Autor Tema: Zašto je standard potreban?  (Pročitano 4254 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Đoko Zečević

• Matica
  • Starost: 67
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
Zašto je standard potreban?
« poslato: Jun 17, 2011, 07:36:56 »
Često se pčelari "muče" sa odvajanjem nastavaka (medišta) kod DB košnica zbog nestandardne izrade istih!
Naime, majstori različito određuju meru okvira a i nastavaka pa se dešavaju situacije kao na prikazanoj slici
na pčelinjaku u Komaranima-Mostine.
Na delu koji je suviše odmaknut od plodišta pčele izgrađuju zaperke (kao stepenice) a često su tu i počeci matičnjaka pa i matičnjaci ako društvo uđe u rojevni nagon!?

Van mreže Dmitrić Mirko

• Jaje
  • **
  • Starost: 56
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Dragačevo, Kotraža 450m
Odg: Zašto je standard potreban?
« Odgovor #1 poslato: Jun 17, 2011, 20:20:03 »
  То је случај код мене.Наиме,када сам почео са пчеларењем од једног старог пчелара који је престао због старости да се бави пчеларењем купио са ДБ 12 код којих ништа није исто.Свака кошница је прича за себе а о медишним наставцима да не причам.Нешто сам преправљао али ништа то није како треба.Зато сам прешао на 10-ке.Носим се мишљу да на 10-ке  уместо полу наставака ставим још једно плодиште па да буду све исти рамови.Волео бих да ћујем мишљење колега о томе.
 Поздрав

Van mreže Đoko Zečević

• Matica
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Zlatar planina (Bakalovina-Komarani) - 1200m
« Odgovor #2 poslato: Jun 17, 2011, 22:31:37 »
Zavisi kolega Mirko, gde ti je pčelinjak lociran i da li ima kapaciteta (mislim na floru), da bude duplo plodište?
Sa medištem je uvek lakša manipulacija.
Ja imam uglavnom 10-toramne DB a nešto malo 12-stica.
No, sve bi bilo dobro kada bi imalo standarda i kada bi se naši stolari pridržavali toga.
Ja pratim Farafovu košnicu i video sam da je kod nekih ona 19cm a Farar je 17cm ili nešto malo manje!

Van mreže Pantović Mirko

• Larva
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Ivanjica, oko 400m NV
« Odgovor #3 poslato: Avgust 24, 2011, 22:04:16 »
Posto i pcelarim i bavim se izradom kosnica znam sta bi znacilo standardizovati sve tipove kosnica.Bilo bi lakse ipcelarima a i stolarima.Medjutim cisto sumnjam da se tu nesto moze uraditi.Po meni veci je problem kod pcelara nego kod stolara.Novi pcelari su neiskusni pa im se moze prodati bilo sta ,jer se ljudi ne razumeju.Oni obicno poslusaju savet starijeg kolege a taj savet obicno bude "nema bolje kosnice od moje"pa ti je preporucjem.Onda mu lepo proda roj i kosnicu koju obicno sklanja sa pcelinjaka jer se on mucio sa njom posto nije standardna a ti posle gledaj sta ces.Ajde kod stolara ,pa nosi mere rama,pa medista pa ovga pa onoga i muka ziva i za jednoga iza drugoga.Verujte mi radio sam satonose za ramove DB kosnice duzine od 460 do 490mm.isvi pcelari koji su to narucivali tvrdili su kako je bas njihov ram standardan.Imao bi o ovome pisati do sutra sta se sve trazi da se pravi i sta se sve pravi a zove se" standardna kosnica",nega da skratim i da  dam jedan predlog za pokusaj resenja ovog velikog problema u pcelarstvu.Iskusni pcelari da pocetnike upucuju da rade kako treba a osnovno je izbor kosnice.Da se formira pcelinjak sa jednim tipom kosnice koja je standardna(bar dok pcelar ne stekne neko iskustvo uradu) .Standarda ima na velikim pcelinjacima a tzv.mali pcelari ne vode racuna o tome pa se to tako siri i problemima vezanim za standard kosnica ne vidim da se blizi kraj.Propisi sigurno nebi promenili situaciju ali mislim edukacija novih pcelara i fer-plej iskusnih bi dosta doprineo da i ovaj problem bude manje izrazen.

Van mreže Milenković Milan

• Gost
  • *
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: selo Bejica kod Jagodine, oko 300m
« Odgovor #4 poslato: Septembar 05, 2011, 11:26:35 »
Poštovani,
ja pčelarim sa DB 12 košnicama. Kao medišta koristim polunastavke155mm i hofmanove ramove. Smatram da je lakše raditi sa manjim ramovima. Treba čuvati kučmu za stare dane, a i lakše se svaka košnica prilagodi stanju na terenu. Kada neko (kao na pr.ja) sam radi na pčelinjaku sa 50-etak kočnica a u radnom je odnosu, puni DB ramovi ipak predstavljaju teret za ledja. Pozdrav.

Van mreže Đoko Zečević

• Matica
« Odgovor #5 poslato: Novembar 26, 2011, 08:18:44 »
Poštovane Kolege,
U pčelarstvu dobar deo pčelara odavno već izrađuje košnice i ramove po nekim ličnim idejama i "standardima"!!!
Čitam, Farar 190mm, pa razmišljam da li je to zaista Fararovo telo?
Dalje čitam, polunastavak 170mm, pa se opet pitam, koji je ovo polunastavak,  da li je to DB ili neki drugi...?
Pa opet negde videh a Bogami i pročitah, satonoša 460, 465, 470 pa 480mm i td.
Nažalost, raznolikost je uveliko prisutna!
Na kongresu pčelara Srbije svojevremeno je govoreno o standardizaciji ramova i poletaljki (referent pčelar Marko Stanojević iz Beograda),  ali se stalo na tome...?
Pa čak dođe i do varnica u diskusijama (dr Jevtić i dr.)!

Na savetovanju pčelara Zlatiborskog i Moravičkog okruga koje treba da se održi u Lučanima 24.12. ove godine (na kome učestvuju, kako sam obavešten prof. Stanimirović, naš član kolega Šljivić, Biodvig i moja malenkost), zamoljen sam da održim predavanje tj. izložim pitanje standardizacije u pčelarstvu!

U vezi toga otvaram ovu temu kojom želim pomoć Kolega sa ovog Foruma u vidu ličnih iskustvenih mišljenja (ne treba teorija - no, naravno nije na odmet), kako bismo došli do značajnih predloga za rešenje.

Pozdrav

Van mreže Vukic Milic

• Larva
  • Starost: 64
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Užice selo Ribaševina 450 mnv
« Odgovor #6 poslato: Novembar 26, 2011, 14:29:38 »
Tema je vrlo bitna.
O potrebi dogradnje postojećih standarda košnica skoro svi se slažu. Međutim, kad dođemo do određenih bitnih rešenja e tu već zapinje.
Za mene su bitne dve stvari: Definisati jedinstvenu dužinu satonoše za većinu tipova košnica (DB, LR, FARAR). Visina bi odgovarala određenom tipu košnice. Druga po meni važna stvar je definisanje montažno - demontažna poletaljka.

Jedinstvena dužina satonoše donela bi kompatibilnost rauličitih tipova košnica i mogućnost kombinovanja istih. Proizvođaći pribora i opreme mogli bi da rade veće serije što bi pojevtinilo proizvodnju. Da ne dužim donelo bi to mnogo toga dobrog. Lično smatram da bi dužina satonoše trebala da bude 480 mm.

Demontažna poletaljka bi omogućila da u seobi i u zimskom periodu skinemo istu. U seobi bi to bilo više prostora za smeštaj košnica na prevoznom sredstvu i manje problema a zimi nema čišćenja snega sa poletaljke. Takođe, ne praviti nikakve pojaseve, ručke, ukivati australiske i druge stege. Sve to samo pravi probleme i u stacionaru i u seobi. Umesto ručki na svakoj košnici napraviti nosiljke za sve košnice, umesto stega za seobu koristiti gurtne (kaiševe) sa zatezačima kakve pravi Dejan.

Podnjače raditi odvojive (već postalo standard) u dve varijante (žičana i puna)
Poklopna daska i zbeg da budu višenamenski (poklopna daska, hranilica, bežalica, zbeg i skupljač propolisa) i tu toplo preporučujem rešenje koje je Slobodan Marjanović prezatirao na SPOS-ovom forumu i čini mi se u časopisu Pčelar.

Za sada toliko.

Van mreže Stepanović Dejan

• Matica
  • Starost: 39
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Kovacevac 250 m
« Odgovor #7 poslato: Novembar 26, 2011, 21:19:43 »
Standardizacija u pcelarstvu je jako bitna iz navedenih razloga koje je
Milic vec pomenuo.Sta je problem i ko se to protivi >
Pojavom odredjenih inovatora, ocigledno apsolutnih neznalica, pocele su da se
javljaju i neke nove kosnice .Lepo je Djoko vec naglasio pa da ne ponavljam ,odjednom imamo farar na
nekoliko dimenzija.Kad sam hteo da pravim polunastavke za LR na nekoliko mesta sam naisao na
razlicite visine polunastavaka.Cemu sve ovo,stvarno mi nije jasno?
Ja razumem da ljudi zele da naprave pomak i uvedu nesto sto iz opravdanih razloga trajno otklanja neki nedostatak.
Ali stvarati sarenilo bez ikakvog razloga ,pa to je van svake pameti.
Pravi se lancana pometnja jer po tipu kosnice idu i ramovi i satne osnove.
Opste je poznato da imamo kosnice koje su se iskristalisale kroz vreme i praksu:LR,DB,AZ,Farar,poloska.
U Srbiji danas imamo nekoliko inovatora koji pokusavaju da prekrajaju sve zivo pa i standard.
Jedan je toliko daleko otisao da je kopirajuci holandsku kosnicu prisvojio i zastitio kao svoju.Nema veze ,nek radi covek ali
animira neuke i koristi kao zamorcice za svoje sulude buckurise a uz sve ima podrsku naseg rukovodstva.
Samim javnim istupom i onolikom zastupljenoscu od nacionalnog foruma, zavrsno sa nasim listom i pojavom na Sajmu pcelarstva
otvoren mu je put i velika zarada.
O posledicama govore kupci koji tresu usima kad vide kakvo su cudo kupili.Vracam se na zadatu temu .
Standardizacija je bitna za sve i kako moje uvazene starije kolege vec rekose pojednostavljuje izradu i prodaju,nema sarenila,nema zabuna.
Zalosno je sto se standard stavlja u stranu.
Najteze je biti covek medju ljudima.

Van mreže Kostadinović Rade

• Matica
  • Starost: 57
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Godačica-Obronci Gledićkih planina 285 m-nv
« Odgovor #8 poslato: Decembar 12, 2011, 07:42:27 »
Наиме, када сам почео са пчеларењем од једног старог пчелара који је престао због старости да се бави пчеларењем купио са ДБ 12 код којих ништа није исто. Свака кошница је прича за себе а о медишним наставцима да не причам. Нешто сам преправљао али ништа то није како треба.Зато сам прешао на 10-ке. Носим се мишљу да на 10-ке  уместо полу наставака ставим још једно плодиште па да буду све исти рамови. Волео бих да ћујем мишљење колега о томе.

Колега Мирко, у условима нестабилног времена у пролеће, и глобалног загревања, са све мање падавина 10-то рамна ДБ кошница све више је у употреби на нашим теренима. Код ње пчеле много брже прелазе у медишне наставке, али за пролеће са стабилном климом 12-ца је закон.
Тако да су добре и једна и друга.
Једино сам апсолутно против дубоких медишних наставака и то из много разлога. Као најважнији далеко брже се пуне полунаставци, са њима се манипулише, тј. чим се један већим делом напуни, подмеће се испод празан, и тако редом до ...  У њих матица веома ретко прелази, што је изузетно важно, а са дубоким наставцима матична решетка је обавезна, а због ње је сигурно мање и меда. А када матица залеже само пар ћелија ту више није ни мед чист, а рамови су осуђени на претапање.  Медишни рамови у полунаставку могу се користити и више од 10.г.
Далеко су лакши за рад. Када је поклопљен мед у полунаставку више од 90% рамова једноставно се скине са кошнице и носи у магацин, а они крајњи рамови који најчешће нису поклопљени се пребаце у медиште које је још на кошници.
Ову манипулацију са рамовима могу да раде пчелари са мањим бројем кошница, на пример до око 50, или нешто мало више.
И још да напоменем, да је колега мерио влагу у меду класичних и широких сатоноша. У рамовима са широким сатоношама проценат воде у меду је био 18%, а са класичним 16%, на истој локацији. Ко хоће гушћи мед - класична сатоноша је много боља. 
Uspeh nije samo pobeda, vec i poraz, kada smo svesni da smo dali sve od sebe, kada smo se borili do poslednjeg atoma snage - R. Nadal u Melburnu posle poraza od N. Djokovića

Van mreže Đoko Zečević

• Matica
« Odgovor #9 poslato: Decembar 12, 2011, 08:20:51 »
Mislio sam da će ova tema zaživeti i biti dinamičniji postovu u njoj!
Pretpostavljam da ima dosta prostora u pčelarstvu za to?

Naime, u Lučanima na predstojećem savetovanju pčelara (na zahtev domaćina), zamoljen sam da kraće govorim o standardizaciji košnica, što nije, priznaćemo nimalo lak posao!

Pošto u pčelarstvu Srbije, kada su u pitanju oprema i alati, vlada šarolikost koja ne ide u prilog pčelarima a i ni proizvođačima, nije teško pretpostaviti šta bi sve trebalo obuhvatiti novim standardima?!

Ja bih samo (za sada) naveo da su to:

1. Košnice tj. tipovi košnica
2. Delovi košnica
3. Materijal od koga se izrađuju košnice i oprema za njih

Kolega Rade,
U maldosti je sve lakše i jednostavnije pa još kako Rede napisa sa manjim brojem košnica!
Ali  treba težiti što jednostavnijim zahavtima pri radu sa pčelinjim zajednicama a pri tom imati mogućnost
da se dva medišta, kod DB košnica mogu (bez praznog prostora), koristiti kao plodište, za velike ramove.
Zbog toga koristim polunastavke veličine 155mm.

Van mreže Stojanovic Zika

• Jaje
  • **
  • Starost: 64
« Odgovor #10 poslato: Decembar 12, 2011, 09:40:53 »
Poštovane kolege,
nije u tome poenta kada je u pitanju standardizacija!
Svako od nas može doći u situaciju da kupuje ili prodaje rojeve na ramovima (najčešće petoramne).
Sa ramovima van standarda to je praktično nemoguće!

Evo samo jedne ilustracije ili dokaza ovog mog stava.
Jedan naš subotički kolega, afirmisani i uspešni pčelar sa AŽ košnicom je u vihoru naših najvećih muka, ranih 90.-tih otišao sa porodicom za Mađarsku zajedno sa svoja dva pčelarska vozila (kamion i prikolica).
U Mađarskoj nema AŽ košnice, nego najčešće HUNOR (u poslednje vreme ima sve više i LR), pa je sve morao da preradi na Hunor košnicu, kako bi mogao da prodaje svoje petoramne rojeve.

Zaključak: treba raditi košnicom standardnih dimenzija koja je u okruženju najzastupljenija!!!

Van mreže Divac Dragan

• Lutka
  • Starost: 58
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Bistrica- Nova Varos 745m
« Odgovor #11 poslato: Decembar 12, 2011, 10:20:07 »
Za pcelarenje koristim 12 ramne kosnice, nesto ima i desetki ali malo!?
Za medista kotistim u 90% polunastavke 155mm,zatim koristim i nastavke sa 17 cm i nastavke sa 19 cm pa iz toga evo mog vidjenja sa radom istih:
Rad sa polunastavkom od155mm je najjednostavniji, najlaksi,najefikasniji....ili kako god hocemo da ih nazovemo.
Polunastavak je dobar iz razloga sto ga pcele brze pune, medom, brze isusuju i zatvaraju med, Lakse se radi (podize,spusta,podmece)
Kod vrcanja manje pucaju ramovi, vise staje ramova u vrcaljku.
Na plici ram manje nailazi matica da zaleze leglo! tu ima i razlike kod izrade ramova, naime kod ramova sa donjom letvicom koja je 10\10mm je veci nailazak matice nego na ramove sa letvicom koja ja 20\10mm.
Sa polunastavkom se moze i reagovati lakse za rojevni nagon a u slabijoj pasi i bolje zatvoren (poklopljen) med.
Polunastavak se moze iskoristiti cesto puta  kao i plodisni dodavanjem rama iz plodista i formiranje novih drustava.
Rad sa dubljim nastavcima je isto na neki nacin dobar ali je zato veoma tezak, treba ga podici,pomeriti,nemoze se koristiti kao polunastavak, manje ramova u vrcaljku itd.
Ja sam letos kolegi koji je stavio na dadanke 12 stice nastavak sa ramovima iz plodista pomagao raditi pa nismo mogli nas dvoica
da skinemo zajedno nastavak da bi podmetnuli bezalicu, naime on je to smisljeno radio da bi pcelama koje nisu seljene dodavao
ramove sa suncokretovim medom i prodavao tako komplet ram sa medom.
U svemu ovom lakse je raditi i bolje sto je lakse, a mi smo sve stariji i nejaci?

• Matica
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Godačica-Obronci Gledićkih planina 285 m-nv
« Odgovor #12 poslato: Decembar 12, 2011, 11:51:32 »
1. Košnice tj. tipovi košnica
2. Delovi košnica
3. Materijal od koga se izrađuju košnice i oprema za njih
1. Tipovi kosnice: oni koji su najzastupljeniji na nasim prostorima: u prvom redu DB (10 i 12) i  LR. Za paviljonski nacin pcelarenja AŽ. U odredjenoj meri se koristi  Farar. Zasto izmisljati i reklamirati neki novi tip kada ceo svet uglavnom koristi LR i DB, a i kod nas su daleko najzastupljenije.
2. Delovi kosnice - Kosnice izradjivati 32mm, eventualno 30mm. Ovo pre svega da bi nam duze trajale, a isto je veoma vazno da pcelama omogucimo bolje regulisanje mikroklime u kosnici, posebno leti. Inace imamo globalno zagrevanje planete, a pcele milionima godina su se navikle na ekstremno niske, ali ne i na ekstremno visoke spoljne temperature. Kod DB kosnice za medista iskljucivo koristiti polumedista 155 mm (Djoko je detaljno opisao zasto) i to najmanje 2, a pozeljno je imati i 3 polumedista. Maticnu resetku sto manje koristiti, jer sigurno je manji prinos ako se ona koristi. Ako se koriste polumedista ova resetka je nepotrebna.
Koristiti formanov ram, iskljucivo sirine satonose 26mm, a debljine 20mm u plodistu i medistu. Poznati kragujevacki pcelar je vrsio analizu meda u ramovima sirine satonose 26mm i 36mm. Kod 26mm imao je procentat vode u medu 16%, a kod 36mm 18%, na potpuno istoj lokaciji.
Eh kada bi neko uveo standard da duzina satonose bude ista i za DB i LR, samo bi se razlikovali po dubini tela.
Plodisni DB ram ozicavati sa 5 redova horizontalnih zica, a medisni sa 2 reda. Postujem i vertikalno ozicavanje, ali to je za profesionalce.
Veroljub Umeljic u svojim knjigama dosta je pojednostavio izradu kosnica, a nije izgubio time na njenoj funkcionalnosti.
Veoma je korisno izradjivati krov i zbeg kao celinu, sa skrgama za ventilaciju.
Zalazem se da svako plodisno telo DB kosnice ima obavezno i gornje leto. Iz svoje skoro 30-to godisnje prakse utvrdio sam da pcele tokom cele aktivne sezone uvek koriste i gornje leto. Takodje, gornje leto je veoma korisno da bude malo otvoreno tokom zimskih meseci jer ce biti mnogo manje vlage u kosnici.
Podnjace mogu biti zicane (dosta skuplje, ali antivarozne) kao i od punog drveta. Ako su sa mrezom omoguciti pcelama da sa drvenog dela prelaze na ramove.
Regulatorom leta omoguciti uspesno zimovanje, maksimalno iskoriscavanje glavne pase, kao i rad drustva kod tihe pase.
Mnogo su bolje kosnice koje se izradjuju od vise uzih dascica, nego "iscela". Dascice po sirini nastavljati "na cesalj", a kod spajanja koristiti cinkovanje. Umesto eksera mnogo bolji su srafovi za drvo. Uvek koristi kvalitetan lepak za drvo kod spajanja elemenata kosnica.
3. Kosnice izradjivati iskljucivo od zdravog i suvog camovog drveta ili crvene vrbe (vrba je dosta jeftinija, ali i losija). Protiv sam lipe, kanadske topole ili slicnog mekog drveta. Ako vec placamo rad ili pak sami pravimo kosnice moramo gledati od kog ce nam drveta mnogo duze trajati.
Ramove iskljucivo od suvog lipovog drveta.
A o zastiti i farbanju, neka neko drugi pise od kolega. Pozdrav
Uspeh nije samo pobeda, vec i poraz, kada smo svesni da smo dali sve od sebe, kada smo se borili do poslednjeg atoma snage - R. Nadal u Melburnu posle poraza od N. Djokovića

Van mreže Mihajlović Verica

• Urednik
  • Starost: 50
  • Pol: Žena
  • Čuvaj se bijesa strpljivog čovjeka. – Džon Driden
  • Lokacija pčelinjaka i nadmorska visina: Doljevac , nadmorska visina 195m
« Odgovor #13 poslato: Decembar 12, 2011, 11:53:04 »
U mom kraju gde i ja pcelarim ima svih tipova kosnica , ali najzastupljenije du DB , 12-o ramne i 10- o ramne . Mozda je to i navika i iskustvo koje se zajedno prenose s generacije na generaciju. Ja na pcelinjaku koristim  ramove sve istih dimenzija ,za DB kosnice , za polosku, za nukleuse i za oplodnjake , zato sto mi to puno olaksava posao..
Zatim koristim polu-medista visine 155m , i od 2 sastavljena formiram na podnjaci plodiste .
Podnjace su mi sve pokretne i zicane celom povrsinom , (moje kosnice su tokom celog dana izlozene suncu).

Uglavnom mi je sve prakticno za rad , i lako se formira po potrebi....

Ja za svaku kosnicu imam po 3 polumedista (36 polurama) i po 18 plodisnih ramova .

• Matica
« Odgovor #14 poslato: Decembar 12, 2011, 14:32:57 »
Ja na pcelinjaku koristim  ramove sve istih dimenzija, za DB kosnice, za polosku, za nukleuse i za oplodnjake, zato sto mi to puno olaksava posao..

Ne samo sto olaksava posao, nego su sigurno matice bolje iz oplodnjaka na standardnim ramovima, gde je vise pcela, bolja mikro klima, vise i bolje rasporedjena hrana,...., ali je odgajanje tih matica i dosta skuplje.