Autor Tema: DVOMATICNO PCELARENJE  (Pročitano 10488 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Knežević Mirko

• Larva
  • Starost: 29
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Nova Varos, 960 mnv
DVOMATICNO PCELARENJE
« poslato: Decembar 07, 2011, 15:36:12 »
Postovane kolege,
zelim ovom prilikom i ovom temom da otvorim jednu diskusiju za koju imam odredjene nedoumice kao mlad pcelar.
Naime,od jednog starog pcelara cuo sam da on u svom pcelinjaku ima kosnice koje u plodistu imaju dva puta po 8 DB ramova koji su vertikalnom pregradnom daskom podeljena na dva dela,ta pregradna daska ima dvostruku mrezicu koja ima za cilj da omoguci mesanje mirisa dva drustva.
Iznad svakog od ta dva drustva je maticna resetka cime se sprecava da se dve matice izmedju sebe uniste.
Mediste sadrzi 16 polunastavaka DB.
Taj pcelar mi rece da od takve jedne kosnice on najracionalnije ubira med.
Sa druge strane na forumima sam procitao da takva vrsta dvomaticnog pcelarenja nije preporucljiva jer miris jedne matice uvek nadjaca miris ove druge (tj.feromon) pa je uvek jedno drustvo slabije sto sve ukupno zadaje velike probleme i veoma je komplikovano.
Interesuje me da ko ima iskustva sa dvomaticnim pcelarenjem ovog tipa iznese svoja iskustva.
Veliko hvala!
Ne napredovati znaci nazadovati!

Van mreže Stepanović Dejan

• Matica
  • Starost: 39
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Kovacevac 250 m
Odg: DVOMATICNO PCELARENJE
« Odgovor #1 poslato: Decembar 07, 2011, 16:46:27 »

Naime,od jednog starog pcelara cuo sam da on u svom pcelinjaku ima kosnice koje u plodistu imaju dva puta po 8 DB ramova koji su vertikalnom pregradnom daskom podeljena na dva dela,ta pregradna daska ima dvostruku mrezicu koja ima za cilj da omoguci mesanje mirisa dva drustva.
Iznad svakog od ta dva drustva je maticna resetka cime se sprecava da se dve matice izmedju sebe uniste.
Taj pcelar mi rece da od takve jedne kosnice on najracionalnije ubira med
Mirko sve sto cu ti reci je da ovde ne proveravas ovakve izjave vec mozes direktno uvek pitati
i uvejk ce se neko javiti i javno ti odgovoriti argumentovano.
Zahvali se tom kolegi ali cim on drzi 16 medista na jednoj kosnici daleko mu lepa kuca.                                                                                 
Najteze je biti covek medju ljudima.

Van mreže Knežević Mirko

• Larva
« Odgovor #2 poslato: Decembar 07, 2011, 18:45:22 »
Pogresno sam napisao kolega,izvinjavam se,16 ramova.
Znaci dva plodista sa po 8 ramova dole i mediste sa 16 poluramova gore.
 A evo i slike koja je priblizna onome o cemu sam govorio.
« Poslednja izmena: Decembar 07, 2011, 19:01:22 Knežević Mirko »

Van mreže Mihajlović Verica

• Urednik
  • Starost: 50
  • Pol: Žena
  • Čuvaj se bijesa strpljivog čovjeka. – Džon Driden
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Doljevac , nadmorska visina 195m
« Odgovor #3 poslato: Decembar 07, 2011, 19:23:58 »
Postovane kolege,
zelim ovom prilikom i ovom temom da otvorim jednu diskusiju za koju imam odredjene nedoumice kao mlad pcelar.
Taj pcelar mi rece da od takve jedne kosnice on najracionalnije ubira med.
Sa druge strane na forumima sam procitao da takva vrsta dvomaticnog pcelarenja nije preporucljiva jer miris jedne matice uvek nadjaca miris ove druge (tj.feromon) pa je uvek jedno drustvo slabije sto sve ukupno zadaje velike probleme i veoma je komplikovano.
Interesuje me da ko ima iskustva sa dvomaticnim pcelarenjem ovog tipa iznese svoja iskustva.
Veliko hvala!
.
Dvomaticno pcelarenje ,je pcelarenje  sa 2 matice u istoj kosnici (nastavljace , LR i.t.d), Samo po sebi se kosi sa prirodnimim zivotom pcela pa je njegovo sprovodjenje zahtevnije  trazi  vise   znanja , rada, i poznavanja biologije pcela. Mirko kako si ti objasnio ja sam razumela da se radi o dvojnom-dvomaticnom pcelarenju .Na ovaj nacin kako je tebi ispricao taj pcelar nema sanse da  pcelari rentabilno !. Evo i zasto , ako se 2 matice drze u plodistu , one moraju biti fizicki odvojene "mrtvom"pregradom , ne sme biti nikakvih mrezica(a kod njega ima dupla mrezica 10x10cm verovatno) i nikakvog mesanja feromona . Ne zaboravi da feromone ima i sace i matica i pcele .Potrebno je da obadve matice budu iste starosti, ali nisu bas identicne po svemu, uvek jedna matica ima malo jaci feromon (jacina feromona zavisi od mnogo faktora ). Strana u kojoj je matica sa jacim feromonom imace vise legla , i feromoni te matice usporavace razvoj legla s drugom maticom.Mozes ti tu stranu da pojacavas povremeno zatvorenim leglo, badava , ona nikada nece dostici snagu jace matice.Pcele ce se mesati u medistu , ali nece ni slucajno napuniti 16 rama med , pre ce se jaca strana izrojiti.Ali ako u DB -12 tici imas mladu i produktivnu maticu , koja dodatnim stimulacijama u prolece moze da razvije drustvo do 65000 pcela , to ti je na pocetnoj granici dvomaticnog pcelarenja gde je i pcelarenje najrentabilnije , jer sto je vise pcela od ovog broja proporcionalno je manje meda u kosnici . Drustvo sa 6,5kg pcela u dobroj pasi donese po 75kg meda , a 16 DB rama imaju  oko 56-60 kg med , i vecu muku za manje med  ???
objasnice ti i kolege koji vise znaju od mene ...

Nemoj da te razocaram , dvomaticno je isplativo , ali treba sve da se uradi na vreme i kako treba , a i pasa u prirodi da bude zadovoljavajuca ..
« Poslednja izmena: Decembar 07, 2011, 19:39:26 Mihajlović Verica »

• Matica
« Odgovor #4 poslato: Decembar 07, 2011, 19:35:10 »
Dvomaticno pcelarenje je mac sa dve ostrice ,moze da donese mnogo radosti ali i tuge.
Za ovakav vid pcelarenja moras da budes mnogo namazan i da pratis razvoj drustva  i
reagujes pravovremeno da te pojava rojevog nagona ne iznenadi pred pasu.
mnogi su probali i iz raznoraznih razloga odustali.Pisem uopsteno.
Konkretno ovakav vid dvomaticnog pcelarenja kakav si ti naveo je pomalo usamljen i ja licno neznam nikog ko ovako radi..Uopsteno o dvomaticnom pcelarenju mislim:
Suvise je komplikovano za rad i oduzima mnogo vremena i moras da imas jake ruke i kicmu za pregled donjeg drustva.

Van mreže Knežević Mirko

• Larva
« Odgovor #5 poslato: Decembar 07, 2011, 19:46:34 »
Hvala na ovako dobroj argumentaciji.
I ja licno mislim da je bolje imati dve klasicne DB kosnice negoli praviti kombinaciju poloske i db,ako nista onda zato sto je neprakticna za rukovanje i sto bespotrebno dupliras sam sebi posao sa neizvesnim rezultatom.
Eksperiment se retko kada isplati  ???

• Matica
« Odgovor #6 poslato: Decembar 07, 2011, 19:50:19 »
Svi radovi vezani za ovaj vid pcelarenja su u direktnoj vezi sa
misicima i kicmom,pocev od prvih prolecnih pregleda pa do zazimljavanja.
Moj kolega Igor Stankovic je jedne godine zbog nedostatka podnjaca posastavljao i napravio 60 dvomaticnih zajednica.
Ubija se od fizikalije a svaka bolje razvijena jednomaticna zajednica mu
svake godine donese vise meda od dvomaticnih.

• Urednik
« Odgovor #7 poslato: Decembar 07, 2011, 19:51:19 »
Pogresno sam napisao kolega,izvinjavam se,16 ramova.
Znaci dva plodista sa po 8 ramova dole i mediste sa 16 poluramova gore.
 A evo i slike koja je priblizna onome o cemu sam govorio.
.

Ovo je vec druga prica , vidis da cu to posebna tela u jednom , Svako drustvo ima posebnu podnjacu i poklopnu dasku dok se razvija , a takodje mora da ima i mrtvu pregradu ..zajednicko im je mediste ...
Ovako kao na slici je izvodljivo, a prinosi zavisice od izdasnosti prirode ..

Van mreže Stevanović Sveto

• Gost
  • *
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Varda-Makovište 750m
« Odgovor #8 poslato: Decembar 07, 2011, 21:51:19 »
Dvomatično pčelarenje u brdskoplaninskom području je moguće i izvodljivo. Naš kolega, užičanin Miroslav Prokić uspešno pčelari više od 30 godina dvomatičnom DB-12 i DB-14. Bez takvog načina on sa Db košnicama ne bi mogao imati nikakve uspehe na 950 m n. v. Ovaj način pčelarenja on je doveo do savršenstva i ima odlične rezultate. Da ne pišem detaljno o njegovom načinu postaviću vam link. Ako ne možete videti slike postaviću ih i ovde. Pozdrav.

http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=706.0

• Matica
« Odgovor #9 poslato: Decembar 08, 2011, 18:40:50 »
Kolega Sveto molim vas napisite da bude vidljivo sta ste hteli jer je ovo bukvalno posecivanje drugog foruma.Protiv Voje nemam nista ali moramo imati obzira prema nasem domacinu.
Puno pozdrava od Dejana.

Van mreže Šljivic Miljko

• Pčela
  • Starost: 54
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Globoder 196m
« Odgovor #10 poslato: Decembar 08, 2011, 19:55:47 »
                     Pravo dvomaticno pcelarenja kod nas radi Cvetko Cakic iz Valjeva i on je napisao i objavio knjigu ,,Dvomaticno pcelarenje,, Radi se o DB kosnice podeljene na dve polovine sa po sest ramova i dve matice a zatim zajednicka medista preko maticne resetke, Nesto drugaciji sistem sa telom sa pregradama gde se tela okrecu kao kod LR radi Boza Petrovic ali o njegovom radu treba mnogo pisati i imati slike jer je tesko objasniti na forumu.
                    U praksi se vise srece poludvomaticno ili dvojno pcelarenje gde se dva drustva pred pasu svode na jedno jako uz mnostvo osloba]anje mladih pcela poslova oko legla. Druga matica se sa minimum materijala odvaja kao nukleus. Ovako radi Dobrivoje Dragovic iy Cacka sa kosnicama DB okvira dva puta po osam ramova/ Dok sam imao manji broj do 20- 30 i ja sam ovako radio kad se broj povecao nije semoglo zbog velikog posla.
                    Dvojnim i dvomaticnim drustvima moze da se dobije vise ali se mora vise raditi i tacno poznavati pase koje zelimo koristit i tehnologiju pcelarenja i to sve prilagoditi uslovima pcelarenja.
                   Ja sam za kongres 2005,godine u Beogradu napisao i ostampao predavanje ,,Uticaj uslova na tehnologiju pcelarenja,, gde sam analizirao pcelarnja: Agatona Miljkovica iz Krusevca, Zike DJurica iz Krusevca, Miljka Sljivica tj moj sistem, Dobrivoja Dragovica iz Cacka, Cvetka Cakica iz Valjeva, Boze Petrovica iz Beograda, Josipa Belcica iz Hrvatske, Dragana Antica iz Vranja, Ivana Venera i Vlade Hunjadija iz Petrovaradina. Sve je to sa fotografijama u boji na 16 strana B5 formata. Ako neko interesuje ova tema, ostampano predavanje kosta 100 dinara pa na nekom od predavanja nek mi se obrate da dobiju

Van mreže Stevanović Sveto

• Gost
  • *
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Varda-Makovište 750m
« Odgovor #11 poslato: Decembar 08, 2011, 20:48:20 »
Kolega Sveto molim vas napisite da bude vidljivo sta ste hteli jer je ovo bukvalno posecivanje drugog foruma.Protiv Voje nemam nista ali moramo imati obzira prema nasem domacinu.
Puno pozdrava od Dejana.

Ja sam napisao što sam hteo. Koliko vidim, Vama kolega Dejane smeta što sam postavio link prema drugom forumu. Nisam znao da je to zabranjeno ili nepoželjno. Ako želite, najbolje bi bilo da obrišete moj odgovor u celini, kao da ga nije ni bilo. Ja se izvinjavam što sam Vas uznemirio, na neki način. Više neću pisati na ovoj temi. Pozdrav.

• Matica
« Odgovor #12 poslato: Decembar 08, 2011, 21:45:18 »
Sveto ja uopste nisam imao nameru da te uvredim.
Napisao sam da nebismo mesali babe i zabe ali sam pogresno svacen i eto gdesmo sada.
Jednoga dana kad me upoznas znaces da sam zadnja osoba na svetu s kojom bi se posvadjao
ili naljutio.Zato se ja tebi javno izvinjavam i to je sve sto mogu.
pozdravlja te dejan

• Urednik
« Odgovor #13 poslato: Decembar 09, 2011, 02:04:43 »
Dvomatično pčelarenje u brdskoplaninskom području je moguće i izvodljivo. Naš kolega, užičanin Miroslav Prokić uspešno pčelari više od 30 godina dvomatičnom DB-12 i DB-14. Bez takvog načina on sa Db košnicama ne bi mogao imati nikakve uspehe na 950 m n. v. Ovaj način pčelarenja on je doveo do savršenstva i ima odlične rezultate. Da ne pišem detaljno o njegovom načinu postaviću vam link. Ako ne možete videti slike postaviću ih i ovde. Pozdrav.

http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=706.0
.
Sveto , dvomaticno u DB-12 tici je izvodljivo svuda , ali mahom ga koriste pcelari koji imaju jacu vocnu pasu(tu skinu malo meda), zatim jaku bagremovu pasu (kad skinu znatno vise meda ), zatim na tihoj livadskoj drustva obezbede za sebe za zimu ...

Van mreže Gujaničić Živomir

• Gost
  • *
« Odgovor #14 poslato: Decembar 09, 2011, 18:51:34 »
   Ова тема је врло важна за овај форум. Мој пријатељ Свето и ја смо детаљно проучавали рад пчелара Мира Прокића који је изузетно успешан. Намера Светова и моја је да објаснимо тај начин пчеларења а не да рекламирамо нечији форум или да улазимо у било чије личне односе.Верујемо да информације на свим форумима су јавне и циљ да послуже пчеларству и пчеларима. Све вас поштујем и радићу на томе да унапредимо пчеларење пуно поздрава.