Autor Tema: POGACE ZA PRIHRANU PCELA  (Pročitano 84609 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kostadinović Rade

• Matica
  • Starost: 57
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Godačica-Obronci Gledićkih planina 285 m-nv
Odg: POGACE ZA PRIHRANU PCELA
« Odgovor #180 poslato: Januar 19, 2012, 21:16:42 »
Citat
Еве го мојот рецепт за Пролетни погачи:
5-6кг мелен  шеќер
500 гр квасец или биостимулатор(предходно припремен по рецептот на етикетата)
5-6 супени лажици јаболкова киселина
5-6 таблетки B komplex
1 тегла мед(по можност ливадски)
1 лимон
500гр соино брашно
Во канта од поликолор се става шеќерот,квасецот приготвен по рецептот(загреан до вриење)
медот,лимоновиот сок,соиното брашно,киселината,B kompleks мелен и се меша со бормашина
или миксер за малтер или поликолор.
Потоа ако има потреба се додава(во зависност од густината и од желбата за густината на смесата)
чај од нане во замена за вода.
Kolega Pajo, ovaj recept je dosta interesantan, ali kvasac  po prof Taranovu "sadrzi lako svarljive belancevine, vitamine i druge mateije. Dodaje se 5%", pa je potrebno za 6kg secera 300gr kvasca, naravno prokuvanog.
Ovo posebno isticem posto dodajes i sojino brasno, za pcele obavezno obezmasceno, koje je zamena za polen.
Kolicina od 1kg livadskog meda je optimalna, tj. oko 20%, a ako je pogaca gusta samo dodati jos malo meda, a ako je retka dodati secera u prahu i nastaviti mesanje. Med mora biti tecan, ne ukrstalisan.
Strogo voditi racuna o kolicini i procentu kiseline u pogaci (jabukovo sirce, limun), jer pogaca ne sme biti previse zakiseljena.

U svakom slucaju svaki pcelar treba da ima knjigu prof Taranova "Hrana i ishrana pcela" gde je sve u procenat dato sta treba i kada davati pcelama sa naucnim dokazima Pcelarskog instituta iz Rusije
Uspeh nije samo pobeda, vec i poraz, kada smo svesni da smo dali sve od sebe, kada smo se borili do poslednjeg atoma snage - R. Nadal u Melburnu posle poraza od N. Djokovića

Van mreže Mišić Boban

• Gost
  • *
  • Starost: 35
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Jagodina, selo Voljavče, oko 200 metara
« Odgovor #181 poslato: Januar 24, 2012, 12:00:35 »
Kolega Rade interesuje me jedna stvar a to je u vasem receptu za pogace naveli ste 300 grama belog luka domaceg "ne kineskog",u cemu je razlika posto i ja koristim slican recept kao vas.

Van mreže Kostadinović Rade

• Matica
  • Starost: 57
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Godačica-Obronci Gledićkih planina 285 m-nv
« Odgovor #182 poslato: Januar 24, 2012, 17:29:50 »
Kolega Rade interesuje me jedna stvar a to je u vasem receptu za pogace naveli ste 300 grama belog luka domaceg "ne kineskog",u cemu je razlika posto i ja koristim slican recept kao vas.

Kolega drago mi da koristite slican recept, kao sto ja vise od jedne decenije radim, a procentre sam koristio najvise od prof Taranova, za koga mnogi smatraju da je najbolje poznavao Hranu i ishranu pcela.
Zasto beli luk domaci, a ne kineski?
Iz dva razloga, prvo i u ljudskoj ishrani najbolje je koristiti hranu sa tog podrucja, a ne sa nekoliko hiljada kilometara i drugo
moja majka je jednom probala da poseje cesnjeve kineskog belog luka u nasoj basti. Luk je vrlo brzo nikao, nadzemni zeleni delovi su super napredovali, a u zemlji nisu se glavice uopste celo leto formirale. Znaci ne odgovara mu nasa podnevlje.
I na kraju za pogace uvek koristiti domaci secer od secerne repe, a nikako onaj uvozni od secerne trske iz slicnih razloga.
Uspeh nije samo pobeda, vec i poraz, kada smo svesni da smo dali sve od sebe, kada smo se borili do poslednjeg atoma snage - R. Nadal u Melburnu posle poraza od N. Djokovića

Van mreže Mišić Boban

• Gost
  • *
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Jagodina, selo Voljavče, oko 200 metara
« Odgovor #183 poslato: Januar 24, 2012, 17:51:30 »
Hvala kolega Rade na odgovoru a pritom kakva slucajnost:istu knjigu imam i ja od profesora Taranova,posto zadnjih nekoliko godina sam pravim pogace koristio sam nas domaci beli luk ali isto tako zadnje tri cetiri godine koristim ovaj kineski i mogu reci iz svog iskustva da nema neke razlike u odnosu na nas domaci,vidim pcele uzimaju pogacu i lepo se u prolece razvijaju,sad ko li cega znati, a sto se secera tice to znam da je najbolji samo nas domaci secer i to iskljucivo od secerne repe nikako od trske.

Van mreže Dobrodolac Miki

• Lutka
  • Starost: 23
  • skype - miki_dobrodolac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Тршановци (500m)
« Odgovor #184 poslato: Februar 12, 2012, 14:15:59 »
Da li trebam da dodam pogace sa nozecidom cim malo otopli,nisam siguran u hranu koju sam im ostavio(ipak je ovo bilo moje prvo uzimljavanje pa zato imajte razumevanja)???

• Lutka
« Odgovor #185 poslato: Februar 14, 2012, 12:33:27 »
Hoce li mi ko odgovorit,gde ste??? :(

Na mreži Mihajlović Verica

• Urednik
  • Starost: 50
  • Pol: Žena
  • Čuvaj se bijesa strpljivog čovjeka. – Džon Driden
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Doljevac , nadmorska visina 195m
« Odgovor #186 poslato: Februar 14, 2012, 14:01:13 »
Da li trebam da dodam pogace sa nozecidom cim malo otopli,nisam siguran u hranu koju sam im ostavio(ipak je ovo bilo moje prvo uzimljavanje pa zato imajte razumevanja)???

Evo Miki, ja sam tu ,

Odgovor je : Zdravo pcelinje drustvo ne treba leceti .

Drustva koja su prosle godine lecena , sada je pozeljno u pogaci dodati lek preventivno , ali strogo po upustvu , kako pise na leku

Ostalo sto trebas raditi u februaru , a vremenski uslovi ti dozvole pise ti ovde ;
http://brdsko-planinskopcelarenje.com/forum/index.php?topic=441.msg5227#msg5227
pozdrav .

• Lutka
« Odgovor #187 poslato: Februar 14, 2012, 18:44:44 »
Kupio sam vec napravljene pogace sa nozecidom!
Dacu im cim se vreme prolepsa!

Van mreže Ibrahimovic Hasim

• Gost
  • *
  • Starost: 37
  • Tezak je ovaj zivot. U poredjenju sa cim... ???
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Tutin 36320, S. Mojstir ( 1000- 1.500 m nv )
« Odgovor #188 poslato: Februar 14, 2012, 18:51:35 »
Gledaj da sto manje ili nikako ne koristis antibiotike u pcelarstvu... Zasto bi dodavao lek ako imaju dobar med ??
Pravih se reci uvek kasno setim, odgovor znam kad ostanem sam, :) :) :)

• Lutka
« Odgovor #189 poslato: Februar 14, 2012, 18:54:26 »
Na seceru zimuju  ;D

Van mreže Mišić Boban

• Gost
  • *
« Odgovor #190 poslato: Februar 14, 2012, 21:33:29 »
Kolega Miki ako nisi siguran u kolicinu ostavljene hrane za zimovanje,moj ti je savet da dodas pogace bile one sa nozecidom ili ne i to cim pre,nemoj cekati da se vreme prolepsa jer nuzda zakon menja,bolje je da ih pola sata uznemiris nego da se posle nedaj boze kajes, a i nista ne gubis jer pcele ako imaju hranu pogacu nece ni pipnuti dok su u klubetu, ALI ako su bez hrane a pritom imaju legla pogaca im je spas.Pozdrav

• Lutka
« Odgovor #191 poslato: Februar 15, 2012, 07:19:19 »
Moracu da im dodam pogace! :(
Pogaca sa nozecidom je izabrana zbog toga sto pcele nisu izlazile 50-ak dana pa rekoh za svaki slucaj!
Pozdrav!

Van mreže Šljivic Miljko

• Pčela
  • Starost: 54
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Globoder 196m
« Odgovor #192 poslato: Februar 15, 2012, 08:04:18 »
                        Miki ti od tvojih dva drustva i od pogaca napravi nauku. Ako pogace ne das mozes da se kajes, a ako das opet mozes da se kajes. I jednom i drugom mogu da se nadju zamerke. Davanje pogace nikako ne znaci da ce ih to spasti ako nemaju meda. Osnovno za dobro zimovanje je da imaju med. Sa medom najmanje opterecuju crevo i najmanje trose hranu. Dodavanjem pogace koja je za njih otvorena hrana pcele ce pojacano preredjivati sto ce ih itekeko opterecivati a sobzirom da nisu izlazile i da se nezna kad ce izaci opet nije dobro. Sto se nozecida tice to nije antibiotika kako neko kaze vec je dezinfekciono sredstvo. Ako su drustva dobra jaka i imaju kvalitetan med nece imati problema sa nozemozom a ako su obolela od nozemoze taj nozecid ce da im pomogne recimo 5 ili 10 % jer sve zarazene jedinke se ne mogu izleciti vec se samo pokusava spreciti sirenje sto se nadam da nije slucaj kod tebe.  Sve u svemu svodi se na dobro zazimljavanje a sad sta se god uradi nismo sigurni da je dobro pa zato te niko ne moze pravilno savetovati.

• Lutka
« Odgovor #193 poslato: Februar 15, 2012, 13:32:36 »
Jutros sam otisao na pcelinjak sa namerom da dam pogace,podigao sam poklopnu dasku i video da nema potrebe za pogacom jer klube je jos uvek 10 cm ispod satonosa i ima po mom misljenju dovoljno meda!
Pogaca se odlaze za Mart mesec kad krene unos polena (ako se otopi ovaj sneg)  :)
Pozdrav!

Van mreže Stepanović Dejan

• Matica
  • Starost: 39
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Kovacevac 250 m
« Odgovor #194 poslato: Februar 15, 2012, 13:42:31 »
Miki danas sam gledao dugorocnu prognozu .Mart po ovim nasim izvestajima meteorologa
ce biti do polovine sa najvisom dnevnom oko 10 c.Nauka ti nije potrebna ako imas hrane NE UBACUJ nista .
Najteze je biti covek medju ljudima.