Autor Tema: Ubod pcele, reakcija , alergijska reakcija i kucna apoteka  (Pročitano 22155 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Na mreži Mihajlović Verica

• Urednik
  • Starost: 50
  • Pol: Žena
  • Čuvaj se bijesa strpljivog čovjeka. – Džon Driden
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Doljevac , nadmorska visina 195m
Ubod pcele, reakcija , alergijska reakcija i kucna apoteka
« poslato: Decembar 17, 2011, 15:52:15 »
Svako zivo bice , pa i pcela , ima svoje neprijatelje , ali i oruzje za odbranu , pcela se brani zaokom .
Zaocni pribor se sastoji iz zlezde(za lucenje otrova),kesice (gde se nalazi otrov) i  zaoke .Zaoka izgleda kao nazubljena igla , pa prilikom ulaska u telo neprijatelja povlaci i creva sa utrobom pcele . Posle uboda pcela ugine ali obaljenog zadatka .Ubod izaziva neprijatan i ostar bol, zatim se u vazduhu siri miris  pcelinjeg otrova , koji osecaju sve pcele u prolazu ,omamljene mirisom  i one napadaju istog protivnika.Pod tako jakim i organizovanim napadom i medved se povlaci :)
Pcela nje agresivna , samo je hrabri branitelj svoje zajednice.Protivnika napadaju samo starije pcele od 20 dana zato sto one imaju  dosta otrova , mlade pcele koje jos nisu izlazile iz kosnice ne ubadaju , imaju i one zaocni sistem , ali su u kosnici .
Na mestu uboda pojavljuje se prvo bol,  otok  , crvenilo i jak svrab  ::)
Na ubod pcele dete reguje vriskom , odrasla osoba mlataranjem ruku , a pcelaru koji se ne plasi ujeda pcele ovakva ponasanja deluju zabavno . Za laika je ubod pcele katastrofa. Pcelar ga treba osloboditi , i reci mu da je svaki sledeci ubod manje bolan , zatim mu treba pomoci da izvadi zaoku , i da mu stavi hladnu oblogu na mesto uboda. Za par sati , a najkasnije do sledeceg dana sve ce se stisati .Ako je ovakva reakcija kod prvog uboda onda znaci da  osoba nema alergiju na ubod pcele .
Kod nekih ljudi se javljaju burne reakcije . Ako je crvenilo jace nego obicno , a po grudima se pojave i ospice, znaci da organizam reaguje na poseban nacin , i da se radi o aletgiji.  Sledece sto se desava prilikom alegije je sirenje crvenila oko ubodenog mesta , sirenje ospica po telu, pojavljuje se otok oko usana , zadeblja jezik , dolazi do gusenja , nastupa sok, pad krvnog pritiska i gubitak svesti .Cim se pojave prve sumnje na alergiju  osobu sto pre odvesti kod lekara .

Svaki iskusni pcelar za prvu pomoc ima i prirucnu apoteku .Redosled ponasanja pcelara na pcelinjaku je sledeci :nikada ne dozvoliti deci pristup na pcelinjak , pogotovu ne kontrolisan, a ako dodje do incidenta prvi ce ukazati pomoc.Ne treba paniciti posto su alergijske reakcije zanemarljive svega 3-4%, a u zivotnoj opasnosti moze biti samo oko 1% od uboda pcela .
Za lekove i sprejeve treba pcelar konsultovati lekara ili apotekara , i obavezno procitati upustvo o upotrebi leka ..Ja imam Bronal , Urbazon i Sinopen ...

Van mreže Lukovic M. Slobodan

• Lutka
  • Starost: 79
  • Pol: Muškarac
Odg: Ubod pcele, reakcija , alergijska reakcija i kucna apoteka
« Odgovor #1 poslato: Decembar 17, 2011, 16:23:27 »
Ne poznaje svog gazdu  pčelara
Ubode ga i mlada i stara
Koja krene kući se ne vraća
dok ne udje gazdi ispod gaća..

Van mreže Kostadinović Rade

• Matica
  • Starost: 57
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Godačica-Obronci Gledićkih planina 315 m-nv
« Odgovor #2 poslato: Decembar 17, 2011, 17:59:12 »
Jako je korisno imati na pcelinjku MIX. AGITE. To je tecnost koju pripremaju apoteke i namenjena je za ublazavanje reakcije kod uboda pcela, verovatno i drugih insekata. Rok upotrebe ovog leka je 6 meseci, od dana kupovine, a tada se i priprema u apoteci.
Pocetkom marta svake godine kupim jedno pakovanje 100ml i do kraja pcelarske sezone mi potraje. Cena je manja od 1/2kg meda.
Jednostavno sto brze se izvadi zaoka, jer se tako mnogo smanjuje kolicina otrova koja bi se uzlucila u ubodenog, ranica razgrebe do bola i nanese navedena tecnost. Brzo se stvori bela skrama od MIX. AGITE koju ne treba spirati narednih tridesetak minuta i sugurno nece biti otoka.
Na ovaj nacin veoma cesto sam sprecao otok i kod predskolske dece, ali se slazem da takvoj deci treba maksimalno onemoguciti ubod pcele.
Veću vrednost od punih kanti meda, ima drugarstvo, nesebično pomaganje i pčelarsko drugovanje.

• Matica
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Godačica-Obronci Gledićkih planina 315 m-nv
« Odgovor #3 poslato: Decembar 17, 2011, 18:01:49 »
Ne poznaje svog gazdu  pčelara
Ubode ga i mlada i stara
Koja krene kući se ne vraća
dok ne udje gazdi ispod gaća..
A kako bese ono dalje... "pusti deda tele, kupi pčele".
Veću vrednost od punih kanti meda, ima drugarstvo, nesebično pomaganje i pčelarsko drugovanje.

Van mreže Đoko Zečević

• Matica
  • Starost: 67
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
« Odgovor #4 poslato: Decembar 22, 2011, 08:09:21 »
Za pčelare lično iskustvo a i preporuka.
Da ne bi bilo otoka pri ubodu pčele, nije na odmet da svaki pčelar koji ne koristi rukavice u radu sa pčelinjim zajednicama,
pusti da ga kod prvog prolećnog otvaranja košnica ubode jedna pčela, zatim kod drugog dve, pa tri i postepeno kod kasnijeg rada
neće (ili sasvim malo) biti otoka od letnjeg uboda pčela!
Međutim, nikada se ne zna kako će imuni sistem reagovati, pa je ipak najbolje raditi sa opremom i rukavicama.
Mada ja najčešće ne nosim rukavice ali...
Želim da mlađim kolegam prenesem iskustvo kod uboda pčele i žaoke.
Naime, najbolje je ne vaditi žaoku sa dva prsta već pčelarskim nožem niz kožu istisnuti je jer stiskajući prstima ubrazgavamo zaostali otrov u njoj u telo, što povećava prisustvo alergenta!
Inače, pčelinji otrov je sličan otrovu zmije šarke ali u veoma malim dozama!
Ne znam da li sam u pravu ali bih voleo da čujem diskusije o ovoj tvrdnji?

Pozdrav Kolegama

• Matica
« Odgovor #5 poslato: Decembar 22, 2011, 16:36:02 »
Za pčelare lično iskustvo a i preporuka.
Pusti da ga kod prvog prolećnog otvaranja košnica ubode jedna pčela, zatim kod drugog dve, pa tri i postepeno kod kasnijeg rada
neće (ili sasvim malo) biti otoka od letnjeg uboda pčela!

Kod prvog uboda u prolece bol je veoma jak i to iz dva razloga:
- zaboravili smo par meseci na ubode (odvikli smo se)
- u toku zime velika kolicina otrova nakupila se u pcelama, a ionako su zimske pcele teze sa vise masnog tkiva od letnjih.
Pokojni prof dr Milan Cirovic cesto je isticao "svanulo mi se kada sam poceo pcelariti bez rukavica".
Ja rukavice koristim samo kod pravljenja paketnih rojeva jer su tada hiljade pcela oko nas.
Inace uz farmerice, obavezno uvek imam pcelarsku bluzu od kepera (mnogo bolja u odnosu na amerikan platno). To mi je lakse u odnosu na pcelarski kombinezon.
Na pcelinjku uvek imam jos po 2-3 rezervne bluze koje dajem gostima da obuku, jer ih bez toga ne pustam na pcelinjak.
Nikada se nezna ko je i kada moze postati alergican na ubod pcele.
I na kraju bar mi pcelari da koristimo stalno termin "ubod", a ne "ujed" jer pcela ubada, a ker ili covek ujeda.

Van mreže Kajevic Medo

• Lutka
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Prijepolje, Velika Župa 400m
« Odgovor #6 poslato: Decembar 22, 2011, 21:11:48 »
Prilikom rada na pčelinjak obično ne nosim rukavice ali pre toga
iz jedne male pumpice naprskam ruke sa običnim jabukovim sirćetom.
Tada pčele hodaju po rukama ali ne ujedaju dok neku ne pričepim.ovo sam čuo
od jednog pčelara i pokazalo se efikasno. Probajte.

Van mreže Šljivic Miljko

• Pčela
  • Starost: 54
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Globoder 196m
« Odgovor #7 poslato: Decembar 22, 2011, 21:22:28 »
                         Tacno je da pcele mnogo, mnogo manje ubadaju ako se ruke pre rada poprskaju sa jabukovim, ali isto moze i sa vinskim siretom bez problema. Rad sa rukavicama ne priznajem i smatram da pcelari ne treba da pcelare ako nose rukavice.

Van mreže Stepanović Dejan

• Matica
  • Starost: 39
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Kovacevac 250 m
« Odgovor #8 poslato: Decembar 22, 2011, 21:50:26 »
Na pcelinjaku radim u sortsu, pamucnoj majici kratkih rukava i
papucama.Imam izuzetno mirne pcele i nemam razloga da oblacim ona
smesna svemirska odela.
Mirnoca pcela zavisi od selekcije i kad mi se pojavi agresivno drustvo
maticu mu menjam bez prava na popravni
Najteze je biti covek medju ljudima.

Van mreže Avramović Ilija

• Gost
  • *
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Homolje Žagubica nadmorska visina - 350 m
« Odgovor #9 poslato: Decembar 22, 2011, 23:31:43 »
A ljudi mišljenja sam da mirnoća ne zavisi samo od selekcije , nego još od nekih faktora.  Više puta se dešavalo da društvo mirno a odjednom postane ljuto i obratno. Iako matica nije menjana. Neka bude TRUT u pitanju znam šta ćete da raspalite ali postoji još nešto  ?
    Šta .....?

• Matica
« Odgovor #10 poslato: Decembar 22, 2011, 23:43:16 »
Mnogo spoljnih faktora a ja cu navesti neke;
-miris odece(omeksivac,parfem,smrad)
-cesto uznemiravanje u prolecnom periodu
-prisustvo zivotinja na pcelinjaku
-iznenadna buka pri otvaranju kosnice(zvuk motorne testere,)
-nepazljivo otvaranje kosnice(bahato sa otvaranjem bez javljanja pcelama dimilicom)
-otvaranje kosnice po oblacnom danu ili u kasnim popodnevnim satima
Od mene dosta

• Matica
« Odgovor #11 poslato: Decembar 22, 2011, 23:52:30 »
Ima jos .
Sta....?

Na mreži Mihajlović Verica

• Urednik
  • Starost: 50
  • Pol: Žena
  • Čuvaj se bijesa strpljivog čovjeka. – Džon Driden
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Doljevac , nadmorska visina 195m
« Odgovor #12 poslato: Decembar 23, 2011, 00:20:52 »
A ljudi mišljenja sam da mirnoća ne zavisi samo od selekcije , nego još od nekih faktora.  Više puta se dešavalo da društvo mirno a odjednom postane ljuto i obratno. Iako matica nije menjana. Neka bude TRUT u pitanju znam šta ćete da raspalite ali postoji još nešto  ?
    Šta .....?
evo da i ja kazem svoje misljenje
Nisu u pitanj samo nasledne osobine po muskoj liniji , ima jos dosta razloga sto im smeta pa su ljute .
Moze da bude razlog matica , da je iz neko razloga ne prihvataju sve pcele , nedostatak hrane u prirodi , pa  brane svoju teritoriju  i opstanak, ne dajuci nikom da se priblizi, pcelama smetaju zracenja kako sa zemlje tako i  iz vazduha , pesticidi uneti u kosnicu, baktrije , virusi....
Pcele precizno osecaju svaku vibraciju, promenu temperature , prirodne prilike ili neprilike koje predstoje ...
Pcela je divlja , kad bi je pripitomili lakse bi je proucavali  8)
« Poslednja izmena: Decembar 23, 2011, 00:26:49 Mihajlović Verica »

Van mreže Đoko Zečević

• Matica
  • Starost: 67
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
« Odgovor #13 poslato: Decembar 23, 2011, 07:15:26 »
Moze da bude razlog matica , da je iz neko razloga ne prihvataju sve pcele , nedostatak hrane u prirodi , pa  brane svoju teritoriju  i opstanak, ne dajuci nikom da se priblizi, pcelama smetaju zracenja kako sa zemlje tako i  iz vazduha , pesticidi uneti u kosnicu, baktrije , virusi....
Pcele precizno osecaju svaku vibraciju, promenu temperature , prirodne prilike ili neprilike koje predstoje ...
Pcela je divlja , kad bi je pripitomili lakse bi je proucavali  8)

Navedeni razlozi svakako stoje, ali osnovni jeste matica i njena genetika!
U najčešćim slučajevima, promenom matice, pčelinja zajednica menja svoje osobine.

A što se tiče preciznog osećanja prirodnih neprilika, tu nisam baš siguran 100% (a voleo bih da je tako)!
I ja sam to tako nekada mislio, ali iskustvo me naučilo da u to više ne verujem.
Da biste se složili samnom, posmatarjte leto kada iznenada počne jaka kiša a i polse kiše pogledajte travu oko košnice ili negde u polju?
Mnoge radilice stradaju jer ne stignu da se domognu košnice!
Pa nisu baš toliko pametne, a kao dečak gledajući ih mislio sam da osećaju dolazak oluje i nevremena?

No, svakako je drugačije kod dodira košnice, skidanja poklopne daske i sl.

• Matica
« Odgovor #14 poslato: Decembar 23, 2011, 12:51:34 »
Rade razlika izmedju uboda i ujeda pcele je u sledecem;
kad pcela ubode onda to boli-svi znamo kako i koliko.
-kad pcela ujede to je figurativno ujed za srce jer nisu svi ubodi
isti oni koje osecamo i u peti su pravi ujedi.
Naravno mala sala poz
Djoko ja mislim da te radilice stradaju jer se dovlace iz udaljenijih
pasnih podrucja pa ih usput uhvati nevreme i onda stradaju.
« Poslednja izmena: Decembar 23, 2011, 13:01:28 Stepanović Dejan »