Autor Tema: Miloš Milosavljević  (Pročitano 3147 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Đoko Zečević

  • Administrator
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Zlatar - Nova Varoš
  • Starost: 76
  • Poruke: 9081
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
  • Tip košnice: DB 10-to ramne
Miloš Milosavljević
« poslato: Januar 09, 2018, 15:58:27 »
Sa ličnim opredeljenjem i poštovanjem dugogodišnjeg plodotvornog rada mog uvaženog prijatelja i kolege pčelara,
Miloša Milosavljevića iz Baljevca uvrstio sam u Velikane srpskog pčelarstva!
Ovo je moje lično mišljenje koje ne moraju ostali podržati, ali moj boravak na pčelinjaku našeg kolege Milioša na Golom Brdu
ostavio je na mene trajan utisak da se radi o vrhunskom poznavaocu života pčela a naročito vrškara-pletara a i života u klasičnim košnicama i van njih!
Miloša sam sreo više puta, bio gost u njegovom domu gde me je njegova divna saputnica - pčelarka Duška nesebično dočekala i ugostila, a Miloš je prisustvovao i na više mojih predavanja!
Ovaj forum i stariji članovi pamte divna pisanja iz pera Miloševog koja su na žalost utihnula iz nekih banalnih razloga!
Sa nadom da će nam podariti još divnih rečenica njegovog prevelikog pčelarskog i životnog iskustva, uzeo sam sebi slobodu da  otvorim ovu temu i odgovorno napišem ove rečenice!

Veliki pozdrav još većem majstoru pčelarstva!

Domaćin foruma!
 

Van mreže Đoko Zečević

  • Administrator
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Zlatar - Nova Varoš
  • Starost: 76
  • Poruke: 9081
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
  • Tip košnice: DB 10-to ramne
Odg: Miloš Milosavljević
« Odgovor #1 poslato: Januar 09, 2018, 16:10:22 »
Evo jedne današnje Miloševe čestitke na Fejsu!
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nedelja. Jutro. Božić. Mir, tišina u pčelinjaku. A one, pčele, tiho nešto mi šapuću. Čuju se.
Nemam potrebu da ih gledam, uznemiravam. Ali nešto me neodoljivo vuče da ih uzmem u ruku.
Ta želja da ih baš danas, bar na kratko, uzmem u krilo, jača je od razuma. Neopisivo zadovoljstvo puni pčelarevu dušu i telo, Nije zadovoljstvo izazvano stanjem košnice, pčelinjeg staništa, vrškare koju je još moj deda pleo, tamo negde u prvoj polovini dvadesetog veka, niti zadovoljstvo dolazi izazvano divljenjem graditeljskim umećem samih pčela, gradnjom plodišta u položaju na "toplo" i formiranja zimskog klubeta na samoj ivici plodišnog saća.
Niti stanjem i količinom hrane koja omogućuje pčelama bezbrižan izlazak iz ovog, tek započetog, zimskog perioda. Zadovoljstvo dopire negde iz dubine, iz samog centra, unutrašnjosti košnice. Otud gde se počinju rađati mlade pčele, mladi naraštaji. Pčele koje će naslediti ove što održavaju u životu zajednicu u najtežim vremenskim uslovima.
Da, rađanje i rođenje je uzrok zadovoljstvu.
Pa zar nije danas dan rođenja Hrista, Boga spasa, svevišnjeg kome se svakodnevno obraćamo molbom Bože pomozi.
Hristos se rodi prijatelji moji.

Van mreže Đoko Zečević

  • Administrator
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Zlatar - Nova Varoš
  • Starost: 76
  • Poruke: 9081
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
  • Tip košnice: DB 10-to ramne
Odg: Miloš Milosavljević
« Odgovor #2 poslato: Januar 09, 2018, 16:11:40 »
Evo i mog odgovora na njegovoj fejs stranici a važi i za ovde!
----------------------------------------------------------------------------------
To samo ti Priajtelju umeš da sročiš...onako iz duže...poetično a pčelarski kazano...u tami nama neznanoj ali zamišljenoj, One grade svoj život, raduju se novom i najčešće odlazeći daleko da skončaju ali su ostavile naslednice vrednice kao što su i One bile...u toj za nas potpunoj tami, odvija se život koji mi pčelari radoznalo pokušavamo prevesti na naš razumni jezik, ali za sada je to nemoguće...jedino što je moguće jeste da im se divimo i (naravno ko to ume), kao ti iz duše sročimo prelepu pričicu punu ushićenja i neizmerne radosti!
Divna knjiga "Život pčele" nobelovca Morisa Meterlinka u kojoj između ostalog kaže da sve u toj tami reguliše "Duh košnice"...
Hvala ti za priču koju ću kopirati (javno kažem), i zalepiti na naš forum BPP!
VIASTINU HRISTOS SE RODI!

Van mreže Milosavljevic Milos

  • Gost
  • *
  • Član na forumu od: Avg 2011
  • Starost: 78
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Baljevac - Golo Brdo 550m.
Odg: Miloš Milosavljević
« Odgovor #3 poslato: Januar 09, 2018, 18:48:02 »
      Đoko, prijatelju moj,
puna dva sata mi je trebalo da se ponovo nađem u sistemu ovog foruma koga nisam posećivao u podužem vremenskom periodu. Ostaralo se prijatelju moj pa se nešto što se ne radi nešto duži vremenski period očas zaboravi.
Hvala ti prijatelju što me ovde (ZNAČAJNA IMENA PČELARSTVA) smesti i sem što mi je neprijatno, moram da priznam da mi i laska.
Hvala ti što moje pisanje na Fejsu, prenese našim vernim  prijateljima, kolegama, pčelarima, ovde na BPP. O vrškari je reč bila, a kad je ta košnica u pitanju onda sam ja posebnog raspoloženja i osećanja, pa mi je drago da se i na ovom našem forumu nađe i ova moja sličica moje ljubimice, male vrškarice koja mi je poslužila da uz pomoć nje se obratim prijateljima na Fejsu, a povodom našeg najradosnijeg praznika Rođenja sina Božjeg Isusa Hrista.
      Žao mi je kad vidim da sam svojevremeno imao i privatnih poruka na forumu, od mojih starih, dobrih prijatelja, pa se ovim putem izvinjavam svima i obećavam da ću bar na poruke odgovarati, ako ne budem imao šta drugo pisati  u ostalim temama.
Još jednom, hvala prijatelju, pozdravljam tebe i ostale prijatelje sa foruma, a svima vama želim  srećne, berićetne, zdrave i uspešne dane, a našim pčelicama rodnu i berićetnu nastupajuću sezonu.

Van mreže Potočnik Istok

  • Lutka
  • ****
  • Član na forumu od: Maj 2012
  • Lokacija: Šprinc, Slovenija
  • Starost: 68
  • Poruke: 433
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Slovenija, Šprinc 250m
Odg: Miloš Milosavljević
« Odgovor #4 poslato: Januar 09, 2018, 19:18:46 »
Pozdravljeni Miloš. Sve dobro vam želim i čekam vaše teksttove.

Van mreže Laković Predrag

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Mar 2015
  • Lokacija: Vrnjačka Banja
  • Starost: 56
  • Poruke: 911
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Vrnjačka Banja, 210 m
  • Tip košnice: Db-12,Db-10
Odg: Miloš Milosavljević
« Odgovor #5 poslato: Januar 09, 2018, 23:16:20 »
Srecni Bozicni praznici g-dine Milose.