Autor Tema: Predavanje u Postojbini...Lijeva Rijeka!  (Pročitano 3795 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Đoko Zečević

  • Administrator
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Zlatar - Nova Varoš
  • Starost: 76
  • Poruke: 9082
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
  • Tip košnice: DB 10-to ramne
Predavanje u Postojbini...Lijeva Rijeka!
« poslato: Jul 31, 2017, 09:52:30 »
Kako sam srećan čovek!
Dva divna dana sam proveo u Crnoj Gori a poseban doživljaj je što sam po drugi put u postojbini mojih predaka - bratstva Začevića iz plemena Vasojevića!
Moj drag prijatelj, predsednik pčelara Podgorice Mirko Šćepanović i Vukota Radević - bratstvenik, organizovali su za njihovu Ljevorečku Podružnicu predavanje pčelarima u Veruši u Domu za decu!
Pre dve godine sam jedno predavanje održao u Lijevoj Rijeci a evo juče ponovo što me posebno čini srećnim!
Ovo je PETI put da sam angažovan od strane kolege Mirka i mojih dragih prijatelja da držim predavanja njihovim pčelarima!
Iskreno, bio sam ushićen i radostan a kako je njima bilo nakon DVA sata izlaganja koja su kako stari geometar Mišo Zečević javno reče za ručkom, da su mu ta dva sata maltene "proletela" i nije ni zapazio da je toliko trajalo!
Hvala mom rođaku koga po drugi put srećem na ovim prostorima.
Ono što sam saznao jeste da podgoričko Udruženje ima više pčelarskih Podružnica a sada su formirali i nove, pa ovakva praksa je zaista vrlo, vrlo korisna.
Svaka čast rukovodsatvu Udruženja na čelu sa Mirkom!

Van mreže Tucakov Nenad

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Sep 2016
  • Lokacija: Južni Banat
  • Poruke: 1028
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Pančevo oko 53m
Odg: Predavanje u Postojbini...Lijeva Rijeka!
« Odgovor #1 poslato: Jul 31, 2017, 14:15:53 »
Lepo.
Kad smo već kod Zečevića, u pančevačkoj gimnaziji, dok sam pohadjao prvi razred, predavao je istoriju pok. prof. Pavle Zečević, beogradski žitelj.

Van mreže Kostadinović Rade

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Kragujevac
  • Starost: 67
  • Poruke: 3722
  • Pol: Muškarac
  • 034/311-910, 064/190 54 77
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Godačica-Obronci Gledićkih planina 315 m-nv, sam.pč. staž 35 god.
  • Tip košnice: DB-12 90 kom, Kongresovka 10 kom, DB-10 10kom.
Odg: Predavanje u Postojbini...Lijeva Rijeka!
« Odgovor #2 poslato: Jul 31, 2017, 17:06:04 »
Kako sam srećan čovek!
Dva divna dana sam proveo u Crnoj Gori.

Šta reći, osim od srca čestitati.
“Уметност живљења је када човек нађе склад између жеља и могућности“ – била је мисао и мото живота проф. др Десимира Деска Јевтића. Част ми је била дуго познавати Деска.

Van mreže Đoko Zečević

  • Administrator
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Zlatar - Nova Varoš
  • Starost: 76
  • Poruke: 9082
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
  • Tip košnice: DB 10-to ramne
Odg: Predavanje u Postojbini...Lijeva Rijeka!
« Odgovor #3 poslato: Jul 31, 2017, 22:25:25 »
Kolega Nenade,
Zečevića ima rasutih po celoj bivšoj državi!
Ima nas različitih veroispovesti, pravoslavne, islamaske i katoličke!
Verovatno vermenske neprilike i drugo u to vreme, uticalo je da tako bude?
No, ja se uvek radujem susrteima familijarno i bratski pa bilo koje vere da su!

Rade,
hvala na čestitkama!



Van mreže Laković Predrag

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Mar 2015
  • Lokacija: Vrnjačka Banja
  • Starost: 56
  • Poruke: 911
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Vrnjačka Banja, 210 m
  • Tip košnice: Db-12,Db-10
Odg: Predavanje u Postojbini...Lijeva Rijeka!
« Odgovor #4 poslato: Jul 31, 2017, 22:51:57 »
Profesore, cestitam na odrzanim predavanjima, sigurno su nase kolege iz Crne Gore imali sta da nauce a neki i da potvrde gradivo. Kolegama iz Crne Gore zelim sve najbolje. Pozdrav iz Vrnjacke Banje.

Van mreže Radević Vukota

  • Gost
  • *
  • Član na forumu od: Mar 2017
  • Lokacija: Podgorica, Crna Gora
  • Starost: 71
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Lijeva Rijeka 850 m
Odg: Predavanje u Postojbini...Lijeva Rijeka!
« Odgovor #5 poslato: Avgust 06, 2017, 21:56:05 »
Želim ovom prilikom da pohvalim predavanje Đoka Zečevića, održanog na Veruši, srcu Lijeve Rijeke.
Bio sam na pet predavanja Đoka Zečevića, ali ovo je bilo najbolje. Predavanje je trajalo skoro dva sata,
a poslije predavanja niko nije imao pitanja o zadatoj temi. Samo su se čule pohvale.
Zato želim u ime svih pčelara Ljevorečana da se javno zahvalim Đoku sa željom da ga
ponovo vidimo u njegovoj postojbini Lijevoj Rijeci.

Evo nekoliko slika.

http://www.grafopress.me/pcelari/verusa30072017/DSC00216.jpg
Predavanje u Postojbini...Lijeva Rijeka!

http://www.grafopress.me/pcelari/verusa30072017/DSC00215.jpg
Predavanje u Postojbini...Lijeva Rijeka!

http://www.grafopress.me/pcelari/verusa30072017/DSC00169.jpg
Predavanje u Postojbini...Lijeva Rijeka!

http://www.grafopress.me/pcelari/verusa30072017/DSC00162.jpg
Predavanje u Postojbini...Lijeva Rijeka!


Pozdrav svima Vukota Radević

Van mreže Šćepanović Mirko

  • Gost
  • *
  • Član na forumu od: Mar 2014
  • Lokacija: Podgorica
  • Starost: 65
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Podgorica, Lipovo-1100 m
Odg: Predavanje u Postojbini...Lijeva Rijeka!
« Odgovor #6 poslato: Avgust 07, 2017, 13:18:50 »
                                              PREDAVANJE ZA PČELARE NA TERENU

Na pčelarskoj Slavi „Spasovdan“ Udruženja pčelara Podgorice dogovoreno da se održi  jedno predavanje za pčelare Podružnice Lijeve Rijeke i Bratonožića u vrijeme kad je potrebno spremati pčelinja društva za prezimljavanje. Potrebu za ovim su već ranije iskazali pčelari a koristeći prisutvo profesora Đoka Zečevića kao gosta na slavi,koji iskazao raspoloženje i volju da on to uradi, načelno je i dogovoreno.
Tako dana 30.07. na Veruši u Dječjem odmaralištu održano je predavanje na temu Priprema pčelinjih društva za zimu. Uz ovu temu obuhvaćeno je i niz drugih pitanja  a sve što je bilo interesantno za prisutne pčelare. Samo predavanje je bili zapaženo  u trajanju od skoro dva sata u kojem je naš cijenjeni profesor Đoko, inače ovlašćeni predavač SPO Srbije iz Nove Varoši , uspio da zadrži pažnju kod pčelara i da prenese dio svog znanja i iskustva na pčelare. Inače gospodin Zečević po drugi put održava predavanje za pčelare sa ovih područja a peti put je bio angažovan od strane našeg Udruženja.                                                                                                                       Inače na samom predavanju je bilo prisutno oko trideset pčelara i još nekoliko gostiju što je za pohvalu obzirom na razuđenost življenja  i obaveza samih pčelara.
Po običaju i u korist druženja, nakon predavanja, organizovan je i zajednički ručak na ovom području.

Predsjednik
Mirko Šćepanović

Van mreže Đoko Zečević

  • Administrator
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Zlatar - Nova Varoš
  • Starost: 76
  • Poruke: 9082
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
  • Tip košnice: DB 10-to ramne
Odg: Predavanje u Postojbini...Lijeva Rijeka!
« Odgovor #7 poslato: Avgust 09, 2017, 09:16:01 »
Veliko hvala Vukoti i Mirku na lepim rečima u vezi mog predavanja našim dragim kolegama sa područja mojih predaka!
Da, trudio sam se da budem konkretan bez "mudrovanja" i da pčelarima ukažem na značajnije radnje u pripremi pčelinjih
zajednica za uspešno prezimljavanje!
Izložio sam im deo moje tehnike rada a prilagodljivo području u kome oni pčelare!
Hvala svima na velikoj pažnji i još većoj korektnsoti!
Bratski, nema šta da se kaže.
Sa nadom da ćemo se ponovo sresti u mojoj postojbini, živeli!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Međutim, ono što me posebno oduševilo jeste boravak i noćenje u Lipovu i to Gornjem kod dragog prijatelja Mirka.
Prvi put sam u njegovom rodnom kraju i poneh najbolje utiske.
Mirkov pčelinjak iznad rodne kuće na veoma lepoj lokaciji, a pčele kao da su osetile da prijatelj dolazi...
Rekao bih "razdragane" masovno izleću kao da mi stavljaju na znanje da ovde ima svega u izobilju?
Mirkova rodna kuća prostrana i lepa a vode na sve strane iako je velika nadmorska visina!
Mirko mi pokaza gde je u školu išao (naravno osnovnu) a gimnaziju u Kolašinu i to Bogami peške a ima ohoho kilometara!
Nisam stigao šta pre da vidim, da li prelepe krajolike zelenih oaza Lipova, da li pogled ka Sinjajevini ili stenovite litice Torne, Ključa ili Umova...
Pa evo nekih sličica redom, prvo dolaska u Lipovo Mirkovoj kući:

 
« Poslednja izmena: Avgust 10, 2017, 07:57:37 od strane Đoko Zečević »

Van mreže Đoko Zečević

  • Administrator
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Zlatar - Nova Varoš
  • Starost: 76
  • Poruke: 9082
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
  • Tip košnice: DB 10-to ramne
Odg: Predavanje u Postojbini...Lijeva Rijeka!
« Odgovor #8 poslato: Avgust 09, 2017, 09:28:49 »
Pčelinjak okružen livadama, pašnjacima i visokim brdima!
Vode, iako je brdovit teren na sve strane u imanju...česme, izvori...
Ono što sa sigurnošću mogu tvrditi a bez ikakvog preterivanja, Mirko je veliki pčelar, izvanredan poznavalac života i rada pčela, odličan praktičar i "vlada" svojim pčelinjakom!
Miris koji se opojno širio dok smo prilazili domu nagoveštavao je da je unos u toku!
Verovatno invertaza i lepezanje krilima radilica u košnicama, proizvodio je nešto što je rečima nemoguće opisati a naročito dočarati!
Evo nekih sličica:



Van mreže Đoko Zečević

  • Administrator
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Zlatar - Nova Varoš
  • Starost: 76
  • Poruke: 9082
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
  • Tip košnice: DB 10-to ramne
Odg: Predavanje u Postojbini...Lijeva Rijeka!
« Odgovor #9 poslato: Avgust 09, 2017, 09:48:44 »
Mirko je želeo da mi što više pokaže svog rodnog kraja a i rodbine!
Upoznash i starog ujaka koji živi u Beogradu (leti je u vikendici Lipova), a posebno oduševljenje je bilo poznanstvo
sa Mirkovom sestrom Milijankom i zetom Miškom!
Oni ovde stalno žive i imaju registrovano domaćinstvo odnosno poznatu Farmu sira što sam zapazio i na tabli kod ulaska u Lipovo!
Miško nas je na kratko dočekao a onda pošao na konju da sa brda Sinjajevine vrati stoku sa paše, kako reče treba mu do gore oko satipo!!!
Milijanka velika domaćica, stiže sve, domaćinstvo, stoka, gosti, turizam...
Prelepo uređene prostorije gostinskih soba, letnjikovac, etno kuća...
Pitam se kako sve ovo postiže jedna žena tj. dve ruke a sve blista?
Dok sprema kafu, priča nam o svojim gostima, o njihovim željama, radu i naporima da sve bude potaman!
Ovde dolaze tursiti iz inostranstva, iz Podgorice, Beograda...
Svi bi da probaju koziji i kravlji sir, da osete i dožive lepotu Gornjeg Lipova...

Evo nekih sličica reference Farme:

« Poslednja izmena: Avgust 10, 2017, 08:00:01 od strane Đoko Zečević »

Van mreže Đoko Zečević

  • Administrator
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Zlatar - Nova Varoš
  • Starost: 76
  • Poruke: 9082
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
  • Tip košnice: DB 10-to ramne
Odg: Predavanje u Postojbini...Lijeva Rijeka!
« Odgovor #10 poslato: Avgust 09, 2017, 13:51:01 »
Ono što sam doživeo tog predvečerja u domu Puletića, nikada neću zaboraviti do kraja svog života!
Mirkova sestra Milijanka, u čast dolaska svog brata i njegovog prijatelja, spremila nam je gotovac ili cicvaru kao poslasticu!
Snimio sam uz dozvolu način brzog spremanja cicvare a ukus vam drage kolege ne mogu preneti olovkom niti rečima!
Treba otići u Lipovo, probati, noćiti i doživeti!
Pregledah i veliki album sa slikama raznih priznanja koje su Puletići dobili za proizvodnju sira i drugog na farmi!
Tekstovi iz novina, priznanja i slike govore puno o ovoj vrednoj porodici!
Sa domaćicom se uslikah za sjećanje.

Evo video zapisa sa ovog divnog i za mene nezaboravnog događaja!
Naravno i nekoliko sličica!

Veliko hvala Milijanci na dočeku!


« Poslednja izmena: Avgust 09, 2017, 14:08:05 od strane Đoko Zečević »

Van mreže Đoko Zečević

  • Administrator
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Zlatar - Nova Varoš
  • Starost: 76
  • Poruke: 9082
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
  • Tip košnice: DB 10-to ramne
Odg: Predavanje u Postojbini...Lijeva Rijeka!
« Odgovor #11 poslato: Avgust 09, 2017, 14:19:00 »
Saznadoh još ponešto a i to da je prof. dr Milovan Bojić iz Lipova i da trenutno gradi neki namenski objekat u svom selu!
Ali saznadoh i da je Dunja Lango, poznata TV diva iz Zagreba jetrva domaćice Milijanke!
Naime bila je udata (sada počivša), za Miškovog brata i često je dolazila u Lipovo!
Snimio sam njenu vikendicu a Mirko mi reče da su se družili i da je bila dobra žena, razgovorna i druželjubiva!
Vikendica je u prelepoj ravnici Lipova...vidi se na tri slike!

Uzgred, Mirko mi je puno toga pričao o Lipovu koje je veliko selo između visokih Crnogorskih planina!

Van mreže Đoko Zečević

  • Administrator
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Zlatar - Nova Varoš
  • Starost: 76
  • Poruke: 9082
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
  • Tip košnice: DB 10-to ramne
Odg: Predavanje u Postojbini...Lijeva Rijeka!
« Odgovor #12 poslato: Avgust 09, 2017, 14:48:01 »
Zahvaljujući Mirku, imao sam čast da upoznam porodicu Milošević, tj. brata od strica devojke koja je davno nastradala u Kolašinu od automobila a bila je pred udajom!
Zvala se Milena Milošević o kojoj sam još davne 1979. godine slušao guslarsku pjesmu: "Svatovski vijenac"!
Milena je imala oca, majku, pet braće i četiri sestre!
Danas je samo jedno od njih živo!

Porodica Milošević kod koje smo bili je Mirkovo kumstvo i uveče smo sedeli kod njih pa mi je domaćin sve potanko ispričao!

Na saharni Milene došli su svatovi njenog verenika i izneli je do večne kuće u Lipovu!
Slušajući tada tu pesmu suze su mi tekle a guslari Branko Perović i Mišo Vujović su otpevali vrhunski!
A oduvijek sam imao veliku želju da upoznam nekoga iz te familije i eto iznenada, zahvaljujući mom dragom prijatelju Mirku, nenadano prilika mi se i ostvarila!
Evo pesama uz gusle o pogibiji Mileninoj i tužnoj sudbini koja je zadesila nju a kasnije i njenu celu porodicu!
Ko voli i ima strpljenja može ih poslušati!
&t=189s


============================================================================================

Na kraju ovog kratkog izveštaja o mom boravku u Lipovu, ne mogu a da ne izrazim svoje divljenje majci prirodi koja svakome ko voli i uživa u njenim blagodetima, pruža veliko zadovoljstvo i ostaje urezana u sećanju!
Tako ću i ja pamtiti oštre grebene poimenično: Umovi, Ključevi, Torna a nadalje visoka Sinjajevina...
Pamtiću čistotu vazduha, miris livada i dobrotu ljudi koje sam u Lipovu upoznao!

Hvala dragi moj prijatelju Mirko na nesebičnosti i velikom gostoprimstvu koje se ne zaboravlja.

Hvala na lepim rečima koje si uputio porukom a VELIKO hvala za izvanredan doček 31.03.2017. godine koje si učuinio meni i mojoj saputnici kada sam držao predavanje u Danilovgradu u Kući meda.

Živ mi i zdrav bio!

« Poslednja izmena: Avgust 10, 2017, 08:09:04 od strane Đoko Zečević »