van mreže Kostadinović Rade

• Matica
  • Starost: 57
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Godačica-Obronci Gledićkih planina 315 m-nv
« Odgovor #51 poslato: Januar 23, 2012, 07:40:28 »
Zašto ne rojenje?
Pitam kolege koliko je rojeva otišlo a oni stajali i gledali za njima?
Kada se porodica podeli ispred paše od te paše slaba vajda.A deli se sve dok se neraskomoti.
Kolika je opasnost da društvo ostane bez nove matice i bude osuđeno na propast?
A koliko je pčelara u mogućnosti da " čuva" pčele da pokupi roj?
Kako čuvati pčele kada ih odselim u planinu po dva meseca?

Odlican komentar kolega Nusrete, cestitam.
Pokusajmo da srpecimo rojenje, a ne da "cuvamo" kosnice, kao nekada moja baka koja je po ceo dan sedela pored vrskara.
A ako se neka i izroji, a mi smo na pcelinjku,  pokusajmo da roj ako je na pristupacnom mestu skinemo, a ako je visoko na tankoj grani, bolje neka ide on nego mi kod ortopeda. Ali mu tada bar pozelimo srecan put. Snaci ce se on i bez nas sigurno i mozda ce  bolje ziveti bez nas.
Veću vrednost od punih kanti meda, ima drugarstvo, nesebično pomaganje i pčelarsko drugovanje.

Van mreže Radosavljevic Sasa

• Pčela
  • Starost: 30
  • "Župljanka" Brend iz Aleksandrovca Zupskog
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Rataje, Aleksandrovac Župa 350m
« Odgovor #52 poslato: Mart 07, 2012, 20:26:26 »

Da kažem i ja koju reč o Prirodnim Rojevima.
Kada sam počinjao pčelarenje 2003godine, u razgovoru sa jednim starijim pčelarom koji ima pčelarski staz od preko 60godina i sada ima 92godine i pčelari trenutno sa oko 5 DB košnica pre imao PREKO 40 društava.
U toku tog razgovora jedna rečenica mi je ostala u sećanju i "trasirala" mi put u "DRUŽENJU SA PČELAMA" a pečenica glasi: "KADA TI IZAĐE PRVI PRIRODAN ROJ, IZ TVOJE KOŠNICE I TI GA UHVATIŠ I SPUSTIŠ U KOŠNICU OD TOG DANA RAČUNAJ NA NAPREDAK U PČELARSTVU I PČELARENJU SALE"
JA sam na prirodan roj čekao 3godine (2006godine), Tačnije 2005godine sam kupijo društvo od tadašnjeg Predsednika SPOSa MILJKA ŠLJVIĆA, društvo sam 2006godine razvio i dalo je 2 nastavka meda i pustilo dva roja.
Može se reći da mi je od te godime počelo "PČELARSTVO DA IDE KO VODA" Tada sam se i aktivirao i u Udruženje Pčelara "ŽUPA" Aleksandrovas.
JA PRIPADAM ONIM PČELARIMA KOJI VOLE BOLJE PRIRODAN ROJ NEGO 20kg MEDA.
Postaviću slike svog PRVOG PRIRODNOG ROJA.
Košnica je alat a Pčelarenje zanat ;)

Van mreže Šljivic Miljko

• Pčela
  • Starost: 54
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Globoder 196m
« Odgovor #53 poslato: Mart 07, 2012, 20:46:31 »
                           Mora da ti se drustvo rojilo sto si ga kupio od predsednika SPOSa. 

• Pčela
« Odgovor #54 poslato: Mart 07, 2012, 20:56:38 »
Ja mislim Miljko da je upitanju DOBAR ČOVEK koga lično poznajem.
Postoji jedna izreka koja glasi "UČINI DOBRO I DOBRO ĆE TI SE VRATITI".
Pozdrav...

Van mreže Đoko Zečević

• Matica
« Odgovor #55 poslato: Mart 07, 2012, 21:05:27 »
"JA PRIPADAM ONIM PČELARIMA KOJI VOLE BOLJE PRIRODAN ROJ NEGO 20kg MEDA."

Svaka čast Saša, odlično i iz duše rečeno.

• Urednik
« Odgovor #56 poslato: Mart 07, 2012, 21:15:35 »
Saša dobio si  društvo pčela (od presednika)  od srca "s alalom" , da vajdiš  :D

Tako kažu moji južnjaci  :D

Van mreže Anđelković Aleksandar

• Gost
  • *
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Rataje 350m(Aleksandrovac Zupski)
« Odgovor #57 poslato: Mart 07, 2012, 22:26:03 »
Postavicu slike prirodnog roja!

• Pčela
« Odgovor #58 poslato: Mart 07, 2012, 22:29:24 »
Kolega Aco Dobar ovaj Prvenac "na nivou"

Van mreže Đoko Zečević

• Matica
« Odgovor #59 poslato: Mart 07, 2012, 23:09:48 »
Bravo za sliku kolege Aleksandra!
Rojčina, nema šta!