Autor Tema: Oplodnja matica  (Pročitano 8665 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Đoko Zečević

• Matica
  • Starost: 67
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
Odg: Oplodnja matica
« Odgovor #15 poslato: Decembar 01, 2011, 19:13:50 »
Da u pravu si Miljko.
Kod kolege Muniba Kapidžića iz Prijepolja je bilo rojeva (kada je bila donacija) sa po dve zeleno obeležene matice!
Međutim, nisu one ništa posebno dale već su vremenom nestale.

Van mreže Vukic Milic

• Larva
  • Starost: 64
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Užice selo Ribaševina 450 mnv
« Odgovor #16 poslato: Decembar 01, 2011, 23:59:52 »
Kolege,
dve mlade i kvalitetne matice u jednom društvu ne biva.
Dve i više starijih ili nedovoljno sposobnih matica je nešto što sam i video i probao. Čorba je poznat po držanju više slobodnih matica u jednoj zajednici.
Pozdrav.

Van mreže Kostadinović Rade

• Matica
  • Starost: 57
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Godačica-Obronci Gledićkih planina 285 m-nv
« Odgovor #17 poslato: Decembar 02, 2011, 07:11:00 »
Mi se bavimo prakticnim pcelarstvom, a ne naucnim istrazivanjima.
U jednoj kosnici ima nekoliko desetina hiljada pcela (najvise do 54.000), od 100 do 1000 trutova i jedna oplodjena matica.
Mogu da zive i 2 oplodjene matice, majka i cerka, ali samo nekoliko meseci posle "tihe smene", kada starija nestaje.
Jos samo da ta matica bude kvalitetna.
Poznato je da Corbic drzi istovremeno veliki broj matica u jednoj kosnici, ali siguran sam da od toga nema veci prinos.
KAKVA MATICA TAKVA KOSNICA - Belcic.
DAJTE MI DOBRU MATICU DACU VAM PUNO MEDA - Americka poslovica
MATICA JE NAJVECA GARANCIJA USPEHA.

Uspeh nije samo pobeda, vec i poraz, kada smo svesni da smo dali sve od sebe, kada smo se borili do poslednjeg atoma snage - R. Nadal u Melburnu posle poraza od N. Djokovića

Van mreže Stepanović Dejan

• Matica
  • Starost: 39
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Kovacevac 250 m
« Odgovor #18 poslato: Decembar 02, 2011, 07:56:06 »
Drzanjem vise matica se ispunjava pcelarski san o nedostiznom.
Ali postavljam pitanje koliko svaka ponaosob od njih ispunjava svoju vekovnu ulogu
u kosnici?
Ustvari ovde se moze postaviti nekoliko bitnih pitanja;
-U visematicnoj zajednici ciji feromoni diktiraju rad zajednice?
-Maticve nemaju svoju maksimalnu nosivost jer ih je nekoliko pa opet
pitanje da li izvadjena matica iz ovakvog visematicnog drustva
kad se prebaci u kosnicu gde je jedina povecava svoju nosivost?
Dali drustvo u kojem ima vise vladara kao i kod ljudi prerasta u neorganizaciju
i visevlasce?
Pitanja su pomalo cudna ali posto je i prisustvo nekoliko matica neobicno zanimame
cemu ono sluzi?
« Poslednja izmena: Decembar 02, 2011, 08:12:31 Stepanović Dejan »
Najteze je biti covek medju ljudima.

Van mreže Šljivic Miljko

• Pčela
  • Starost: 54
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Globoder 196m
« Odgovor #19 poslato: Decembar 02, 2011, 16:51:13 »
                     Rade upravu si i u tom pravcu treba ici diskusija, ali je cinjenica da se ponekad dese ovake anomalije. Mozda jos nemaju dovoljno feromona pa ce kasnije jedne nestati. U svakom slucaju sto Dejan kaze kakve vajde ja bi rekao nikakve. Trba imati jednu dobru maticu i drustvo ce biti dobro.Pozdrav

• Matica
« Odgovor #20 poslato: Decembar 02, 2011, 17:03:26 »
Razumem pokusaj rada sa visematicnim drustvima da bi se drustva sto bolje pripremila za
pasni period ,mada sto neko rece izuzetno moze biti komplikovano takvo pcelarenje.
Priroda je rekla jedna a ako bas zelimo da umesamo svoje prste onda
nek se to zavrsi u selekcionisanju ako je ito moguce jer sem neke vizuelne selekcije ja
samo teoretski mogu da pricam o selekciji i nacinu selekcionisanja
pa sam zbog toga i pokrenuo ovu temu da se navede kako se vrsi i koliko
traje selekcija jedne matice.
POZ

Van mreže Đoko Zečević

• Matica
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
« Odgovor #21 poslato: Decembar 02, 2011, 18:10:12 »
Jedno vreme sam se družio sa Čorbićem iz Sevojna pa sam video njegove košnice sa više matica!
Takođe sam video da pčele povlače matičnjake i u septembru mesecu pa se čak i oplode?
No, odavno se već ne družim sa njim,  od kako je lečio njegovom rođaku ATL na Kokinom Brodu sa VZ-micinom, i kada je rekao da ja ne znam ništa (jer sam tražio radikalnu metodu), a on je tobož izlečio pčelu, a rođak je ipak prodao!!!

No, na jednom druženju sa bratskim pčelarima Arilja, Čorbić je skupu govorio o više matica u košnici pa ga tada veoma iskusan i dugogodišnji pčelar (preko 70 godina pčelarskog staža), sada već počivši deda Petko Šaponjić priupita:
"Bogati Čorbiću, pa koliko meda i legla ti imaš u tim košnicama", to me interesuje, reče tada deda Petko a ču se tada i veliki žamor među kolegama.
No, Čorbić ne odgovori već radi dalje po svome!
Sećam se kada je Miljko bio predsednik SPOS-a a ja član IO, da je tražio 25000 evra da otkrije "tajnu"pčelarima Srbije, gajenja više matica u košnici.
Međutim, koliko se sećam, Miljko nije želeo da o tome IO raspravlja, a nije bilo ni naročito zainteresovanih u IO.

Ali ipak pčelari kupuju u martu i aprilu kod njega matice i to po paprenoj ceni?!

Pozdrav Kolegama

Van mreže Šljivic Miljko

• Pčela
« Odgovor #22 poslato: Decembar 02, 2011, 18:21:50 »
                      Ja mislim da ako imamo jednu maticu i nju prate oko 15000 pcela u kosnici sa dve matice te se pcele moraju podeliti na po 7500 po matici, odnosno ako imamo 5 onda po 3000 kucnih pcela. Nema ni kucnih pcela ni koosnice ni mogucnosti da se ima 5 matica po 15000 pcela i zato je najbolje imati jednu dobru maticu i nista vise.  Sto se tice rezervne matice mislim i da to ne zasluzuje veliku paznju. Ako se desi da par drustava ostane bez matice tokom zime pa boze moj posle pase cemo razrojiti koliko treba. Nije to tako strasno ako je sve drugo uredu.

Van mreže Đoko Zečević

• Matica
« Odgovor #23 poslato: Decembar 02, 2011, 19:35:51 »
Da Miljko, slažem se sa tvojim razmišljanjem, ali neko "mlati pare" na tu foru sa više matica u proleće!
Šta da se radi, pčelari brdsko-planinskog područja kada otkriju da u martu nema matice, jure Čorbu kao "maga" za spasenje društva.
Ko te pita koliko je pčela pratilo i kakva je, naprosto daj pšta daš!!!

Van mreže Šljivic Miljko

• Pčela
« Odgovor #24 poslato: Decembar 02, 2011, 19:57:05 »
                       Djoko, moj odgovor je dok je curana bice i podvaraka, a svako ima ili misli da ima svoju racunicu pa neka im je sa srecom.

Van mreže Vukic Milic

• Larva
  • Starost: 64
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Užice selo Ribaševina 450 mnv
« Odgovor #25 poslato: Decembar 03, 2011, 19:28:02 »
Dragi prijatelji,
sve što napisaše Miljko, Đoko i Dejan potpisujem.
Nebih da ocenjujem motive i porive Miloša Čorbića, vezane za metod gajenja više potpuno slobodnih matica u jednoj zajednici, jer čovek nije sa nama i nema priliku da brani svoje stavove.
Nešto se ipak može napisati jer ne napada niti omalovažava Čorbin rad.
Prvo, držanje više slobodnih matica u jednoj zajednici je činjenica u koju su se mnogi pčelari lično uverili na Čorbinom pčelinjaku.
Drugo, kad god sam video ova društva kod Čorbe ona su bila nešto slabija nego klasična društva sa jednom maticom u istom periodu.
Treće, Čorba tvrdi da cilj držanja više matica u jednoj zajednici (kod njega) nije dobijaje jakih zajednica koje bi donele veće količine pčelinjih proizvoda, već je cilj dobijanje matičnjaka iz tihe smene, koju po njemu ova društva neprekidno vrše.
Miljko je rekao dosta toga što i ja mislim, uz dodatak da i količinu matične hrane, kojom zajednica "upravlja" intezitetom leženja jedne matice u ovom slučaju među sobom deli više matica.
Četvrto, lično sam imao priliku da u društvu imam i preko deset matica ( kad sam bezmatku iz ruke dodao veliki broj matica starih dve godine, ostalih posle zamene). Slično su radili i drugi pčelari a ima i snimaka na YouTube.
Moje je mišljenje (koje ne mora biti tačno) da sve rečeno u prethodnim postovima uz činjenicu da tim maticama "nešto fali" obzirom da se dve mlade i sposobne matice "ne trpe", dovodi do rezultata da dobijamo relativno slabu zajednicu umesto očekivanog gigantskog društva.
Kakav je kvalitet dobijenih matica metodom "Čorićeve kontrolisane tihe smene u prisustvu više matica" ne bih da komentarišem. Činjenica je da Čorba ima matica za prodaju i u vreme kad ostali uzgajivači nemaju (na primer u oktobru).

Srdačan pozdrav.
« Poslednja izmena: Decembar 03, 2011, 19:34:00 Vukic Milic »

Van mreže Mihajlović Verica

• Urednik
  • Starost: 50
  • Pol: Žena
  • Čuvaj se bijesa strpljivog čovjeka. – Džon Driden
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Doljevac , nadmorska visina 195m
« Odgovor #26 poslato: Decembar 07, 2011, 09:19:16 »
Pcelinji  proizvodi su med, polen ,propolis,pcelinji otrov, vosak , ali zasto ne moze biti i ROJ PCELA ili MATICA ???. Corbic je uzgajao matice, usavrsio cuvanje matica u takozvane "banke matica" i prodavao ,ko i svaki proizvod .Po neni je normalno da matica bude uzgojena u harmoniji drustva i da ima odlicne karakteristike , a ona matica koja je uzgojena u "ropstvu"i nastavila da radi ko "robinja", nema vajde dugorocnije gledano.Ne preporucuje se badava menjanje matice svake druge godine  :-\
« Poslednja izmena: Decembar 07, 2011, 09:26:35 Mihajlović Verica »

Van mreže Dobrodolac Miki

• Lutka
  • Starost: 23
  • skype - miki_dobrodolac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Тршановци (500m)
« Odgovor #27 poslato: Februar 09, 2012, 07:30:13 »
Evo jednog video zapisa od rojenja do sparivanja matice sa trutom i povratka u kosnicu na ciscenje!

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=sO1q0QD4kjI" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=sO1q0QD4kjI</a>

• Matica
« Odgovor #28 poslato: Februar 09, 2012, 14:08:39 »
Lepo Miki slatko sam ga odgledao,inace mnogo je lepse uzivo
gledati jurnjavu za maticom ali u ovim zimskim danima je i video odlicna stvar.
hvala

Van mreže Radosavljevic Sasa

• Pčela
  • Starost: 30
  • "Župljanka" Brend iz Aleksandrovca Zupskog
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Rataje, Aleksandrovac Župa 350m
« Odgovor #29 poslato: Februar 09, 2012, 18:15:21 »
Odličan VIDEO ZAPIS za ove LEPE ZIMSKE DANE.
Lep način da se okupe pčelari na DEBATNI KLUBOVIMA I POGLEDAJU OVAJ VIDEO.
Košnica je alat a Pčelarenje zanat ;)