Autor Tema: ARILJE-centar malinarstva i pcelarstva  (Pročitano 5172 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milićević Milun

  • Larva
  • ***
  • Član na forumu od: Mar 2012
  • Lokacija: Arilje-Dragojevac
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Arilje, Dragojevac 519,94nv
ARILJE-centar malinarstva i pcelarstva
« poslato: Februar 14, 2013, 23:33:11 »
Arilje je grad duge istorije sa tragovima zivota jos od perioda praistorije.Nalazi se u zapadnom delu Srbije, u sastavu Zlatiborskog okruga na nadmorskoj visini od 330 do 1382m. Izmedju slivovova reka- Moravice, Velikog i Malog Rzava, na povrsini od 349 km2  zivi oko 18725 stanovnika.
Arilje je dobilo ime po Svetom Ahiliju kao i istoimena crkva koja se nalazi  u Arilju, a koja datira iz 13. veka.

- Arilje kao centar (svetskog) malinarstva je svima poznat.Ako se nezna, maline u Arilju se intezivno gaje od 1957 godine na neznatnim povrsinama u selima Bogojevici i Dragojevcu da bi nakon 10 godina pocela masovna proizvodnja. Danas u Arilju se celokupno stanovnistvo bavi gajenjem maline tako da vise od 5000 malih fabrika pod otvorenim nebom (sto je i najveca koncetracija zasada na svetu) proizvode se godisnje oko 15000 tona maline.

- Arilje kao centar pcelarstva u nasem okruzenju je najvise poznato po manifestaciji ,,Dani pcelarstva-Cveti" koji se odrzavaju vec 13 godina.Na Cveti se organizuje velika prodajna izlozba tako da smo imali i do 70 izlagaca a naravno i oko 1500 posetilaca.Slobodno bih dao sebi za pravo da kazem da smo u rangu sa Kamenovom i po broju izlagaca i po broju posetilaca.
Moje maticno drustvo ,,Savo Popovic"zvanicno je osnovano i neprekidno radi od 1976 godine. Prema nezvanicnim podacima drustvo je radilo na teritoriji opstine Arilje pre i posle prvog svetskog rata, tako da se pominje 1924 godine, kao godina prvog organizovanog udruzenja Ariljskih pcelara.

-Dragojevac,moja mesna zajednica. Naime ja zivim i pcelarim u Dragojevcu, selu nadomak Arilja.
Dragojevac je relativno mala mesna zajednica sa 312 stanovnika i 654,1ha povrsine.U mom selu ima oko 7-8 pcelara sa oko 200 kosnica, koji se uglavnom bave stacionarnim nacinom pcelarenj osim kolege sa foruma(Toma) i moje malenkosti.

Sutra ce biti i nekoliko slika mog mesta.
Pozdrav iz Arilja.

Van mreže Đoko Zečević

  • Administrator
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Zlatar - Nova Varoš
  • Starost: 76
  • Poruke: 9082
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
  • Tip košnice: DB 10-to ramne
Odg: ARILJE-centar malinarstva i pcelarstva
« Odgovor #1 poslato: Februar 15, 2013, 09:52:29 »
Bravo pobratime Milune za sažete ali korektne informacije o Arilju!
Ove godine (ako sreće bude), biće mi jedanaesta godina dolaska na "Dan  Ariljskih pčelara - Cveti"!
Davno sam u našem časopisu pisao o toj divnoj manifestaciji i velikom broju ljudi koji je posećuju.
Uvek sam imao posebno mesto među vašim pčelarima a od bratimljenja pčelara (Nova Varoš i Arilje 2005.), godine i najbolje!
Bratimljenje pčelara Arilja i Zlatara je jedno od prvih u Srbiji.
Na njemu su poradili tadašnji predsednici Militin Maričić - Brko i moja malenkost a nastavili naši naslednici i to u najlepšem svetlu!
Ariljci imaju dobre pčelare a među njima jednog koji je danas u vrhu pčelarstva Srbije sa količinom meda i polena kao i izradom
alata!
Radi se o Milisavu Šendekoviću - Šendeku, koji je sa svojim bušačima ramova i dr. prisutan širom Srbije pa i okruženja.
Malinari i pčelari su obeležje Arilja i tu nema nikakvih dilema.

Crkva Sv. Ahilija ima posebnu istorijsku ulogu pa Arilje sa pravom nosi ovo ime.

Evo i mog skromnog doprinosa... jedna sličica panorame Arilja

Van mreže Milićević Milun

  • Larva
  • ***
  • Član na forumu od: Mar 2012
  • Lokacija: Arilje-Dragojevac
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Arilje, Dragojevac 519,94nv
Odg: ARILJE-centar malinarstva i pcelarstva
« Odgovor #2 poslato: Februar 18, 2013, 23:19:56 »
Evo da nastavim gde sam stao da nebi otislo u zaborav.Danas sam isao kod jednog od hladnjacara i kupio suve maline da ih stavim u med, onako, atrakcije radi za predstojeci sajam turizma koji se odrzava u Beogradu.
 Evo i slika kako izgleda.
 A evo da pokusam da ubacim i 2-3 slicice koje je slikao Dragan Bosnic.
« Poslednja izmena: Februar 18, 2013, 23:35:47 od strane Milićević Milun »

Van mreže Milićević Milun

  • Larva
  • ***
  • Član na forumu od: Mar 2012
  • Lokacija: Arilje-Dragojevac
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Arilje, Dragojevac 519,94nv
Odg: ARILJE-centar malinarstva i pcelarstva
« Odgovor #3 poslato: Februar 18, 2013, 23:41:25 »
Sta  se desi?



Slike su malo male ali kad grane prolece bice lepse.

Van mreže Veljović Rade

  • Gost
  • *
  • Član na forumu od: Feb 2012
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Starost: 58
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Gornji Milanovac, Brusnica 330
Odg: ARILJE-centar malinarstva i pcelarstva
« Odgovor #4 poslato: Februar 24, 2013, 10:43:41 »
Прошле године са колегама из Г.Милановца присуствовао сам предавању и осталим манифестацијама.Изузетно лепо и пријатно дружење.

Van mreže Milićević Milun

  • Larva
  • ***
  • Član na forumu od: Mar 2012
  • Lokacija: Arilje-Dragojevac
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Arilje, Dragojevac 519,94nv
Odg: ARILJE-centar malinarstva i pcelarstva
« Odgovor #5 poslato: Mart 03, 2013, 20:51:39 »
Evo nekoliko slika pčelarskog doma u Arilju, kako je nekad izgledao i kako izgleda sad. Ovakav dom je velika privilegija a doduše i velika obaveza. Da napomenem da smo objekat obložili stiroporom (urađena termoizolacija).

Van mreže Milićević Milun

  • Larva
  • ***
  • Član na forumu od: Mar 2012
  • Lokacija: Arilje-Dragojevac
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Arilje, Dragojevac 519,94nv
Odg: ARILJE-centar malinarstva i pcelarstva
« Odgovor #6 poslato: Mart 03, 2013, 21:04:20 »
Evo i da prikažem flaer koji smo napravili povodom sajma turizma koji se održao pre 7 dana u Beogradu. Ovaj flaer će ujedno biti i pozivnica za našu pčelarsku slavu cveti.
Ove flaere smo radili na nagovor devojke koja radi u turističkom savezu i koja je nas kao udruženje prestavljala tim materijalom na sajmu turizma.

Van mreže Stojanović Tomislav

  • Gost
  • *
  • Član na forumu od: Feb 2013
  • Lokacija: Arilje, Dragojevac
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Arilje, Dragojevac 610m
Odg: ARILJE-centar malinarstva i pcelarstva
« Odgovor #7 poslato: Mart 26, 2013, 12:24:10 »
Puno pozdrava za mladog kolegu Miska koji je  koliko vidim aktivan ucesnik na ovom forumu a isto tako lepo promovise nas grad Arilje i selo odakle sam i ja poreklom .Nadam se da ce Arilje postati poznato drugima ne samo po aktuelnom ,,Ariljskom pamuku''i malinama vec i po uspesnim mladim pcelarima od kojih je i gore pomenuti Misko.