Autor Tema: Prednosti LR kosnice u odnosu na druge tipove kosnica  (Pročitano 12390 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Stepanović Dejan

• Matica
  • Starost: 39
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Kovacevac 250 m
Odg: Prednosti LR kosnice u odnosu na druge tipove kosnica
« Odgovor #15 poslato: Decembar 13, 2011, 17:54:39 »
Sta napisati posle Miljka ?Sve jasno ko dan ali ,drugi jesu pisali na nekim drugim mestima,
drzim do toga da i pored ispisanih stvari koje cemo staviti u stranu na osnovu nasih skromnih
iskustava pomalo ukrstiti koplja a mozda i dodati ponesto na vec napisano.
Hm,samo se ovi DB-ovci javljaju a ostali ?U predstavljanju videh da ovde imamo
i neke clanove koji pcelare na drugim tipovima kosnica koje ovde nisu pomenute.
Ovde imamo zdravu,jasnu pricu i drugarski odnos pa ocekujem i pisanje u tom maniru.
Ovde ne secemo glave za misljenje i pisanje,znaci javljajte se i pisite-ubedite me da je vasa
kosnica bolja od LR-a i argumentujte.
POZ
Najteze je biti covek medju ljudima.

Van mreže Vučetić Milinko

• Larva
  • Starost: 41
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Josanička Banja 560
« Odgovor #16 poslato: Decembar 13, 2011, 18:20:45 »
Kao i svaka druga košnica lr ima svojih prednosti ali i mana.Očigledno je da najveći broj pčelara njome pčelari,što ne znači i da je najbolja.Mislim da je od klasičnog lr-a bolja varijanta sa polunastavkom lr-a.Ima više razloga.Lično mislim da je plodište od dva lr nastavka preveliko,i da ogromne količine unetog nektara i polenovog praha odlazi na leglo.Medište je dosta duboko,teško i često do pola rama napunjeno medom jedne paše,a pola sa druge.Često se dogadja da zimnica ostane u gornjem nastavku,a klube se formira u donjem,jer svojom dubinom rama to ova košnica omogućava,i na lošoj zimi pčele ne uspeju da predju preko satonoše,praznog prostora izmedju dva nastavka i tu pored desetak kilograma hrane u gornjem nastavku uginu.

Van mreže Mihajlović Verica

• Urednik
  • Starost: 50
  • Pol: Žena
  • Čuvaj se bijesa strpljivog čovjeka. – Džon Driden
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Doljevac , nadmorska visina 195m
« Odgovor #17 poslato: Decembar 13, 2011, 18:33:22 »
Posto su misljenja podjednako podeljena , svako brani svoj tip kosnice  , oba tipa  su  znaci dobra , moracemo sledece godine da probamo  koja kosnica daje sladji med :)

• Matica
« Odgovor #18 poslato: Decembar 13, 2011, 18:42:06 »
Milinko sto se plodisnog prostora tice opste misljenje je da je preveliko a to narocito dolazi do izrazaja
u stacionarnom vidu pcelarenja u bezpasnom periodu,Sto se zimovanja tice zaprepastices se ali ja sam to pitanje resio lako i kod mene
nemoze biti zimskih gubitaka jer zazimljujem na jednom telu.
Mesanja pasa kod mene nema ,a kolicina legla odredjuje potrosnju nektara i polena u svakoj kosnici ne samo u LR tako da joj
to ne bih uzeo za manu,to je opsta stvar i podjednaka realnost kod svih tipova kosnica ali zato pred pasu narocito burnu ja mogu da demariranjem
ogranicim maticu ,smanjim nosenje a i leglo a samim tim i potrosnju nektara,he,he.
POZ

Van mreže Đoko Zečević

• Matica
  • Starost: 67
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
« Odgovor #19 poslato: Decembar 13, 2011, 18:52:17 »
Ali Dejo, zar u tehnici rada sa LR košnicama nije bolje da ispod klubeta bude jedno telo kao predvorje?
Znam da mnogi zazimljavaju sa dva tela ali ovde na planini moj kolega Miletić uglavnom zazimljava na jednom!

Van mreže Šljivic Miljko

• Pčela
  • Starost: 54
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Globoder 196m
« Odgovor #20 poslato: Decembar 13, 2011, 18:58:30 »
                     Dejo u tvojim uslovima sa pasama voce , uljana repica, bagrem, lipa suncokret livada... sa seljenjem u Vojvodinu prednost je kod LR a a ja koji ne selim u Vojvodinu vec na Kopaonik i to jednom godisnje oko 50% a to je od 40 do 50 drustava. Ja imam oko 80 DB i 9 LR drustava i u mojim uslovima ja mislim da je bolja DB.

Van mreže Preljevic Nusret

• Urednik
  • Starost: 45
  • Nije znanje znanje znati već je znanje znanje dati
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Ribariće 725 zimovnik, Poletich (Mokra gora - Prokletije) 1400 m.n.v. pasha
« Odgovor #21 poslato: Decembar 13, 2011, 20:12:32 »
Postoje prednosti mane L.R. košnica kao i ostalih ALI ? Te prednosti treba iskoristiti, a mane nadomestiti nekim rešenjima.
Prvi problem uzimljavanje : Dva mnogo jer može da se desi ukoliko se pojavi kasna paša a to pčelar neprimeti da se klube formira dole i nepređe u drugi i ugine od gladi, jedan malo jer treba smestiti 15-20kg hrane i pčelinje klube.Jer 1/3 klubeta obuhvata hranu a 2/3 treba prazno saće. Tada nam je klube faktički na podnjači.
Rešenje koje ja koristim je polunastavak na podnjači pa nastavak u kome u septembru sklonim 1 i 10 - ti ram na čišćenje i formiranje dublje medne kape. U proleće umesto polunastavka novi nastavak pa postojeći i na njega preko M.R. polunastavak.
Rotacija nastavaka mislim da u brdsko planinskim predelima nije dobra, mada to tvrde neki i iz ravnice, zbog hladnoće.Postavljanjem celog praznog nastavka gubi se toplota iz klubeta jer je to velika zapremina. Matica će ionako ići nadole što radi i u prirodnim staništima.
Oprostite malo sam se raspisao. Pozdrav.

• Matica
« Odgovor #22 poslato: Decembar 13, 2011, 21:06:40 »
Djoko ,hvala za ovako lepo postavljeno pitanje.
Znam da su se mnogi ostali bez tona kad sam rekao tj.napisao da
zimujem na jednom LR telu.U pocetku su mi se pojedini smeskali iza ledja i
potcenjivacki gledali na ovakav nacin zazimljavanja LR kosnice.
Ali ja to mogu vrlo argumentovano da odbranim i opravdam.
Uvek sam naglasavao da akcentujem realne stvari i tehniku pcelarenja prilagodjavam sebi
i svojim pcelama a nisam rob teorije.
Lepo je znati ali pasne prilike na prvom mestu diktiraju celukupan proces pcelarenja a
onda dolazi sve ostalo.Ja nisam predavac vec obican pocetnik koji zna i radi po svome.
Pocetnik po stazu ne po znanju(velika razlika)
Tacno je da na LR postoji predvorje ali kakvo,koliko .
Pcelinja zajednica je kao kuca i prostor za zivljenje zavisi od broja jedinki.
Ja kategoricki tvrdim da 90 posto pcelara koji tvrde da zazimljuju svoja drustva sa 30000pcela teoretisi,
kao i da sa jednom maticom dostizu maksimum 65000-70000 prepisuju iz knjiga.
Ja svoja LR drustva razvijam i radim kao i svi ostali do kraja prihrane 15 septemgar a onda prepakujem ,napunim sve dupke puno
a visak koji se pojavi dodajem gde fali,pcele iz gornjeg nastavka stresem u donji.
Kategoricki tvrdim da nijedna moja kosnica ne ulazi u zimu sa vise od 10000-12000 pcela.
Sta dobijam-dobijam da me glava ne boli oko zimovanja,pcelinju zajednicu koja je s obzirom na
1LR telo i njegovu zapreminu jaka
I potpisujem da nema gubitaka sto se tice gladovanja.
Uvideo sam jedan problem koji imam u periodu prihrane i resicu ga uvodjenjem polunastavka.
Prolecni razvoj je buran,brz efektan.
A onda zavisno od jacine dodajem spratove,
Svako ko ima sumnju u moju pricu nek dodje i bude moj gost i na licu mest se uveri u
ovo sto pricam.
Isti poziv vazi i pred bagremovu pasu.Znate ono pre i posle,a vazi i posle pase.
Tvrdim da se pravilnim radom moja drustva pravilno razvijaju i ovogodisnji prosek mi je bio 22 kg po kosnici.
Toliko od mene.Citajte pazljivo i ne zurite sa pitanjima na sve sam odgovorio.
POZ

Van mreže Đoko Zečević

• Matica
  • Starost: 67
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
« Odgovor #23 poslato: Decembar 13, 2011, 22:46:29 »
Dobro si odgovorio Dejane.
Pošteno i argumentovano, nema druge.
Tvoj način rada je kako kažeš samo tvoj i to treba poštovati.
Jako si u pravu kada govoriš o brojčanoj snazi naših kranjsikh radilica.
Isto mislimo da je 65-70000 misaona imenica i da je čista teorija!
Ja sam svojevremeno pričao sa prof. Kulinčevićem o mnogim stvarima iz oblasti pčelarstva i između ostalog,
dotakli smo se i pitanja broja jedinki u našim uslovima pčelarenja?
Profesor je bio mišljenja da je optimum oko 45-50000 jedinki a kod zazimljavanja se složio da 15000 predstavlja dobru osnovu za lepo izimljavanje.
No, da se malčice vratimo predvorju, ako se  ne ljutiš?
Jedan od vrsnih poznavalaca ventilacije i vlage u košnici je i Mirko Vilus, predavač iz Trstenika.
Na nekoliko predavanja sam ga slušao a i čitao u časopisu vrlo interesantne tekstove.
On fantastično analizira dejstvo vetra na podnjaču i kompresiju odozgo iz gnezda.
Apropo tome nije loše imati bar jedan polunastavak na podnjači.
Mirko to upoređuje (a i ja mislim isto), sa kućom gde se s'polja direktno ulazi u sobu gde se spava!
Njegova teorija u vezi vetra govori da ispod košnice treba da dođe do tzv. dekompresije, tj. potiskivanja vetra od strane klubeta (ima tu teorijska caka), i strujanja sa strane.
Ovo ne važi tamo gde nema vetra.
No, da se ne zamaramo sa time, još jednom te podržavam u tvojoj tehnici rada, samo na kraju da ti kažem da sam ja na prvom bagremu u Vrdilima kod Kraljeva imao po košnici skoro duplo više prinosa nego ti!
A u Guči (zbog vremenskih prilika - stalno kiša), bilo je na drugom bagremu nešto malo manje od 20kg.

Pozdrav

Van mreže Dobrodolac Miki

• Lutka
  • Starost: 23
  • skype - miki_dobrodolac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Тршановци (500m)
« Odgovor #24 poslato: Decembar 13, 2011, 22:54:33 »
Kolega Miljko,gde tacno selite pcele na Kopaonik???

• Matica
« Odgovor #25 poslato: Decembar 13, 2011, 22:58:29 »
Djoko polunastavak sam pomenuo i to je nesto sto mi fali .
Uvodim ga od proleca i postaje sastavni deo kosnice,a samim tim resavam i pitanje
idealne ventilacije.Misljenja sam da mnogi LR-ovci grese sa prevelikim
kako ti lepo rece predvorjem tj,zazimljavanjem na 2 nastavka .
Razlozi vec pomenuti kao mana u predhodnim postovima.
A i prevelika kasarna za malo vojske povecava potrosnju hrane i usporava
prolecni razvoj zbog istog problema.
Vi na DB mozete prgradjivati plodisni prostor a sta da pregradi LR-ovac sa dva nastavka(plodisna)
Tu se mnogi upecaju jer se samo vataju knjige i citiranja tudjih redova.
POZ

Van mreže Šljivic Miljko

• Pčela
« Odgovor #26 poslato: Decembar 14, 2011, 17:51:40 »
Citat
Kolega Miljko,gde tacno selite pcele na Kopaonik???
Ranije sam selio u Grasevce, pa posto su prenaseljeni pcelama ja sam godinama selio na istu stranu izmedju Blaca i Korsumlije u Barbatovac.Ove godine sam bio u Lepencu kod manastira Lepenac. Biram mesta gde ima drugi bagrema a zatim na istom mestu da ima livadskog dela ali i sume pa ako jedno zamedi ja sam zadovoljan .Posto pre toga imam bagrem u Globoderu pored Zapadne Morave. Ove godine je sve zamedilo ne rekordno ali zadovoljavajuce pa je bilo i za cedjenje i za pcele.
« Poslednja izmena: Decembar 19, 2011, 10:16:43 Stepanović Dejan »

Van mreže Vučetić Milinko

• Larva
  • Starost: 41
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Josanička Banja 560
« Odgovor #27 poslato: Decembar 14, 2011, 17:53:07 »
Dejane,nije mi prvo da čujem o zazimljavanju lr košnice na jednom nastavku.Upoznao sam odavno  neke kolege pčelare sa teritorije Tutina gde i oni zazimljuju tako.U praksi,oni pčelare gotovo samo sa dva nastavka,vrše prevešavanje,demariranje i sl.Gornji nastavak cede,a donji kako vele za pčelu.Tačno je da je gore dosta hladno,da kasni vegetacija i da kako kolege kažu,pčele čestito i ne stignu da se razviju a ono kraj sezone.Medjutim tu sa par stvari postoji dobra osnova za napredak.Polunastavak kao obavezan sastavni deo košnice i matična rešetka.A što se tiče teorije,volim puno da čitam,još više da razmenjujem mišljenja,a prosto obožavam da sve to proverim u praksi.Već sam rekao da pčelarim Farar košnicom,ali veruj mi na reč da sam gotovo cele sezone na raznim pčelanicima na mojoj teritoriji gde ima i Db i lr košnica gde pomažem i mladjim i starijim kolegama i po godinama i po pčelarskom stažu.
« Poslednja izmena: Decembar 19, 2011, 10:15:11 Stepanović Dejan »

Van mreže Dobrodolac Miki

• Lutka
  • Starost: 23
  • skype - miki_dobrodolac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Тршановци (500m)
« Odgovor #28 poslato: Decembar 14, 2011, 21:13:14 »
U Grasevcima ima jako puno bagrema,Koliki Vam je prosek izvrcanog meda bio ako nije tajna?
Ja cu sledece godine seliti u Trsanovce, pa posle ako stignem (mada ne verujem) preselicu u Grasevce!!!
Pozdrav i svako dobro!!!
« Poslednja izmena: Decembar 19, 2011, 10:13:42 Stepanović Dejan »

Van mreže Šljivic Miljko

• Pčela
« Odgovor #29 poslato: Decembar 14, 2011, 21:36:04 »
                              Prosek na drugom bagremu je bio 25 kg. Trsanovci i Grasevci cvetaju u isto vreme, tako da nema seljenja ili jedno ili drugo
« Poslednja izmena: Decembar 19, 2011, 10:12:56 Stepanović Dejan »