Autor Tema: POGACE ZA PRIHRANU PCELA  (Pročitano 79092 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Mihajlović Verica

• Urednik
  • Starost: 50
  • Pol: Žena
  • Čuvaj se bijesa strpljivog čovjeka. – Džon Driden
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Doljevac , nadmorska visina 195m
Odg: POGACE ZA PRIHRANU PCELA
« Odgovor #30 poslato: Novembar 18, 2011, 02:29:39 »
S obzirom da se bavim samo prakticno pcelarstvom , a ovo sto je G. Miljko pisao o pogacama za prihranu pcela dosta sam razumela ,pa cu pokusati da rekonstruisem , gde pogresim vi ispravite ..

Pcelinje drustvo u jesen zbog smanjenog unosa (polen i nektar), kapacitet  drustva svodi na bioloski minimum zbog utroska hrane , ali opet dovoljan broj pcela koje ce u klubetu odrzavati temperaturu.Kad nema legla potrosnja hrane je minimalna  mesecno, dovoljan je medni venac od 1,5kg meda po ulici(med je pcelama hrana, lek i gorivo) 75% pcela je na sacu a 25% pcela je na donjem delu mednog venca .Potrosnja meda , kad nema legla je oko 30-35 g dnevno.Leglo krece u januaru mesecu , to je taj prvi ciklus od 24 dana od dana pronosenja kad se kolicina legla lagano penje do 15000 celija .Tada je potrosnja rane duplirana .Mislim da u tom prvom ciklusu ne treba davati secerno medno testo(pripremljeno u svojoj reziji), da ne uzbudimo previse pcele , i da ne podstaknemo pcele da podstaknu maticu na vece zaleganje zato sto nam te  pcele bas i ne koriste puno jer su fizioloski slabo razvijene , ne izlaze iz kosnice zbog loseg vremena , a starije pcele zbog  koriscenja secerno-mednog testa osecaju vecu potrebu za vodom , pa se najcesce desava da mnoge pcele koje krenu van kosnice u potrazi za vodom i ne vrate .
U drugom ciklusu koji traje od 25do 48 dana , ja bih dodala pogacu , jer tada pocinje zamena starih zimskih pcela , vreme je varljivo, nestabilno , a pogaca bi odrzavala kontinuitet u zaleganju, ne bi bilo oscilacija .A sa unosom prvog zrna polena trebalo bi poceti stimulaciju secernim sirupom u razmeri 1:1 , jer im ta razmera zadovoljava potrebe za vodom koja im je potrebna za leglo . Posto jos uvek nema veliki broj izletnica .Treci ciklus razvoja je od 49 do 72 dana , tada pcele donose po malo nektar , sledeci , cetvrti ciklus je od 73 do 96 dana , i peti najbitniji ciklus je posle 105 dana , kada drustvo dostize svoj maksimum za glavnu pasu . Ako sam  uradila  kako valja mogu  ocekivati prinos (bagrem), jersam  uradila kako valja .
Jesam li ja dobro razumela G Miljka, da pogaca moze ovako da se koristi ?(ali pravljena u svojoj reziji )

Van mreže Kostadinović Rade

• Matica
  • Starost: 57
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Godačica-Obronci Gledićkih planina 285 m-nv
« Odgovor #31 poslato: Novembar 18, 2011, 09:50:49 »
Apsolutno se slazem sa stavom naseg kolege Miljka da pogacu treba davati samo kao stimulativno sredstvo.
Tako je na svojim brojnim predavanjima govorio i pok. prof dr Milan Cirovic, jedan od nasih napoznatijih predavaca koji je pratio sva naucna svetska dostignuca, posebno sa Ruskog  pcelarskog instituta, gde je cesto i bio u radnoj poseti.
Koliko puta sam na ovom Forumu citirao prof dr Lebedeva da pogaca ima ista stimulativna sredstva kao i sirup (koga interesuje moze pronaci na ovom Forumu).
U drugoj polovini avgusta ove godine, kao i kolega Djoko Zecevic, posle nezapamcene suse, kada su matice smanjile pa i prekinule leglo dao sam po oko 1kg secerno-medne pogace u hranilicu da bi matica zalegla sto vise jaja za zimske pcele (opet stimulacija).
Iskren pozdrav i hvala svima na diskusiji po ovoj temi.  Rade
Uspeh nije samo pobeda, vec i poraz, kada smo svesni da smo dali sve od sebe, kada smo se borili do poslednjeg atoma snage - R. Nadal u Melburnu posle poraza od N. Djokovića

• Matica
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Godačica-Obronci Gledićkih planina 285 m-nv
« Odgovor #32 poslato: Novembar 18, 2011, 14:47:01 »
Koleginice Verice 100% se slazem sa prvim delom vaseg teksta koji ste odlicno opisali, sve do dela gde se govori o prvom leglu koje krece u januaru mesecu (i nacin zimovanja pcela i potrosnji u novembru, decembru i januaru koja je oko 3kg ukupno). Tada i dodatno utopliti pcele.

Jedino bi napomenuo da prve pogace treba dati kada pcele opste sa prirodom, tj. donose po malo cvetni prah, a tada donose i vodu.
Sirup u razmeri 1:1 davati tek kada se ustali toplije vreme, tj. kada je minimalna nocna temperature +10 celzijusa, a to je kod mene oko Mladenaca (22. mart). No kome je pcelinjak udaljen i tada moze secerno-medno testo kao stimulaciju, da ne bi isao svaki ili svaki drugi dan da daje sirup, ili ako vreme ponovo zahladni sto je veoma cest slucaj tada ("baba marta").
Uspeh nije samo pobeda, vec i poraz, kada smo svesni da smo dali sve od sebe, kada smo se borili do poslednjeg atoma snage - R. Nadal u Melburnu posle poraza od N. Djokovića

Van mreže Šljivic Miljko

• Pčela
  • Starost: 54
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Globoder 196m
« Odgovor #33 poslato: Novembar 18, 2011, 18:22:22 »
                      Prvo da nesto sa Radetom raspravim. Zasto u avgustu pogaca kada moze sirup. Ekonomika je jasna, bolje za pcele lakse za rad. Drugo nema stimulativnog prihranjivanja u pripremi za zimu jer su vece stet od koristi. U avgustu se daju velike porcije secernog sirupa. Sirup je gusci i po vise litara u nekoliko obroka a zatim se ostavi da pcele same dalje odluceo svom razvoju. Svako stimulativno prehrawivanje ima za posledicu slabiji prolecni razvoj. To smo raspravljali pod temom uzimljavanje.

Za koleginicu Vericu koja mnogo cita literaturu da probam kratko da prepricam a komisli da gresim nek se ukljuci. Sve poslove treba pocetkom septembra zavrsiti /recimo 15.09. Ako drustvo ima sto treba da ima oko 15 kg hrane i ocisceno od varoe preko zime osim oksalne kiseline nista ne treba raditi. Sto znaci sect meseci radi a sect meseci nista ne radi kod pcela. Ako smo zimsku zalihu obezbedili sa oko 10 kg meda i oko 5 kg meda od secera pcele ce od oktobra do kraja januara da trose uglavnom med od secera kao zadnje unet a u februaru kada trose peti kilogram trosice pravi med. Priroda je opredelila da pcela tokom zime sto vise miruje ne uznemirava se nicim pa ni hranom, otvara onoliko celija koliko joj treba i ne forsira ni potrosnju hrane ni opterecenje creva a ni novo leglo koje nije neophodno a mnogo optere'uje stare pcele koje se mnogo iscrpljuju. Kada dodje 51 dan pred ocekivanu pasuonda se pocinje sa radovima i tada je potrebno maksimalno pomoci matici da polozi sto vise jaji. Ako ocekujemo bagrem 10 maja pripreme treba da po;nu oko 20 ili oko 15 marta. Pre ovog datuma ne treba nista raditi vec pcele o tome treba same da odluce i da zive na zalihama koje treba da imaju. Ako nemaju i pogaca im nece pomoci a ako mora da se da bolje je u februaru nego u januaru ...
                     51 dan pred ocekivanu pasu treba uraditi maksimalno tri stvari: 1. Utopljavanje sada je vazno utopliti, zatvoriti podnjacu, smanjiti leto postaviti foliju i slicno,  2. Stimulativno prihranjivanje - posto nemoze sirup vazna je pogaca dok ne moze sirupa a onda sirup  3.Prosirivanje prostora za polaganje jaja - prvo sa strane legla a na 30 dana pred pasu u centar legla. Ovaj datum je u knjizi ,,Ishrana i prehrana pecela,, izneo ruski akademik Taranov i mislim da je u pravu.
                    Jos jednom o temi da ne bude dileme. Ako drustvo u januaru ostane sa malo meda i mi dodamo pogacu sta ce se desiti. Mir koji je vazan bice poremecen. Pcele ce naglo da preradjuju pogace i potrosnja koju one imaju od 1,2 kg ujanuaru zavrsice se za 7 dana. Za toliko prenesu pogacu. To je veliko opterecenje koje ima za posledicu pojavu nesto vece kolicine novih pcela koje su kratkozivuce i manjeg kvaliteta a naglo izumiranje starih pcela koje treba da zive sto je moguce vise. Zatim pojava vece vlaznosti, opterecenje creva pcela povecanu smrtnost ako zategnu februarski mrazevi i jos mnogo toga loseg. Najbolje je slustai prirodu. Pozdrav Miljko

• Matica
« Odgovor #34 poslato: Novembar 18, 2011, 19:25:28 »
Postovani Miljko, ove godine nisam imao potrebu za dopunom hrane u avgustu jer su mi plodista imala posle preraspodele od 15-20kg hrane, sto ce mo se sloziti da je optimalna kolicina za zimovanje. Prosle godine sam davao u avgustu po 7-8kg secera u razmeni 3:2 za secer i to
po oko 2 l u nekoliko uzastopnih veceri za dopunu hrane.
Ali zbog nezapamcene suse ove godine kod mene (moj komsija od 78godina ne pamti ovakvu susu) nije bilo u avgustu nikakvog unosa pa sam proverom video da je veoma malo legla, a kod nekih drustava nije ni bilo mladog legla, pa sam tada zbog velike udaljenosti pcelinjka (30km) da ne bi svako vece davao po malo sirupa 1:1 dao secerno-medno testo da bi dobio sto vise legla za zimske pcele. Ovu pogacu su drustva utrosila za najvise 7 dana, sto je i normalno jer su tada jos uvek drustva dosta jaka.
I dalje sam pesimista sto se tice kolicine pcela za zimovanje ove godine, ali posto jos nisam radio oksalnu to su samo predpostavke.
U svakom slucaju Miljko puno hvala na komentaru i interesovanju sto sam ovako radio ove godine.
 I dalje sam ubedjen da nisam pogresio, posebno sto sam ispostovao sve rokove (stimulacija do prvih dana septembra).
Zna se sta je najbolje, kao kod tebe da je pcelinjak u dvoristu gde se i stanuje, a ne udaljenost 30 i vise kilometara.

Van mreže Đoko Zečević

• Matica
  • Starost: 67
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
« Odgovor #35 poslato: Novembar 18, 2011, 20:09:15 »
Operacija sa 51-dnim danom je vrlo moguća u područjima gde ima bagrema u izobilju ili druge intenzivnije paše!
To je dosta diskutabilno u brdsko-planinskom području jer malo ko može precizno utvrditi početak livadske paše?
U suprotnom moglo bi biti velikih belaja sa pčelinjim zajednicama!
Nešto slično akumulatorima Vlade Hunjadija ili našeg kolege sa Foruma Zokija Sevića!

Što se tiče napomene Radetove da sam davao šećerno-medno testo u avgustu, to mogu 100% opravdati.
Naime, velika suša i skoro potpuna manjakvost priliva nektara iz priorde, skoro zastoja u polaganju jaja od strane matice,  kao i udaljenost pčelinjaka (14 km), naterali su me da u hranilice postavim šećer u prahu i bagremov med kako bi ga pčele polako snosile i matica pojačavala zaleganje.
Razlog: trebaju mi zimske pčele koje se zametnu u avgustu.

Na drugom pčelinjaku imam drugu priču tj, situaciju!
Sada ću vam postaviti i slike a one govore o avgustovskoj prihrani (prehrani) za one zajednice koje nisu, ili su imale vrlo malo meda.
Ovde sam postupio na sličan način ovde preporučen od kolege Miljka a to je da sam u kante od 5 litara sipao šećerni sirupnačinjen od vode, šećera i bagremovog meda u omeru 1:1:1. (pune kante)
Na plodišta DB košnica, postavio prazan polunastavak a kantu na satonoše, pa čak u nekim i po dve kante!
To sam knjiški uradio tako da sam za nekoliko dana (dva i negde 4 dodavanja), završio sa prihranom.

Ovo sam trebao pisati u temi BP pčelarenje ali svejedno ne smeta jer se radi o binim stvarima za zazimljavanje, pa bilo u ravnici ili na brdima.

Pozdrav Kolegama

Van mreže Mihajlović Verica

• Urednik
  • Starost: 50
  • Pol: Žena
  • Čuvaj se bijesa strpljivog čovjeka. – Džon Driden
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Doljevac , nadmorska visina 195m
« Odgovor #36 poslato: Novembar 18, 2011, 21:35:11 »
postovanje kolege ,
Sa Vama je zaista zadovoljstvo voditi pcelarske razgovore u bilo kojoj temi. Cini mi se da ste vodeci pcelari medju pcelarima .Od Vas se moze dosta nauciti ako se pazljivo cita .Nije u praksi sve kako u knjigama pise i nisu sve knjige dobre. Uvek citam kad imam vreme, dosta toga i koristim u praksi, sto odgovara mom nacinu pcelarenja , Ja nisam profesionakni pcelar , nego sam komercijalni, ali komercijalizacija ne moze bez poznavanja biologije pcela . Ja se trudim da razumem zivot pcela koliko mogu, ali sve je to nedovoljno...
Pcelarska skola traje koliko i pcelar .

Srdacan pozdrav svim pcelaria !

Van mreže Preljevic Nusret

• Urednik
  • Starost: 45
  • Nije znanje znanje znati već je znanje znanje dati
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Ribariće 725 zimovnik, Poletich (Mokra gora - Prokletije) 1400 m.n.v. pasha
« Odgovor #37 poslato: Novembar 18, 2011, 22:03:54 »
Svi komentari su tu negde na tome što i ja odavno praktikujem izuzev poslednjeg tj. davanja pogača. No možda je i to uravo razlika u pripremi za pašu jer većina vas priprema društva za bagrem ( početak maja, najdalje polovina). Ja umesto pogače krećem sa sirupom, ali dok je hladnije usred dana po 1-2 dl stimulativno, dok neotopli a onda uveče. Razlog tome je obilan unos polena sa drijena, šumarica, vrba itd.
                                                                 Pozdrav

Van mreže Đoko Zečević

• Matica
  • Starost: 67
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
« Odgovor #38 poslato: Novembar 18, 2011, 22:29:04 »
Poštovana Koleginice,
vrlo sam zadovoljan što si sa nama na Forumu.
Jasno se vidi da si odličan pčelar i dobar teoretičar, ali videla si iz mog pisanja da svuda nije isto kada su pašne i klimatske prilike u pitanju!!
Nešto mi pade napamet (ja sam želeo da idem ali...), kako li kolega Sević sprema pčele kada je neke godine na uljanoj repici imao više od tone meda a dobro je poznato kada kreće uljana repica, mislim u kom mesecu?

Vrlo je pozitivna tvoja rečenica: "Pčelarska škola traje koliko i pčelar", pa smo zato ovde svi da nešto novo naučimo a svoje znanje i iskustvo  podelimo sa drugima

Van mreže Stepanović Dejan

• Matica
  • Starost: 39
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Kovacevac 250 m
« Odgovor #39 poslato: Novembar 18, 2011, 22:41:48 »
Ovde svako ima svoju pricu i svoj sistem rada.Iskustva se i iznose da bi
neko citajuci uvrstio u svoj rad neke operacije koje su kvalitetne a nisu uvrscene u
meniju nasih pcelinjaka.
Nista nije pod obavezno,ovde se demonstrira znanje a svako moze da se ravnopravno izjasni.
Sto kod drugih foruma nije prisutno,tamo se obicno javlja par likova koji vedre i oblace a i kad prdnu
uvek se neko javi i pohvali taj gest-od cega mi je muka.
Ja naprimer nemogu nikoga da nateram da radi kako ja radim niti ce me iko naterati=sve je stvar
iznosenja argumenata ,razuma,volje i zelje.
Forum naseg domacina Djoke Zecevica je edukativnog karaktera.Ponekad u zelji da se tema bolje razvija i siri
ja umereno dam zisku da temu bolje sagledamo i da se sto vise ucesnika javi i da svoje misljenje.
Svi ste dobrodosli i drago mi je sto ucestvujem sa vama u ovoj dimenziji.
Nadam se da cemo se uskoro svi negde sresti upoznati i proslaviti taj dan.
S postovanjem Dejan Stepanovic
Najteze je biti covek medju ljudima.

Van mreže Kajevic Medo

• Lutka
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Prijepolje, Velika Župa 400m
« Odgovor #40 poslato: Novembar 18, 2011, 22:51:53 »
Po prvi put ove sezone nisam davao nikakvu prihranu.Što kažu ni zrna šećera.
Pre par dana kada smo radili o.k.delimičen pogled odozgo mi se učinio da hrane
ima dovoljno. Voleo bih i ovde komentar iskusnog Đoleta da da svoj komentar.Izvinjavam se
na prozivku,ali iskustvo ima prednost.

Van mreže Divac Dragan

• Lutka
  • Starost: 58
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Bistrica- Nova Varos 745m
« Odgovor #41 poslato: Novembar 19, 2011, 00:44:06 »

Postovanje kolege, vas komentar je veoma dobar i svako ga gleda na svoj nacin pa tako je i kod pogaca za prihranu pcela.
    Pogace sam nekada /pre dvadesetak godina/ davao i u decembru i u januaru i februaru al je to sada proslost a tad neznanje.
 Sada pogace iskljucivo dajem od 25/o2 pa nadalje i sve su pravljene od suncokretovog meda secera i ponesto jos dodato.
 Kazem dajem /ako mislim da treba/ a vreme posle 25/o2 je kad se ukaze prilika zbog dnevnih temperatura koje su ovde za to doba godine veoma niske.
Kolega Djoko rece da je kod Miletica u radnji prodata odredjena kolicina pogaca sto je i tacno jer sam proverio kod radnice u radnji
koja mi to potvrdi. Napominjem da je ista radila kod mene cetiri godine.
Proverio sam i ostale radnje i one su prodale dosta manje pogaca /razlog cena/.
Licno mislim da svako razmislja na svoj nacin i misli da je tako najbolje pa i prihrana pcela, mada ove godine ovde u okolini ko nije dobro prihranio pcele mogu ocekivati da ostanu bez hrane, jer su pcele ceo septembar i prvu polovinu oktobra imale dosta legla.

pozdrav.

• Matica
« Odgovor #42 poslato: Novembar 19, 2011, 06:50:38 »
Koleginice Verice svaku tvoju rec ovde prihvatam kao da sam je i ja pisao, jer se i ja tako osecam.
Takodje i kolega Dejan na ovu temu je upravo i napravio razliku izmedju ovog gospodskog Foruma (moj naziv) i drugih slicnih. Zato druge citam, a izuzetno retko u njima komentarisem.
Dolaze hladniji dani pa ce ovaj Forum jos mnogo da raste, na dobrobit pcelarstva, a nama na uzivanje.
Iskren pozdrav svim clanovima Foruma, domacinu Djoki posebno, a takodje i svim ostalim koji citaju ove prepiske.
Rade iz Kragujevca

Van mreže Šljivic Miljko

• Pčela
« Odgovor #43 poslato: Novembar 19, 2011, 18:24:54 »
                           Ako neko ima losu letnju pasu zbog suse i slicni kao kod DJOKE I RADETA ili mu je pcelinjak udalje od kuce kao kaod radeta to je jos jedan razlog vise da se daje sirup i to u velikoj kolicini a u amlom broju obroka. Djokoje lepo pokazao kantu 5 litara. Pcelarima je posnato da Lev Pluznjikov hranunu dodaje t tegle od 2,5kg. Postupak je takav sto prilokom ptregleda pocetkom avgusta u prazan nastavak iznad plodista dodaje prema potrebi jednu, dve ili tri tegle  prazne po 2,5 kg u svaku po parce leseonita umesto stubica za pcele. Kad zavrsi sa pregledom ohda ide cisternom i puni tegle onakoko kako ostavio negde jednu negde dve negde tri i jesenje prehranjivanje zavrseno. Rade ima mogucnost da ode u Godacicu i da prenoci jednu noc kod pcela i da sipa u 19 sati, pa u 22, pa u 02 i ujutru u o5 posto kaze da su mu hranilice od 1 litra. rade moze da kupi i vece hranilice ili da postavi po dve ako ima neku visak. U svakom slucaju u avgustu hranu treba obezbediti u sto vecim kolicinama sa sto manje obroka i nikako popgace.

Van mreže Šljivic Miljko

• Pčela
« Odgovor #44 poslato: Novembar 19, 2011, 18:40:44 »
Citat
Operacija sa 51-dnim danom je vrlo moguća u područjima gde ima bagrema u izobilju ili druge intenzivnije paše!
To je dosta diskutabilno u brdsko-planinskom području jer malo ko može precizno utvrditi početak livadske paše?
U suprotnom moglo bi biti velikih belaja sa pčelinjim zajednicama!
              DJoko ovaj period za 51 dan dao je ruski akademik Taranov u knjizi ,, Hrana i ishrana pcela,,  strana 88. i 89. u okviru teme pripreme pcela za glavnu pasu gde je pokazaom kao ,,Saradnici Instituta za pcelarstvo razradili su nacin odredjivanja period apripreme pcela za glavnu pasu. Na slici 12. ( u knjizi)prikazan je graficki nacin izracunavanja ovog perioda,,   za lipu i za heljdu  sto bi ja rekao veoma vazno za planinsko pcelarenje. Bagrem nije ni pominjao ali sam ja posle temeljnog proucavanja dosao do zakljucka da je apsolutno primenjivo na bagrem. Vazno je da se orjentacionio zna kad pocinje pasa a ako se za malo promasi nece biti nikakve posledice osim sto nismo postigli moguci maksimum. U uslovima za koje on predlaze kao primer lipa pocinje 01.jula  a heljda 20.jula. Lipa po njemu traje 20 dana, a heljda 25.