Autor Tema: Prednosti LR kosnice u odnosu na druge tipove kosnica  (Pročitano 11176 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Stepanović Dejan

• Matica
  • Starost: 39
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Kovacevac 250 m
Prednosti LR kosnice u odnosu na druge tipove kosnica
« poslato: Decembar 12, 2011, 22:17:33 »
Evo jedne zanimljive teme ,gde cu ja kao
koliko vidim jedan od retkih LR -ovaca pokusati da branim
naslov ove teme.
Najteze je biti covek medju ljudima.

Van mreže Mihajlović Verica

• Urednik
  • Starost: 50
  • Pol: Žena
  • Čuvaj se bijesa strpljivog čovjeka. – Džon Driden
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Doljevac , nadmorska visina 195m
Odg: Prednosti LR kosnice u odnosu na druge tipove kosnica
« Odgovor #1 poslato: Decembar 12, 2011, 22:29:39 »
Hahahaa!, Deki trudi se da dobro branis prednosti LR kosnice , inace ubedicu te da predjes na DB...

8)

Van mreže Đoko Zečević

• Matica
  • Starost: 67
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
« Odgovor #2 poslato: Decembar 12, 2011, 22:43:07 »
Svaka košnica ima svoje prednosti i mane!
Naravno, pčelar sa kojom košnicom pčelari nju će i hvaliti.
Ja bih veoma voleo da, ne samo ti, čitam ovde taksativno nabrojane prednosti sa detaljnim obrazloženjima?
Ja neke znam ali znam i mane, no videćemo šta će Kolege pisati?

• Matica
« Odgovor #3 poslato: Decembar 12, 2011, 22:48:48 »
LR-Langstrot-Rutova kosnica je nastavljaca jednakih okvira u plodistu i medistu.
U SAD ove kosnice izradjuju se sa polunastavkom kao sastavnim delom standardne kosnice.
Najveci pcelar, ali ne po visini vec po broju kosnica Jim Powers pcelari iskljucivo na LR i poseduje 35 000 kosnica.
Jim Powers pcelari sa klasicnim telom i jednim polunastavkom izvan perioda medobranja a u pasi se dodaju polunastavci.
 Ova kosnica omogucuje primenu najsavremenije tehnologije pcelarenja.Ovaj tip kosnice je priznat i usvojen u svim
razvijenim zemljama kao standardni tip kosnice..
Za normalan razvoj pcelinje zajednice i za smestaj viska meda potrebno je 3 tela koliko se obicno i pravi.Dva tela sluze  kao plodisni prostor
a trece kao mediste,ponekad je potrebno i 4 telo ako je pasa izdasna.
Najpoznatiji pcelar ovih prostora LR-ovac je Ivan Vener.
Ovo je bilo opste o kosnici a posto vidim i poneki smesak spreman sam da se branim.
« Poslednja izmena: Decembar 12, 2011, 22:56:38 Stepanović Dejan »

Van mreže Đoko Zečević

• Matica
  • Starost: 67
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
« Odgovor #4 poslato: Decembar 12, 2011, 23:05:27 »
Dejo, hajde da ja nešto kažem!
Standardna Langstrot-Rutova košnica je nastavljača sa istim telima!!!
Kod imaoca ovih košnica radi se isključivo sa telima?
Da li sam u pravu?
Odakle onda Jim Powers radi sa polunastavcima!
Jesu li to neke modifikovane LR košnice ili nisu više klasične LR košnice, već...
« Poslednja izmena: Decembar 12, 2011, 23:27:17 Zečević Djoko »

• Matica
« Odgovor #5 poslato: Decembar 12, 2011, 23:25:21 »
Djoko taj Amer radi sa jednim Lr telom i jednim polunastavkom van pase ustvari to je  .njegovo plodiste za medisni prostor zbog boljeg zatvaranja i poklapanja meda koristi
skljucivo polunastavke.Znam sta hoces da pitas ali kakvu ce ko kombinaciju da odabere to je licno njegovo.
Licno nisam bio tamo niti coveka znam. Samo me je interesovalo da znam nesto vise  i ja napisah o tome.
POZ

Van mreže Kostadinović Rade

• Matica
  • Starost: 57
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Godačica-Obronci Gledićkih planina 285 m-nv
« Odgovor #6 poslato: Decembar 13, 2011, 08:00:43 »
Standardna Langstrot-Rutova košnica je nastavljača sa istim telima!!!
Kod imaoca ovih košnica radi se isključivo sa telima?
Da li sam u pravu?

Djoko, potpuno si u pravu. Standardna LR je kosnica sa istim telima, pre svega namenjena za industrijsko pcelarenje, tj. za pcelare sa vecim brojem kosnica. Najvise je i zastupljena u Zapadnoj Evropi i Americi, gde je i radna snaga najskuplja. Veoma cesto se LR kosnice postavljaju paletno (Ivan Vener).  Zato se kod nje i radi prvenstveno sa kompletnim telima, a mnogo redje sa ramovima.
Isto tako standardna DB kosnica je sa medisnim polunastavcima, a ne sa nastavcima.
Samo bi zamolio sve clanove foruma da se ne delimo po tipovima kosnica.
Svaka kosnica je dobra, ako su ispunjeni odredjeni uslovi.
Uspeh nije samo pobeda, vec i poraz, kada smo svesni da smo dali sve od sebe, kada smo se borili do poslednjeg atoma snage - R. Nadal u Melburnu posle poraza od N. Djokovića

• Matica
« Odgovor #7 poslato: Decembar 13, 2011, 08:22:53 »
Rade nema ovde nikakve deobe, da sam odabrao neko tipsko pitanje
ne bi bilo interesantno a jacinom argumenata cemo dokazati gde su prednosti a gde mane pojedinih tipova
kosnica u odnosu na LR kao moj izbor i po meni najlaksu za rad.
Po davno postavljenom standardu lr na dva plodisna tela je prevelik zalogaj za jednu maticu,samim tim u kombinaciji
sa jednim polunastavkom to je otprilike zapremina DB.A dalje koriscenje polunastavaka za mediste samo
jedan plus u dobijanju kvaliteta meda i lakoci rada u fizickom smislu.
Bili ste kod nasih profi pcelara i videli da teorija-praksa i ekonomska opravdanost nemaju uvek balans.
Sve se u gro planu svodi na sto manji rad i sto vecu dobit.
Pa je i nacin pcelarenja i tehnika rada okrenuta i podredjena u to smeru.

Van mreže Stojanovic Zika

• Jaje
  • **
  • Starost: 64
« Odgovor #8 poslato: Decembar 13, 2011, 08:26:35 »
... Najvise je i zastupljena u Zapadnoj Evropi i Americi, gde je i radna snaga najskuplja...
Ja bih to malo drugačije rekao!
LR košnica je najzastupljenija u čitavom svetu!
Ne treba zaboraviti Južnu Ameriku, Australiju, Aziju (pogotovu Kinu i Indiju)...
DB košnica je najzastupljnija uglavnom u frankofonskom govornom području, kod nas u Srbiji, Rumuniji i u Bugarskoj!

• Matica
« Odgovor #9 poslato: Decembar 13, 2011, 08:34:26 »
Da odmah razdvojimo nest,ovo nije samo relacija LR-DB postoje i
drugi tipovi kosnica i pcelari koji bi me ubedili da  ostavim LR i predjem
na njihov tip kosnice i ucim njihove tehnike pcelarenja.
Kocka je bacena a tema sveobuhvatna.
Zasto je LR najzastupljeniji u celom svetu ?

• Jaje
  • **
« Odgovor #10 poslato: Decembar 13, 2011, 09:34:30 »
Postoje, ali ova dva tipa su najzastuljenija u Srbiji.
DB jeste najzastupljenija, ali nemojte misliti da je neka velika razlika između njih dve, naprotiv minimalna je i iz godine u godine se smanjuje, tako da sam ja ubeđen da će LR-ovka uskoro biti na prvom mestu, sem ako joj slavu ne pomuti Vojina RV!
Ja sam počeo sa 3 DB, ali sam već sledeće godine prešao na LR, a kasnije uključio i AŽ, jer je ona u mom kraju najzastupljenija i odgovarala mi je za ugradnju u prikolicu.
Kada sam "po službenoj dužnosti"  ;) pratio broj košnica i pčelara članova SPOS-a, izvodio privatnu svoju statistiku, sračunao sam da je za 2006 godinu kod nas bilo: 12.177 članova SPOS-a, a da su oni imali u svom posedu 146.571(42,37%) DB košnicu, 141.016 LR košnicu(40,76%), 27.400 AŽ košnica(7,92%) i 30.946(8,95%) svih ostalih tipova košnica.

Zašto je LR košnica najzastupljenija u svetu?
Zato što jeste verovatno najbolja i što je došla iz onod dela sveta koji se smatrao najnaprednijim, najprogresivnijim. Danas, možda to  i nije baš tako!  ;)

Zašto je kod nas u Srbiji (dominantno južno od Save i Dunava, ali ne i u Vojvodini) DB košnica najzastupljenija?
Zato što jeste zaista dobra i što je u vreme prelaska (dominantno između dva svetska rata) sa zasterilih tipova košnica sa nepokretnim saćem (vrškare, dubovine) za nas Francuska bila jedna od najdražih i najvoljenijih zemalja, a sve to zbog prijateljstva stvorenog u vreme I svetskog rata.

Van mreže Mihajlović Verica

• Urednik
  • Starost: 50
  • Pol: Žena
  • Čuvaj se bijesa strpljivog čovjeka. – Džon Driden
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Doljevac , nadmorska visina 195m
« Odgovor #11 poslato: Decembar 13, 2011, 09:48:16 »
Djoko taj Amer radi sa jednim Lr telom i jednim polunastavkom van pase ustvari to je  .njegovo plodiste za medisni prostor zbog boljeg zatvaranja i poklapanja meda koristi
skljucivo polunastavke.Znam sta hoces da pitas ali kakvu ce ko kombinaciju da odabere to je licno njegovo.
Licno nisam bio tamo niti coveka znam. Samo me je interesovalo da znam nesto vise  i ja napisah o tome.
POZ
.
Sve su kosnice dobre ,ako u njima nisu gladne i bolesne pcele . Medjutim zaista malo vise se daje prednost LR kosnici?, . iz komercijalnih razloga bas ko sto ste i rekli , svet im je dao prednost .U bilo kojoj literaturi nailazimo na najzastupljenije tekstove  koji nude"tehnologiju"koja ce od pcela uzimati sto vise meda uz sto manji rad . A covek je nezasit ,Americki sindrom se uvukao kao virus i u pcelarstvo .
LR kosnice  se lakse pakuju za selidbu , stavljaju na palete , pa na kamione , mogu se  kamioni videti svuda , na razlicitim pasama ..Ovde je bitno sta je dobro pcelaru a ne sta je dobro pceli .Ali istina je da mi pcele cuvamo da bi od njih imali koristi a ne da bi ocuvali vrstu, to je tehnologija ..
Ko zna mozda i ja jednog dana predjem  na LR kosnice ..

• Jaje
  • **
« Odgovor #12 poslato: Decembar 13, 2011, 10:01:44 »
...Sve su kosnice dobre , ....
Jedan naš stari, bukvalno pravi pčelarski lisac, da mu ne spominjem ime, je izjavio još pre 15-tak godina:
"Nema loših košnica, ima samo loših pčelara!"
Ne slažem se danas u mnogo čemu s njim, ali za ovu tvrdnju mislim da je u pravu!

• Matica
« Odgovor #13 poslato: Decembar 13, 2011, 10:31:42 »
Sve sto je Verica nabrojala je samo jedan deo koji se
uzima kao prednost.
Ne bih se bas slozio da je nama nesto nametnuto,pre bih rekao da
smo na ovom polju odmah krenuli za naprednim zemljama.
Ne sporim nijednu kosnicu i nacin pcelarenja,svak radi po svom
nahodjenju i koristi tehnike shodno vrsti kosnice koju poseduje.
Ali kao LR-ovac zelim da istaknemo najbolje osobine,pomenemo nedostatke u
svakom slucaju sva ova prica ce nekome biti prozor u odabiru
svog tipa kosnice ili razlog za promenu.
Narocito se odnosi na one koji tek treba da se odluce ili su pogresno
uceni pa imaju probleme a neznaju sta je za njih boljitak.

Van mreže Šljivic Miljko

• Pčela
  • Starost: 54
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Globoder 196m
Odg:Prednosti LR košnice u odnosu na druge tipove košnica
« Odgovor #14 poslato: Decembar 13, 2011, 16:59:17 »
                        I DB i LR imaju svojih prednosti i nedostataka. Moja tema u Krusevcu na savetovanju je otprilike obuhvatila to. Nemoze se generalno izvoditi zakljucak bez uslova pcelareanja. Ako pcelarimo sa veoma velikim brojem kosnica onda se i ne trudimo da postignemo maksimum iz svake pojedinacno vec idemo linijom manjeg rada odnosno rada nastavcima i opredeljujemo se za LR. Obrnuto ako imamo manji broj pa nam rad ne predstavlja problem i mozemo da posvetimo dovoljno paznje jer se radi ramom onda se opredeljujemo za DB ali ima i drugi faktori. Prednost LR je u stvaranju prostora matici za polaganje jaji u prolecnom razvoju zamenom tela i to neophodno da se pre glavne pase tri puta a minimum dva puta okrenu tele. Da bi okretali tela moramo u prolecnom delu imati stalnu pasu. Ako nemamo pasu pa ne okrecemo tela odnozno ne zamenjujemo tela onda pcelarimo pogresnom kosnicom ili primenjujemo pogresnu tehnologiju. kada pcelar kaze da pcelari LR kosnicom a ne vrsi zamenu tela onda treba postaviti pitanje da li taj uopste zna nesto o tehnologiji pcelarenaj LR kosnicom. Sa druge DB u prolece forsiramo ramovima onoliko koliko ima pase. Kad je u pitanju zimovanje sve sto je dublji ram pcele sigurnije zimuju jer je po pravilu veci medni venac. Pcele moraju za zimu imati dobar medni venac koji je ove godine kod vecine pcelara mislim nikad veci. Ako se desi da je godina losa onda se pre dohranjivanja kosnica suzava kako bi venci meda bili odgovarajuci. Dalje ako se drustva cesto sele bolja je LR nego DB zbog prostora...
                      Da ne duzim nema tu niceg novog osim navijanja jer je to vec sve napisano i objavljeno: Ako zelite da pcelarite sa velikim brojem, da selite sa pase na  pasu i to na vise pasa, ako imate dobru prolecnu pasu i mozete da koristite prednost LR time sto vrsite zamenu tela onda birajte LR, a ako zelite manji broj sa jednim seljenjem, i imate nesigurnu proletnju pasu onda birajte DB. USTVAR BIRAJTE PO ZELJI A OVDE NAVIJAJTE DO MILE VOLJE JER SE ULAZNICA NE PLACA.
« Poslednja izmena: Decembar 13, 2011, 17:44:34 Stepanović Dejan »