Autor Tema: KAS-81  (Pročitano 12043 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kostadinović Rade

• Matica
  • Starost: 57
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Godačica-Obronci Gledićkih planina 285 m-nv
KAS-81
« poslato: Oktobar 18, 2011, 08:58:55 »
U celini prenosim Vam moj tekst 'KAS-81 - NISTA LOSE" objavljenog u Zborniku radova na Savetovanju u Novom Sadu u martu ove godine:

"Vise od 30 godina samostalno pcelarim na obroncima Gledickih planina, 30 km od Kragujevca. Sada imam oko 50 pcelinjih drustava u 12-ramnim DB kosnicama. Do sada nisam imao gubitaka od varoe ili nozeme. KAS-81 redovno koristim poslednjih 5 godina i imam pozitivna iskustva.

Naziv KAS je pocetnih slova prezimena prva 3 ruska naucnika (Kastjuhin, Aleksejenko, Smirnov, Popov i Jegorov), tvoraca ovog preparata.

Za pripremanje ovog preparata potrebno je:
- 50gr osusenih borovih pupoljaka, do 4cm duzine, koji se beru od januara do marta
- 50gr osusenih nadzemnih delova biljke pelin, koji se bere pre cvetanja, najcesce u aprilu
- 900gr osusenih nadzemnih delova biljke pelin, koji se bere u toku cvetanja, najcesce u maju ili junu.

Sve dobro osusiti, ispod 3% vlage, na prozracnom od sunca zakolnjenom  mestu. Ovako osusene biljke mogu se cuvati u papirnim, dobro zatvorenim kesama, do 2 godine.

Ove tri biljke u navedenim kolicinama dobro isitniti nozem, pa preliti sa 10l vrele vode i kuvati 2-3 sata na slaboj vatri-poklopljeno. Zatim ostaviti da odstotiji 6-8h na toploj ringli, pa dobro izgnjeciti i procediti kroz guscu tkaninu.
Ovako pripremljen preparat, jako tamne boje i gorkog ukusa, utrositi odmah, a najkasnije u naredna 2-3 dana (cuvati ga tad u frizideru). Moze se cuvati i u plasticnim flasama u zamrzivacu nekoliko meseci.

KAS-81 koristim u avgustu mesecu u dopuni hrane (ne selim pcele i uvek moram da obezbedim dopunu hrane) u sirupu i to: 35ml ovog preparata na 1l sirupa, u ukupno 5-6l sirupa po jednom pcelinjem drustvu. Med od ovog sirupa pcele koriste odmah i u toku jeseni, a obara varou, po pronalazacima 89-92%, povecava leglo za 30-38%, a koristan je i protiv nozeme. Pcelari koji imaju dobru zalihu hrane u avgustu, mogu KAS-81 tada da daju u secerno-mednom testu i to 35ml na 1kg pogace.

U prolece KAS-81 koristim u secerno-mednom testu, isto 35ml na 1 kg ovog testa, ili u sirupu u istoj kolicini. I tada obara varou i povecava dragoceno lego u istom procentu.
Pored povecanja legla, obaranja varoe i borbe protiv nozeme, KAS-81 popravlja opste zdravstveno stanje pcela, kao i sto sam naslov kaze 'NISTA LOSE".

Borove pupoljke berem sam, u februaru ili martu, pre vegetacije, i to ujutru posle rose, pod uslovom da predhodne noci nije pala kisa, jer je tada najveci procenat korisnih sastojaka. Pelin kupujem od poznatog travara.

KAS-81 je potpuno prirodan, relativno jeftin, a meni se pokazao jako korisnim, pa ga toplo preporucujem svim pcelarima. Hemijska sredstva koristim u avgustu i u toku jeseni prevasnodno u borbi sa varooom, a protiv nozeme samo KAS-81 i beli luk, uz dobre higijensko-tehnicke preventivne mere."
Uspeh nije samo pobeda, vec i poraz, kada smo svesni da smo dali sve od sebe, kada smo se borili do poslednjeg atoma snage - R. Nadal u Melburnu posle poraza od N. Djokovića

Van mreže Kajevic Medo

• Lutka
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Prijepolje, Velika Župa 400m
Odg: KAS-81
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 18, 2011, 14:48:46 »
Izuzetno prosto i prirodno.Kod mene svega navedenog u izobilju.
Korisno a nema nikakvih posledica.Da sam imao ovaj recept već bi ga
sigurno upotrebio ali nema veze to ću uraditi i pripremiti s proleća.
Pelina mogu da pripremim i za neke kolege ali da me napomenu kad
i koliko.

Van mreže Stevanović Sveto

• Gost
  • *
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Varda-Makovište 750m
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 18, 2011, 16:09:14 »
Da se podsetimo kako izgleda pelin. U makovištu imam nekoliko žbunova ove biljke koju sam doneo iz Bosne. Može lako da se razmnožava deljenjem korena. Ove godine sam prvi put video pčele na pelinu. Bilo ih je mnogo. Nosile su polen, a za nektar ne znam.

Ako neko ima podatke o njegovoj medonosnosti neka napiše. Pozdrav.

Evo teksta koji je pisan na drugom forumu (bez linka), pa kolege mogu pročitati i komentarisati bez potrebe da ulaze sa ovog Foruma u druge?

PELIN, BELI PELIN, PELEN, VERMUT, PELENAK, GORČIKA, PELIM, OSENAČ

Pelen je jedna od najstarijih i najviše cenjenih i upotrebljavanih lekovitih biljaka. Naročito je korišćen u narodnoj medicini svih vremena. Malo je našeg lekovitog bilja koje se oduvek, bez prestanka, tako često upotrebljava za lek kao pelen. Upotrebljavali su ga još stari Egipćani pre nekoliko hiljada godina.
 Međutim, otkako je dokazana otrovnost pelena, on se sve ređe upotrebljava u školskoj medicini, jer materija medika danas raspolaže boljim i neotrovnim gorkim drogama, pre svega lincuro i kičicom.
 I dok je  u nas pelen simbol jada i čemera, dotle su nekad Rimljani na Kapitolu, pre i iznad svih priznanja i počasti, pobednike, najbolje sportiste napajali napitkom od pelena, ubeđeni da je to najviša nagrada za pobednike, jer im  se, po tadašnjemshvatanju, obezbeđuje dobro i večno zdravlje, najveće zemaljsko blago.
 Uostalom, i latinski naziv pelena ima simbolično značenje, tj. ime biljke treba da deluje psihosugestivno na čoveka, da veruje da će biti zdrav i čio. Antički naziv potiče od grčke reči artemis, što znači zdrav, dakle, ukazuje na to da su biljke ovog roda (Artemisia) lekovite. Tako se može i objasniti da je naziv dat po boginji Artemis, zaštitnici žena, jer je jedna biljna vrsta ovog roda upotrebljavana za olakšavanje porođaja.
 Pelen kao lek navode svi naši srdnjevekovni medicinski pisci.
 Pelen je dugovečna, zeljasta, vrlo razgranata biljka, visoka 0,5 do 1,5 m. Cela biljka je obrasla mekim, svilastim dlačicama, zbog čega izgleda srebrnastozelena. Cveta u leto. Lišće je beličasto, svilasto, pokriveno gustim, kao kadifa mekim dlačicama. Prizemno lišće je krupno, troperasto i ima dugačke drške.Lišće na gornjem delu stabljike ima kratke drške, dvoperasto je i li jednoperasto, a okrajci su lopatičasti ili kopljasti. Lišće uz cvast je celo, bez drške, slično bodlji. I stabljika je dlakava. Cvasti su udružene u račvaste  metlice s malim, loptastim, u prečniku oko 3 mm velikim žutim glavicama na kratkim drškama. Na dlakavom cvetištu ima mnogo cevastih , žutih cvetića sa žlezdama napunjenim uljem.
 Pelen raste kao korov po poljima, međama,kraj puteva, po zapuštenim i neobrađenim mestima, a naročito po suvim, sunčanim, plitkim i kamenitim padinama. Ima ga od Srednje i Južne Evrope do Irana i Kamčatke, najviše u Rusiji u Sibiru...

Dr Jovan Tucakov  Lečenje biljem

Ove slike sam napravio u Makovištu, gde mi se nalazi pčelinjak. Tamo imam 4 grma pelina koje sam dobio deljenjem busena. Do ove godine nisam video pčele na pelinu. Intenzivno su sakupljale polen, a da li su usput uzimale nektar, ne znam. Pozdrav.
« Poslednja izmena: Januar 22, 2012, 19:19:33 admin »

Van mreže Dobrodolac Miki

• Lutka
  • Starost: 23
  • skype - miki_dobrodolac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Тршановци (500m)
« Odgovor #3 poslato: Januar 19, 2012, 18:28:07 »
Sa kog bora (crnog ili belog) se uzimaju pupoljci za pravljenje KAS-81?
Na slici koju je G. Sveto izbacio poprilicno se vidi biljka ali da nebih pogresio u ubrao neku drugu biljku mozete li da mi kazete gde ona obicno raste (mislim da sam je vidjao po napustenim skladovima,malinama ali nisam siguran)???
Hvala!

Van mreže Valon Mustafi

• Gost
  • *
  • Starost: 27
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Tetovo, 500m, Macedonia
« Odgovor #4 poslato: Januar 22, 2012, 11:18:24 »
  Reakcija pcela posle tretmana sa KAS-81:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=L_wxobaYjIc" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=L_wxobaYjIc</a>
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin

Van mreže Preljevic Nusret

• Urednik
  • Starost: 45
  • Nije znanje znanje znati već je znanje znanje dati
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Ribariće 725 zimovnik, Poletich (Mokra gora - Prokletije) 1400 m.n.v. pasha
« Odgovor #5 poslato: Januar 22, 2012, 16:44:47 »
Do ovakve reakcije će doći i kada se doda čist sirup u toku dana.

Van mreže Valon Mustafi

• Gost
  • *
« Odgovor #6 poslato: Januar 22, 2012, 17:17:05 »
Do ovakve reakcije će doći i kada se doda čist sirup u toku dana.

Точно. Меѓутоа при додавање на KAS-81 пчелите многу повеќе се возбудуваат. Затоа е препорачливо овој препарат да се додава во вечерните часови.
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin

• Matica
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Godačica-Obronci Gledićkih planina 285 m-nv
« Odgovor #7 poslato: Januar 22, 2012, 20:43:56 »
KAS-81 je koristan preparat - caj za pcele, ali ga ne treba davati bilo u sirup bilo u pogace previse rano u prolece.

Najbolje ga je davati kada cveta dzanarika, divlja tresnja ili neka druga biljka koja dobro luci nektar i polen i kada je vreme stabilno pa je pcele dobro posecuju.
Uspeh nije samo pobeda, vec i poraz, kada smo svesni da smo dali sve od sebe, kada smo se borili do poslednjeg atoma snage - R. Nadal u Melburnu posle poraza od N. Djokovića

Van mreže Valon Mustafi

• Gost
  • *
« Odgovor #8 poslato: Januar 22, 2012, 21:10:13 »
  Јас го користам само во есенското прихранување.

Van mreže Živković Dušan

• Gost
  • *
  • Starost: 45
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Valjevo - Okolina
« Odgovor #9 poslato: Mart 07, 2012, 22:58:57 »
Rade, da li bi mogli da mi posaljete adresu tog travara posto nigde ne mogu da nadjem pelin ubran u toku cvetanja.
Unapred hvala...

Van mreže Trifković Darko

• Gost
  • *
  • Starost: 29
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Višegrad, 900 m.
« Odgovor #10 poslato: Avgust 06, 2012, 16:27:22 »
Drage kolege pcelari evo stize nam i avgust, vreme kada trebamo da pocnemo sa pripremama pcela za zimu. Citajuci ovo o KAS-u 81 resio sam da i ja isprobam to na svom pcelinjaku. Procitao sam da KAS obara varou, ali mi nije samo jasno, da li bi pcele trebao tretirati sa jos nekim preparatima protiv varoe osim KAS-81?

• Matica
« Odgovor #11 poslato: Avgust 06, 2012, 18:20:48 »
Da li bi pcele trebao tretirati sa jos nekim preparatima protiv varoe osim KAS-81?

Dragi kolega ja KAS-81 koristim zadnjih 5-6 godina i prilicno sam zadovoljan.
Ali kao sto postoje u apotekama lekovi tako postoje i pomocna lekovita sredstva. E ja KAS svrstavam u ove druge.
Paralelno u avgustu koristim AMITRAZ 20% i KAS-81.

Van mreže Trifković Darko

• Gost
  • *
  • Starost: 29
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Višegrad, 900 m.
« Odgovor #12 poslato: Avgust 06, 2012, 19:04:39 »
Hvala kolega! Prosle godine sam imao problema sa nozemozom. Posto vi koristite KAS-81 i beli luk za nozemozu da li bi mogli da mi kazete kako to koristite, u kojim merama?

• Matica
« Odgovor #13 poslato: Avgust 06, 2012, 19:25:56 »
Kolega otvorite na ovom forumu BOLESTI PCELA PREVENTIVA I LECENJE.
Ima kompletan tekst iz zbornika radova Novosadskog savetovanja KAS-81, a u temama POGACE ZA PRIHRANU imate recepturu za beli luk detaljno.

• Matica
« Odgovor #14 poslato: Decembar 02, 2012, 06:27:27 »
U decembarskom broju casopisa "Pcelar" za 2012.godinu objavljen je veoma interesantan tekst mag veterinarske medicine Kazimira Matovica, zaposlenog u Veterinarskom specijalistickom institutu u Kraljevu, inace i pcelara, pod nazivom "Nozema" u kome govori veoma strucno, a za pcelare i prakticno o Nozemi apis i Nozemi cerana.
Iz navedenog teksta citiracu jednu recenicu koja je objavljena na str. 732 u navedenom clanku: "Preventivno se koriste i preparati pripremljeni od pupoljaka pelina i borovih iglica (KAS-81)". Ovde mi je malo zasmetala samo rec "pupoljaka" jer je izvorno; pelina u listu i pelina u cvetu.
U svakom slucaju treba poslusati uvazenog gos Kazu (tako ga mi svi u Srbiji popularno zovemo) koji je veoma poznati dugogodisnji zvanicni predavac SPOS-a Srbije i koristiti ovaj potpuno prirodan preparat.
Naravno vec 7 godina isti koristim po originalnoj recepturi i to je jedna od mojih prijavljenih tema kao predavaca SPOS-a na koju sam govorio vec u 3 grada, a neka drustva pcelara su izrazila zelju da im govorim o KAS-u.
« Poslednja izmena: Decembar 02, 2012, 06:43:16 Kostadinovic Rade »