Autor Tema: Skoplje, Naučno stručno savetovanje  (Pročitano 6606 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kostadinović Rade

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Kragujevac
  • Starost: 67
  • Poruke: 3722
  • Pol: Muškarac
  • 034/311-910, 064/190 54 77
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Godačica-Obronci Gledićkih planina 315 m-nv, sam.pč. staž 35 god.
  • Tip košnice: DB-12 90 kom, Kongresovka 10 kom, DB-10 10kom.
Odg: Skoplje, Naučno stručno savetovanje
« Odgovor #15 poslato: Januar 29, 2019, 06:35:06 »
Tako je profesore, prešao sam više od 100km po veoma lošim uslovima (oko 30 cm snega i mraz) da prisustvujem savetovanju..

Osta malo zapaženo, da je kolega sam putovao 100km da bi pratio predavanje.
Neka to bude pouka, posebno manje iskusnim pčelarima, jer to je veoma korisno.

Sve se može, kada se hoće.
“Уметност живљења је када човек нађе склад између жеља и могућности“ – била је мисао и мото живота проф. др Десимира Деска Јевтића. Част ми је била дуго познавати Деска.

Van mreže Pavlov Dragi

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Feb 2013
  • Lokacija: Demir Kapija Makedonija
  • Starost: 67
  • Poruke: 1876
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Demir Kapija, Došnica, 174 mnv
Odg: Skoplje, Naučno stručno savetovanje
« Odgovor #16 poslato: Decembar 15, 2020, 22:12:58 »
Prekjuče u organizaciji udruženja Makedonska pčela ( http://www.macbee.org/en/ ) , održano naučno stručno savetovanje pčelara.
Ovaj put, zbog korone, savetovanje nije bilo uživo nego Online, i bilo je prisutnih 60-70 pčelara.
Nakon uvoda i prikaz aktivnosti udruženja, sledila su dva predavanja prof. D-r Zlatka Pućkadije o aktuelnom stanju u Hrvatskoj i D-r Marina Kovačića o proizvodnji matica.

Ceo nastan je bio organizovan preko platforma GoToMeeting koja omogućava prisustvo viće od 200 posetilaca.

Nadam se da ćemo se i mi na forumu BPP sresti preko ZOOM-a ili neku drugu platformu.

Van mreže Stojanovic Živoslav

  • Urednik
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Palić-Subotica
  • Starost: 73
  • Poruke: 2295
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Palić, 111 m/nv
  • Tip košnice: LR i AŽ Namjesnik
Odg: Skoplje, Naučno stručno savetovanje
« Odgovor #17 poslato: Decembar 16, 2020, 23:00:12 »
Dragi Dragi,
hvala za ovu informaciju!
Da sam mogao rado bih bio "on-line" jer poznajem obojicu predavača.
Naš šef, vuk sa Zlatara poznaje dobro, skoro kao i ja  ;) oca dr Marina Kovačića, to je dr Stipan Kovačić.
Mislim da je "Obiteljsko pčelarstvo Kovačić" najveći proizvođač matica na Balkanu - oko 15-16.000 matica godišnje.
Prof. dr Puškadija je bio profesor dr Marinu i on je kod njega doktorirao na Agroekonomskom fakultetu u Osijeku.
U ovom čudesnom svetu pčela doživeo sam niz predivnih događaja (i po neki loš),
ali cenjenog prof. dr Puškadiju pamtiću zauvek po jednom predivnom komplimentu na "Pčelarskim danima" u Vinkovcima kada me je posle mog predavanja kao glavni moderator krstio kao ... "pčelarskog znanstvenika" i da sam ja zalutao u građevinu.  ;)
Posle tog savetovanja, meni kao da ne treba ništa više....
Za ilustraciju evo mene u šumi mikrooplodnjaka na oplodnoj stanici Kovačića na Batini...
Svaki pčelar ima više buba u glavi nego li u košnici. :)

Van mreže Đoko Zečević

  • Administrator
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Zlatar - Nova Varoš
  • Starost: 76
  • Poruke: 9082
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
  • Tip košnice: DB 10-to ramne
Odg: Skoplje, Naučno stručno savetovanje
« Odgovor #18 poslato: Decembar 16, 2020, 23:40:26 »
Uh Druže ko bi se snašo u toj šumi oplodnjaka!?
Sećam se odlično a i dan danas čuvam teglu meda od kestena koju mi je poklonio još 2007 dr Stipe Kovačić!
Upoznao sam prošle godine i njegovog sina dr Marina bio je zajedno sa dr Zlatkom!
Lučani, drcembar 2007. godine, moja Asocijacija i UP Lučani organizovasmo predavanje 8 vrsnih predavača...
Prof. dr Kulinčević dr Kovačić, dr Denes Hegedes, dr Nedić, sada dr Goran Mirjanić, dr Zlatko Puškadija...prava plejada pčelarskih znalaca, ma što anrod kaže
"strava Božija"...
Evo sličica a sutra ću slikati i teglu kestena i postaviti a za noćas ove dve!

Van mreže Kostadinović Rade

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Kragujevac
  • Starost: 67
  • Poruke: 3722
  • Pol: Muškarac
  • 034/311-910, 064/190 54 77
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Godačica-Obronci Gledićkih planina 315 m-nv, sam.pč. staž 35 god.
  • Tip košnice: DB-12 90 kom, Kongresovka 10 kom, DB-10 10kom.
Odg: Skoplje, Naučno stručno savetovanje
« Odgovor #19 poslato: Decembar 17, 2020, 16:23:10 »
Da sam mogao rado bih bio "on-line" jer poznajem obojicu predavača.
Cenjenog prof. dr Puškadiju pamtiću zauvek po jednom predivnom komplimentu na "Pčelarskim danima" u Vinkovcima
 kada me je posle mog predavanja kao glavni moderator krstio kao ... "pčelarskog znanstvenika" i da sam ja zalutao u građevinu.  ;)
Posle tog savetovanja, meni kao da ne treba ništa više....

U Vinkovcima-Hrvatska, 17.3.2018. na 15. Festivalu pčelarstva, prof dr Zlatko Puškadija je održao svoje predavanje, a
ja na temu o Paketnim rojevima. Bogami beše malo treme moje od slušalaca i uvaženog Profesora.
Posle predavanja, upitah dr Zlatka kako je izgledalo moje predavanje, i studenska ocena (studente stalno ocenjuje) a on kao i iz topa "čisto 5".
Ja skoro razočaran, izustih "znači Profesore pao sam danas na ispitu", a on spremno odgovori "Sada je u Hrvarskoj za studente najviša ocena 5".
To do tada nisam znao. U Srbiji i dalje za studente od 5 (pao) do 9 i 10 (odlican).

I posle toga u Topuskom_Hrvatska 16.2.2019.g. na 19. Festivalu meda, ponovo medju 6 predavača iz Slovenije, Hrvatske i Srbije,
prof Zlatko predavač i ja sa istom temom. Malo se smejasmo onoj petici iz Vinkovaca, ali Profesore istu ocenu mi dade i ovde.

Sada se povremeno internetom dopisujem sa Profesoreom, i upravo ovih dana kada sam mu poslao onaj moj duzi Izveštaj o pčelarskoj 2020.g.
u Centralnoj Srbiji isti mi napisa "sve navedeno potpisujem", potvrdjujući da je potpuno isto bilo i kod njih u Slavoniji.

Mislim da sam ovde vec postavio fotografiju iz Topuskog sa prof dr Zlatkom Puskadijom i dr Stipom Kovačićem.
--------------------------------

PS - U Lučanima sam i ja bio na Savetovanju 2007.g. kao slusalac ...bese sjajno Savetovanje.

 Bogami mnogo puta sam kao slusalac isao i u Novi Sad na martovsko savetovanje, a tek u Smederevsku Palanku, Veliku Planu...
Za to nikada nisam zalio ni novca ni vremena...sigurno se visestruko isplatilo. 
 No, danas bi to mnogima, posebno pocetnicima u pcelarstvu bilo veoma čudno. Neka nova vremena.
« Poslednja izmena: Decembar 17, 2020, 16:30:20 od strane Kostadinović Rade »
“Уметност живљења је када човек нађе склад између жеља и могућности“ – била је мисао и мото живота проф. др Десимира Деска Јевтића. Част ми је била дуго познавати Деска.

Van mreže Pavlov Dragi

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Feb 2013
  • Lokacija: Demir Kapija Makedonija
  • Starost: 67
  • Poruke: 1876
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Demir Kapija, Došnica, 174 mnv
Odg: Skoplje, Naučno stručno savetovanje
« Odgovor #20 poslato: Decembar 17, 2020, 20:51:45 »
Pedavanje je bilo interesantno, a Dr Maričić je govorio o ovim oplodnjacima, usred kojih je Žika, a izrađeni su od stirodura. Rekao je da ima 8 zaposlenih radnika i da godišnje proizvede, kao što reče Žika 15-16000 matica.

Nakon predavanja bilo je nekoliko pitanja, i ja sam postavio 3 pitanja.
Jedno je bilo o kvalitetu matica oplođenih u bajbi oplodnjaku, kao na slici, i normalnom nukleusu sa 5 rama i pčelama u svim stadijumima.

Koje je vaše mišljenje, ima li razlike u kvalitetu?

p.s. Žiko, pretpostavljam da si mogao da pratiš predavanje, jer je broj bio ograničen na 200, a bilo je prisutno 60-70, verovatno zbog načina prijavljivanja i samo praćenje predavanja.

 

Van mreže Pavlov Dragi

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Feb 2013
  • Lokacija: Demir Kapija Makedonija
  • Starost: 67
  • Poruke: 1876
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Demir Kapija, Došnica, 174 mnv
Odg: Skoplje, Naučno stručno savetovanje
« Odgovor #21 poslato: Decembar 11, 2023, 19:05:31 »
Juče sam po 8-mi put bio u Skoplju u poljoprivrednom fkultetu, gde je u organizaciji udruženja Mac Bee (Makedonska pčela) održano naučno struno predavanje.
Prva tema je bila o prstenovanju matice, kao pomoćni metod u borbi protiv varoe.
Cilj je da određeni period matica prestane sa polaganjem jaja i svo zatvoreno leglo bude otvoreno, i tada se aplicira sredstvo za obaranje varoe.
Dosad su primenjivani razni izolatori matice, ali ovom metodom matica se slobodno kreće po ramovima, ali ne može da polaže jaja.

Druga tema je bila o proizvodnji Matične mleči u Kini, gde se od jednog društva dobija skoro 10 kg. mleči.
To je postignuto selekcijom pčela (matica), a cela procedura je automatizirana, što je za nas naučna fantastika.
Sve je automatizirano, tako da mašina uzima larve iz saće i polaže u matične osnove, mašina vadi larve iz matičnjake, usisava mleč i tegla se puni.
Prezentaciju je vršio Prof. d-r Čao Čen iz instituta u Pekingu.

Svi koji smo bili prisutni dobili smo pincetu i 10-tak prstena da isprobamo metod.

Van mreže Lazić Dušan

  • Matica
  • ******
  • Član na forumu od: Mar 2013
  • Lokacija: Vojka, Srem
  • Starost: 71
  • Poruke: 740
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Srem, Vojka 95m
  • Tip košnice: RV(BN)
Odg: Skoplje, Naučno stručno savetovanje
« Odgovor #22 poslato: Decembar 11, 2023, 21:24:40 »
Čestitam Dragi!
To je veliki pomak utehnologiji pčelarenja...

Van mreže Đoko Zečević

  • Administrator
  • *****
  • Član na forumu od: Maj 2011
  • Lokacija: Zlatar - Nova Varoš
  • Starost: 76
  • Poruke: 9082
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
  • Tip košnice: DB 10-to ramne
Odg: Skoplje, Naučno stručno savetovanje
« Odgovor #23 poslato: Decembar 11, 2023, 22:14:24 »
Hvala Dragi na izveštaju, čitao sam objavu i lepo je što si nas informisao o ovom jako korisnom događaju.
Naravno to je napredak ali će još mnogo vode proteći Vardarom dok mi stignemo Kineske pčelare u proizvodnji
matičine mleči!
Gledao sam puno video snimaka o tome ali skoro da nisam ništa naučio!?

Van mreže Ilkov Igor

  • Gost
  • *
  • Član na forumu od: Okt 2012
  • Lokacija: s.Negorci Gevgelija R.Makedonija
  • Starost: 42
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: s.Negorci Gevgelija 63 m nmv.
Odg: Skoplje, Naučno stručno savetovanje
« Odgovor #24 poslato: Februar 01, 2024, 02:36:06 »
Поздрав свима. Најприје да се захвалим Драги Павлов, шта редовно шаље извештаја о настану -"Пчеларски ден- Знаење и дружење".
У вези са прстеновања матице, споделичу видео како то раде кинези.