Autor Tema: 20. maj MEDJUNARODNI DAN PČELA  (Pročitano 2400 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kostadinović Rade

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Kragujevac
  • Starost: 67
  • Poruke: 3722
  • Pol: Muškarac
  • 034/311-910, 064/190 54 77
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Godačica-Obronci Gledićkih planina 315 m-nv, sam.pč. staž 35 god.
  • Tip košnice: DB-12 90 kom, Kongresovka 10 kom, DB-10 10kom.
20. maj MEDJUNARODNI DAN PČELA
« poslato: Maj 20, 2016, 05:12:47 »
Republika Slovenija na inicijativu Pčelarskog saveza Slovenije predlaže Ujedinjenim nacijama da 20. maj proglasi za

 Svetski dan pčela

O ovoj inicijativi je govorio i slovenački ministar poljoprivrede, šumarstva i hrane Dejan Židan na poljoprivrednom sajmu Agra koji je održan u Gornjoj Radgoni.


Židan

„Bez pčela nema života. Kako bismo zaštitili pčele važno je da svi znaju koliko su one važne za život i opstanak čoveka. Zato predlažemo da 20. maj bude Svetski dan pčela“, rekao je Židan.

Ovaj datum je predložen, jer je u maju na severnoj polulopti najbujniji razvoj pčela. Osim toga, kako je pojasnio Židan, 20. maja se rodio Anton Janša (1734-1773) začetnik i učitelj modernog pčelarstva. Radio je kao dvorski pčelar, a carica Marija Terezija ga je imenovala za prvog carskog instruktora u monarhiji.

U okviru napora da zaštitimo pčele i pčelarstvo vrlo je važno da javnost bude svesna koliko su pčele značajne, poručio je Židan i dodao da od ovih vrednih oprašivača zavisi čak 85 odsto biljaka koje koristimo za ishranu.

“Уметност живљења је када човек нађе склад између жеља и могућности“ – била је мисао и мото живота проф. др Десимира Деска Јевтића. Част ми је била дуго познавати Деска.

Van mreže Đoko Zečević

  • Administrator
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Zlatar - Nova Varoš
  • Starost: 76
  • Poruke: 9081
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
  • Tip košnice: DB 10-to ramne
Odg: 20. maj MEDJUNARODNI DAN PČELA
« Odgovor #1 poslato: Maj 20, 2016, 13:49:33 »
Bravo Šumadinac na obavjesti o predlogu za svetski dan pčela!
Anton Janša je živeo veoma kratko, no Slovenci vrlo mudro rade i predlažu svoje ljude i na tome im čestitam!
Imamo i mi svojih velikana u oblasti pčelarstva ali nebismo bili Mi da svoje veličamo, naprotiv!?
Sve čestitke Sloveniji i kolegama pčelarima na odvažnosti i ideji.

Van mreže Stanković Ivan

  • Larva
  • ***
  • Član na forumu od: Mar 2015
  • Lokacija: Zwijndrecht , Holandija
  • Starost: 52
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zwijndrecht 100m
Odg: 20. maj MEDJUNARODNI DAN PČELA
« Odgovor #2 poslato: Maj 27, 2016, 14:48:47 »
  Pozdrav kolege,
evo da vas obavestim i ovde se u pcelarskom savezu prica o tome i pominje se bas 20. maj.
Citao sam vec negde , cini mi se bas ovde na forumu da je to poteklo iz Slovenije.
Zasto da ne ,pa sve moguce i "nemoguce" grupacije imaju svoj dan , zasto ne bismo i mi pcelari.
A ovde se "sivka" ili Carnica , kako je oni zovu i nase ,da ga nazovem " balkansko pcelarstvo " veoma visoko kotira.
E sad to iskoristiti je druga prica .

Pozdrav iz Holandije
" Ako kanis pobijediti ne smijes izgubiti ! "
   Bob Rock

Van mreže Kostadinović Rade

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Kragujevac
  • Starost: 67
  • Poruke: 3722
  • Pol: Muškarac
  • 034/311-910, 064/190 54 77
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Godačica-Obronci Gledićkih planina 315 m-nv, sam.pč. staž 35 god.
  • Tip košnice: DB-12 90 kom, Kongresovka 10 kom, DB-10 10kom.
Odg: 20. maj MEDJUNARODNI DAN PČELA
« Odgovor #3 poslato: Maj 20, 2018, 23:01:49 »
Danas je po prvi put obeležen u Svetu Medjunarodni dan pčela.
Večna slava Antonu Janši.
“Уметност живљења је када човек нађе склад између жеља и могућности“ – била је мисао и мото живота проф. др Десимира Деска Јевтића. Част ми је била дуго познавати Деска.

Van mreže Cincurak Mira i Alwin

  • Gost
  • *
  • Član na forumu od: Avg 2012
  • Lokacija: Nemacka
  • Poruke: 29
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Nemacka, Bensheim
Odg: 20. maj MEDJUNARODNI DAN PČELA
« Odgovor #4 poslato: Maj 23, 2018, 19:11:17 »
Postovani zemljaci i clanovi foruma, 20 maj je zvanicno proglasen svetskim danom pcela. Ovde u Nemackoj sam prisustvovala otvaranju izlozbe fotografija pcela posvecene tom datumu a u javnim medijima je celog dana bilo govora o njihovom znacaju za opstanak covecanstva. Mozda iduce godine tako nesto pripremi i Srpski pcelarski savez?!
Srdacan pozdrav, Mira Blum