Autor Tema: Godisnji kalendar radova u pcelinjaku  (Pročitano 28736 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Mihajlović Verica

• Urednik
  • Starost: 50
  • Pol: Žena
  • Čuvaj se bijesa strpljivog čovjeka. – Džon Driden
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Doljevac , nadmorska visina 195m
Godisnji kalendar radova u pcelinjaku
« poslato: Decembar 16, 2011, 00:20:44 »
U ovoj temi  pisacemo  o radovima i obavezama pcelara , na pcelinjaku ali po mesecima ..
Ja cu napisati sta nas sve ceka u mesecu decembru.

DECEMBAR

U mesecu decembru , pcelar ima malo posla na svom pcelinjaku.To je mesec , kad obicno nastupa prava zima .Tada je posao pcela u kosnici doveden  na minimum , a svodi se na odrzavanje toplote potrebne za zivot drustva.Da ne bi doslo do poremecaja na pcelinjaku, bilo bi pozeljno da pcelar povremeno, jednom nedeljno,  obilazi svoj pcelinjak, da kontrolise da nesto ne uznemirava pcele,  takodje da proveri  da li je sve u redu sa kosnicama .Vrlo pazljivo da pridje blizu i da otkloni mrtve pcele sa leta ako ih ima .
Ako je temperature iznad 10 stepeni C , pcelar moze slobodnije da udje u pcelinjak , pa cak i da podigne neki poklopac , da vidi da se nije uvukao neki mis .Na toj temperaturi pcele izlecu na procisni let, koji im mnogo znaci u daljoj borbi sa hladnocom.Po pravilu pcelar   u ovim lepim danima ne bi trebalo  da uznemirava pcele , ali ako primeti da u nekoj  kosnici pod krovom ima misjeg izmeta, ili na podnjaci dosta uginulih pcela , onda mora da otvori kosnicu i istera ili ubije misa , ako nema misa , a ima mrtvih pcela  mora da utvrdi uzrok uginuca (nedostatak hrane,ventilacija , vlaga ili nesto drugo)
U mesecu decembru  , pcelarev posao nije samo  na pcelinjaku , nego treba kontrolisati i magacin sa  rezervnim  sacem , ramovi, prazne kosnice  i ostali pribor za rad.i sve dovesti u red. Zatim tu su beleske , koje treba detaljno pregledati i razmotriti., uspehe i neuspehe , napraviti plan i izvuci  pouke za rad u sledecoj  godini..
Nego nije to sve.Uspeh u pcelarskoj proizvodnji  ne zavisi jedino od pcelinjih drustava i pcelarskog pribora . Pcelar je tu  jako vazan , pa mozda i najvaznija karika .Od znanja pcelara , njegove discipline u radu  u dobroj meri zavisi uspeh u pcelarstvu .Zato je vrlo bitno da  pcelar zimske dane iskoristi za produbljivanje i prosirivanje svog znanja na izradi  planova  rada u nastupajucoj godini .
« Poslednja izmena: Decembar 16, 2011, 00:32:19 Mihajlović Verica »

Van mreže Ivanović Miroslav

• Lutka
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Kruševac-Konjuh/ n.v. 217 metara.
Odg: Godisnji kalendar radova u pcelinjaku
« Odgovor #1 poslato: Decembar 17, 2011, 22:12:19 »
Poštovana koleginice Verice,

Hvala na korisnim i konstruktivnim savetima za nas pčelare početnike.

Pozdrav,

• Urednik
« Odgovor #2 poslato: Decembar 18, 2011, 02:22:42 »
Poštovana koleginice Verice,

Hvala na korisnim i konstruktivnim savetima za nas pčelare početnike.

Pozdrav,
.

Miroslave ,  drago mi je sto ti se tekst dopada. Nemoj da se ustrucavas da pitas sve sto te zanima, a takodje i da napises svoje misljenje ili nacin svog  rada  . Ovde svi pitamo jedni druge , iznosimo svoja misljenja , prepricavamo svoj nacin rada i  tako ucimo.

• Urednik
« Odgovor #3 poslato: Decembar 27, 2011, 02:55:47 »
Kolege pcelari, decembar je na izmaku, obilazite li pcelinjake ?
Nesto ste se ucutali :D
Da sacekamo da proslavimo Novu godinu pa cemo videti koje sve obaveze imamo u januaru  :)

Van mreže Đoko Zečević

• Matica
  • Starost: 67
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
« Odgovor #4 poslato: Januar 01, 2012, 10:15:55 »
Osim vađenja podnih dasaka (nakon uvida u opale varoe, 19. o.m.), pčelinjak ovde kod kuće na Zlataru obilazim samo"informativno",
odnosno pogledam vizuelno da li je sve u redu?
Pčelinjak među omorikama zlatarskih smrča, lepo ograđen, prekriven snegom izgleda idilično!

******************************************************************************************

Ali pčelinjak u Komaranima je tokomm decembra morao drugačije da se opiše!
I tamo je sve vrlo lepo i mirno u zimskom ambijentu, ali se "moralo" krajem meseca, na 22 društava dodati po jedna,
a  na šest rojeva i po dve pogače!
Kolege mogu slobodno uputiti kritike, ali tako je moralo biti ovog decembra u Komaranima!

Evo dve sličice sa oba pčelinjaka!

Pozdrav Autoru teme.

Van mreže Kajevic Medo

• Lutka
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Prijepolje, Velika Župa 400m
« Odgovor #5 poslato: Januar 01, 2012, 16:53:00 »
Đole ti si upravu. Kome se sviđa kome se ne sviđa neka sam odluči.
Što se mene tiče ako ugrabim dobar i sunčan dan u toku ovog meseca
ja sam na pčelinjaku.
Srećna Nova.

Van mreže Đoko Zečević

• Matica
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
« Odgovor #6 poslato: Januar 01, 2012, 17:00:09 »
Šta da radimo moj Medo, situacija često zahteva i intervencije kada se ne nadamo!
Svestan sam ja svega ali kada se nešto mora onda nema dilema.

Hvala i tebi svako dobro u novoj godini.

• Urednik
« Odgovor #7 poslato: Januar 01, 2012, 17:53:42 »
Kako je lep vas pcelinjak pod snegom  :D :D , a kod mene sunce greje ko da pocinje prolece , danas oko podne je bilo mozda 10-12 stepeni C, a sada ...   
                                                                              Trenutna temperatura: 4°C
                                                                               Trenutna prognoza: Vedro

Danas sam posetila pcelinjak ,za sad je sve u redu  :D

• Urednik
« Odgovor #8 poslato: Januar 01, 2012, 18:05:06 »
Redjace se praznik za praznikom u mesecu   januaru ,  a mi dok praznujemo i listamo teme po forumu da se podsetimo koje to obaveze imamo oko  pcelinjaka , radionice.....

JANUAR

Januar je zimski mesec , kad je pcelinjak obicno prekriven snegom . U ovom mesecu cesto mraz spusti zivu u termometru daleko ispod nule. Tada su pcele u klubetu , a  kad se prisloni uvo na zid kosnice cuje se tiho brujanje , to znaci da pcele odrzavaju postojecu temperature unutar klubeta .Za pcele to je normalan zivotni rad, za koji su se tokom evolucije osposobile da istraju u borbi sa zimom, i to pcelara ne treba da brine .

Pcelar treba da vodi racuna da im  obezbedi uslove koje su imale u supljini drveta u prirodi , a to je zavetrina i mir  .Prevedeno na  komercijalni jezik znaci da pcelar treba da zastiti pcelinjak od vetra , i  da se potrudi da oko kosnica ne hodaju ljudi, ne trce deca, ne krecu se domace zivotinje i.t.d.

U ovom mesecu stradavaju pcelinja drustva u prirodnim stanistima i na pcelinjacima . U prirodnim stanistima to su slabija drustva koja nisu mogla da ojacaju i da  sebi obezbede hranu , to se isto desava i u kosnicama na pcelinjaku ,medjutim  razlika je sto na pcelinjaku intervencijom pcelara stradanja mogu da se izbegnu .

Posto pcelar prati razvoj svojih drustava na pcelinjaku , on vidi koja su slabija , pa njima vise posveti paznje u smislu utopljavanja gnezda ili pak unosi kosnice u takozvani zimovnik dok prodju veci mrazevi.Ako pcele nemaju dovoljno hranu , pcelar treba da doda pogacu (secerno medno testo), ili za te prilike posebno pripremljen secerni sirup ili med .. Pogaca se stavlja na satonose , i dobro je preko pogace da se stavi par listova novinske hartije ili jastuce ispunjeno, senom , plevom , mahovinom , zbog upijanja viska vlage i zadrzavanja toplote
Secerni sirup ili  med  se sipa dok je jos mlak  u prazne satove koji se zatim dodaju sa obadve strane pcelinjeg klubeta , posto se predhodno kosnica unese u toplu postoriju .

Snezni pokrivac ne smeta ni kosnicama ni  pcelama ako je suv , medjutim kad malo dune juzni vetar i sneg pocne da kopni treba ga pomeriti od kosnica zbog vlage .
Leta na kosnicama nikako ne treba zatvarati, nego ih treba drzati otvorena da se kroz njih vrsi razmena vazduha .. Dobro je u januaru s vremena na vreme proveriti i po potrebi  ocistiti leta , od mrtvih pcela ili pak od leda ako ga ima  na letu .

U pcelinjm drustvima matica obicno pocinje da zaleze prvo leglo polovinom  januara, eventualno u drugoj polovini meseca . Tada pocinje i potrosnja hrane da se povecava (za 20%), a temperatura u zonu legla dostize 35 stepeni C.
Pcelari koji su zazimili svoja drustva sa manje hrane i manje pcela , a pogotovu ako su im pcelinjaci bili stacionirani u bezpasnim predelima u julu i avgustu , pa su dopunu vrsili secernim sirupom , treba da budu spremni na iznenadjenja  koja ih ocekuju u januaru.
Poslovi kojima pcelar treba da se posveti u januaru nisu samo vezani za pcelinjak , nego i za radionicu (kovanje i uzicavanje rmova , ciscenje ,dezinfekcija  i saniranje  kosnica ,dezinfekcija pribora i alata , izrada plana pcelarenja za naredni period, strucno obrazovanje i.t.d

« Poslednja izmena: Januar 01, 2012, 18:12:08 Mihajlović Verica »

Van mreže Divac Dragan

• Lutka
  • Starost: 58
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Bistrica- Nova Varos 745m
« Odgovor #9 poslato: Januar 01, 2012, 18:51:11 »
Mesec januar je mesec, kad pcelari treba da obidju pcelinjak da vide da sta ne uznemirava pcele,(detlic, Zuna, Vrapci, Sjenice ili mozda
slucajno neki mis) da ocisti krovove od snega, kad sneg pocne da se topi da nebi vlazile kosnice,da pocisti leta od snega i leda.
Januar je dobar za skivanje ramova, uzicavanje, za pripremu kosnica koje su slobodne, za farbanje i pripremu novih kosnica,oni
koji izradjuju kosnice da naprave nove da imaju za sebe a i za prodaju.

Docekah novu godinu sa -14 stepeni, u deset sati danas -7.5 stepeni a u 14 sati -4.5 stepeni.
Evo i neka slicica pod snegom.

Van mreže Ivanović Miroslav

• Lutka
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Kruševac-Konjuh/ n.v. 217 metara.
« Odgovor #10 poslato: Januar 04, 2012, 22:14:46 »
Poštovanje Verice,
Vi ste stvarno za svaku pohvalu i nagradu dok ostali slave Novogodišnje praznike, Vi pišete
kaendar radova u pčelinjaku za Januar mesec koji je od velike koristi za pčelare početnike.

Vama i vašoj porodici čestitam Božićne praznike,

• Urednik
« Odgovor #11 poslato: Januar 04, 2012, 23:08:21 »
Poštovanje Verice,
Vi ste stvarno za svaku pohvalu i nagradu dok ostali slave Novogodišnje praznike, Vi pišete
kaendar radova u pčelinjaku za Januar mesec koji je od velike koristi za pčelare početnike.

Vama i vašoj porodici čestitam Božićne praznike,
.
Hvala  vam g . Miroslave na cestitkama , Ja takodje cestam vama i vasoj porodici predstojece  praznike , da ih provedete u zdravlju i veselju .

Praznicni dani jesu, ali pcelice ne praznuju, januar je poceo pa da odrzimo kontinuitet u obavezama . Kod mene u Doljevcu ko da je drugi Bog , greje sunce ko u rano prolece. Pcelinjak posecujem uvek kad mogu, nije mi daleko od kuce.Trudim se da to bude jednom nedeljno , a ponekad i vise puta , zavisi od drugih obaveza. Posete su korisne iz razloga sto mnoge stete  na pcelinjaku i u samim kosnicama kod pcela mogu da se sprece ako se na vreme uoce. Ja sam  u jedoj kosnici na kratko imala jednog  nepozvanog gosta _jednog malog misa .  :o
Resio gospodin da zimuje  sa pcelama !
      Ja vas ne smatram pocetnikom ,imate i vi svoja dragocena iskustva , pa ocekujem da ih podelite sa svima nama  :D , odvazite se i napisite , bice mi drago da citam...

Van mreže Markovic Svetlana

• Gost
  • *
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: 300
« Odgovor #12 poslato: Januar 11, 2012, 00:19:35 »
Verice,super vam je tema !
Korisna i poslužiće mi da se informišem.Kao i za ostale članove koji se priključuju ovom forumu.
Pratiću temu.Šta dalje...čekamo mart.
Nadam se da neće biti snega u martu,pošto ga ovde kod nas još nema !!

• Urednik
« Odgovor #13 poslato: Januar 11, 2012, 00:34:51 »
Ne Svetlana ,  moracemo nesto da radimo i februara meseca , pa tek onda ulazimo u prvi i najlepsi prolecni mesec , kako za pcele tako i za nas ..:D ;)

Van mreže Đoko Zečević

• Matica
« Odgovor #14 poslato: Januar 11, 2012, 00:38:26 »
Kod tebe Verice na toj nadmorskoj visini DA, ali na Zlataru mart nema atribut najlepšeg prolećnog meseca!
Svetlana treba da zna da su ovo slike sa Planine i da ovakve i još snegovitije mogu biti i u aprilu a za mart i da ne govorim!