Autor Tema: Uzimljavanje!  (Pročitano 13057 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kostadinović Rade

• Matica
  • Starost: 57
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Godačica-Obronci Gledićkih planina 285 m-nv
Odg: Uzimljavanje!
« Odgovor #30 poslato: Novembar 11, 2011, 07:31:34 »
Da li neko od kolega na ovom Forumu stavlja zimi stiropor preko poklopne daske kao utopljavajuci materijal?
Kada, koju debljinu, granulaciju stiropora i sl.

Ja sam to video kod nekoliko pcelara, ali bi voleo da znam necije licno iskustvo.
Uspeh nije samo pobeda, vec i poraz, kada smo svesni da smo dali sve od sebe, kada smo se borili do poslednjeg atoma snage - R. Nadal u Melburnu posle poraza od N. Djokovića

Van mreže Stepanović Dejan

• Matica
  • Starost: 39
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Kovacevac 250 m
« Odgovor #31 poslato: Novembar 11, 2011, 08:10:11 »
rade ja sam prosle godine stavljao na 5 kom stiropor 2 cm preko novine,
Sigurno nemoze da skodi pcelama ali jasno nisam s proleca uocio neku razlicitost u razvoju u odnosu na ostala
drustva koja su imala samo novinski list kao utopljavajuci materijal.
Pri stavljanju novine radim sledece;
-Svaki list pre stavljanja dobro izguzvam.
Na ovaj nacin dobijem bolju izolaciju.
Znam jednog kolegu koji je iz straha od prve zime oblepio komplet kosnicu stiroporom.
Iskustvo za pamcenje ,svi ramovi levo i desno od klubeta pobudjali 100 posto.
Ovo su njegove reci samo citiram.
Cinjenica je da nemaju stiropor u prirodi tako da je to po meni bespotrebno,ali ubaci na par komada
pa probaj ,ali preko novinske hartije.
poz
Najteze je biti covek medju ljudima.

Van mreže Vukic Milic

• Larva
  • Starost: 64
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Užice selo Ribaševina 450 mnv
« Odgovor #32 poslato: Novembar 11, 2011, 13:05:04 »
Drage kolege,
razloga za ovako ekstreman način uzimljavanja može biti što su pčele sakupile nakakav med nepgodan za zimovane, poput medljike koja čvrsto kristališe pa je pčele zimi ne mogu koristiti.
Razlog može biti i pohlepa pčelara da uzme sav med.
U svakom slučaju u ovome postoje dva krupna problema: Prvi iznurivanje pčela preradom sirupa i izvlačenjem saća. I drugi nedostatak polena. U svakom slučaju ovo nije za preporuku osim iz krajnje nužde.
Pozdrav svima.

Van mreže Mihajlović Verica

• Urednik
  • Starost: 50
  • Pol: Žena
  • Čuvaj se bijesa strpljivog čovjeka. – Džon Driden
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Doljevac , nadmorska visina 195m
« Odgovor #33 poslato: Novembar 11, 2011, 16:58:09 »
Kolege , da li treba utopljavati stiroporom  pcelinje drustvo ili ne treba je diskutabilno , evo zasto...
Ako  pcelinjak i kosnica ispunjavaju sve uslove za nesmetan razvoj pcelinjih zajednica , i ako ima dovoljno meda i polena u kosnici , ja mislim da je utopljavanje suvisno , cak moze i da bude stetno u datom trenutku kad pocne da varira spoljna tempetarura .U suprotnom , ako je sve neadekvatno treba prisristupiti nuznom spasavanju.
Da bi smo znali koliko im je utopljavanje bitno trebamo prvo da znamo kako funkcionise pcelinje kluba i kako stvara toplotu ..
A da bi smo znali kad im je potrebno dodatno utopljavanje  , trebamo znati i razlog zasto im je potrebno

Ovako ja razmisljam , a iskusniji kolege bolje znaju, pa neka iznesu svoja  iskustva i razmisljanja ....

• Matica
« Odgovor #34 poslato: Novembar 11, 2011, 18:06:35 »
Stiropor u periodu bez legla im je sasvim nepotreban.Novinska hartija u
ovom periodu je sasvim dovoljna ali ne kao neki bog zna kakav utopljivac jer to
sigurno nije ali svakako sprecava promaju u kosnici.Da podsetim da je leto otvoreno
a deo zbega zamrezen-novinu stavljam preko zbega.
U periodu kad pocne da se javlja novo leglo i pcele pocnu da opste sa prirodom se stavlja
na jaka drustva najlon iz nekoliko razloga;
-Da sacuva proizvedenu toplotu
-da u periodu kad nema izlaska napolje a postoji stalna potreba za vodom jer podsecam leglo krece
na najlonu se sakuplja i kondezuje para stvarajuci kapi koje ce pcele uzeti .
Ovo ne raditi sa slabim drustvima jer ima kontra efekat zbog svoje nerazvijenosti.
Da se vratimo na ulogu stiropora o kojem sam poceo da pisem.U ovom prevrtljivom periodu sklonom
temperaturnim promenama, stiropor sigurno treba, ali opet kazem nije neophodan .
Kad kazem nije neophodan ,mislim na to da je dobar utopljavajuci materijal i dobar izolator ali
postoje i drugi .Novina je prisutna tokom cele zime i ja je skidam tek pred bagremovu pasu.
Napravicemo razliku izmedju potrebekoja je obavezna i dodatka po volji.
Stiropor bih u ovom slucaju oznacio bas kao _dodatak po volji
Poz
« Poslednja izmena: Novembar 11, 2011, 18:14:53 Stepanović Dejan »

Van mreže Dobrodolac Miki

• Lutka
  • Starost: 23
  • skype - miki_dobrodolac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Тршановци (500m)
« Odgovor #35 poslato: Novembar 11, 2011, 18:45:14 »
Ja,kada sam pravio krovove jednostavno sam ubacio na krov celom duzinom 2cm stiropora pa onda preko toga lim.Stiropor sam stavio vise zbog letnjih (visokih) temperatura nego zbog zimskih (niskih) temperatura da bi' na neki nacin malo pomogao pcelama oko odrzavanja stalne temperaturu u kosnici.I mislim da nisam pogresio!
Sta vi kolege mislite o ovome???
Pozdrav!

• Matica
« Odgovor #36 poslato: Novembar 11, 2011, 20:08:30 »
Miki nikada nigde nije zabelezeno da je pcela tj drustvo stradalo od zime u kosnici.
Za letnji period ventilaciju resavas sa zamrezenom podnjacom.
U zimskom periodu koristiimo novinu kao utopljavajuci materijal.
Ovaj termin je mozda i pogresan a ustaljen,bolje ga je zvati izolacioni materijal jer mi sa
novinom ne utopljavamo vec cuvamo toplotu koju emituje klube.
Znamo da je pceli jedina hrana zimnica unutar kosnice ali i jedini energent.
Sto je veca hladnoca povecava se i potrosnja rezervi hrane.Ne bezim ja od stiropora samo naglasavam da je neobavezan.
Stavljaju ljudi sve i svasta ,kako ko ima ali brojcano jakom i hranom odlicno snabdevenom drustvu hladnoca
u periodu bez legla nije smrtni neprijatelj .
U ovom periodu mirovanja rezerve i kvalitety istih su presudni faktori za uspesno zimovanje.
 Period kada pocinje matica sa prvim leglom je prevrtljiv i opet kazerm u ovom periodu
pcelama mozemo pomoci stavljanjem bolje izolacije .Potrosnja grane se povecava  za ishranu legla ,
Mi fakticki pomazemo zajednici da manje koristi rezerve hrane kao energent a vise za regularne zivotne potrebe.
U letnjem p[eriodu dovoljna je mrezasta podnjaca i poklopna daska ili zbeg sa otvorenim zamrezenim delom.

U letnjem periodu od velike vaznosti na ventilaciju ima i polozaj pcelinjaka ,strana sveta prema kojoj je okrenut ,
zaladak,
zamisli kosnicu sa drvenom podnjacom bez otvora i postavis je na suncano mesto na kojem je izlozena od izlaska do zalaska.
Mozes da joj stavis pod krov 2 stiropora po 8 cm njoj nema pomoci,OVde ce veliki broj pcela biti angazovan na rashladjivanju unutrasnjosti
bice narusena unutrasnja mikroklima a sav visak nezaposlenih pcela ce izaci i visiti u bradi.
poz

• Lutka
« Odgovor #37 poslato: Novembar 11, 2011, 20:28:43 »
Ok Deki,mada ovaj stiropor ne moze da skodi a cim ne skodi znaci da koristi :D (Lane Gutovic) ;D
Tako da cenim vasa misljenja ali imam i svoja :)
Poz!

• Matica
« Odgovor #38 poslato: Novembar 11, 2011, 21:38:53 »
Naravno bez toga nista.
Poz

Van mreže Šljivic Miljko

• Pčela
  • Starost: 54
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Globoder 196m
« Odgovor #39 poslato: Novembar 12, 2011, 19:53:24 »
                       Stiropor mozda moze da skodi. Za kosnicu je osnovno pravilo da stiti pcele odnosno zimsko klube od jakih uticaja vetra, kise, maglokome ( Da ne ulazi / strujanje i sl) i veoma vazno da blagovremeno obezbedi informaciju o promeni temperature van kako bi pcele brzo izisle i procistile se tokom zime pa i kad je to moguce samo 20 - minuta, Kada bi kosnice trajale i nebi se selile one bi mogle da budu debljine i 10 milimetara pa i manje. Znaci za zimovanje pcela je vazno da imaju dosta meda koji ih greje njegovim trosenjem. da ih kosnica stiti od vetra i kise i pcele ce zimovati bez problema. Ako je napolju veci mraz one ce se vise skuputu u nista se vise ne desava, Potrosnja meda je nesto veca recimo do 1 kg za celu zimu i nista vise. Ako smo dobro utoplili nista nismo dobili osima malo manje potrosnje meda. Zato pcelarima sa otvorenom podnjacom pcele dobro zimuju. Stiropor i preterano utopljavanje mogu da budu stetni narocito ako su sa toplije strane jer znatno kasnije pcele saznaju da je napolju toplo i kada to saznaju napolju je vec hladno i onda nemogu na procisni let. Ogledi sa pcelama i zimovanjem u zamrzivacu su to pokazala. Kad pcele krenu sa leglom odnosno kada je period 51 dan pred pasu tada je zbog razvoja legla vazno utopljavanje i zato ga treba uraditi. Ako neko misli da je vazno utopljavanje od 01.oktobra do februara veleo bi da mi navede razlog za to i da objasni sta se u kosnici desava pa je to korisno. Od razloga priznajem samo vecu ili manju potrosnju hrane i nista vise. Pozdrav Miljko

Van mreže Preljevic Nusret

• Urednik
  • Starost: 45
  • Nije znanje znanje znati već je znanje znanje dati
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Ribariće 725 zimovnik, Poletich (Mokra gora - Prokletije) 1400 m.n.v. pasha
« Odgovor #40 poslato: Novembar 12, 2011, 21:01:28 »
Stiropor i preterano utopljavanje mogu da budu stetni narocito ako su sa toplije strane jer znatno kasnije pcele saznaju da je napolju toplo i kada to saznaju napolju je vec hladno i onda nemogu na procisni let.

Kao potvrdu ovog imamo i termos bocu ili kuću sa stiropor fasadom.

• Lutka
« Odgovor #41 poslato: Novembar 12, 2011, 21:21:44 »
Ja ne oblazem stiroporom kosnice sa strane vec samo krov odozgo,a i imam mrezaste podnjace tako da su pcele maltene napolju i znace kad treba da izadju na procisni izlet!
Pozdrav!

Van mreže Kajevic Medo

• Lutka
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Prijepolje, Velika Župa 400m
« Odgovor #42 poslato: Novembar 12, 2011, 21:41:25 »
Miki, ništa nisi pogrešio oko postavljanja siropra ispod lima.
Čak sam mišljnja da je to dobar izolator postavljen na pravo mesto

Van mreže Lazarević Srđan

• Gost
  • *
  • Starost: 51
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: nedaleko od Šapca5 km, nmh 90 m
« Odgovor #43 poslato: Novembar 15, 2011, 14:32:20 »
Čitajući stara izdanja lista pčelar u digitalnom izdanju od pre 30  god sigurno da nećete naći nigde da se spominje stiropor kao utopljavajući materijal, pa su opet pčele uspešno zimovale ali kao što reće jedan kolega na ovu temu da pčele sigurno neće izumreti od zime već od gladi , apsolutno je u pravu.Ostavite drage kolege u košnici  bar 1.2 do 1.5 po ulici i glava vas neće boleti od zime.
Takođe je tačno da toplota iz košnice izlazi odozgo a ne na podnjaču,pa je novina odnosno jastuče od novinskog papira i još ako dodate preko toga izrezan komad običnog višeslojnog kartona, najbolja izolacija.Zašto komad višeslojnog kartona, jer ima kanale u kojima struji vazduh, a kao što je poznato  vazduh je najbolji izolator.A novina ima i naravno ulogu pre svega da upija suvišnu vlagu koja se oslobađa trošenjem meda (CO2).
Jedan stari sad već pokojni šabački pčelar(Nikola Cvetojević-Kovač), je imao običaj da u plodištu stavi cele novine iiza zadnjeg rama sa obe strane i prekrije preko satonoša.

Van mreže Lazarević Srđan

• Gost
  • *
  • Starost: 51
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: nedaleko od Šapca5 km, nmh 90 m
« Odgovor #44 poslato: Novembar 19, 2011, 15:00:41 »
Brojeli se ulice,vreme je idealno za to?